Please select your question category

View all frequently asked questions
HIV ویروس نقص ایمنی انسان (Human Immunodeficiency Virus) می باشد که سبب تضعیف سیستم ایمنی در بدن می گردد و¬ زمینه¬ ساز بروز عفونت در آن است. زمانی که فردی به عفونت HIV مبتلا شده است، ویروس را در بدن خود دارد و آن را می تواند به افراد دیگر انتقال دهد. فرد مبتلا به عفونت HIV می تواند برای 10 سال یا بیشتربدون علائم بوده و از ابتلا خود به عفونت آگاهی نداشته باشد. تست HIV تنها راهی است که فرد را به مبتلا بودن خود آگاه می کند.
بله، استفاده ی صحیح و مداوم از کاندوم خطر ابتلا به HIV را کاهش می دهد، زیرا سبب کاهش شانس تماس مستقیم با خون، منی ومایع واژن فرد دیگر می شود.
بله، درمانی وجود دارد که PEP ( Post-exposure prophylaxis ) نامیده می شود. PEP پیشگیری پس از در معرض قرار گرفتن می باشد. در واقع PEP یک درمان ضد رترو ویروسی کوتاه مدت، بلافاصله پس از در معرض ویروس قرار گرفتن است که احتمال ابتلا به عفونت HIV را کاهش م یدهد. در این روش با متوقف نمودن تکثیر ویروس و یا تقویت سیستم ایمنی بدن برای از بین بردن عفونت ویروسی از ابتلا به عفونت HIV پس از در معرض قرار گرفتن جلوگیری می شود. این روش در افرادی که تماس جنسی محافظت نشده با فرد مبتلا به HIV داشته اند، معتادین تزریقی و فرد محتمل به ابتلا به عفونت HIV ( فرورفتن سوزن آلوده به دست) توصیه می گردد. PEP باید حداکثر تا سه روز (72 ساعت) پس از در معرض قرار گرفتن شروع شود. مرکز پیشگیری وکنترل بیماری ها (CDC) PEP را برای هر فرد HIV منفی که اخیراً به هر دلیلی درمعرض HIV بوده است، پیشنهاد می کند. اشاره به این مطلب لازم است که بدانید PEP یک راه پیشگیری اولیه از HIV نمی باشد، بلکه پیشگیری اولیه جلوگیری از رفتار جنسی پرخطر، استفاده از کاندوم، عدم استفاده از سرنگ مشترک و ... می باشد.
حدود نیمی از مردم پس از آلودگی اولیه با ویروس HIV علائم خفیفی شبیه آنفولانزا را نشان می دهند. این علائم شامل تب، گلودرد، خستگی، بثورات پوستی، درد مفاصل، تورم غدد لنفاوی می باشد. این علائم به سرعت از بین می روند و تامدت ها فرد می تواند علائمی نداشته و ظاهراً سالم به نظر برسد. این دوره می تواند 6 ماه تا 10سال طول بکشد.
ایدز به معنی مرحله ی پایانی عفونت HIV می باشد و زمانی است که سلول های دفاعی بدن در حد خاصی از بین رفته باشند و علائم ابتلا به ویروس HIV آشکار شده اند. این مرحله با پیدایش یک سری علائم بالینی اصلی وفرعی مشخص می گردد. علائم اصلی مرحله ی ایدز عبارتند از: کاهش وزن بیش از 10درصد، اسهال مزمن بیش از یکماه ، تب های متناوب یا ثابت بیش از یکماه، خستگی شدید و پایدار. علائم فرعی شامل سرفه به مدت بیش از یکماه، عفونت پوستی منتشره همراه با خارش، تعریق زیاد شبانه، برفک دهانی، عفونت تب خالی مزمن پیش رونده، بزرگ شدن غدد لنفاوی البته علائم فوق اختصاصی بیماری ایدز نیستند و در بسیاری از بیماری های دیگر نیز مشاهده می گردند. تشخیص آلودگی به ویروس HIV فقط از طریق تشخیص آزمایش خون مشخص می گردد.
آزمایش الایزا ( ELISA): آزمایش حساس و آزمونی استاندارد برای غربالگری خون و فراورده های خونی و افرادی که می خواهند از وضیعت خود آگاه شوند می باشد. برای انجام این آزمایش لازم است حداقل 6 هفته از مواجه شدن با ویروس گذشته باشد. اگرنتیجه تست الایزا منفی شود، حضور آنتی بادی علیه ویروس HIVمنفی می باشد، اما اگر نتیجه ی تست الایزا مثبت شد باید تست وسترن بلات جهت تایید نتیجه ی مثبت الایزا انجام شود. گاهی نتایج مثبت کاذب نیز در این روش مشاهده می شود. آزمایش وسترن بلات (western blot): این آزمایش دقت بیشتری نسبت به تست الایزا داشته وبرای تایید نتیجه ی مثبت آن به کار می رود. اگر تست الایزا مثبت شود، تست وسترن بلات انجام می شود، اگر این تست نیز مثبت شد حضور آنتی بادی ضد HIV تایید می شود. اگر منفی شد باید مساله دوره پنجره (window period) را درنظر گرفت.در این صورت باید آخرین تاریخ مواجه شدن احتمالی با ویروس تعیین شود و با مشاوره متخصص یا آزمایشگاه تخصصی آزمایش مناسب توصیه گردد. آزمایش سریع (Rapid): تستی سریع جهت تشخیص HIV است اما دقت آن کمتراز آزمایش الایزا ی استاندارد می باشد. HIV PCR: تشخیص ژنوم ویروسی در خون ،برای تایید وجود ویروس است. این تست می تواند وجود ویروس را در مدت کوتاهی پس از ابتلا به ویروس تشخیص دهد. Viral Load: (سنجش بار ویروس) دراین آزمایش تعداد ذرات ویروس را در یک میلی لیتر مکعب خون می سنجد. برای تعیین شدت عفونت HIV و نتیجه پاسخ به درمان به کار می رود.
بله، تداخلگرھایی مثل واکسن آنفولانزا، آنتی بادی ضد ميتوکندری، بدخيمي ھا و بعضی از بیماری های روحی روانی مانند اسکیزوفرنی می توانند سبب نتیجه ی مثبت کاذب درتست الایزا شوند.
بسته به نوع آزمایش تا 8 روز به روش PCR فوق حساس درآزمایشگا های تخصصی معتبر قادر به تشخیص ویروس در خون می باشند.
دوره ی پنجره (window period) مدت زمان بین قرار گرفتن درمعرض عفونت HIV و تعیین حضور آنتی بادی در تست HIV می¬باشد که ابتلا به HIV را نشان می دهد. در این دوره ویروس وارد بدن شده اما هیچ علامت بالینی و آزمایشگاهی ندارد این مرحله می تواند از دو هفته تا شش هفته به طول انجامد. به عبارت دیگر فاصله ی بین ورود ویروس تا ایجاد آنتی بادی در بدن را دوره ی پنجره گویند. در این دوره نتیجه ی آزمایش تشخیص ایدز به روش آنتی بادی منفی است. طول دوره¬ ی پنجره در افراد مختلف متفاوت است، زیرا سیستم ایمنی افراد مختلف پاسخ ها ی متفاوتی به ویروس HIV می دهد، اما نهایتاً تا شش هفته با استفاده از کیت های نسل چهارم همه ی افراد مبتلا به عفونت HIV قابل تشخیص خواهند بود.
بله، در طول دوره ی پنجره فرد بدون علائم بوده و حتی اگر تست آنتی بادی فرد منفی باشد می تواند ویروس را با شدت بیشتری به افراد دیگر انتقال دهد. در این دوره فرد سطح بالایی از ویروس را در بدن خود دارد و آن را می تواند به دیگران انتقال دهد.
این درمان ها فوق العاده پر هزینه هستند و هزینه سنگین درمان ایدز را دولت ها تقبل می کنند ( یعنی داروها را به رایگان در اختیار بیماران قرار می دهند)، بنا بر¬این قسمت عمده ای از بودجه بخش سلامت صرف هزینه ی داروهای ایدز می شود.
برای پیشگیری از انتقال HIV بهترین راه خودداری از آمیزش جنسی با فرد بیمار ( یا ناقل HIV) و استفاده از کاندوم های جنس لاتکس می باشد. استفاده ی منظم از کاندوم شیوه ی کاملاً موثری در کاهش خطر انتقال بیماری محسوب می شود.معتادین تزریقی می توانند با خودداری از مصرف سرنگ مشترک خطر ابتلا به HIV را کاهش دهند.
دوره ی نهفتگی (کمون) HIV/ ADIS متغیر می باشد. فاصله ی زمانی بین ورود ویروس به بدن و مثبت شدن تست سرولوژیک در حدودد 1 تا 3 ماه بوده، ولی فاصله ی بین عفونت ناشی از HIV و بروز علائم از 2 ماه تا 10 سال متغیر است. تعداد زیادی از مبتلایان به HIV بدون دریافت داروهای ضد ویروسی پس از طی 10 سال علائم بیماری در آنها ظاهر می شود. دوره¬ی کمون بیماری در شیرخواران کوتاهتر از بالغین می¬باشد و درمان باعث طولانی شدن دوره ی کمون می گردد.
بله، داشتن ارتباط جنسی پرخطر با شرکای جنسی متعدد خطر ابتلا به HIV را افزایش می دهد، زیرا احتمال اینکه با فردی که مبتلا به عفونت HIV است، تماس داشته باشد، افزایش می یابد. همچنین احتمال ابتلا به سایر بیماری های منتقله از راه جنسی مانند هرپس، گنوره آ( سوزاک)، کلامیدیا، زگیل های تناسلی، سیفلیس نیز افزایش می یابد.
بله، داشتن یک بیماری منتقله از راه جنسی به ویژه تبخال تناسلی، زخم های سیفلیسی خطر ابتلا به عفونت HIV را در روابط جنسی حفاظت نشده با فرد مبتلا به HIV افزایش می دهد. زخم های ناشی از این بیماری¬ها ورود ویروس HIV به بدن را آسان تر می کند.
خیر، اما این مهم است که بدانید فرد با یکبارقرار گرفتن درمعرض خون آلوده، مایع منی و ترشحات واژینال آلوده به HIV می تواند مبتلا شود. ابتلا فرد به HIV بعد از قرارگرفتن در معرض ویروس به راه ورود ویروس به بدن و میزان ویروس ورودی به بدن بستگی دارد.
خیر، بیماری ایدز درمان قطعی ندارد اگرچه پیشرفت های حاصله در درمان HIV سبب افزایش طول عمر بیماران می شود. درمان های جدید که ترکیب درمانی نام دارند، ازچند دارو برای درمان استفاده می کنند وموجب امید به زندگی طولانی تر در افراد آلوده می شوند. قابل ذکر است که این درمان ها فوق العاده پر هزینه هستند و با توجه به این که هزینه سنگین درمان ایدز را دولت ها تقبل می کنند (یعنی داروها را به رایگان در اختیار بیماران قرار می دهند)، قسمت عمده ای از بودجه بخش سلامت صرف هزینه ی داروهای ایدز می شود. در مجموع پنج دسته دارو وجود دارد که در درمان HIV به کار می رود: بازدارنده های ورودی: داروی فوزیون (Fuzeon) که از ورود ویروس به داخل سلول جلوگیری می کند. مهار کننده ی گیرنده کموکاین: داروی Maravioc مهارکننده¬های نوکلئوزیدی آنزیم ترانس کریپتاز معکوس: (NRTI) زیدودین ولامی وودین مهارکننده¬های غیرنوکلئوزیدی آنزیم ترانس کریپتاز معکوس: (NNRTI) نوی راپین و افاویرنز داروهای مهارکننده ی پروتئاز (PI) : ساکی ناویر داروهای ضد ایدز باید به صورت ترکیبی مصرف شوند. معمولاً سه نوع داروی مختلف و یا دست کم از دو دسته ی مختلف از داروها به طور هم زمان به بیمار تجویز می شود. با تغییر شکل دادن ویروس HIV، این ویروس درمقابل برخی داروها مقاوم می شود، بنابراین شانس کنترل HIV در صورت استفاده از چند دارو بیشتر خواهد بود.
آمارها نشان می دهد که تعداد مبتلایان به ایدز در دنیا بیش از 34 میلیون نفر می باشد و براساس آمار سال 1390 در ایران 23 هزار و 125 نفر افراد مبتلا به HIV/ADIS شناسایی شده اند.
خیر، تا کنون هیچ واکسنی برای پیشگیری از عفونت HIV کشف نشده است .
بدون درمان دارویی به طور متوسط برای فردی که تغذیه ی مناسبی دارد، 10 سال طول می کشد تا فرد مبتلا به عفونت HIV به سمت ایدز پیشرفت کند، اما برای افرادی که تغذیه ی مناسبی ندارند این بیماری سریع تر به سمت ایدز پیشرفت می کند. درمان دارویی ضد ویروسی می¬تواند مدت زمان بین آلودگی با HIV و شروع ایدز را طولانی تر کند. بیماری ایدز درمان قطعی ندارد، اما پیشرفت های حاصله در درمان بیماری زمینه ارتقاء کیفیت زندگی وافزایش طول عمر مبتلایان را فراهم نموده است.
این ویروس تقریباً در تمام مایعات فیزیزولوژیک بدن وجود دارد. راه های اصلی انتقال HIV از طریق استفاده از سرنگ مشترک، تماس جنسی، از طریق خون و فراوردهای خونی آلوده، پیوند اعضا، استفاده مشترک از وسایل تیز برنده وانتقال از مادر به کودک می باشد. این ویروس بیشتر از طریق خون (خون قاعدگی)، ترشحات واژن و منی افراد آلوده و شیردادن منتقل می شود. ویروس HIV از طریق دست دادن، بغل کردن، بوسیدن، نشستن در کنار یک فرد، برخوردهای اتفاقی با مردم در محیط ، سرفه و استخرهای شنا انتقال نمی یابد.
افراد در هر سنی، جنسی، نژادی و گروهای قومی ومذهبی و شرایط اقتصادی می توانند به HIV مبتلا شوند. افرادی که بیشتر در معرض خطر ابتلا به HIV هستند، عبارتند از: افراد با رفتار جنسی پرخطر، یعنی داشتن روابط جنسی حفاظت نشده (عدم استفاده از کاندوم) با فرد مبتلا به عفونت HIV افرادی که از سوزن و سرنگ مشترک برای تزریق مواد مخدر، استروئیدها، ویتامین ها و یا سایر داروها استفاده می کنند. نوزادانی که از مادر مبتلا به عفونت HIV متولد می شوند. کارکنان مراکز بهداشتی شامل پزشکان، دندان پزشکان، پرستاران، بهیاران، بهورزان در صورتی که موارد ایمنی را رعایت ننمایند.
بله، هرفرد مبتلا به عفونت HIV حتی بدون علائم و نشانه های بالینی می تواند ویروس را به فرد دیگری منتقل کند.
هیچ فردی از طریق بوسیدن معمولی HIV نمی گیرد، اما احتمال انتقال ویروس از طریق بوسه ی عمیق (بوسیدن با دهان باز) وجود دارد که دراین حالت ویروس ممکن است از طریق زخم ها وآسیب¬های دهانی منتقل شود. این مهم است که بدانید ویروس HIV از طریق بزاق انتقال نمی یابد اما از طریق تماس مستقیم خون با خون انتقال می یابد.
احتمال انتقال HIV از راه گازگرفتن انسان وجود ندارد، زیرا ویروس از طریق بزاق انتقال نمی یابد و از طریق تماس مستقیم خون با خون انتقال می یابد.
بله، مادر می تواند ویروس HIV را در طی دوران بارداری، زایمان وهنگام شیردادن به کودک خود منتقل کند. استفاده از داروها، زایمان به طریق سزارین وعدم شیردهی مادر آلوده، می تواند احتمال ابتلا نوزاد به HIV را کاهش دهد.
بله ، اگر پزشک و یا دندان پزشک اصول ایمنی را رعایت نکنند و وسایل درمانی آن ها آلوده باشد، می توانند آلودگی را به دیگران انتقال دهند.
بله، افراد آلوده تا زمانی که قدرت کار دارند وعلامتی ندارند، می توانند مانند سایرین کارکنند اگر هم علامتی نشان دادند باید زیر نظر پزشک قرار گرفته و در کنار دیگران به کار مشغول باشند.
خیر، همکاران آلوده خطری برای دیگران در محیط کار ندارند.
بله، خالکوبی وسوراخ نمودن گوش در صورتی که با وسایل آلوده و مشترک انجام شود، سبب انتقال بیماری ایدز به سایر افراد می گردد.
بله، ویروس ایدز از راه خون و فراورده های خونی انتقال می یابد، اما چون امروزه نمونه های خون اهدایی مورد آزمایش قرار می گیرند و از نظر HIV غربالگری می شوند، خطر انتقال ویروس از این راه بسیار کاهش یافته است. نقش خون و فراورده های خونی در انتقال HIV 3 تا 5 در صد می باشد.
هر فردی که رفتار پر خطر داشته و یا خون و فراورده های خونی آلوده به او تزریق شده باشد، باید از نظر داشتن HIV آزمایش شود. تست HIV بهتر است به عنوان یکی از تست های معمول پزشکی برای چکاپ بیماران استفاده شود. به ویژه زنان باردار وافرادی که ریسک بالاتری برای ابتلا به HIV دارند، باید تست HIV بدهند.
هیچ گزارشی مبنی بر انتقال ویروس HIV از طریق تماس های تصادفی وعادی با فرد دارای HIV یا ایدزگزارش نشده است. تنها ویروس در اثر تماس خون با خون و یا استفاده مشترک از تیغ خود تراش، مسواک، فرورفتن سوزن آلوده به بدن و از طریق زخم های باز انتقال یافته است.
خیر، HIV از طریق غذا، آب یا هوا و یا تماس با وسایلی که فرد مبتلا به HIV لمس کرده است انتقال نمی یابد.
بله، تست شمارش تعداد ویروس در خون (Viral load)، میزان ویروس HIV موجود در خون فرد را اندازه گیری می کند. عدم یافتن ویروس در خون (Undetected viral load) به این معنی است که میزان ویروس موجود در خون شخص بسیار کم است تا با تست بتوان اندازه گیری کرد و این بدان معنی نیست که ویروس HIV در بدن آن فرد وجود ندارد. فردی که بار ویروسی پایین یا نایافتنی دارد می تواند ویروس را به افراد دیگر انتقال دهد، اما احتمال انتقال آن نسبت به فردی که بار ویروسی بیشتری دارد کمتر می باشد.
خیر، مطالعات نشان داده اند که پشه و سایر حشرات ویروس HIV را به انسان انتقال نمی دهند. هنگامی که حشره ای فردی را نیش می زند، خون خودش و یا خون فرد قبلی را که مکیده است، به فرد جدید وارد نمی کند. برخلاف بیماری ملاریا و سایر بیماری ها که از طریق نیش حشرات انتقال می یابند، HIV در بدن پشته تکثیر نیافته و در بدن حشرات بقا ندارد. بنابراین حشرات با ویروس HIV آلوده نمی شوند و نمی توانند HIV را به فرد دیگری انتقال دهند.

