هپاتیت B (هپاتیت ب) چیست؟

هپاتیت B (هپاتیت ب) چیست؟ ویروس هپاتیت B

دسته‌بندی : ویروس هپاتیت B |
در گروه : بیماران

به طور کلی به التهاب کبد هپاتیت می‌گویند که این وضعیت می‌تواند به طور خود به خود بهبود یابد و یا می‌تواند منجر به فیبروز (زخم[1])، سیروز یا سرطان کبد گردد. در سرتاسر جهان ویروس‌ها اصلی‌ترین عوامل هپاتیت هستند اما سایر عوامل از جمله مواد سمی (الکل، برخی از داروها و ...) و بیماری‌های خود ایمنی نیز می‌توانند موجب هپاتیت گردند. پنج ویروس اصلی ایجاد کننده هپاتیت وجود دارد که شامل ویروس‌های هپاتیت A، B، C، D و E می‌باشد. این عوامل می‌توانند از افراد بیمار به افراد سالم انتقال پیدا کنند و باعث بیماری و مرگ و میر در این افراد گردند. به این دلیل باعث ایجاد نگرانی‌هایی در بین افراد جهان شده است. به خصوص ویروس هپاتیت B و C که منجر به بیماری مزمن در صدها میلیون نفر از افراد کل جهان شده و شایع‌ترین علت سیروز و سرطان کبدی هستند.

همان طوری که اشاره گردید، هپاتیت B بیماری عفونی است که توسط ویروس هپاتیت ب ایجاد می‌گردد و اثراتی را بر روی کبد می‌گذارد که می‌تواند منجر به عفونت حاد یا مزمن گردد. بسیاری از افراد در طی عفونت اولیه هیچ علائمی را نشان نمی‌­دهند و در برخی از افراد بیماری با سرعت بیشتری شروع می‌گردد و با استفراغ، زرد شدن پوست، خستگی، تیره شدن ادرار و درد شکمی همراه است. اغلب این علائم چند هفته به طول می‌کشد و عفونت اولیه به ندرت باعث مرگ می‌گردد. همچنین ممکن است شروع علائم اولیه در برخی افراد 30 تا 180 روز طول بکشد.

در نوزادانی که در طول زمان تولد آلوده به ویروس هپاتیت B می‌گردند، 90 درصد به سمت هپاتیت B مزمن پیش می‌روند در حالی که در افرادی که پس از سن 5 سالگی آلوده به این ویروس می‌گردند 10 درصد به سمت هپاتیت B مزمن پیش می‌روند. اکثر افراد مبتلا به بیماری مزمن هیچ علائم ظاهری نشان نمی­‌دهند ولی با این حال سرانجام به سمت سیروز و سرطان کبدی پیشرفت می‌کنند (در صورت عدم درمان) این عوارض منجر به مرگ 10 تا 15 درصد از افرای که مبتلا به بیماری مزمن شده‌اند، می‌گردد.

 

[1] Scarring