علائم ابتلا به ویروس هپاتیت A

علائم ابتلا به ویروس هپاتیت A ویروس هپاتیت A

دسته‌بندی : ویروس هپاتیت A |
در گروه : بیماران

دوره کمون عفونت هپاتیت A  (از زمان ورود ویروس به بدن تا ظهور علائم بالینی) حدود 2 تا 6 هفته و به طور میانگین 4 هفته می‌باشد. علائم اولیه بیماری شبیه به علائم آنفلوانزای خفیف است. بی ­اشتهایی، حالت تهوع، خستگی، اختلا و درد مفاصل قبل از یرقان یا زردی وجود دارد. در اغلب موارد سیگار طعم خود را برای افراد سیگاری از دست می‌­دهد.

تب معمولا شایع نیست.

ممکن است اسهال (مخصوصا در کودکان) رخ دهد.

این مرحله از بیماری می‌تواند به سمت زردی پیشرفت نماید که همراه با تیره شدن ادرار (به نظر می‌رسد اول این حالت رخ دهد)، بی‌­رنگ شدن مدفوع (نه همیشه).

زردی در 70 تا 85 درصد از بزرگسالان مبتلا به عفونت حاد HAV اتفاق می‌­افتد. درد شکم در 40 درصد از بیماران رخ می‌­دهد. خارش  معمولا همراه با زردی بروز می‌کند اما ممکن است در نبود زردی نیز مشاهده گردد.

آرترآلرژی و راش پوستی مشاهده می‌گردد. این موارد کمتر اتفاق می‌­افتد (در اندام‌های تحتانی و با ظاهر واسکولیت). هپاتومگالی، اسپلنومگالی و لنفادنوپاتی ممکن است رخ دهد.

عفونت هپاتیت A در کودکان  معمولا بدون علامت می‌باشد و احتمال وجود علائم با افزایش سن وجود دارد.

در 70 درصد از کودکان زیر 6 ماه عفونت فاقد علائم بالینی می‌باشد. بهبود کامل بالینی ممکن است تا 6 ماه پس از شروع بیماری به طول بی­انجامد.

بی­‌اشتهایی، ضعف و خستی ممکن است چندین هفته پس از بهبودی بیوشیمیایی نیز ادامه داشته باشد.

متوسط سن آلوده شدن به عفونت هپاتیت A در کشورهای در حال توسعه افزایش پیدا کرده است و در نتیجه هپاتیت شدیدتر اتفاق می‌­افتد (هپاتیت A در بالغین شدید تر از کودکان می‌باشد).