دارو های ضد ویروس ایدز HIV ویروس ایدز یا نقص ایمنی اکتسابی انسان (HIV)

داروهای ضد رتروویروس (ART) چه داروهایی هستند؟

تا قبل از معرفی این داروها در میانه دهه 1990، افراد مبتلا به ویروس HIV در کمتر از 10 سال وارد فاز نهایی یا ایدز می‌شدند اما امروزه مبتلایان به HIV که دارو دریافت می‌کنند، می‌توانند به اندازه افرادی که با ویروس آلوده نیستند، عمر کنند.

 داروهای ضد رتروویروس (ART) داروهایی هستند که برای بهبودی مبتلایان به ویروس HIV و مبتلایان به ایدز مورد استفاده قرار می‌گیرند. مبتلایان می‌بایستی هر چه زودتر ترکیبی از چندین دارو را به طور روزانه دریافت نمایند. این داروها قادر به درمان و پاکسازی عفونت نمی‌باشند اما منجر به افزایش طول عمر مبتلایان، افزایش کیفیت زندگی آنان و کاهش خطر انتقال به دیگران می‌شود (اما هیچ وقت احتمال انتقال عفونت به صفر نخواهد رسید).

خطرات احتمالی که این داروها دارند شامل عوارض جانبی آن‌ها و تداخل این دسته از داروها با یکدیگر و یا سایر داروهایی است که بیمار استفاده می‌کند، است. موردی که بسیار حائز اهمیت است سهل انگاری در مصرف داروها و یا عدم رعایت نحوه استفاده داروها است که منجر به مقاومت دارویی و شکست در روند درمان می‌شود.

داروهای ضد رتروویروس (ART) چگونه کار می‌کنند؟

ویروس HIV به سلول‌هایی که وظیفه مبارزه با عوامل عفونی را دارند، حمله می‌کند و آن‌ها را از بین می‌برد. از این رو بدن توانایی مبارزه با انواع عفونت‌ها و سرطان‌هایی که در ارتباط با ویروس HIV هستند را نخواهد داشت. اما داروهای ضد ویروس HIV از زیاد شدن ویروس در بدن جلوگیری می‌کند که نتیجه آن کاهش ویروس در بدن است. کم بودن ویروس در بدن این شانس را به سیستم ایمنی می‌دهد تا خود را ریکاوری کند و در این صورت با وجود حضور ویروس در بدن، سیستم ایمنی به قدر کافی قوی خواهد بود تا به انواع عفونت‌ها غلبه کند. هم چنین داروهای ضد ویروس HIV با کاهش تعداد ویروس در بدن، خطر انتقال ویروس را نیز کاهش می‌دهند.

چه زمانی باید شروع به مصرف داروهای ضد ویروس HIV و ایدز کنیم؟

طبق آخرین دستور العمل سازمان بهداشت جهانی (WHO)، تمامی افراد آلوده می‌بایست هر چه سریع تر داروهای ضد ویروس HIV را دریافت کنند اما افراد زیر باید بی درنگ دارو را دریافت کنند:

زنان باردار، کسانی که وارد فاز پیشرفته ایدز شده‌اند، افرادی که به طور همزمان (علاوه بر داشتن ویروس HIV) با ویروس‌های هپاتیت و یا باکتری عامل سل آلوده شده‌اند و کسانی که به تازگی با ویروس آلوده شده‌اند.