ویروس آنفولانزا چیست؟

ویروس آنفولانزا چیست؟ ویروس آنفولانزا

دسته‌بندی : ویروس آنفولانزا |
در گروه : بیماران

به طور عمده دو نوع از ویروس آنفولانزا وجود دارد:

نوع A و B. این دو نوع ویروس، ویروس های انسانی آنفولانزا هستند که به طور معمول مسئول اپیدمی‌های فصلی آنفولانزا بوده و بین مردم منتشر می‌شود.

ویروس های آنفولانزای نوع  A، بسته به ژن‌هایی که پروتئین‌های سطحی ویروس را تشکیل می‌دهند، به زیر گروه‌هایی تقسیم می‌شوند (مانند ویروس های H1N1،H2N2 و ...). در طول فصول سرد سال، انواع ویروس آنفولانزا (A و B) و گروه‌های مختلف نوع A در جامعه گردش می‌کنند و منجر به ایجاد بیماری می‌شوند.

ویروس آنفولانزا عمدتا توسط قطرات کوچکی که توسط سرفه، عطسه و یا صحبت کردنِ افراد مبتلا در هوا وارد می‌شود، پخش می‌گردد. این قطرات می‌توانند در دهان یا بینی افرادی که در نزدیکی فرد مبتلا قرار دارند، قرار گیرد. در موارد کمتری نیز احتمال انتقال ویروس از طریق دست زدن به یک سطح یا شی که ویروس آنفولانزا روی آن قرار دارد و سپس دست با دهان، بینی و یا احتمالا چشم خود لمس کنند، منتقل شود.

از لحاظ علائم آنفولانزا بیماری، این ویروس می‌تواند منجر به؛

1- آنفولانزای ساده با عوارضی از قبیل تب، کوریزا (زکام یا سرماخوردگی)، علائم عمومی (سردرد، بی­قرار، درد عضلانی، آرترآلرژیا) و بعضی اوقات همراه با علائم گوارشی شود

2- آنفولانزای پیچیده به عنوان آنفولانزایی که نیاز به بستری شدن بیمار و یا با علائمی که نشان دهنده درگیر شدن دستگاه تنفسی تحتانی، درگیر شدن سیستم عصبی مرکزی و یا تشدید عوارض اولیه است، شود.