راه های انتقال آدنو ویروس

راه های انتقال آدنو ویروس آدنو ویروس

دسته‌بندی : آدنو ویروس |
در گروه : بیماران

ویروس های آدنو به‌راحتی از راه های زیر انتشار پیدا می‌کنند:

  1. ارتباط نزدیک با افراد آلوده مانند دست دادن با آن‌ها.
  2. تماس با اشیا یا سطوح آلوده با آدنو ویروس و سپس دست زدن به بینی، دهان و چشم‌ها قبل از آن که دست‌ها شسته شوند.

۳- برخی از این ویروس‌ها می‌توانند از طریق مدفوع افراد آلوده، مثلا به هنگام تعویض پوشک بچه، در محیط پخش شوند. برخی دیگر از این ویروس‌ها از طریق آب هم می‌توانند منتشر شوند، مانند آب استخرهای شنا.

۴- گاهی اوقات این ویروس‌ها می‌توانند برای مدت طولانی پس از بهبودی فرد از عفونت (یعنی زمانی که فرد هیچ گونه علائمی ندارد) ویروس را از خود دفع کنند، مخصوصا افرادی که دارای ضعف سیستم ایمنی می‌باشند.

کونژاکتیویت اپیدمیک ناشی از آدنو ویروس می‌تواند از طریق تماس‌های نزدیک با شخصِ مبتلا و همین طور در معاینات غیر استریل چشم با دستگاه‌های چشم پزشکی آلوده نیز منتقل شوند. محیط‌هایی مانند بیمارستان‌ها، مطب پزشکان، مناطق صنعتی و استخرهای شنا، محیط‌های اولیه برای پخش بیماری هستند. پس از یک دوره کمون هشت روزه، اشک‌ها و بزاق به مدت تقریبی دو هفته مسری هستند، کونژاکتیویت تقریبا همیشه در طی دو الی سه هفته برطرف می‌شود.

به طور خلاصه، انتقال ویروس از راه استنشاق قطرات، تلقیح مستقیم ویروس به بافت ملتحمه چشم، مدفوعی-دهانی و تماس با بافت، خون و اجسام آلوده صورت می‌گیرد. این ویروس‌ها برای مدت طولانی بر روی سطوح محیطی زنده باقی می‌مانند و در برابر ضدعفونی کننده‌های استاندارد مقاوم هستند اما توسط حرارت، فرمالدئید و وایتکس غیر فعال می‌شوند.

آدنوویروس ها به‌راحتی می‌توانند در جمعیت‌هایی با تراکم بالا یا در محیط‌های بسته انتقال پیدا کنند. کلینیک‌های چشم پزشکی مکان‌های مناسبی برای شیوع بیماری‌های آدنوویروسی هستند. افراد با عفونت‌های خفیف و حتی عفونت‌های بدون علامت در پخش ویروس بسیار حائز اهمیت هستند.

کسانی که از لنزهای تماسی استفاده می‌کنند می‌بایست لنزهای خود را پس از رفع عفونت‌شان دور بیاندازند، زیرا لنزهای آلوده به عنوان منبعی برای پخش کردن ویروس به سایر افراد عمل می‌کنند. در چندین مطالعه که در آن‌ها از ضدعفونی کننده‌های شیمیایی (محلول های چند منظوره)، حرارت و پراکسید هیدروژن (آب اکسیژنه) برای زدودن آدنوویروس ها از روی لنزهای نرم استفاده کرده بودند، تنها حرارت توانسته بود که ویروس‌ها را از روی لنزها از بین ببرد و این ویروس‌ها در صورت استفاده از آب اکسیژنه و ضدعفونی کننده‌های شیمیایی، اگرچه تعدادشان کاهش یافت اما باز ویروس‌ها جان سالم به در برده بوده‌اند.