این ویروس غالبا" در طی رابطه جنسی و تماس مستقیم پوست بدن افراد الوده با پوست افراد سالم انتقال می یابد. در موارد بسیار نادر اگر خانم بارداری ، دارای زگیل در ناحیه تناسلی خود باشد به هنگام زایمان طبیعی و عبور نوزاد از دهانه رحم مادر امکان انتقال ویروس به ویژه انواع 6 و 11 به فرزند و مبتلا شدن وی وجود دارد.

 
ویروس هپاتیت " بی" عامل بروز بیماری هپاتیت "بی" در انسان است. این ویروس در کبد انسان جایگزین شده و تکثیر می نماید. مواد تولید شده توسط این ویروس به گردش خون می ریزد. آنتی ژن سطحی این ویروس HBs Ag نام داشته وشخصی که این ذرات سطحی کوچک ( HBs Ag) در خون او وجود داشته باشد، ناقل هپاتیت "بی" نامیده می شود.
 
هپاتیت به معنای التهاب کبد است که فعالیت های آن را مختل می سازد ،این بیماری به علت های مختلفی ایجاد شده که یکی از این علت ها، آلودگی به ویروس هپاتیت "بی" است.
 
براساس آخرین گزارشات سازمان بهداشت جهانی ( WHO) حدود 350 میلیون نفر در سراسر جهان حامل ویروس هپاتیت "بی" هستند و این بیماری پس از بیماری سل و مالاریا شایع ترین بیماری عفونی و مسری است. سالیانه حدود 50 میلیون نفر به تعداد افراد آلوده به این ویروس در دنیا افزوده می شود. بیشتر مبتلایان در کشورهای چین و تایوان هستند.
 
شیوع ناقلین هپاتیت "بی" در جامعه ایرانی حدود 2 در صد افراد جامعه یا قریب به دو میلیون نفر است. این آمار در شهرها و مناطق مختلف کشور متفاوت می باشد. از سال 1372 کلیه نوزادان در کشور تحت واکسیناسیون ضد هپاتیت "بی" قرار گرفته اند و به همین دلیل از میزان بروز مواد جدید کاسته شده است.
 
بیماری هپاتیت "بی" می تواند بدون علامت باشد و یا علائمی بسیار شدید همراه با درگیری شدید کبدی ایجاد کند. معمولاً پس از ورود ویروس به بدن فرد و پس از یک دوره نهفتگی که حدود دو هفته تا دو ماه طول می کشد، علایمی شبیه سرماخورگی مثل ضعف، خستگی، احساس کسالت، بی اشتهایی، تب، درد عضلات، التهاب مفصل و بثورات پوستی ممکن است ایجاد شود. پس از مدتی مرحله دوم علایم به صورت بروز زردی و بهبود علایم مقدماتی به همراه تیره رنگ شدن ادرار یا کمرنگ شدن مدفوع بروز می کند. بعد از این مرحله بیمار وارد مرحله نقاهت می شود. معمولاً کودکان علایم ضعیف تری را بروز می دهند و بیشتر بدون علامت هستند.
بله، به دنبال کشف یک مورد HBs Ag مثبت در خانواده، انجام این آزمایش در خواهر، برادر، والدین، همسر و فرزندان ضروری است.
افزایش سطح خونی آنزیم های کبدی ALT و AST بر وجود التهاب در کبد دلالت دارد، میزان و مقدار مطلق آنزیم های کبدی ارتباط ضعیفی با شدت بیماری کبدی دارد.
اگر آزمایشات خونی کبدی ( آنزیم های ALT,AST ) در ناقلین هپاتیت "بی" طبیعی باشد و علایمی مبنی بر بیماری کبدی وجود نداشته باشد نیازی به انجام آزمون های اختصاصی نیست، اما درصورت وجود اختلال در آزمون های کبدی یا سونوگرافی انجام PCR کمی ضروری است. بهتر است پی سی آر کمی در همه ی افراد ناقل چک شود.
خیر، تماس های عادی و روزانه نظیر دست دادن، کار کردن دریک اتاق، معاشرت با دوستان و همکلاسی های مدرسه خطر انتقال بیماری را به دنبال ندارد و جای نگرانی نیست، فقط رعایت نکات بهداشتی کافی است.
ناقل بیماری هپاتیت "بی" به کسانی گفته می شود که ویروس هپاتیت "بی" در خونشان بیش از 6 ماه وجود داشته باشد، حال عمومی خوبی داشته و در بررسی آزمایشگاهی اختلال در کار کبد آنان مشاهده نشود. در چنین شرایطی ویروس به صورت مسالمت آمیز در داخل بدن وجود دارد ولی به کبد آسیبی نمی رساند. ویروس هپاتیت "بی" می تواند برای سال ها به صورت نهفته در بدن باقی مانده و فرد در واقع به عنوان "ناقل هپاتیت" شناخته شود.
بله، خوشبختانه هپاتیت حاد "بی" در 90 تا 95 درصد موارد به طور خود به خودی بهبود یافته و ویروس هپاتیت "بی" نیز به صورت کامل از بدن دفع می شود. در 5 تا 10 درصد موارد ویروس در بدن باقی مانده و حالت ناقل هپاتیت پیش می آید.
تا به حال عواملی که باعث می شود تا مبتلایان به هپاتیت حاد به یک ناقل تبدیل شوند به درستی شناخته نشده است ولی به نظر می رسد که ضعف دستگاه ایمنی و نوع ویروس در این رابطه دخالت داشته باشند. وجود یک استعداد فامیلی در ایجاد حالت ناقل هپاتیت "بی" وجود دارد ولی با نوع گروه خونی فرد ارتباط ندارد.
بله، هیچ منعی وجود ندارد، حتی اگر فرد آشپز غذای شما باشد، می توانید با اطمینان به خانه او رفت و آمد داشته باشید و از آن غذا میل کنید.
بله، ناقلین هپاتیت "بی" نیز می توانند ازدواج کنند ولی همسر آنان باید برعلیه این بیماری واکسینه شده و از تاثیر مثبت واکسن نیز باید مطمئن باشد. خوشبختانه خطر انتقال عفونت در زندگی زناشویی سالم بسیار ضعیف است.
بهتر است که خانم های ناقل هپاتیت اگر به تعداد کافی فرزند دارند، از حاملگی مجدد خودداری نمایند، اما اگر تمایل به بارداری دارند، نوزادشان باید هنگام زایمان علاوه بر واکسن هپاتیت "بی"، ایمونوگلوبولین اختصاصی ضد هپاتیت ب (HBIG) نیز دریافت کند.
بله، اما احتمال آن کم است. طبق بررسی های انجام شده در مدت 10 سال از هر 100 نفر تنها 5 نفر منفی می شوند.
 
