شیوع سرخک در آمریکا

شیوع سرخک در آمریکا

دسته‌بندی : اخبار

به نقل از رویترز در 28 آپریل 2019:

با توجه به اعلام نظر کارشناسان بهداشت و سلامت در مورد بزرگترین شیوع بیماری سرخک در ایالت متحده آمریکا که به نظر می‌رسید در سال 2000 ریشه کن شده است، بالغینی که در دهه‌های قبل واکسینه شده بودند، ممکن است نیاز به یک دوز جدید از واکسن بسته به زمان دریافت آخرین دز واکسن شان داشته باشند.

طبق آمار مرکز کنترل و پیشگیری بیماری‌ها CDC)، 10% از 695) مورد تایید شده از بیماری سرخک در شیوع فعلی، در افرادی رخ داده است که یک یا دو دوز از واکسن MMR را دریافت کرده‌اند. CDC توصیه می‌کند افرادی که در مناطق درگیرِ این شیوع زندگی می‌کنند یا قصد سفر به این مناطق را دارند، باید وضعیت واکسیناسیون خود را بررسی کرده و در صورت نیاز دوز جدید را دریافت کنند.

یک متخصص بیماری‌های عفونی در دانشگاه شیکاگو عنوان کرده است که افرادی که در مراکز بهداشتی خدمت می‌کنند در گروه پرخطر قرار دارند و نسبت به عفونت آسیب پذیر بوده و به طور مرتب توصیه می‌شود که دوز دوم واکسن سرخک را چنانچه یک دز دوز از آن را زده‌اند، دریافت کنند.

افرادی که از سال 1989 در ایالات متحده آمریکا واکسینه شده‌اند، احتمالا دو دوز از واکسن MMR را دریافت کرده و این واکسن هنوز هم حفاظت قابل اطمینانی را فراهم می‌کند. افرادی که بین سال‌های 1963 تا 1989 واکسینه شده‌اند، احتمالا فقط یک دوز از آن را دریافت کرده‌اند. بسیاری از افرادی که در سال‌های کمی قبل‌تر از 1963 ایمن شده‌اند، نوع غیر فعال شده واکسن را دریافت کرده‌اند. آمریکایی‌هایی که قبل از سال 1957 متولد شده‌اند، ایمن در نظر گرفته می‌شوند، زیرا آن‌ها به طور مستقیم با خود ویروس آلوده شده‌اند.

ویروس سرخک بسیار مسری بوده. اگرچه در بسیاری از موارد ابتلا به این ویروس، بیماری فاقد علامت می‌باشد اما عفونت با این ویروس در برخی موارد می‌تواند باعث کوری، ناشنوایی، آسیب مغزی یا مرگ شود. در حال حاضر این ویروس در بسیاری از نقاط دنیا در حال گسترش می‌باشد.

طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی WHO)، 95%) از افراد جامعه باید واکسینه شوند تا ایمنی جمعیتیِ ایجاد شده، نوعی حفاظت غیرمستقیم که مانع ابتلا به عفونت در افراد کم سن و یا بیمار که نمی‌توانند واکسیناسیون را انجام دهند، شکل می‌گیرد. به عبارت دیگر کودکان زیر یک سال و افرادی که نقص در سیستم ایمنی خود دارند و قادر به دریافت واکسن (MMR حاوی ویروس زنده تخفیف حدت یافته است) نیستند، در صورتی که 95% از افراد جامعه این واکسن را دریافت کنند، به دلیل توقف در سیکل انتقال ویروس، آن‌ها نیز در برابر بیماری تحت پدیده‌ای به نام "ایمنی جمعیتی" مصون می‌شوند. از این رو، مقامات بهداشتی ایالات متحده آمریکا، در شیوع فعلی سرخک انگشت اتهام را به سمت گروهی نشانه گرفته که به ایمنی علیه سرخک با واکسیناسیون، شک و تردید داشته و واکسن را نزده‌اند.

 CDC عنوان کرده است که دو دوز از واکسن MMR تا 97% و یک دوز از آن تا 93% ایمنی ایجاد می‌کند. اما با این وجود، به مرور زمان ایمنی علیه ویروس در بدن کاهش می‌یابد. بنابراین، توصیه CDC برای سفر به مناطقی که سرخک در آنجا شیوع دارد، این است که در صورت عدم اطمینان از دریافت دو دوز از واکسن MMR، می‌توان با انجام یک تست خون جهت مشخص شدن آنتی بادی های کافی علیه ویروس، از ایمنی خود در برابر ویروس اطمینان حاصل کرده و در صورت عدم ایمنی کافی، یک دوز دیگر از واکسن MMR دریافت کنند.