اپیدمیولوژی و شیوع ویروس HTLV و لنفوتروپیک انسانی

اپیدمیولوژی و شیوع ویروس HTLV و لنفوتروپیک انسانی ویروس لنفوتروپیک T انسانی (HTLV)

ویروس HTLV-1 در درجه اول تمایل به آلوده کردن سلول‌های TCD4 دارد، سلول‌هایی که نقش اصلی در حفاظت از بدن در برابر تمامی بیماری‌ها را دارد اما این ویروس توانایی آلوده کردن طیف وسیعی از دیگر سلول‌ها را نیز دارد. این ویروس سرطان‌زا بوده (سرطانی به نام لنفوم سلول T) و همین طور می‌تواند آسیب‌هایی را به سیستم اعصاب مرکزی وارد نماید. ویروس HTLV-2 نیز سلول‌های T رو مورد هدف قرار می‌دهد اما تمایل بیشتری به سلول‌های TCD8 دارد.

ویروس HTLV-1 به شکل بومی در ایران مخصوصا استان خراسان در شهرهایی مانند مشهد، نیشابور و تربت حیدریه وجود دارد. در استان گلستان نیز بیشترین شیوع ویروس در شهر کلاله دیده شده است. شیوع ویروس HTLV-1 در سایر استان‌های ایران نیز در گروه‌های پرخطر مانند بیماران مبتلا به تالاسمی و هموفیلی بالا گزارش شده است مانند 8/6% در چهارمحال بختیاری، 3/6% در تهران، 4/4% در گرگان، 0/3% در فارس، 2/2% در بوشهر، 6/1% در سیستان و بلوچستان و 0/1% در ارومیه.

ویروس HTLV-2 نیز در استان خراسان در میان مصرف کنندگان موارد مخدر با شیوع کمتری (12/0 %) در مقایسه با HTLV-1 دیده شده است. این آمار شیوع بالای این ویروس را در کشورمان نشان می‌دهد، اما غربالگری آنتی‌بادی‌های علیه ویروس HTLV-1 در اهدا کنندگان خون تنها در 7 استان ایران شامل خراسان شمالی، خراسان جنوبی، اردبیل، البرز، گیلان، آذربایجان غربی و خراسان رضوی اجباری است و در سایر استان های ایران انجام این تست اجباری نمی باشد.