پیشگیری از ابتلا به آبله مرغان و زونا

پیشگیری از ابتلا به آبله مرغان و زونا ویروس آبله مرغان و زونا (VZV)

پیشگیری از ابتلا به آبله مرغان: آبله مرغان یکی از بیماری‌های ویروسی شایع دوران کودکی است که به شکل تنفسی انتقال می‌یابد و اغلبِ بچه‌ها به آن مبتلا می‌شوند بدون اینکه مشکلی برای آن‌ها به وجود بیاید. اما ویروس می‌تواند در کودکان زیر یک سال، نوجوانان بالای 12 سال و افراد با ضعف سیستم ایمنی و یا زنان بارداری که سابقه مواجهه با ویروس را نداشته اند، فرم شدیدی از بیماری را ایجاد کند. از این رو بهترین راه پیشگیری از ابتلا به آبله مرغان در کودکان، نوجوانان و بزرگسالان، دریافت دو دوز از واکسن آبله مرغان است. این واکسن ایمن و بسیار موثر است. اغلب افرادی که واکسن را دریافت کرده‌اند با ویروس آلوده نخواهند شد اما در صورت ابتلا به ویروس، بیماری بسیار خفیف بوده و به صورت تب ملایم (یا عدم وجود تب) و تعداد کمتری از تاول‌ها نمایان می‌شود و افراد را در برابر بروز بیماری شدید ناشی از ویروس، محافظت می‌کند.

پیشگیری از ابتلا به زونا: زونا معمولا در سنین بالاتر (بیشتر در افراد مسن) و یا در اثر کاهش قدرتِ سیستم ایمنی دیده می‌شود. انتقال ویروس زونا معمولا از طریق تماس مستقیم با مایعات درون تاول‌ها صورت می گیرد و کمتر از طریق تنفس انتقال می یابد.

تنها راه کاهش خطر ابتلا به زونا و دردهای عصبیِ طولانی مدت ناشی از آسیب اعصاب محیطی در اثر فعالیت مجدد ویروس، استفاده از واکسن است. مرکز کنترل و پیشگیری بیماری‌ها (CDC) توصیه کرده است که افراد سالمِ بالای 50 سال دو دوز از واکسن زونا را دریافت کنند تا آنان را در برابر ویروس و عوارض حاصل از این بیماری محافظت کند.

واکسن زونا در ایران وجود ندارد اما واکسن آبله مرغان را در برخی مراکز ارائه‌دهنده خدمات بهداشتی می‌توان یافت.