هپاتیت A (هپاتیت آ) چیست؟

هپاتیت A (هپاتیت آ) چیست؟ ویروس هپاتیت A

دسته‌بندی : ویروس هپاتیت A |
در گروه : بیماران

هپاتیت A شایع­ترین نوع هپاتیت ویروسی حاد در سرتاسر جهان است. علائم ویروس هپاتیت A می‌تواند خفیف مثل حالت تهوع تا در برخی از موارد نادر نارسایی کبد را شامل شود. علائم هپاتیت A معمولا با افزایش سن شدیدتر شده و در بیماران مسن، بیماری شدیدتری ایجاد می‌گردد. مهمترین عامل تعیین کننده بیماری، سن بیماری است و ارتباط مستقیمی بین سن و میزان مرگ و میر وجود دارد یعنی با افزایش سن شدت بیماری و مرگ و میر افزایش می‌­یابد.

به طور معمول عفونت هپاتیت A از طریق مدفوع-دهانی انتقال می­‌یابد. هرچند بعضی اوقات از طریق منابع غذایی آلوده نیز منتقل می‌شود.

شستشوی دست‌ها و رعایت بهداشت غذایی از گسترش عفونت جلوگیری می­‌کند.

ایمنی فعال و غیرفعال (واکسن یا آنتی بادی) در افرادی که در معرض خطر هستند، از جمله، افرادی که به کشورهای با شیوع بالای هپاتیت A سفر می‌کنند، معتادان تزریقی و اشخاصی که در تماس با افراد آلوده هستند، باید استفاده گردد.

 بیشترین مرگ و میر ناشی از عفونت حاد در افراد با سن بالاتر از ۵۰ سال رخ می‌د­هد، حتی اگر عفونت در این گروه سنی غیر معمول باشد.

تنها مخزن ویروس هپاتیت A انسان می‌باشد یعنی مخزن حیوانی ندارد و از انسان به حیوان یا حیوان به انسان انتقال نمی‌یابد. دوره نهفتگی ویروس (از زمان ورود ویروس به بدن تا بروز علائم) معمولا ۲ تا ۶ هفته است. زمان شروع علائم ممکن است وابسته به میزان ویروسی باشد که وارد بدن فرد شده است.

ریزش ویروس هپاتیت A از بدن فرد آلوده به بیرون بین ۱۴ تا ۲۱ روز پس از عفونت به بیشترین میزان خود می­‌رسد. بیشترین میزان انتقال ویروس به سایر افراد در این بازه زمانی است.