علائم ویروس اپشتین بار یا ویروس EBV

علائم ویروس اپشتین بار یا ویروس EBV ویروس اپشتین بار (EBV)

در گروه : بیماران

علائم عفونت EBV یا ویروس اپشتین بار می‌توان شامل موراد زیر باشد:

  • بستری شدن کودک
  • خستگی
  • تب
  • گلوی ملتهب
  • تورم گره‌­­های لنفاوی گردن
  • بزرگ شدن طحال
  • تورم کبد
  • راش

بسیاری از افراد در دوران کودکی به ویروس EBV آلوده می‌شوند. عفونت­ EBV در کودکان معمولا فاقد علائم است و یا نشانه‌­های خفیفی از بیماری که غیر قابل تشخیص از سایر بیماری‌هایی می‌­باشد که در دوران کودکی رخ می‌­دهد. افرادی که علائم عفونت EBV را دارند معمولا نوجوانان یا بزرگسالانی هستند که در طول 4 هفته بهبود می‌­یابند. با این حال، ممکن است برخی از افراد چندین هفته یا حتی چندین ماه احساس خستگی داشته باشند. پس از آلوده شدن با ویروس EBV، ویروس در بدن شما به حالت نهفته (غیرفعال) در می­‌آید. در برخی از موارد ممکن است ویروس دوباره فعال گردد. در این موراد همیشه با بروز علائم همراه نیست بلکه افرادی که دچار ضعف سیستم ایمنی هستند، زمانی که ویروس EBV یا اپشتین بار دوباره فعال می‌گردد، با احتمال بیشتری علائم در آن‌ها بروز و پیشرفت می‌کند.

بسیاری از بیماران علائم محدودی دارند و علائم در صورت وجود (اکثر بزرگسالان شواهد سرولوژیکی عفونت قبلی با EBV را نشان میدهند) شامل موراد زیر می­باشد:

تب درجه پائین، خستگی و بی­قراری طولانی مدت. خستگی و بی­قراری ممکن است برای چندین ماه پس از عفونت حاد باقی بماند.

گلود درد، بزرگ شدن تنسیلار (tonsillar) متداول است.

بثورات پوستی خفیف که به سرعت ناپدید می‌شود.

ادم (ورم) زودگذر دو طرفه پلک بالا

لنفادنوپاتی به ویژه غدد گردن

تهوع و بی­ اشتهایی

سایر علائم ویروس EBV عبارتند از: سرفه، درد قفسه سینه، فتوفوبیا

بیماران بزرگسال و سالمند اغلب علائم گلو در آن‌ها کم است و لنفادنوپاتی وجود ندارد و یا کم است.

علائم بعدی اپشتین بار ویروس شامل:

هپاتومگالی خفیف و اسپلنومگالی ( معمولا 3 هفته پس از ظهور علائم بالینی طحال بزرگ به حالت نرمال خود یا تزدیک به نرمال خود بر می­گردد) با حساسیت بیش از حد طحال.

زردی در کمتر از 10 درصد جوانان بالغ رخ می­دهد اما در بیش از 30 درصد از افراد سالمند مشاهده می­گردد.

 

3) سرطان نازوفارنكس

سرطان نازوفارنکس نوعی سرطان سر و گردن میباشد که در قسمت باالی گلو، پشت بینی شروع میگردد. این منطقه نازوفارنکس نامیده میشود. سرطان سلول­هاي اپيتليال در مردان چيني تبار میباشد و در کل یک نوع سرطان نادر محسوب میگردد.

دانشمندان دلیل اصلی این سرطان را هنوز به خوبی نمیتوانند توضیح دهند. با این حال این سرطان به شدت با ویروس اپشتین بار در ارتباط است. اگرچه عفونت EBV شایع است اما این که آیا کسی که عفونت EBV داشته باشد و بعدا به  این نوع سرطان هم مبتلا گردد، هنوز به طور دقیق توجیه نشده است. دانشمندان هنوز در حال تحقیق در مورد این مطلب هستند که EBV چگونه میتواند منجر به سرطان نازوفارنکس گردد ولی این حالت ممکن است در ارتباط با مواد ژنتیکی (DNA) ویروسی باشد که بر روی DNA در سلول های نازوفارنکس اثر میگذارد.

مطالعات نشان داده است که اگر رژیم غذایی شما غنی از ماهی و گوشت نمک سود در این صورت خطر ابتلا به سرطان نازوفارنکش افزایش می یابد. مصرف سیگار و الکل نیز خطر ابتلا به این نوع سرطان را افزایش میدهند.

4) لكوپالكي مويي دهان(Oral hairy leukoplakia)

لکوپلاکی مویی دهان یک بیماری مخاطی است که برای اولین بار در سال 1984 توصیف گردید. این پاتولوژی در ارتباط با ویروس اپشتین بار میباشد و در اکثر موارد در افراد HIV مثبت و افرادی که نقص سیستم ایمنی دارند مشاهده میگردد. اولین گرازش این بیماری یک بیمار 56 ساله با لوسمی لمفوسیتی حاد میباشد. بعدا، موارد بسیاری در افراد گیرنده پیوند قلب، کلیه و مغز استخوان و بیماران مبتلا به بدخیمی های هماتولوژیک گزارش گردید.

اين ضايعه، يك رشد شبه زگيل بر روي زبان افراد مبتلا به ايدز و برخي بيماران پيوند شده مي­باشد كه كانوني از تكثير EBV در اپي­تليوم است.