1. بهتر است ناقلین هپاتیت به صورت دوره ای (هر 6 ماه) از نظر عملکرد کبد بررسی شوند تا درصورت تبدیل شدن بیماری آن ها به فرم مزمن، تشخیص و درمان سریع تر صورت گیرد و از تخریب بیشتر کبد جلوگیری شود. 
2. کلیه اعضای خانواده (همسر،فرزندان و کسانی که در یک مکان با این افراد زندگی می کنند) باید برعلیه هپاتیت "بی" واکسینه شوند.
3. از مصرف مشروبات الکلی پرهیز نمایند.
4. از اهدای خون خودداری کنند. 
5. افراد چاق باید تلاش نمایند تا اضافه وزن خود را کم کنند.
6. از وسایل و لوازم شخصی مثل مسواک ، ریش تراش و... هرگز به صورت مشترک استفاده نکنند.
7. در صورت مراجعه به دندانپزشک، آزمایشگاه ، پزشک و اصولاً هرجای دیگری که خطر انتقال ویروس به دیگران وجود دارد، حتماً از وجود ویروس هپاتیت در بدن خودآگاه نمایند. 
تا به امروز درمانی جهت ناقلین هپاتیت "بی" ارایه نشده است و از آنجایی که عملکرد کبد آنان خوب است نیازی به درمان نیز ندارند. درمان با برخی داروها فقط در مبتلایان به هپاتیت مزمن صورت می گیرد.
سیروز یا تنبلی کبد بیماری پیشروندی کبدی است که با التهاب و تشکیل بافت جوشگاهی در کبد مشخص می شود. عده ی کمی از ناقلین هپاتیت "بی" به این مرحله از بیماری مبتلا می شوند. در صورت پیگیری، تشخیص به موقع و درمان مناسب از بروز بیماری سیروز جلوگیری می شود.
بله، این امکان در طی سالها وجود دارد و به همین دلیل پیگیری صحیح ناقلین هپاتیت ضروری است.
برای تشخیص هپاتیت مزمن از آزمایشات کبدی (ALT) و شمارش ویروس ( HBV Viral Load ) و در برخی موارد نمونه برداری کبد استفاده می شود.
هپاتیت مزمن نیاز به درمان دارد و در صورت درمان دارویی می توان آنها را تبدیل به حالت غیر فعال کرد. در صورت عدم درمان، امکان پیشرفت به سمت سیروز ( تنبلی کبد ) وجود دارد و در برخی شرایط که سیروز پیشرفت می کند، پیوند کبد نیاز است.
داروهای موجود در بازار برای درمان هپاتیت "بی" می توان از ترکیبات تزریقی مثل انترفرون ( معمولی وپگ) و خوراکی مثل لامیوودین، آدوفویر و انتاکاویر نام برد. برای تصمیم در مورد درمان باید به وضیعت بیمار و شرایط تحمل دارو توجه کرد. مدت زمان درمان از 6 ماه تا یکسال با مصرف انترفرون و داروهای خوراکی 3 تا 5 سال می باشد. طول مدت مصرف دارو توسط پزشک مشخص می گردد. 
• آلفا اینتر فرون : این دارو به صورت تزریقی داده می شود و بیشتر افراد برای 6 تا 12 ماه درمان می شوند. داروی موجود در بازار به صورت 5 میلیون واحد روزانه یا یک روز در میان استفاده می شود. اخیراً دارویی به نام پگ اینترفرون به بازار آمده که اثر بخشی بیشتری داشته و هفتگی مورد استفاده قرار می گیرد. مصرف این ترکیبات با عوارض همراه است که با مشورت پزشک قابل تحمل می باشند. 
• لامی وودین : روزی یکبار این دارو به صورت خوراکی مصرف می شود و درمان معمولاً به مدت 3 تا 5 سال ادامه دارد. امکان ادامه دارو برای سال ها وجود دارد. 
• آدفوویر دیپی وکسیل : روزی یکبار این دارو به صورت خوارکی مصرف شده و درمان معمولاً به مدت 3 تا 5 سال ادامه دارد.
در طول زمان هپاتیت "بی" می تواند باعث توقف عمل کبد شود. اگر این اتفاق بیافتد ممکن است نیاز به کبد جدید باشد، به این نوع جراحی، پیوند کبد گفته می شود. این روش شامل خارج کردن کبد قدیمی و آسیب دیده و جایگزینی کبد نو و سالم از یک دهنده عضو است.
بله، اصولاً برای آماده کردن بیمار برای پیوند کبد، منفی شدن آزمایش HBV DNA با استفاده از لامی وودین ضروری است.
بله ، خوشبختانه برای پیشگیری از هپاتیت "بی" واکسن وجود دارد و در حال حاضر در سراسر کشور تلقیح واکسن هپاتیت به کلیه نوزادان و افراد در معرض خطر جزو وظایف وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی قرار گرفته است. واکسن هپاتیت "بی" ذرات سطح خارجی ویروس (HBs Ag) است و درحال حاضر با استفاده از تکنولوژی ژنتیک ساخته می شود.
واکسن هپاتیت "بی" معمولاً در سه نوبت و به فواصل یک ماه و 6 ماه پس از اولین تزریق می باشد. تزریق واکسن باید عضلانی و حتماً در عضله باز و صوت گیرد. تزریق در عضله باسن سبب کاهش تاثیر آن می شود. توصیه می شود آنتی بادی ضد هپاتیت بی (HBs Ab) یک تا سه ماه پس از کامل شدن نوبت های تزریقی واکسن اندازه گیری شود، اگر پاسخ آنتی بادی بیش از 100 واحد بین المللی باشد، بهترین پاسخ تلقی و تا سال ها باقی می ماند. مقادیر بیش از 10 و کمتر از 100 نیز مورد قبول است.
 
• تمام نوزادان متولد شده
• کودکان کوچکتر از 9 سال ( کمیته پیشنهاد دهنده واکسن در امریکا (ACIP) پیشنهاد کرده که در افراد جوان تر از 18 سال واکسن هپاتیت "بی" تلقیح شود.)
• کارکنان مراکز بهداشتی - درمانی شامل : پزشکان ، جراحان، پرستاران ، دندانپزشکان ،دندان سازان، دانشجویان گروهای مختلف پزشکی ، کارکنان بخش دیالیز ،کارکنان آزمایشگاه و سازمان انتقال خون و کسانی که در خانه از افراد عقب افتاده مراقبت می کنند.
• همسر و فرزندان، والدین و کلیه کسانی که با فرد ناقل هپاتیت "بی" زندگی می کنند.( این افراد بهتر است که هر 5 سال یکبار مجدداً از نظر آزمایشات بررسی شوند.) 
• بیمارانی که درمعرض تزریق خون مکرر هستند، نظیر بیماران مبتلا به هموفیلی ، همودیالیز و یا معتادان تزریقی 
خیر، تزریق واکسن هپاتیت "بی" به ناقلین هپاتیت "بی" فایده ای ندارد.
بله، افراد خانواده ناقلین هپاتیت "بی" باید قبل از تلقیح واکسن آزمایش هپاتیت (HBs Ag) انجام دهند.
بله، واکسن هپاتیت "بی" و ایمونوگلوبین اختصاصی ضد هپاتیت "بی" ( آمپول HBIG) به موقع و در اسرع وقت به نوزادان مادران HBs Ag مثبت باید تزریق شود.
خیر ،بررسی ها نشان می دهد که در اکثر موارد اگر واکسیناسیون هپاتیت "بی" به طور کامل انجام شده و آنتی بادی ضد هپاتیت "بی" مثبت شده باشد، تا 10سال نیازی به واکسن یادآور نیست. تلقیح دوز یادآور در بیماران همودیالیزی یا آنان که نقص سیستم ایمنی دارند در صورت عدم پاسخ مناسب بدن ضروری می باشد.
• تزریق ایمونوگلوبولین اختصاصی ضد هپاتیت "بی" ( آمپول HBIG ) به نوزاد متولد شده از مادر HBs Ag مثبت
• در صورت ورود قطره خون و یا ترشحات مایع بدن فرد آلوده به درون چشم فرد سالم باید جهت پیشگیری، ایمونوگلوبین اختصاصی ضد هپاتیت "بی" ( آمپول HBIG ) تزریق شود.
در اغلب موارد به دنبال اهدای خون و یا مراجعه به آزمایشگاه جهت چک کردن وضعیت سلامتی فرد وجود آلودگی به ویروس هپاتیت "بی" مشخص می شود. این افراد معمولاً هیچگونه علامتی نداشته و از آلوده بودن خود نیز اظهار بی اطلاعی می نمایند. یکی از روش های تشخیصی این بیماری اندازه گیری آنتی ژن سطحی این ویروس یعنی HBs Ag است. در مورد فردی که آزمایش HBs Ag وی مثبت است، می توان گفت که شخص آلوده به ویروس هپاتیت "B" می باشد، به عبارت دیگر ویروس هپاتیت "بی" در بدن آن فرد وجود دارد. حال عمومی فرد، وضیعت کبد، سونوگرافی کبد و چند آزمایش دیگر پزشک را برای تصمیم گیری در خصوص درمان بیماری کمک می کند. انجام آزمایشات خونی حساس ،تکثیر ویروس در بدن را مشخص می نماید. حساس ترین آزمایش خون در بیماران که بر تکثیر ویروس در بدن دلالت می کند، آزمایش پی سی آر HBV DNA PCR است. امروزه امکان اندازه گیری کمی ویروس درخون نیز فراهم شده است و با استفاده از این آزمون ها که با دستگاه Cobas Taqman و یا تکنیک Real-Time PCR انجام می شود و می توان در مورد شیوه درمان و پیگیری تصمیم گیری کرد.
خیر، انجام بیوپسی کبد در مبتلایان به هپاتیت حاد و ناقلین هپاتیت "بی" توصیه نمی شود. چنانچه پزشک با بررسی آزمایشات کبدی و معاینه ضرورت بداند، بیوپسی کبد را انجام می دهد. بیوپسی می تواند وضیعت بافت کبدی را نشان دهد.
 
• انتقال از راه خون و فراورده های خونی آلوده به ویروس 
• استفاده از سرنگ مشترک جهت تزریق (اعتیاد تزریقی) ، خالکوبی، تاتو کردن، سوراخ کردن گوش با وسایل آلوده ، استفاده از مسواک یا تیغ ریش آلوده
• انتقال از طریق مادر آلوده به نوزاد 
• ارتباط با بیمار و یا خون آنها که در کارکنان و شاغلین در مراکز درمانی بیشتر دیده می شود.
• انتقال از طریق نیش برخی از حشرات
• انتقال از راه جنسی ، ویروس هپاتیت "بی" در ترشحات بدن از قبیل بزاق، مایع منی، و ترشحات مهبل وجود دارد. عدم رعایت اصول صحیح فعالیت جنسی و یا بی بند و بار جنسی می تواند موجب انتقال هپاتیت " بی" شود. 
• انجام اقدامات دندانپزشکی درمراکزی که از وسایل غیر بهداشتی و با روش های غیر صحیح وسایل خود را ضدعفونی می نمایند.
• انتقال در بین اعضاء خانواده : انتقال از این راه نیاز به تماس مداوم و طولانی دارد و نحوه ی انتقال از طریق ورود خون فرد ناقل هپاتیت به مخاط و یا خون فرد سالم است. مثلاً با عطسه کردن و وارد شدن ذرات دهان فرد آلوده به چشمان افراد سالم می تواند سبب انتقال بیماری شود و به همین دلیل هنگام عطسه کردن باید مقابل دهان با دستمال پوشانده شود.

ویروس هپاتیت "بی" بیش از هپاتیت "سی" از راه تماس جنسی منتقل می شود. موارد هپاتیت "سی" ناشی از تماس جنسی غالباً در افرادی که شرکای جنسی متعدد دارند، دیده می شود.

بله، با توجه به شباهت راه های انتقال هپاتیت و ویروس عامل بیماری ایدز، بسیاری از مبتلایان به ویروس ایدز به طور همزمان به ویروس هپاتیت "بی" و"سی" هم آلوده اند که این امر موجب تشدید علائم و مشکلات بیماران و کوتاه تر شدن عمر آنان می گردد، اما مواردی که فرد مبتلا به هپاتیت بی و سی، مبتلا به ایدز باشد بسیار نادر بوده و بیشتر در معتادان تزریقی که از سرنگ مشترک استفاده کرده اند دیده می شود.

خیر، هیچ محدودیتی وجود ندارد. یکی از راه های انتقال هپاتیت "سی" می تواند انتقال از راه جنسی با فرد آلوده باشد، ولی احتمال این انتقال بسیار پائین است، بطوری که در اغلب موارد هپاتیت "سی" از همسر به طرف مقابل منتقل نمی شود. بنابراین فرد آلوده به هپاتیت "سی" می تواند ازدواج کند و می تواند بچه دار شود ولی باید توصیه های بهداشتی را رعایت کند.

خیر، در صورتی که دستورات ساده بهداشتی رعایت شود، احتمال انتقال هپاتیت "سی" بین افراد خانواده وجود ندارد. نقش خود بیمار در پیشگیری از انتشار بسیار مهم است.

هپاتیت "سی" به آهستگی موجب آسیب کبد بیمار می شود. حدود 85 درصد افرادی که وارد مرحله مزمن بیماری می شوند، پس از 20سال یا بیشتر دچار آسیب شدید کبد و سفت شدن بافت کبد یا سیروز می شوند. علائم سیروز عبارتند از: قرمزی کف دست ها، آب آوردن شکم، پاها و صورت، خونریزی از وریدهای متسع شده دستگاه گوارش که خونریزی واریسی گفته می شود و به صورت مدفوع سیاه ( ملنا ) خود را نشان می دهند. آسیب دستگاه عصبی و مغز به دلیل خوب کار نکردن کبد که انسفالوپاتی کبدی یا هپاتوانسفالوپاتی نامیده می شود و علائمی مانند گیجی، اختلالات حافظه و تمرکز را در پی دارد.

هپاتیت "سی" با بررسی شرح حال بیمار، معاینه و آزمایش های خونی تشخیص داده می شود. غالباً میزان آنزیم های کبدی درخون مبتلایان به هپاتیت "سی" بالاست. برای تشخیص ابتلا به هپاتیت "سی" وجود آنتی بادی های ضد هپاتیت "سی" (HCV Ab) در خون بیمار آزمایش می گردد. در صورتی که آنتی بادی ضد هپاتیت "سی" در خون بیمار وجود داشته باشد، برای تشخیص قطعی هپاتیت "سی" باید خون بیمار با آزمایش ریبا و پی سی آر (HCV RNA) مورد بررسی قرارگیرد. وجود آنتی بادی ضد ویروس هپاتیت "سی" درخون بیمار نشانگر این است که فرد در گذشته با ویروس تماس داشته است ولی وجود RNA درخون بیمار نشان می دهد که وی درحال حاضر مبتلا به هپاتیت "سی" فعال است. در مراحل بعد میزان کمی ژنوم ویروس هپاتیت سی و تعیین ژنوتایپ ویروس هپاتیت "سی" در خون انجام می شود تا بتوان در مورد نحوه ی درمان بیمار تصمیم گرفت. هپاتیت "سی" انواعی دارد و به همین علت قبل از شروع درمان بررسی ژنوتایپ و انجام تست شمارش ویروس ضروری است.

