پیشگیری از ابتلا به تب کریمه کنگو

پیشگیری از ابتلا به تب کریمه کنگو ویروس تب خونریزی دهنده کریمه-کنگو

1- کنترل CCHF یا تب کریمه کنگو در حیوانات و کنه‌ها:

جلوگیری و کنترل عفونت CCHF در حیوانات و کنه‌ها دشوار است زیرا چرخه انتقال ویروس از کنه به حیوانات و بالعکس، معمولا مورد توجه قرار نمی‌گیرد و عفونت در حیوانات خانگی نیز معمولا آشکار نمی‌شود. علاوه بر این، تعداد کنه‌هایی که حامل ویروس هستند گسترده بوده، بنابراین کنترل کنه‌ها با مواد شیمیایی که برای کشتن کنه‌ها استفاده می‌شوند تنها یک گزینه قابل تحقق برای پیشگیری و مدیریت CCHF در دام و چهارپایان اهلی می‌باشد. واکسنی برای استفاده در حیوانات وجود ندارد.

2- کاهش خطر ابتلا به عفونت در افراد:

اگر چه یک واکسن غیر فعال شده و حاصل از مغز موش در برابر CCHF یا تب کریمه کنگو تولید شده است و در مقیاس کوچک در کشورهای اروپای شرقی مورد استفاده قرار گرفته، اما در حال حاضر واکسن ایمن و موثری برای استفاده انسانی به طور گسترده‌ای در دسترس نیست. در صورت عدم وجود واکسن، تنها راه کاهش عفونت در افراد، افزایش آگاهی از عوامل خطر و آموزش افراد در مورد اقداماتی است که آن‌ها می‌توانند برای کاهش در معرض ویروس قرار گرفتن انجام دهند. به عنوان مثال: کارگران بخش کشاورزی و تمام افرادی که با حیوانات کار می‌کنند می‌بایست از مواد دافع حشرات بر روی پوست خود استفاده کنند و به هنگام کار از لباس‌های پوشیده استفاده کنند. مواد دافع حشرات که حاوی  (DEET (N, N-diethyl-m-toluamide هستند در مواجهه با کنه‌ها بسیار مؤثر هستند. پوشیدن دستکش و سایر لباس‌های محافظتی توصیه می‌شود. افراد باید از تماس با خون و مایعات بدن حیوانات یا افرادی که نشانه‌های عفونت را نشان می‌دهند، اجتناب کنند.

3- کنترل عفونت در بخش مراقبت‌های بهداشتی:

کارکنان مراکز بهداشتی در حین مراقبت از بیماران مشکوک به ابتلا به CCHF تب کریمه کنگو یا بیماران مبتلا شده جهت نمونه برداری از آن‌ها باید اقدامات استاندارد برای کنترل عفونت را انجام دهند. این اقدامات شامل بهداشت عمومی دست، استفاده از تجهیزات حفاظت شخصی، شیوه‌های تزریق بی خطر و شیوه‌های امن دفن مواد آلوده می‌باشد. نمونه‌هایی که از افراد مبتلا گرفته می‌شود باید توسط افراد آموزش داده شده و پردازش نمونه‌ها در آزمایشگاه‌های مجهز صورت گیرد تا از بروز شغلی عفونت جلوگیری شود.

توصیه‌های بهداشتی که برای کنترل عفونت حین مراقبت از بیماران مبتلا به CCHF توسط سازمان بهداشت جهانی (WHO) عنوان شده، مواردی است که برای تب خونریزی دهنده ناشی از ابولا و ماربورگ نیز گفته شده است.