علائم ویروس B19 یا بیماری پنجم

علائم ویروس B19 یا بیماری پنجم B19

دسته‌بندی : B19 |
در گروه : بیماران

ویروس B19 اغلب باعث بیماری پنجم، بیماری‌ای با راش‌های خفیف که معمولا در کودکان بیشتر از بزرگسالان دیده می‌شود، می‌گردد.

 • بیماری پنجم یا اریتما اینفکتیزوم:

علت این نامگذاری (بیماری پنجم) به این دلیل است که در لیست بیماری‌های رایج دوران کودکی که منجر به ایجاد راش‌های پوستی می‌شود، پنچمین بیماری شایع است. پس از آلوده شدن با ویروس، دوره کمون بیماری 4 تا 14 روز بوده و علائم بیماری معمولا خفیف است و شامل تب، آبریزش بینی، سردرد و راش‌های پوستی می‌باشد. راش‌ها می‌توانند در صورت باشد که قرمزی مانند سیلی بر روی گونه را به وجود می‌آورد. این علامت، ویژگی تشخیص این بیماری است که بیشتر در کودکان دیده می‌شود تا بزرگسالان.

 

 • بعضی از افراد ممکن است چند روز بعد، راش‌هایی را بر روی قفسه سینه، پشت، باسن یا دست و پاهای خود ببینند. این راش‌ها، به خصوص آن‌هایی که در کف پاها هستند، ممکن است خارش داشته باشند. شدت علائم متغیر است و معمولا در عرض 7 تا 10 روز از بین می‌روند، اما علائم می‌توانند برگردند و رفع شدن کامل آن‌ها چندین هفته به طول بیانجامد.

  گاهی اوقات ممکن است افراد مبتلا به بیماری پنجم، درد و ورم را در مفاصل خود تجربه کنند که به آن سندروم پلی آرتروپاتی گفته می‌شود که بیشتر در بزرگسالان، مخصوصا خانم‌ها، دیده می‌شود. برخی از مبتلایان نیز ممکن است فقط درد مفاصل را در دست، پا یا زانوهای خود، بدون هیچ نشانه دیگری، داشته باشند. درد مفاصل 1 تا 3 هفته طول می‌کشد، اما ممکن است چند ماه یا بیشتر نیز ادامه پیدا کند ولی بدون ایجاد هیچ مشکلی و عارضه‌ای از بین می‌رود.

  بیماری پنجم در کودکان و بزرگسالانی که سیستم ایمنی سالمی دارند، خفیف است. اما در برخی افراد (مانند کسانی سیستم ایمنی تضعیف شده‌ای را در اثر لوکمیا، سرطان، پیوند عضو یا عفونت HIV دارند) این بیماری می‌تواند مشکلاتی جدی، مانند کم خونی مزمن که نیاز به درمان‌های پزشکی دارد، ایجاد کند.

  بیماری پنجم معمولا برای زنان باردار و نوزادان آن‌ها مشکلی ایجاد نمی‌کند. حدود نیمی از زنان باردار ایمنی به پاروویروس B19 دارند، بنابراین آن‌ها و نوزادان شان از گرفتن ویروس و بیماری پنجم محافظت می‌شوند. حتی زنان بارداری که ایمنی ندارند، معمولا با ابتلا به بیماری پنجم، تنها بیماری خفیفی را بروز می‌دهند و برای نوزادان آن‌ها نیز هیچ مشکلی پیش نمی‌آید، اما مواردی دیده شده که جنین کم خونی شدیدی را به دلیل عفونت مادر خود به بیماری پنجم نشان داده که در این حالت مادر مجبور به سقط جنین شده است. این موضوع در کمتر از 5٪ تمام زنان بارداری که مبتلا به پاروویروس B19 می‌شوند اتفاق می‌افتد و در صورت وقوع معمولا در نیمه اول بارداری رخ می‌دهد. از این رو اگر باردار هستید و در تماس با فردی که مبتلا به بیماری پنجم بوده، هستید و یا اخیرا با این ویروس آلوده شده‌اید، با پزشک خود در تماس باشید. پزشک ممکن است بنا به شرایط، آزمایش خون، معاینه، اولتراسوند و دیگر اقدامات را اتخاذ کند.

  عامل بیماری پنجم (ویروس B19) از طریق ترشحات تنفسی مانند بزاق، خلط سینه، مخاط بینی به هنگام عطسه یا سرفه افراد آلوده به ویروس، به دیگران منتقل شود. در صورت ابتلا، بیماری شما بسیار مسری است حتی زمانی که به نظر می‌رسد که شما فقط تب و یا سردرد دارید و قبل از اینکه راش‌ها یا درد مفاصل بروز پیدا کنند، شما به‌راحتی می‌توانید ویروس را به دیگران انتقال دهید. اما پس از اینکه راش‌ها نمایان شدند، دیگر عامل بیماری قابل سرایت نیست و از این رو می‌توانید به محل کار یا مدرسه، بدون اینکه کسی را آلوده کنید، بازگردید. انتشار ویروس از افراد با سیستم ایمنی تضعیف شده به مدت طولانی‌تری صورت می‌گیرد. با یکبار ابتلا به بیماری پنجم، پاسخ سیستم ایمنی بدن‌تان شما را از ابتلا به ویروس B19 در آینده محافظت می‌کند.

سایر علائم مرتبط با آلودگی با پاروویروس B19 که کمتر رایج هستند عبارتند از:

 • سندروم پلی آرتروپاتی (مفاصل دردناک یا متورم) که بیشتر در بزرگسالان دیده می‌شود.

 •  کم خونی[1] شدید (وضعیتی که بدن به اندازه کافی سلول های قرمز خون سالم ندارد) که بیشتر در افراد زیر دیده می‌شود:

  1- کسانی که بیماری سلول داسی شکل (نوعی بیماری ارثی که در آن گلبول‌های قرمز خون به دلیل داشتن نوع خاصی از پروتئین هموگلوبین (پروتئین حمل کننده اکسیژن در گلبول های قرمز) از لحاظ ظاهری شبیه به داس می‌باشند) یا انواع دیگری از کم خونی‌ها را دارند.

  2- کسانی که سیستم ایمنی تضعیف شده‌ای را در اثر لوکمیا، سرطان، پیوند عضو یا عفونت HIV دارند.

   

  [1] آنمی