هپاتیت سی در مواردی نیاز به درمان دارویی دارد و در مواردی درمان دارویی لازم نیست. در صورتی که آسیب کبدی خفیف باشد، ممکن است نیازی به درمان نباشد. اگر پزشک معالج درمان دارویی را لازم بداند، بسته به نوع ویروس درمان با اینترفرون تزریقی و قرص ریبا ویرین صورت می گیرد. آمپول اینترفرون معمولی به صورت هفته ای سه بار تزریق می شود ولی اینترفرون پگیله هفته ای یکبارتزریق می گردد. مقدار  و مدت مصرف آن را پزشک تعیین می کند. بیماران باید حداقل هر دوازده هفته یک بار جهت بررسی اثر دارو و انجام آزمایشات مراجعه نمایند. امروزه نوع اینترفرون پگیله در بازار موجود می باشد که هفته ای یکبار تزریق می گردد. این دارو گران قیمت است ولی تاثیر بیشتری دارد. هپاتیت "سی" قابل درمان است و در صورت مصرف دقیق دارو تحت نظر پزشک، امکان ریشه کنی آن وجود دارد.

خیر، تا کنون واکسنی که بتواند در برابر ویروس هپاتیت "سی" مصونیت ایجاد کند، ساخته نشده است.

بله، با توجه به راه های مشترک انتقال این ویروس، امکان آلودگی به هر دو ویروس وجود دارد. اغلب کسانی که به هر دو ویروس آلوده هستند، معتادان تزریقی می باشند. این افراد بایستی از نظر ابتلا به عفونت HIV نیز مورد بررسی قرار گیرند.

ویروس هپاتیت "سی" عامل بروز هپاتیت "سی" در انسان است. این ویروس پس از تماس فرد با خون بیمار مبتلا به هپاتیت "سی" وارد بدن می شود. هپاتیت "سی" از خون یک فرد به فرد دیگر منتقل می شود. این ویروس در کبد جایگزین شده و تکثیر می یابد و می تواند موجب آسیب کبدی در فرد شود. حدود 85 درصد افرادی که به این ویروس مبتلا می شوند وارد فاز پیشرفته و طولانی مدت بیماری ( هپاتیت "سی" مزمن) می شوند.

هپاتیت به معنای التهاب کبد است. می تواند در اثر عوامل مختلف از جمله بسیاری از داروها، ویروس های مختلف، بیماری های خودایمنی و بیماری های ژنتیکی به وجود آید. هپاتیت سی نوعی بیماری کبدی است که در اثرعفونت با ویروس هپاتیت "سی" رخ می دهد.

در عفونت حاد هپاتیت "سی" عفونت کوتاه مدت است و علائم این مرحله شبیه آنفولانزای خفیف است. درعفونت مزمن هپاتیت "سی" فرد به عفونت جدی تر و طولانی مبتلا می شود. علائم هپاتیت سی شامل خستگی، تب، سردرد، گلودرد خفیف، کاهش اشتها، تهوع، استفراغ، درد قسمت فوقانی راست شکم (روی کبد)، درد مفاصل، خارش پوست، درد عضلانی، ادرار پررنگ و زردی می باشد.

  1. استفاده از سرنگ ها یا دیگر وسایل که جهت تزریق داروها و یا مواد مخدر به صورت مشترک به کار می روند. این روش شایع ترین روش انتقال هپاتیت "سی" در بسیاری از کشورها است.
  2. خالکوبی، حجامت، تاتوکردن، سوراخ کردن گوش، خدمات پزشکی و دندانپزشکی درمحل های نامطمئن و با وسایل آلوده.
  3. دریافت خون یا عضو اهدایی آلوده ( قبل از سال 1375 در ایران )
  4. انتقال از راه جنسی، داشتن رابطه ی جنسی حفاظت نشده با فرد مبتلا به هپاتیت سی
  5. تماس پزشکان و کارکنان مراکز بهداشتی – درمانی با خون فرد آلوده
  6. درموارد نادر انتقال از مادر آلوده به هپاتیت "سی" به نوازدش در حین زایمان

 

ویروس پاپیلومای انسانی عامل زگیل تناسلی از رایج ترین ویروس های منتقله از راه جنسی می باشد که دارای 66 تیپ (نوع) مختلف است و می تواند ناحیه تناسلی زنان و مردانی که از نظر جنسی فعال هستند را آلوده کند. با این وجود برای پیشگیری از ابتلا به این ویروس راه های مختلفی وجود دارد.

 

پاپيلوما ويروس انساني يا HPV ويروسي است که از طريق تماس پوستي از فردي به فرد ديگر انتقال مي يابد. امروزه بيش از 100 نوع پاپيلوما ويروس انساني متفاوت شناسايي شده است.
ويروس هاي پاپيلوما انواع متفاوتي از زگيل ها شامل زگيل پوستي، زگيل کف پا، زگيل هاي مسطح، کانديلوماي تناسلي و پاپيلوما هاي حنجره اي را در انسان ايجاد مي کنند.
زگيل تناسلي يکي از شايع ترين بيماري هاي منتقل شونده از راه تماس جنسي است. در دنيا حدود 27 درصد افراد فعال از نظر جنسي به اين ويروس آلوده هستند.عفونت در مردان معمولا بدون علامت بوده، لذا تشخيص عفونت در مردان سخت تراست وبيشترين سن شيوع بيماري در دوره ي جواني مي باشد.
زگيل تناسلي توسط ويروس پاپيلوماي انساني (HPV) ايجاد مي شود، در حالي که تبخال تناسلي توسط ویروس تبخال یا هرپس ويروس انساني (HSV) ايجاد مي شود. عامل هر دو ويروسي بوده واز طريق تماس پوست با پوست ویا مقاربت انتقال مي يابند. علائم تبخال تناسلي بيشتر تاول بوده وبا سوزش همراه مي باشد اما زگيل تناسلي برآمدگي هاي پوستي برجسته به صورت منفرد ويا توده اي و گل کلمي شکل مي باشد. در دنيا از هر چهار نفر یک نفر مبتلا به تبخال تناسلی و ازهر دونفریک نفر مبتلا به زگیل تناسلی می باشد. یک تفاوت ديگر اين است که انواع پرخطر ویروس زگیل تناسلی مي تواند سرطان گردن رحم ايجاد کند.
زگيل تناسلي برآمدگي هاي پوستي توپر به ابعاد 2 تا چند ميلي متر هستند که ممکن است، به صورت منفرد ويا توده اي شکل باشند. فاقد درد، سوزش وخارش بوده ومسري تر از زگيل معمولي ساير نواحي بدن هستند. در مواردي زگيل آنقدر کوچک است که به راحتي قابل مشاهده نيست. اين زگيل ها بصورت ضايعات گوشتي خاکستري رنگ در ناحيه تناسلي مردان و زنان ديده مي شوند. اين زگيل ها نواحي مرطوب دستگاه تناسلي را گرفتار مي کند ودر بسياري از موراد آنقدرکوچک هستند که ممکن است با چشم ديده نشوند. محل ضايعه در زنان ابتدای آلت تناسلی، واژن، گردن رحم، مقعد،کشاله ران ودر مردان آلت تناسلي، پوست بیضه ها ، ران وکشاله ران مي باشد.
مدت ظهور علائم از چند ماه تا چند سال بسته به سيستم ايمني فرد متفاوت مي باشد. دربعضي از افراد سيستم ايمني فرد با ويروس مبارزه کرده ومانع ايجاد بيماري مي شود.
بله، روش درمان توسط پزشک و با توجه به محل درگيري و اندازه ضايعات تعيين مي شود. بسته به نظرپزشک درمان با استفاده از داروهاي موضعي مانند سوزاندن با پودوفيلين و یا فریز کردن توسط نيتروژن مايع، روش هاي جراحي ،ليزر، الکتروکوتر، ( از بين بردن ضايعه با جريان الکتريکي) صورت مي گيرد. محلول های شیمیایی سا ختنی هم موجود است که باعث سوزانده شدن توده بر آمده و از بین بردن ویروس های داخل آن می شود.
بله، دو واکسن گارداسيل وسرواريکس براي ايمن سازي بدن در مقابل برخي از انواع پاپيلوما ويروس انساني مي تواند از ابتلا به زگيل تناسلي پيشگيري کند. واکسن گارداسيل براي زنان ومردان و واکسن سرواريکس براي زنان توصيه شده است. واکسن بايد طي شش ماه در سه نوبت تزريق شود تا بيشترين اثر را داشته باشد.
بله، برخي از انواع اين ويروس باعث سرطان گردن رحم مي شوند. برخي ديگر مي توانند باعث ابتلا به سرطان مقعد، سرطان آلت تناسلي در مردان وسرطان دهان وگلو شوند. يک فرد ممکن است به بيش از يک نوع ويروس مبتلا شود. خطرابتلا به این سرطان ها در افراد با نقص سيستم ايمني مانند مبتلايان به ايدز و گيرندگان پيوند عضو بيشتر است.
تشخيص زگيل هاي ناحيه ي تناسلي بر اساس شکل ضايعات وسئوالاتي که پزشک از بيمار مي پرسد صورت مي گيرد.گاهي ضايعات خيلي کوچک هستند وقابل مشاهده نبوده ويا ظاهري شبيه ساير بيماري ها ي پوستي دارند، در اين صورت پزشک محل مورد نظر را بار اسيد استيک 5درصد آغشته وبه مدت 5-10دقيقه صبر مي کند. اگر ضايعه سفيد شود، دليل بر وجود زگيل تناسلي مي باشد. اين اقدام تشخيصي در زنان توصيه نمي شود. در مواردي لازم است زگيل يا بخشي از آن براي تائيد تشخيص به آزمايشگاه فرستاده شود.
براي تمام زناني که عفونت ويروس پاپيلوماي انساني را داشته اند بايد آزمايش پاپ اسمير به طور مرتب انجام شود تا به موقع هرگونه ناهنجاري را در سلول هاي واژن و گردن رحم شناسا¬يي ودرمان کرد واحتمال ابتلا به سرطان را کاهش داد.
درمان احتمال گسترش وپراکنده شدن ويروس را کم کرده ودرد وخارش را برطرف مي کند. علاوه بر آن زگيل ها از نظر شکل ظاهري ناخوشايند هستند وبرداشتن آنها بهتر مي باشد.
داشتن شرکاي جنسي متعدد، ابتلا به ساير بيماري هاي مقاربتي مانند سوزاک، شروع برقراري رابطه هاي جنسي از سنين پایين، از عوامل خطرسازي است که احتمال ابتلا به اين بيماري را افزايش مي دهد.
ميزان شيوع زگيل تناسلي در زنان ومردان يکسان است، اما علائم و عوارض در مردان کمتر از زنان مي باشد.
فرد مبتلا به زگيل تناسلي حتماً بايد به پزشک مراجعه و اقدام به برداشتن زگیل ها نماید.
زگيل تناسلي يک بيماري منتقله از راه جنسي مي باشد، بنابراين همزمان همسر وي نيز بايد مورد بررسي قرار گيرد و در صورت ابتلا لازم است هردو نفر درمان شوند. ويروس از طريق تماس پوست با پوست يا مخاط فرد آلوده انتقال مي يابد. گاهي از طريق استفاده از تيغ آلوده ويا در موارد نادر از طريق حوله، مايو ولباس زير آلوده نيز انتقال مي يابد.
رعايت اصول اخلاقي و پايبندي به حريم خانواده عدم دستکاري زگيل ها ونواحي مبتلا عدم استفاده ازتیغ در نواحي مبتلا ودرمان هر دو زوج استفاده ا زکاندوم مي تواند خطر انتقال را کاهش دهد.

ویروس های عامل زگیل تناسلی را می توان به دو دسته کم خطر و پرخطر تقسیم نمود. معمولا" انواع پر خطر که بیشتر شامل انواع 16 ،18 ، 31 ، 33 ، 52 و 58 می باشند با سرطان گردن رحم مرتبط هستند. در بین این انواع نوع 16 و 18 عامل هفتاد درصد از سرطان های گردن رحم می باشند.

عده ای از افراد دچار عفونت بدون علامت هستند و عده ای دیگر دارای زگیل در اطراف ناحیه تناسلی و مقعد می باشند. این زگیل ها ممکن است بعد از گذشت هفته ها و ماه ها (دوره کمون 2تا3 ماه است) از رابطه جنسی در افراد بروز کند.

از آنجایی که این ویروس شایع ترین ویروس منتقله از راه جنسی است، می تواند زمینه ساز تغییرات سلولی دهانه رحم باشد و در برخی موارد منجر به سرطان دهانه رحم ( سومین سرطان شایع در خانم ها) شود، از این رو انجام تست پاپ اسمیر و تعیین تیپ ویروس دارای اهمیت می باشد.

عفونت با ویروس پاپیلوما اغلب خود را به صورت زگیل  نشان می دهد. خانم های بالای سن 25 سال با انجام تست پاپ اسمیر و آقایان نیز با معاینه دقیق و انجام تست تعیین تیپ ویروس می توانند از ابتلا خود باخبر شوند.

