سرخک چیست؟ سرخک

دسته‌بندی : سرخک |
در گروه : بیماران

بعضی از افراد تصور می‌کنند که سرخک فقط با ظهور راش‌های کوچک و تب، پس از چند روز به پایان می‌رسد اما سرخک می‌تواند مشکلات جدی ای را برای سلامت افراد به خصوص در کودکان کمتر از 5 سال به وجود آورد. سرخک یک بیماری ویروسی بسیار مسری است. علی رغم داشتن یک واکسن موثر و ایمن، ولی هم چنان یک علت مهم مرگ و میر در کودکان سراسر جهان باقی مانده است (در سال 2016 این ویروس در سراسر جهان، موجب مرگ 89780 نفر، که اغلب کودک هستند، شده است). سرخک در بسیاری از کشورهای در حال توسعه، به ویژه در مناطقی از آفریقا و آسیا، رایج است.

 بیماری شدید سرخک در میان کودکان کم سن و سال که دچار سوتغذیه هستند، به ویژه افرادی که کمبود ویتامین A دارند یا سیستم ایمنی بدن شان به دلیل بیماری ایدز یا سایر بیماری‌ها تضعیف شده است، بیشتر است. در واقع کمبود ویتامین A، احتمال خطر نابینا شدن را در کودکان آلوده به سرخک افزایش می‌دهد. جدی‌ترین عوارض سرخک شامل کوری، آنسفالیت (التهاب مغز)، اسهال شدید و کم آبی بدن و عفونت‌های شدید تنفسی مانند پنومونی می‌باشد.

علی رغم اینکه این ویروس در آمریکا به دلیل کارایی بالا واکسن از بین رفته است، اما هنوز این ویروس در برخی از نقاط جهان وجود دارد و ویروس از طریق مسافران واکسینه نشده وارد کشور می‌شود و هر کسی را که در برابر این ویروس مصون نشده باشد را در معرض خطر ابتلا قرار می‌دهد، بنابراین ویروس به‌راحتی پخش می‌شود.