پیشگیری از ابتلا به روتاویروس

پیشگیری از ابتلا به روتاویروس روتا ویروس

دسته‌بندی : روتا ویروس |
در گروه : بیماران

روتاویروس ها به‌راحتی می‌توانند پخش شوند. رعایت کردن بهداشت مانند تمیز کردن و شستن دست‌ها بسیار مهم هستند اما برای جلوگیری از پخش ویروس کافی نیستند. واکسن روتاویروس بهترین راه برای حفاظت خردسالان در برابر این ویروس‌ها می‌باشد. بیشتر بچه‌هایی که واکسن را دریافت کرده‌اند (9 نفر از 10 نفری که واکسن زده بودند) در برابر بیماری سخت ناشی از این ویروس مصون می‌شوند و حدود 7 نفر از 10 نفر، کلا در برابر بیماری روتاویروس مصون می‌گردند.

CDC واکسیناسیون خردسالان با یکی از دو واکسن زیر را توصیه کرده است:

  • RotaTeq® RV5 که 5 ظرفیتی است (یعنی حاوی 5 تایپ از ویروس است) و در سه دوز در سنین 2 ماهگی، 4 ماهگی و 6 ماهگی به نوزادان داده می‌شود.
  • Rotarix® RV1 که تک ظرفیتی است و در دو دوز به نوزادان داده می‌شود: در سنین 2 ماهگی و 4 ماهگی.

هر دو واکسن به شکل خوراکی (از راه دهان) داده می‌شوند. در مورد هر دو واکسن این نکته حائز اهمیت است که اولین دوز قبل از 15 هفتگی به نوزاد داده شود و هم چنین نوزادان باید تمامی دوزها را قبل از 8 ماهگی دریافت کرده باشند. این دو واکسن، بچه را در برابر اسهال و استفراغ‌هایی که توسط سایر ویروس ها یا دیگر عوامل بیماری زا ایجاد می‌شوند، محافظت نمی‌کند. واکسن به هیچ عنوان عفونت فعال را درمان نمی‌کند. این واکسن‌ها در حال حاضر در کشورمان وجود ندارند.