بعد از گذشت تقریبا" 2 سال  در 90% افراد سیستم ایمنی فرد به صورت خود به خودی این ویروس را از بدن پاک می کند اما زگیل در 10% افراد باقی مانده و ممکن است تعداد آن کم و یا زیاد شود و در برخی موارد ممکن است به سمت ایجاد تغییرات سلولی و سرطان پیشرفت کند. درمان قطعی که بتوان ویروس ها را از بدن پاک کرد هنوز وجود ندارد ولی برداشتن ضایعات قابل رویت به روش های جراحی ، فریز کردن یا استفاده از مواد شیمیایی (اسید تری کلرو استیک)  معمولا" منجر به حذف ویروس می شود. ممکن است آقایان مبتلا به ویروس باشند ولی ضایعه قابل روئیت با چشم غیر مسلح موجود نباشد. امکان ابتلا مجاری ادراری در آقایان وجود دارد، در این صورت ممکن است بتوان ویروس را از ادرار جداسازی نمود و تست تعیین تیپ ویروس را انجام داد. در بعضی موارد آقایان دارای ضایعات بسیار کوچکی هستند و بایستی معاینه دقیق توسط ذره بین به عمل آید.

بعضی از انواع ویروس زگیل به خصوص مواردی که در دوران کودکی باعث ایجاد برآمدگی هایی در سطوح بدن به ویژه دست ها و انگشتان می شوند که این انواع به هیچ وجه خطرناک نیستند و معمولا" خود به خود هم بهبود می یابند.

در مردانی که ختنه نشده اند ویروس HPV می تواند ایجاد سرطان آلت نماید ولی این موضوع در افرادی که ختنه شده اند بسیار نادر است. چنانچه مقعد و ناحیه سر و گردن مبتلا شوند امکان ایجاد سرطان در این نواحی وجود دارد.

بعد از انجام آزمایشات مربوطه (معاینه، تعیین نوع ویروس و پاپ اسمیر) و تایید عفونت با ویروس پاپیلوما توسط متخصصین مجرب، می توان زگیل ها را از طریق سوزاندن، عمل جراحی و فریز کردن از بین برد. با این حال فرد باید تا 2 سال از نظر تغییرات سلولی دهانه رحم کنترل شود.

 

1.      ختنه کردن مردان

2.     نداشتن شرکای جنسی متعدد

3.     استفاده از کاندوم به هنگام رابطه جنسی

4.     رعایت بهداشت به هنگام اپیلاسیون

5.     استفاده از واکسن برای پیشگیری. این واکسن علیه 4 تیپ خطرناک (6و11، 16و18) ساخته شده که باید طی 6 ماه و در 3 مرتبه مختلف تزریق کرد.

تزریق واکسن بعد از ابتلا به انواعی که از طریق واکسن قابل پیشگیری می باشند اثری ندارد ولی چنانچه فرد دارای شرکای جنسی متعدد باشد و هنوز به بعضی از انواعی که  علیه آنها واکسن وجود دارد مبتلا نشده باشد برای پیش گیری از ابتلا به این انواع می تواند واکسن تزریق نماید.

بله. 3 دسته از خانم ها لازم است بعد از تلقیح واکسن نیز تحت کنترل باشند:

1.     کسانی که آلوده به تیپ های دیگر  ویروس (به جزء آنها یی که در واکسن وجود دارد) هستند.

2.     کسانی که دوزهای واکسن را به طور کامل دریافت نکردند.

3.     کسانی که قبل از تزریق واکسن به ویروس آلوده شدند.

خیر. تزریق واکسن برای هر دو گروه خانم ها و آقایان توصیه می شود.

1.     افراد دارای آلرژی

2.     افراد مبتلا به بیماری های مزمن

3.     خانم های باردار

از آنجا که از زمان ابتلا به انواع ویروس های HPV پر خطر  تا ایجاد سرطان گردن رحم سال ها (بین 10 تا 20 سال) طول می کشد لذا با انجام ازمایش پاپ اسمیر در فواصل زمانی مشخص می توان از ابتلا به سرطان گردن رحم تا صد درصد جلوگیری نمود.

سرطان گردن رحم در افرادی که علاوه بر ابتلا به ویروس های پر خطر شرکای جنسی متعدد  دارند و سیگاری نیز  هستند بیشتر ایجاد می شود.

انجمن سرطان امریکا توصیه می کند خانم ها سه سال بعد از شروع روابط جنسی یا بعد از سن 20 سالگی (در صورت داشتن روابط جنسی) برای دو سال متوالی ازمایش پاپ اسمیر بدهند و اگر نتیجه ازمایش منفی بود هر سه سال یکبار ازمایش پاپ اسمیر را تکرار کرده و اینکار را تا سن 65 سالگی ادامه دهند.

برای خانم هایی که دارای ضایعات غیر طبیعی در آزمایش پاپ اسمیر هستند بایستی ازمایش پاپ اسمیر را هر 3 تا 6 ماه تکرار نموده و ازمایش ویروس شناسی مربوط بهHPV  را نیز انجام دهند. این افراد بایستی تحت نظر متخصصین زنان یا سرطان باشند.

هرپس تناسلی با مشاهده ی ظاهری علائم توسط پزشک و نمونه برداری از زخم ها و انجام آزمایش توسط آزمایشگاه ویروس شناسی تشخیص داده می شود. آزمایش خون جهت تشخیص آنتی بادی ضد 1-HSV و HSV-2 نیز به کار می رود. در بعضی از تست ها نوع HSV نیز تشخیص داده می شود.
بعد از اینکه دوره حاد بیماری طی شد ویروس معمولا در سیستم عصبی به حالت مخفی در می آید و درمانی جهت حذف هرپس ویروس وجود ندارد، اما درمان های ضد ویروسی می تواند از شیوع آن جلوگیری و شدت علائم را کم کند. بیشتر موارد سیستم ایمنی بدن فرد، ویروس را ضعیف کرده و عود مجدد آن را کم می کند. درمان می تواند تولید و انتشار ویروس را کم کرده و شانس انتقال آن را به شریک جنسی کاهش دهد.
مطمئن ترین راه برای پیشگیری وعدم انتقال بیماری و کاهش خطر انتقال داشتن تنها یک شریک جنسی و استفاده از کاندوم در حین رابطه ی جنسی می باشد.
در بیشتر موارد هرپس تناسلی مشکل سلامتی خاصی ایجاد نمی کند. هرپس تناسلی در بیماران با ضعف سیستم ایمنی زخم های دردناک ایجاد کرده ومشکل زا می باشد. ابتلا به هرپس ویروس خطر ابتلا به عفونت HIV را پس از قرارگرفتن در معرض این ویروس افزایش می دهد. تبخال تناسلی می تواند سبب عفونت کشنده تورم مغز( انسفالیت هرپسی ) در نوزاد شود. با ابتلا به تبخال تناسلی در ماه های آخربارداری ، خطر انتقال به نوزاد افزایش می یابد.
بیشتر افراد آلوده به هرپس از ابتلا خود آگاه نیستند، زیرا اغلب علامت آشکاری ندارند و یا علائم خفیفی دارند که با جوش و یا سایر مشکلات پوستی اشتباه گرفته می شود. علائم اولیه حدود دو هفته پس از انتقال ویروس ایجاد می شود و معمولاً شدید است که این علائم شامل زخم دردناک در ناحیه تناسلی یا مقعد می باشد و معمولاً طی چند هفته بهبود می یابند. علائم دیگری شبیه آنفولانزا مانند تب، درد عضلانی نیز ایجاد می کند. معمولاً بعد از اولین حمله طی یک سال چند بار بیماری عود می کند که با گذشت زمان و افزایش سن از تعداد دفعات عود بیماری کاسته می شود.
تبخال تناسلی یا هرپس تناسلی یک بیماری رایج منتقله از راه جنسی می باشد. عامل آن ویروس تبخال یا هرپس سیمپلکس تیپ1 (HSV-1) و یا تیپ 2 (2-HSV) می باشد. هرپس ویروس تیپ 1 معمولا در داخل و اطراف دهان و لب ها ایجاد تب خال می نماید. هرپس تناسلی بیشتر توسط هرپس ویروس تیپ 2 ایجاد می شود. بیشتر افرادی که به این ویروس آلوده هستند فاقد علائم می باشند و یا تحت شرایطی علائم کمی از قبیل ایجاد تاول های کوچک در ناحیه تناسلی و یا اطراف مقعد را بروز می دهند که این علائم معمولا توأم با درد و سوزش می باشد.
عفونت تناسلی ویروس هرپس سیمپلکس تیپ 2 (HSV-2) یکی از بیماریهای شایع منتقله از راه جنسی می باشد. در دنیا تقریباً یک نفر از هر 5 زن و یک نفر از هر 9 مرد در سنین 14 تا 49 سال به HSV-2 آلوده می باشد. هرپس تناسلی بیشتر از مرد به زن انتقال می یابد، به همین دلیل عفونت HSV-2 در زنان شایع تر است.
معمولاً افراد تبخال (هرپس) تناسلی را پس از رابطه ی جنسی با فرد آلوده به هرپس ویروس می گیرند. این ویروس طی رابطه ی جنسی دهانی، مقعدی و تناسلی نیز انتقال می یابد. ویروس هرپس سیمپلکس می تواند از طریق شریک جنسی آلوده که زخم های آشکار ندارد و از آلوده بودن خود آگاه نیست، نیز انتقال یابد. هرپس ویروس تیپ 1 (HSV-1) نیز می تواند در ناحیه تناسلی زخم ایجاد کند. همچنین از راه اپیلاسیون غیر بهداشتی نیز میتواند آلودگی ایجاد گردد.
سرخجه یا روبلا که سرخک آلمانی یا سرخک سه روزه نیز نام دارد یک بیماری ویروسی رایج دوران کودکی است که مسری می باشد. علائم این بیماری شامل تب ضعیف ، غدد و گره های لنفاوی متورم، راش (دانه های قرمز رنگ) ، آبریزش بینی، قرمزی والتهاب چشم ها، پوست خشک و شکننده، درد مفاصل و سردرد می باشد.
هرفردی در هرسنی می تواند به سرخجه مبتلا شود، ولی اغلب کودکان در سنین 5 تا 14 سالگی مبتلا می شوند. شیوع سرخجه در زمستان و بهار افزایش می یابد.
سرخجه از طریق تماس با قطرات دستگاه تنفسی و گوارشی فرد آلوده انتقال می یابد. هنگام سرفه یا عطسه فرد مبتلا، ویروس به هوا منتشر شده و به بدن فرد دیگر از راه گلو و بینی منتقل می شود. ویروس سرخجه 7 روز قبل و7 روز بعد از ظهور دانه های پوستی قرمز رنگ قابل انتقال است. این ویروس می تواند در خون، ادرار ومدفوع افراد آلوده یافت شود.
علائم سرخجه 14 تا 21 روز پس از در معرض قرار گرفتن ظاهر می شود. این علائم معمولاً ضعیف بوده و حدود نیمی از افراد فاقد علائم هستند. مشخصات این بیماری عبارت است از تب ضعیف ، تورم غدد و گره های لنفاوی، راش ، آبریزش بینی، قرمزی و التهاب چشم ها، پوست خشک و شکننده، درد مفاصل ، سردرد و از دست دادن اشتها.
معمولاً سرخجه یک بیماری ملایم در کودکان می باشد. بیشترین خطر ابتلا به سرخجه در زنان باردار و جنین در حال شکل گیری است. اگر جنین در سه ماهه اول بارداری به سرخجه مبتلا شود، به احتمال 85% نقص مادرزادی پیدا می کند. ویروس سرخجه در جنین می تواند سبب مرگ داخل رحمی، سقط خود به خودی و یا ناهنجاری هایی از قبیل عقب افتادگی ذهنی، کری، کوری، بیماری های قلبی و خونی، آب مروارید ، کبد و طحال آسیب دیده شود. چنانچه مادر باردار غیر ایمن در سه ماهه دوم بارداری با ویروس مواجه شود احتمال ایجاد عوارض روی جنین کمتر بوده و در سه ماهه سوم هیچگونه خطری جنین را تهدید نمی نماید. چنانچه خانم بارداری قبلا به دلیل تزریق واکسن یا ابتلا به بیماری سرخجه بر علیه آن ایمن شده باشد تماس وی با فرد مبتلا به سرخجه هیچگونه خطری برای جنین ندارد.
بله، پس از ابتلا به سرخجه ایمنی علیه آن معمولاً پایدار است و تا آخر عمر فرد را در برابر عفونت حاد ویروس ایمن می نماید.
یک تست خون می تواند، وجود آنتی بادی ویروس سرخجه را در بدن تشخیص دهد.
اگر پزشک با مشاهده ی علائم ظاهری به سرخجه شک کند، از مخاط گلو و بینی، خون، ادرار و یا مایع مغزی نخاعی نمونه گرفته و جهت انجام آزمایش، به آزمایشگاه تخصصی ارسال می کند.
در ابتلا به سرخجه بیشتر افراد خود به خود بهبود می یابند و فقط درمان های حمایتی شامل استراحت، نوشیدن مایعات و تجویز داروهای کاهش دهنده تب صورت می گیرد.
سرخجه یک بیماری قابل پیشگیری از طریق واکسیناسیون می باشد. واکسن سرخجه به صورت ترکیبی با واکسن سرخک و اوریون به نام MMR به طور رایگان در خانه های بهداشت و پایگاه های بهداشتی شهری تزریق می شود. این واکسن در دو نوبت یکی در 12 ماهگی و دیگری در سن 6-4 سالگی تزریق می گردد.
خیر، تزریق واکسن سرخجه در هنگام بارداری ممنوع می باشد. زنان غیر باردار واکسینه شده با واکسن سرخک، سرخجه و اوریون ( MMR) نباید تا سه ماه بعد از تجویز واکسن باردار شوند. اگر خانم بارداری اشتباهی و یا قبل از اینکه متوجه شود باردار است واکسن سرخجه را دریافت نماید، احتمال ایجاد بیماری برای جنین وی یک در صد است و با توجه به کم خطر بودن واکسن مرکز کنترل بیماری ها در امریکا توصیه به سقط نمی نماید.

