روتاویروس چیست؟

روتاویروس چیست؟ روتا ویروس

دسته‌بندی : روتا ویروس |
در گروه : بیماران

روتاویروس ها به دلیل اسهال‌های شدیدی که به وجود می‌اورد علت اصلی تهدید کننده زندگی در نوزادان و خردسالان زیر 5 سال و حتی بچه بسیاری از پستانداران و پرندگان محسوب می‌شود. 10 گروه متفاوت از روتاویروس ها (A-J) بر اساس توالی و خصوصیات آنتی ژنیکی VP6 شناسایی شده است.

گونه‌های گروه A اصلی‌ترین علت ایجاد عفونت در خرسالان هستند. روتاویروس ‌های گروه A که در انسان آلودگی ایجاد می‌کنند بسیار شبیه به انواع حیوانی می‌باشند و قابلیت انتقال مستقیم از حیوان به انسان را، مخصوصا در کشورهای کم درآمد، دارند. این ویروس‌ها علاوه بر اسهال، علائم دیگری از قبیل استفراغ، تب و ضعف و بی‌قراری ایجاد می‌کنند. در واقع استفراغ مشخصه بارزِ عفونت‌های روتاویروسی است.

روتاویروس ویروسی مسری است که می‌تواند سبب گاستروانتریت (التهاب معده و روده) شود. علائم ناشی از آلودگی با ویروس عبارتند از اسهال آبکی شدید، استفراغ، تب و درد شکمی. احتمال ابتلای نوزادان و کودکان کمتر از 5 سال به این ویروس بیشتر بوده و از دست دادن آب بدن در کودکان می‌تواند منجر به بستری شدن آن‌ها در بیمارستان شود.

افرادی که با روتا ویروس آلوده می‌شوند، ویروس را از طریق مدفوع خود دفع می‌کنند. بدین صورت ویروس وارد محیط می‌شود و می‌تواند دیگران را آلوده کند.