تشخیص ویروس هپاتیت C

تشخیص ویروس هپاتیت C ویروس هپاتیت C

دسته‌بندی : ویروس هپاتیت C |
در گروه : بیماران

از آنجایی که عفونت حاد HCV معمولا بدون علامت است، تعداد کمی از افراد در طول فاز حاد تشخیص داده می‌شوند. در افرادی هم که مبتلا به عفونت مزمن HCV هستند، عفونت اغلب تشخیص داده نمی‌شود زیرا عفونت تا چند دهه پس از آلودگی تا زمانی که علائم ثانویه به علت آسیب‌های جدی کبدی رخ می‌دهد، بدون علامت باقی می‌ماند.

عفونت HCV در 2 مرحله تشخیص داده می‌شود:

1- غربالگری آنتی بادی‌های ضد HCV با آزمایشات سرولوژیکی.

2- اگر آزمایش برای آنتی بادی‌های ضد HCV مثبت شود، آزمایش تشخیصی برای اسید نوکلئیک ویروس، برای اثبات عفونت مزمن ضروری است. زیرا حدود 30٪ از افراد مبتلا به ویروس هپاتیت C به طور خود به خودی عفونت را در بدن خود پاک می‌کنند و اگر چه دیگر آلوده نیستند، اما هنوز برای آنتی بادی‌های ضد HCV مثبت هستند.
علاوه بر این، این افراد باید یک تست آزمایشگاهی دیگر برای شناسایی ژنوتایپ ویروس هپاتیت C داشته باشند. تا کنون 6 ژنوتایپ از HCV شناسایی شده است و پاسخ آن‌ها به درمان متفاوت است. علاوه بر این، ممکن است یک فرد به بیش از یک ژنوتایپ آلوده باشد.

پس از آنکه یک فرد مبتلا به عفونت مزمن هپاتیت C تشخیص داده شود، باید میزان آسیب کبدی (فیبروز و سیروز) مورد ارزیابی قرار گیرد. این ارزیابی را می‌توان با بیوپسی از کبد یا از طریق انواع تست‌های غیر تهاجمی انجام داد. شدت آسیب کبدی و ژنوتایپ ویروس برای اتخاد تصمیمات درمانی و مدیریت بیماری حائز اهمیت است.