آبله مرغان یک بیماری خوش خیم وخود محدود شونده می باشد که توسط ویروس واریسلا زوستر ایجاد می گردد. این بیماری بسیار مسری است وبه راحتی از شخصی به شخص دیگر انتقال می یابد.

آبله مرغان یک بیماری با ضایعات پوستی و تب دار می باشد و از علائم آن می توان به تب، درد ضعیف شکمی، بی حالی و بی اشتهایی اشاره کرد وپس از 2-1 روز دانه های قرمز رنگ خارش دار در نواحی پوست سر، صورت، تنه، داخل دهان، بینی و... ظاهر می شود. این دانه ها به تدریج حاوی مایع می گردد و تبدیل به تاول می شود. تاول های این بیماری ممکن است در نواحی بسیار وسیعی از پوست منتشر شود.

ویروس آبله مرغان به راحتی از طریق سرفه یا عطسه و ترشحات تنفسی انتقال می یابد. همچنین تماس مستقیم با ضایعات پوستی بیمارمبتلا به آبله مرغان می تواند ویروس را از فردی به فرد دیگر انتقال دهد. افراد مبتلا به آبله مرغان از 2-1 روز قبل از ظهور دانه های قرمز رنگ پوستی تا 4-5 روز پس از بروز دانه ها می توانند بیماری را به سایر افراد مستعد انتقال دهند.

هر شخصی می تواند به آبله مرغان مبتلا شود اما ابتلا به آن بیشتر در سنین کودکی مشاهده  می شود. کودکان و نوجوانان و افراد با نقص ایمنی درمعرض خطر ابتلا به آبله مرغان هستند. اگر مادر در دوران بارداری به آّبله مرغان مبتلا شود، ممکن است ویروس از طریق جفت به جنین انتقال یابد.

پس از ابتلا به آبله مرغان، ویروس واریسلا می تواند در سلولهای عصبی بدن باقی بماند. اگر دوباره ویروس آبله مرغان در بدن فعال شود، زونا را ایجاد می کند. زونا،هرپس زوستر نیز نامیده شده و در افراد بالغ ومیانسال (افراد بالای50سال) شایع می باشد. زونا زمانی می تواند ایجاد شود که سیستم ایمنی فرد به دلیل افزایش سن، سرطان، عفونت، دریافت داروهای خاص یا بدخیمی ها ضعیف شود. یکی از تفاوت های مهم زونا با آبله مرغان این است که زونا نمی تواند از فردی به فرد دیگر انتقال یابد. در تماس با فرد مبتلا به زونا اگر کسی قبلاً به آبله مرغان مبتلا نشده، ممکن است به آبله مرغان مبتلا شود ولی کسی در تماس با بیمار مبتلا به زونا ، زونا نمی گیرد.

بیماری زونا معمولاً یک نیمه از بدن را درگیر می کند. ابتدا بیمار در آن ناحیه درد داشته و احساس بی حسی می کند. 2 تا 4 روز بعد بثورات پوستی و تاول های آبدار ظاهر شده که معمولاً قسمت هایی از سینه و کمر و گاهی اعصاب سر و صورت را نیز درگیر کرده و گاهی می تواند درد گوش نیز ایجاد کند.

تشخیص آبله مرغان و زونا بیشتر به صورت بالینی و با مشاهده بثورات توسط پزشک صورت می گیرد.

آبله مرغان و زونا بیماری است که با واکسن قابل پیشگیری است. واکسن آبله مرغان در دو دوز برای کودکان و بالغین موجود می باشد. یک دوز واکسن برای بالغین بالای 60 سال جهت پیشگیری از زونا پیشنهاد می شود. در کشورهایی که واکسن وجود ندارد بچه ها معمولا به طور طبیعی بیماری را از سایر افراد می گیرند و بهتر است در کودکی بچه های سالم به ویژه دختر بچه ها با بچه های مبتلا به آبله مرغان مواجه شوند تا به ویروس آبله مرغان ایمن شوند.

آبله مرغان یک بیماری خود به خود محدود شونده با دوره حدود 7-9 روز می باشد. دربیشتر موارد استراحت، نوشیدن مایعات و تغذیه مناسب برای درمان آبله مرغان کافی است. استفاده از داروهای ضد خارش، عوارض آن را کم می کند. برای بیماران مبتلا به زونا نیز درمان دارویی وجود دارد تا درد و التهاب را کاهش دهد. با توجه به نظر پزشک اگر نیاز باشد، تجویز داروی ضد ویروسی نیز انجام می شود.

بله، با ابتلا مادر برای بار اول در دوران بارداری آبله مرغان می تواند به جنین منتتقل شود و ابتلا مادر در سه ماهه اول بارداری و یا نزدیک زایمان تعیین کننده خطر برای مادر وجنین است اما اگر مادری قبلاً به آبله مرغان مبتلا شده باشد، برای بار دوم به این بیماری مبتلا نمی شود وعلیه این بیماری آنتی بادی داشته ومی تواند آنتی بادی را از طریق جفت به جنین انتقال دهد. 

در موارد نادر آبله مرغان مادر منجر به سندرم مادرزادی آبله مرغان در جنین می گردد که با علائم کوچک شدن سر، تشکیل اندام های کوچک و بد شکل گرفته، عقب افتادگی ذهنی، مشکلات بینایی وشنوایی در جنین همراه است. اگر مادر در سه ماهه اول بارداری به آبله مرغان مبتلا شود خطر ابتلای جنین به سندروم مادرزادی آبله مرغان وجود دارد و ابتلا مادر در سه ماهه سوم بارداری، خطر ابتلای مادر به پنومونی ناشی از آبله مرغان که یک عفونت تهدید کننده حیات است را به دنبال دارد.

با توجه به تشابه علائم آبله مرغان و بعضی از ضایعات پوستی توصیه می شود حتما به پزشک متخصص مراجعه نماید.

سرخک یک عفونت ویروسی دستگاه تنفسی است وبسیار مسری می باشد. این بیماری با علائمی شبیه سرماخوردگی شروع شده و سپس با ظهور دانه های قرمز رنگ و تب بالا همراه می شود.

هر فردی در هرسنی که واکسن سرخک را دریافت نکرده باشد می تواند به سرخک مبتلا شود. این بیماری فقط مختص نوزادان و کودکان نمی باشد. افراد با سیستم ایمنی ضعیف و زنان باردار نیز در معرض خطر ابتلا به سرخک هستند.

سرخک بیماری بسیار مسری است و به راحتی از طریق قطرات دستگاه تنفسی هنگام سرفه و یا عطسه فرد مبتلا به سرخک به دیگران انتقال می یابد. فرد مبتلا به سرخک معمولاً از بیماری خود آگاه نیست و می تواند از 4 روز قبل از بروزعلائم آن را به دیگران انتقال دهد.

ابتدا علائمی شبیه سرماخوردگی مانند آبریزش بینی، تب، چشمان قرمز و لکه های سفید در دهان بروز کرده و پس از چند روز دانه های قرمز رنگ که یک هفته دوام دارند، در صورت ظاهر شده و سپس به سایر نقاط بدن نیز گسترش می یابد.

حدود 20 درصد بیماران مبتلا به سرخک یک یا دو عارضه را نشان می دهند. این عوارض در کودکان زیر 5 سال و جوانان حدود 20 سال شایع تر است.

از عوارض سرخک :

  • عفونت گوش 1 نفر از هر 10 کودک مبتلا به سرخک
  • پنومونی
  • تورم مغز
  • سقط جنین، تولد نوزاد نارس، تولد نوزاد با وزن پایین در زنان باردارغیرایمن

پزشک با مشاهده علائم ظاهری و با ارسال نمونه خون به آزمایشگاه تخصصی جهت انجام آزمایش، بیماری را تشخیص می دهد.

بیشتر افراد مبتلا به سرخک خود به خود بهبود می یابند و فقط درمان های حمایتی شامل استراحت، نوشیدن مایعات و کاهش تب صورت می گیرد.

سرخک یک بیماری قابل پیشگیری از طریق واکسیناسیون می باشد. واکسن سرخک به صورت ترکیبی با واکسن سرخجه و اوریون بنام MMR جزء برنامه واکسیناسیون اجباری در همه کشور ها می باشد و به طور رایگان در خانه های بهداشت و پایگاه های بهداشت شهری تزریق می شود. این واکسن در دونوبت یکی در 12 ماهگی و دیگری در سن 6-4 سالگی تزریق می گردد.

خیر، با توجه به زنده بودن واکسن های سرخک، سرخجه و اوریون، زنان باردار و افراد با سیستم ایمنی ضعیف نباید واکسن MMR را دریافت کنند، اما می توانند با ایمنوگلوبولین (تزریق یک پروتئین خاص که ایمنی کوتاه مدت ایجاد می کند) درمان شوند.

بله، واکسن MMR دارای تاییدیه سازمان بهداشت جهانی (WHO) بوده و ایمن می باشد.

خیر، فرد با یک بار ابتلا به بیماری سرخک، علیه آن ایمن می شود، اما فرد جهت ایمن شدن در برابر سرخجه و اوریون نیاز دارد، واکسن MMR را دریافت کند.

برای نمایش اطلاعات روی نام ویروس یا بیماری کلیک کنید.

روش آزمایش

- ایدز

ویروس نقص ایمنی انسان

(HIV I , II)

Blot ELISA ELISA

روش پی سی آر کمی

(Quantitative PCR)

روش پی سی آر کیفی

(Qualitative PCR)

Western Blot HIV P24 HIV Ab Cobas TaqMan Real Time PCR سازمان بیمه گر
 1,200,000  350,000  350,000  3,100,000  2,300,000 ریال آزاد
 500,000  200,000  200,000 بیمه تقبل نمیکند (آزاد)  1,100,000 ریال سازمان تامین اجتماعی
 500,000  200,000  200,000 بیمه تقبل نمیکند (آزاد)  1,100,000 ریال سازمان خدمات درمانی
 500,000  100,000  100,000 بیمه تقبل نمیکند (آزاد)  800,000 ریال سازمان نیروهای مسلح
 500,000  100,000  100,000  900,000  800,000 ریال  بیمه ایران مخصوص کارکنان
 500,000  100,000  100,000  900,000  800,000 ریال بیمه ایران وزارت نیرو
 500,000  50,000  50,000  700,000  300,000 ریال  سازمان شهرداری
 0  0  0  0  0 ریال  بانک تجارت
 0  0  0  0  0 ریال  بانک کشاورزی
 500,000  100,000  100,000  900,000  800,000 ریال بانک سینا
 0  0  0  0  0 ریال بانک مرکزی
 0  0  0  0  0 ریال شرکت نفت
روش آزمایش

B ویروس هپاتیت

(HBV)

ELISA ELISA ELISA ELISA

روش پی سی آر کمی

(Quantitative PCR)

روش پی سی آر کیفی

(Qualitative PCR)

HBe Ag HBs Ag HBc IgM HBc Ab Cobas TaqMan Real Time & Genotyping سازمان بیمه گر
 350000 350000  350000 350000  3100000  1700000 ریال آزاد
 200000 200000  200000 200000  1300000  950000 ریال سازمان تامین اجتماعی
 200000 200000  200000 200000  1300000  950000 ریال سازمان خدمات درمانی
 100000 100000  100000 100000  900000  600000 ریال سازمان نیروهای مسلح
 100000 100000  100000 100000  900000  600000 ریال  بیمه ایران مخصوص کارکنان
 100000 100000  100000 100000  900000  600000 ریال بیمه ایران وزارت نیرو
 50000 50000  50000  50000  700000  200000 ریال  سازمان شهرداری
 0  0  0 0  0  0 ریال  بانک تجارت
 0  0  0 0  0  0 ریال  بانک کشاورزی
 100000 100000   100000  100000  900000  600000 ریاال بانک سینا
 0  0  0  0  0  0 ریال بانک مرکزی
 0  0  0  0  0  0 ریال شرکت نفت
روش آزمایش

ویروس هپاتیت C

(HCV)

Blot ELISA

روش پی سی آر کمی

(Quantitative PCR)

روش پی سی آر کیفی

(Qualitative PCR)

Western Blot HCV Ab Cobas TaqMan Real Time & Genotyping سازمان بیمه گر
 1200000  350000  3100000  1700000 ریال آزاد
 500000  200000  1300000  950000 ریال سازمان تامین اجتماعی
 500000  200000  1300000  950000 ریال سازمان خدمات درمانی
 500000  100000  900000  800000 ریال سازمان نیروهای مسلح
 500000  100000  900000  800000 ریال  بیمه ایران مخصوص کارکنان
 500000  100000  900000  800000 ریال بیمه ایران وزارت نیرو
 500000  50000  700000  300000 ریال  سازمان شهرداری
 0  0  0  0 ریال  بانک تجارت
 0  0  0  0 ریال  بانک کشاورزی
 500000  100000  900000  800000 ریال بانک سینا
 0  0  0  0 ریال بانک مرکزی
 0  0  0  0 ریال شرکت نفت
روش آزمایشویروس سایتومگال انسانی
ELISA ELISA

روش پی سی آر کمی

(Quantitative PCR)

روش پی سی آر کیفی

(Qualitative PCR)

ELISA IgM ELISA IgG Cobas TaqMan Real Time PCR سازمان بیمه گر
      1700000 ریال آزاد
       950000 ریال سازمان تامین اجتماعی
       950000 ریال سازمان خدمات درمانی
       600000 ریال سازمان نیروهای مسلح
       600000 ریال  بیمه ایران مخصوص کارکنان
       600000 ریال بیمه ایران وزارت نیرو
       200000 ریال  سازمان شهرداری
       0 ریال  بانک تجارت
       0 ریال  بانک کشاورزی
       600000 ریال بانک سینا
       0 ریال بانک مرکزی
       0 ریال شرکت نفت
روش آزمایش

آستروویروس

پی سی آر کیفی

(Qualitative PCR)

Real Time PCR سازمان بیمه گر
 1700000 ریال آزاد
 950000 ریال سازمان تامین اجتماعی
 950000 ریال سازمان خدمات درمانی
 800000 ریال سازمان نیروهای مسلح
 800000 ریال  بیمه ایران مخصوص کارکنان
 800000 ریال بیمه ایران وزارت نیرو
 300000 ریال  سازمان شهرداری
 0 ریال  بانک تجارت
 0 ریال  بانک کشاورزی
 800000 ریال بانک سینا
 0 ریال بانک مرکزی
 0 ریال شرکت نفت
روش آزمایش

انتروویروس

پی سی آر کیفی

(Qualitative PCR)

Real Time PCR سازمان بیمه گر
 1700000 ریال آزاد
 950000 ریال سازمان تامین اجتماعی
 950000 ریال سازمان خدمات درمانی
 800000 ریال سازمان نیروهای مسلح
 800000 ریال  بیمه ایران مخصوص کارکنان
 800000 ریال بیمه ایران وزارت نیرو
 300000 ریال  سازمان شهرداری
 0 ریال  بانک تجارت
 0 ریال  بانک کشاورزی
 800000 ریال بانک سینا
 0 ریال بانک مرکزی
 0 ریال شرکت نفت
روش آزمایشاپشتن بارویروس
ELISA (EBNA IgG) ELISA (IgM) ELISA (IgG) Real Time PCR سازمان بیمه گر
 350000  350000  350000  1700000 ریال آزاد
 200000  200000  200000  950000 ریال سازمان تامین اجتماعی
 200000  200000  200000  950000 ریال سازمان خدمات درمانی
 100000  100000  100000  600000 ریال سازمان نیروهای مسلح
 100000  100000  100000  600000 ریال  بیمه ایران مخصوص کارکنان
 100000  100000  100000  600000 ریال بیمه ایران وزارت نیرو
 50000  50000  50000  200000 ریال  سازمان شهرداری
 0  0  0  0 ریال  بانک تجارت
 0  0  0  0 ریال  بانک کشاورزی
 100000  100000  100000  600000 ریال بانک سینا
 0  0  0  0 ریال بانک مرکزی
 0  0  0  0 ریال شرکت نفت
روش آزمایش

راینوویروس

پی سی آر کیفی

(Qualitative PCR)

Real Time PCR سازمان بیمه گر
 1700000 ریال آزاد
 950000 ریال سازمان تامین اجتماعی
 950000 ریال سازمان خدمات درمانی
 800000 ریال سازمان نیروهای مسلح
 800000 ریال  بیمه ایران مخصوص کارکنان
 800000 ریال بیمه ایران وزارت نیرو
 300000 ریال  سازمان شهرداری
 0 ریال  بانک تجارت
 0 ریال  بانک کشاورزی
 800000 ریال بانک سینا
 0 ریال بانک مرکزی
 0 ریال شرکت نفت
روش آزمایشروبلا ویروس / سرخجه
ELISA IgM ELISA IgG Real Time PCR سازمان بیمه گر
 350000  350000  1700000 ریال آزاد
 200000  200000  950000 ریال سازمان تامین اجتماعی
 200000  200000  950000 ریال سازمان خدمات درمانی
 100000  100000  800000 ریال سازمان نیروهای مسلح
 100000  100000  800000 ریال  بیمه ایران مخصوص کارکنان
 100000  100000  800000 ریال بیمه ایران وزارت نیرو
 50000  50000  300000 ریال  سازمان شهرداری
 0  0  0 ریال  بانک تجارت
 0  0  0 ریال  بانک کشاورزی
 100000  100000  800000 ریال بانک سینا
 0  0  0 ریال بانک مرکزی
 0  0  0 ریال شرکت نفت
روش آزمایش

روتا ویروس

پی سی آر کیفی

(Qualitative PCR)

Real Time PCR سازمان بیمه گر
 1700000 ریال آزاد
 950000 ریال سازمان تامین اجتماعی
 950000 ریال سازمان خدمات درمانی
 800000 ریال سازمان نیروهای مسلح
 800000 ریال  بیمه ایران مخصوص کارکنان
 800000 ریال بیمه ایران وزارت نیرو
 300000 ریال  سازمان شهرداری
 0 ریال  بانک تجارت
 0 ریال  بانک کشاورزی
 800000 ریال بانک سینا
 0 ریال بانک مرکزی
 0 ریال شرکت نفت
روش آزمایش

ساپو ویروس

پی سی آر کیفی

(Qualitative PCR)

Real Time PCR سازمان بیمه گر
 1700000 ریال آزاد
 950000 ریال سازمان تامین اجتماعی
 950000 ریال سازمان خدمات درمانی
 800000 ریال سازمان نیروهای مسلح
 800000 ریال  بیمه ایران مخصوص کارکنان
 800000 ریال بیمه ایران وزارت نیرو
 300000 ریال  سازمان شهرداری
 0 ریال  بانک تجارت
 0 ریال  بانک کشاورزی
 800000 ریال بانک سینا
 0 ریال بانک مرکزی
 0 ریال شرکت نفت
روش آزمایش

 سن سی شیال تنفسی

(RSV)

روش پی سی آر کیفی

(Qualitative PCR)

Real Time PCR سازمان بیمه گر
 1700000 ریال آزاد
 950000 ریال سازمان تامین اجتماعی
 950000 ریال سازمان خدمات درمانی
 800000 ریال سازمان نیروهای مسلح
 800000 ریال  بیمه ایران مخصوص کارکنان
 800000 ریال بیمه ایران وزارت نیرو
 300000 ریال  سازمان شهرداری
 0 ریال  بانک تجارت
 0 ریال  بانک کشاورزی
 800000 ریال بانک سینا
 0 ریال بانک مرکزی
 0 ریال شرکت نفت
روش آزمایشسیاه سرفه (برد تلا)

روش پی سی آر کیفی

(Qualitative PCR)

Real Time PCR سازمان بیمه گر
 1700000 ریال آزاد
 950000 ریال سازمان تامین اجتماعی
 950000 ریال سازمان خدمات درمانی
 600000 ریال سازمان نیروهای مسلح
 600000 ریال  بیمه ایران مخصوص کارکنان
 600000 ریال بیمه ایران وزارت نیرو
 200000 ریال  سازمان شهرداری
 0 ریال  بانک تجارت
 0 ریال  بانک کشاورزی
 600000 ریال بانک سینا
 0 ریال بانک مرکزی
 0 ریال شرکت نفت
روش آزمایشلپتوسپیرا

روش پی سی آر کیفی

(Qualitative PCR)

Real Time PCR سازمان بیمه گر
 1700000 ریال آزاد
 950000 ریال سازمان تامین اجتماعی
 950000 ریال سازمان خدمات درمانی
 600000 ریال سازمان نیروهای مسلح
 600000 ریال  بیمه ایران مخصوص کارکنان
 600000 ریال بیمه ایران وزارت نیرو
 200000 ریال  سازمان شهرداری
 0 ریال  بانک تجارت
 0 ریال  بانک کشاورزی
 600000 ریال بانک سینا
 0 ریال بانک مرکزی
 0 ریال شرکت نفت
روش آزمایشویروس سل انسانی

روش پی سی آر کیفی

(Qualitative PCR)

Real Time PCR سازمان بیمه گر
 1700000 ریال آزاد

 950000 ریال

سازمان تامین اجتماعی

 950000 ریال

سازمان خدمات درمانی
 600000 ریال سازمان نیروهای مسلح
 600000 ریال  بیمه ایران مخصوص کارکنان
 600000 ریال بیمه ایران وزارت نیرو
 200000 ریال  سازمان شهرداری
 0 ریال  بانک تجارت
 0 ریال  بانک کشاورزی
 600000 ریال بانک سینا
 0 ریال بانک مرکزی
 0 ریال شرکت نفت
روش آزمایشمایکوپلاسما
ELISA ELISA

روش پی سی آر کیفی

(Qualitative PCR)

ELISA IgM ELISA IgG Real Time PCR سازمان بیمه گر

 350000

 350000  1700000 ریال آزاد
 200000

 200000

 950000 ریال سازمان تامین اجتماعی
 200000

 200000

 950000 ریال سازمان خدمات درمانی
 100000  100000  600000 ریال سازمان نیروهای مسلح
 100000  100000  600000 ریال  بیمه ایران مخصوص کارکنان
 100000  100000  600000 ریال بیمه ایران وزارت نیرو
 50000  50000  200000 ریال  سازمان شهرداری
 0

 0

 0 ریال  بانک تجارت
 0  0  0 ریال  بانک کشاورزی
 100000  100000  600000 ریال بانک سینا
 0  0  0 ریال بانک مرکزی
 0  0  0 ریال شرکت نفت
روش آزمایش

نوروویروس

ژنوتایپ 1 و 2

روش پی سی آر کیفی

(Qualitative PCR)

Real Time PCR سازمان بیمه گر
 1700000 ریال آزاد
950000 ریال سازمان تامین اجتماعی
 950000 ریال سازمان خدمات درمانی
 800000 ریال سازمان نیروهای مسلح
 800000 ریال  بیمه ایران مخصوص کارکنان
 800000 ریال بیمه ایران وزارت نیرو
 300000 ریال  سازمان شهرداری
 0 ریال  بانک تجارت
 0 ریال  بانک کشاورزی
 800000 ریال بانک سینا
 0 ریال بانک مرکزی
 0 ریال شرکت نفت
روش آزمایش

هرپس ویروس انسانی

6 و 7 (HHV6 & 7)

روش پی سی آر کیفی

(Qualitative PCR)

Real Time PCR سازمان بیمه گر
 1700000 ریال آزاد
 950000 ریال سازمان تامین اجتماعی
 950000 ریال سازمان خدمات درمانی
 600000 ریال سازمان نیروهای مسلح
 600000 ریال  بیمه ایران مخصوص کارکنان
 600000 ریال بیمه ایران وزارت نیرو
 200000 ریال  سازمان شهرداری
 0 ریال  بانک تجارت
 0 ریال  بانک کشاورزی
 600000 ریال بانک سینا
 0 ریال بانک مرکزی
 0 ریال شرکت نفت
روش آزمایش

هرپس ویروس انسانی 8

(HHV 8)

روش پی سی آر کیفی

(Qualitative PCR)

Real Time PCR سازمان بیمه گر
 1700000 ریال آزاد
 950000 ریال سازمان تامین اجتماعی
 950000 ریال سازمان خدمات درمانی
 600000 ریال سازمان نیروهای مسلح
 600000 ریال  بیمه ایران مخصوص کارکنان
 600000 ریال بیمه ایران وزارت نیرو
 200000 ریال  سازمان شهرداری
 0 ریال  بانک تجارت
 0 ریال  بانک کشاورزی
 600000 ریال بانک سینا
 0 ریال بانک مرکزی
 0 ریال شرکت نفت
روش آزمایش

هرپس ویروس انسانی

I و II

ELISA ELISA

روش پی سی آر کیفی

(Qualitative PCR)

ELISA IgM ELISA IgG Real Time & Genotyping سازمان بیمه گر
 350000  350000  1700000 ریال آزاد
 200000  200000  950000 ریال سازمان تامین اجتماعی
 200000  200000  950000 ریال سازمان خدمات درمانی
 100000  100000  600000 ریال سازمان نیروهای مسلح
 100000  100000  600000 ریال  بیمه ایران مخصوص کارکنان
 100000  100000  600000 ریال بیمه ایران وزارت نیرو
 50000  50000  200000 ریال  سازمان شهرداری
 0  0  0 ریال  بانک تجارت
 0  0  0 ریال  بانک کشاورزی
 100000  100000  600000 ریال بانک سینا
 0  0  0 ریال بانک مرکزی
 0  0  0 ریال شرکت نفت
روش آزمایش

واریسلا زوستر

ویروس (VZV)

ELISA ELISA

روش پی سی آر کیفی

(Qualitative PCR)

ELISA IgM ELISA IgG Real Time PCR سازمان بیمه گر
 350000  350000  1700000 ریال آزاد
 200000  200000  950000 ریال سازمان تامین اجتماعی
 200000  200000  950000 ریال سازمان خدمات درمانی
 100000  100000  600000 ریال سازمان نیروهای مسلح
 100000  100000  600000 ریال  بیمه ایران مخصوص کارکنان
 100000  100000  600000 ریال بیمه ایران وزارت نیرو
 50000  50000  200000 ریال  سازمان شهرداری
 0  0  0 ریال  بانک تجارت
 0  0 0 ریال  بانک کشاورزی
 100000 100000  600000 ریال بانک سینا
 0  0  0 ریال بانک مرکزی
 0  0  0 ریال شرکت نفت
روش آزمایش

D ویروس هپاتیت

(HDV)

ELISA ELISA

روش پی سی آر کمی

(Quantitative PCR)

روش پی سی آر کیفی

(Qualitative PCR)

IgM Total Ab Cobas TaqMan Real Time PCR سازمان بیمه گر
 350000  350000  3100000  1700000 ریال آزاد
 200000  200000 3100000  950000 ریال سازمان تامین اجتماعی
 200000  200000  1300000  950000 ریال سازمان خدمات درمانی
 100000  100000  900000  800000 ریال سازمان نیروهای مسلح
 100000  100000  900000  800000 ریال  بیمه ایران مخصوص کارکنان
 100000  100000  900000  800000 ریال بیمه ایران وزارت نیرو
 100000  50000  700000  300000 ریال  سازمان شهرداری
 0  0  0  0 ریال  بانک تجارت
 0  0  0  0 ریال  بانک کشاورزی
 100000  100000  900000  800000 ریال بانک سینا
 0  0  0  0 ریال بانک مرکزی
 0  0  0  0 ریال شرکت نفت
روش آزمایشویروس BK

روش پی سی آر کیفی

(Qualitative PCR)

Real Time PCR سازمان بیمه گر
 1700000 ریال آزاد
 950000 ریال سازمان تامین اجتماعی
 950000 ریال سازمان خدمات درمانی
 600000 ریال سازمان نیروهای مسلح
 600000 ریال  بیمه ایران مخصوص کارکنان
 600000 ریال بیمه ایران وزارت نیرو
 200000 ریال  سازمان شهرداری
 0 ریال  بانک تجارت
 0 ریال  بانک کشاورزی
 600000 ریال بانک سینا
 0 ریال بانک مرکزی
 0 ریال شرکت نفت
روش آزمایشویروس اوریون
ELISA ELISA

روش پی سی آر کیفی

(Qualitative PCR)

ELISA IgM ELISA IgG Real Time PCR سازمان بیمه گر
 350000  350000  1700000 ریال آزاد
 200000  200000  950000 ریال سازمان تامین اجتماعی
 200000  200000  950000 ریال سازمان خدمات درمانی
 100000  100000  800000 ریال سازمان نیروهای مسلح
 100000  100000  800000 ریال  بیمه ایران مخصوص کارکنان
 100000  100000  800000 ریال بیمه ایران وزارت نیرو
 5000  5000  300000 ریال  سازمان شهرداری
 0  0  0 ریال  بانک تجارت
 0  0  0 ریال  بانک کشاورزی
 100000  100000  800000 ریال بانک سینا
 0  0  0 ریال بانک مرکزی
 0  0  0 ریال شرکت نفت
روش آزمایشویروس سرخک
ELISA ELISA

روش پی سی آر کیفی

(Qualitative PCR)

ELISA IgM ELISA IgG Real Time PCR سازمان بیمه گر
 350000  350000  1700000 ریال آزاد
 200000  200000  950000 ریال سازمان تامین اجتماعی
 200000  200000  950000 ریال سازمان خدمات درمانی
 100000  100000  800000 ریال سازمان نیروهای مسلح
 100000  100000  800000 ریال  بیمه ایران مخصوص کارکنان
 100000  100000  800000 ریال بیمه ایران وزارت نیرو
 50000  50000  300000 ریال  سازمان شهرداری
 0  0  0 ریال  بانک تجارت
 0  0  0 ریال  بانک کشاورزی
 100000  100000  800000 ریال بانک سینا
 0  0  0 ریال بانک مرکزی
 0  0  0 ریال شرکت نفت
روش آزمایش

ویروس های آنفلوآنزا

A و  B

روش پی سی آر کیفی

(Qualitative PCR)

Real Time PCR سازمان بیمه گر
 1700000 ریال آزاد
 950000 ریال سازمان تامین اجتماعی
 950000 ریال سازمان خدمات درمانی
 800000 ریال سازمان نیروهای مسلح
 800000 ریال  بیمه ایران مخصوص کارکنان
 800000 ریال بیمه ایران وزارت نیرو
 300000 ریال  سازمان شهرداری
 0 ریال  بانک تجارت
 0 ریال  بانک کشاورزی
 800000 ریال بانک سینا
 0 ریال بانک مرکزی
 0 ریال شرکت نفت
روش آزمایش

ویروس های آنفلوآنزا

H1N1و H5N1

روش پی سی آر کیفی

(Qualitative PCR)

Real Time PCR سازمان بیمه گر
 1700000 ریال آزاد
 950000 ریال سازمان تامین اجتماعی
 950000 ریال سازمان خدمات درمانی
 800000 ریال سازمان نیروهای مسلح
 800000 ریال  بیمه ایران مخصوص کارکنان
 800000 ریال بیمه ایران وزارت نیرو
 300000 ریال  سازمان شهرداری
 0 ریال  بانک تجارت
 0 ریال  بانک کشاورزی
 800000 ریال بانک سینا
 0 ریال بانک مرکزی
 0 ریال شرکت نفت
روش آزمایش

ویروس هپاتیت

HAV) A)

ELISA ELISA

روش پی سی آر کیفی

(Qualitative PCR)

ELISA IgM total Ab Real Time PCR سازمان بیمه گر
 350000  350000  1700000 ریال آزاد
 200000  200000  950000 ریال سازمان تامین اجتماعی
 200000  200000  950000 ریال سازمان خدمات درمانی
 100000  100000  800000 ریال سازمان نیروهای مسلح
 100000  100000  800000 ریال  بیمه ایران مخصوص کارکنان
 100000  100000  800000 ریال بیمه ایران وزارت نیرو
 50000  50000  300000 ریال  سازمان شهرداری
 0  0  0 ریال  بانک تجارت
 0  0  0 ریال  بانک کشاورزی
 100000  100000  800000 ریال بانک سینا
 0  0  0 ریال بانک مرکزی
 0  0  0 ریال شرکت نفت
روش آزمایش

ویروس هپاتیت E

(HEV)

ELISA ELISA

روش پی سی آر کیفی

(Qualitative PCR)

ELISA IgM total Ab Real Time PCR سازمان بیمه گر
 350000  350000  1700000 ریال آزاد
 200000  200000  950000 ریال سازمان تامین اجتماعی
 200000  200000  950000 ریال سازمان خدمات درمانی
 100000  100000  800000 ریال سازمان نیروهای مسلح
 100000  100000  800000 ریال  بیمه ایران مخصوص کارکنان
 100000  100000  800000 ریال بیمه ایران وزارت نیرو
 50000  50000  300000 ریال  سازمان شهرداری
 0  0  0 ریال  بانک تجارت
 0  0  0 ریال  بانک کشاورزی
 100000  100000  800000 ریال بانک سینا
 0  0  0 ریال بانک مرکزی
 0  0  0 ریال شرکت نفت
روش آزمایش

ویروس هپاتیت G

(HGV)

روش پی سی آر کیفی

(Qualitative PCR)

Real Time PCR سازمان بیمه گر
 1700000 ریاال آزاد
 950000 ریال سازمان تامین اجتماعی
 950000 ریال سازمان خدمات درمانی
 800000 ریال سازمان نیروهای مسلح
 800000 ریال  بیمه ایران مخصوص کارکنان
 800000 ریال بیمه ایران وزارت نیرو
 300000 ریال  سازمان شهرداری
 0 ریال  بانک تجارت
 0 ریال  بانک کشاورزی
 800000 ریال بانک سینا
 0 ریال بانک مرکزی
 0 ریال شرکت نفت
روش آزمایشویروس های پاراآنفلوآنزا 1و2و3و4

روش پی سی آر کیفی

(Qualitative PCR)

Real Time PCR سازمان بیمه گر
 1700000 ریال آزاد
 950000 ریال سازمان تامین اجتماعی
 950000 ریال سازمان خدمات درمانی
 800000 ریال سازمان نیروهای مسلح
 800000 ریال  بیمه ایران مخصوص کارکنان
 800000 ریال بیمه ایران وزارت نیرو
 300000 ریال  سازمان شهرداری
 0 ریال  بانک تجارت
 0 ریال  بانک کشاورزی
 800000 ریال بانک سینا
 0 ریال بانک مرکزی
 0 ریال شرکت نفت
روش آزمایش

پاروویروس

(B19)

ELISA ELISA

روش پی سی آر کیفی

(Qualitative PCR)

ELISA IgM ELISA IgG Real Time PCR سازمان بیمه گر
 350000  350000  1700000 ریال آزاد
 200000

 200000

 950000 ریال سازمان تامین اجتماعی
 200000  200000  950000 ریال سازمان خدمات درمانی
 100000  100000  600000 ریال سازمان نیروهای مسلح
 100000  100000  600000 ریال  بیمه ایران مخصوص کارکنان
 100000  100000  600000 ریال بیمه ایران وزارت نیرو
 50000  50000  200000 ریال  سازمان شهرداری
 0  0  0 ریال  بانک تجارت
 0  0  0 ریال  بانک کشاورزی
 100000  100000  600000 ریال بانک سینا
 0  0  0 ریال بانک مرکزی
 0  0  0 ریال شرکت نفت
 روش آزمایش

پاپیلوماویروس انسانی

(HPV)

Genotyping

  سازمان بیمه گر
2300000 آزاد
1300000 سازمان تامین اجتماعی
1300000 سازمان خدمات درمانی
1300000 سازمان نیروهای مسلح
1300000  بیمه ایران مخصوص کارکنان
1300000 بیمه ایران وزارت نیرو
1300000  سازمان شهرداری
0  بانک تجارت
0  بانک کشاورزی
1300000 بانک سینا
0 بانک مرکزی
0 شرکت نفت
روش آزمایشکروناویروس

روش پی سی آر کیفی

(Qualitative PCR)

Real Time PCR سازمان بیمه گر
 1700000 ریال آزاد
 950000 ریال سازمان تامین اجتماعی
 950000 ریال سازمان خدمات درمانی

 800000 ریال

سازمان نیروهای مسلح
 800000 ریال  بیمه ایران مخصوص کارکنان
 800000 ریال بیمه ایران وزارت نیرو
 300000 ریال  سازمان شهرداری
 0 ریال  بانک تجارت
 0 ریال  بانک کشاورزی
 800000 ریال بانک سینا
 0 ریال بانک مرکزی
 0 ریال شرکت نفت
روش آزمایشکلامیدیا
ELISA ELISA

روش پی سی آر کیفی

(Qualitative PCR)

ELISA IgA ELISA IgG Real Time PCR سازمان بیمه گر
 350000  350000  1700000 ریال آزاد
 200000  200000  950000 ریال سازمان تامین اجتماعی
 200000  200000  950000 ریال سازمان خدمات درمانی
 100000  100000  600000 ریال سازمان نیروهای مسلح
 100000  100000  600000 ریال  بیمه ایران مخصوص کارکنان
 100000  100000  600000 ریال بیمه ایران وزارت نیرو
 50000  50000  200000 ریال  سازمان شهرداری
 0  0  0 ریال  بانک تجارت
 0  0  0 ریال  بانک کشاورزی
 100000  100000  600000 ریال بانک سینا
 0  0  0 ریال بانک مرکزی
 0  0  0 ریال شرکت نفت
روش آزمایش

JC ویروس

پی سی آر کیفی

(Qualitative PCR)

Real Time PCR  سازمان بیمه گر
 1700000 ریال  آزاد
 950000 ریال سازمان تامین اجتماعی
 950000 ریال سازمان خدمات درمانی
 600000 ریال سازمان نیروهای مسلح
 600000 ریال  بیمه ایران مخصوص کارکنان
 600000 ریال بیمه ایران وزارت نیرو
200000 ریال  سازمان شهرداری
 0 ریال  بانک تجارت
 0 ریال  بانک کشاورزی
 600000 ریال بانک سینا
 0 ریال بانک مرکزی
 0 ریال شرکت نفت
روش آزمایشT ویروس لوکمی (سل انسانی)
Blot ELISA روش پی سی آر کیفی (Qualitative PCR)
Western Blot total Ab Real Time PCR سازمان بیمه گر
 1200000  350000  1700000 ریال آزاد
 500000  200000  950000 ریال سازمان تامین اجتماعی
 500000  200000  950000 ریال سازمان خدمات درمانی
 500000  100000  800000 ریال سازمان نیروهای مسلح
 500000  100000  800000 ریال  بیمه ایران مخصوص کارکنان
 500000  100000  800000 ریال بیمه ایران وزارت نیرو
 500000  50000  300000 ریال  سازمان شهرداری
 0  0  0 ریال  بانک تجارت
 0  0  0 ریال  بانک کشاورزی
 500000  100000  800000 ریال بانک سینا
 0  0  0 ریال بانک مرکزی
 0  0  0 ریال شرکت نفت

روش آزمایش

روش پی سی آر کیفی(Qualitative PCR)

ویروس TTV
Real Time PCR سازمان بیمه گر
 1700000 ریال آزاد
 950000 ریال سازمان تامین اجتماعی
 950000 ریال سازمان خدمات درمانی
 600000 ریال سازمان نیروهای مسلح
 600000 ریال  بیمه ایران مخصوص کارکنان
 600000 ریال بیمه ایران وزارت نیرو
 200000 ریال  سازمان شهرداری
 0 ریال  بانک تجارت
 0 ریال  بانک کشاورزی
 600000 ریال بانک سینا
 0 ریال بانک مرکزی
 0 ریال شرکت نفت

روش آزمایش

روش پی سی آر کیفی(Qualitative PCR)

آدنو ویروس
Real Time PCR سازمان بیمه گر
 1700000 ریال آزاد
 950000 ریال سازمان تامین اجتماعی
 950000 ریال سازمان خدمات درمانی
 600000 ریال سازمان نیروهای مسلح
 600000 ریال  بیمه ایران مخصوص کارکنان
 600000 ریال بیمه ایران وزارت نیرو
 200000 ریال  سازمان شهرداری
 0 ریال  بانک تجارت
 0 ریال  بانک کشاورزی
 600000 ریال بانک سینا
 0 ریال بانک مرکزی
 0 ریال شرکت نفت