راه های انتقال ویروس HTLV یا لنفوتروپیک انسانی

راه های انتقال ویروس HTLV یا لنفوتروپیک انسانی ویروس لنفوتروپیک T انسانی (HTLV)

ویروس HTLV یا لنفوتروپیک انسانی می‌تواند از طریق راه‌های زیر انتقال یابد.

  • استفاده از سرنگ یا سوزن مشترک، انتقال HTLV-1 در میان مصرف‌کنندگان وریدی مواد مخدر وجود دارد. مسیر غالب برای انتقال ویروس HTLV-2 از راه تزریق مواد مخدر می‌باشد.
  • انتقال خون، انتقال ویروس با محصولات خونی آلوده (حاوی لنفوسیت‌های آلوده به HTLV-1 ) و یا خون آلوده به 40 تا 60% می‌رسد که این میزان در افرادی که دچار سرکوب سیستم ایمنی هستند، بسیار بالاتر است.
  • پیوند عضو، گزارشاتی مبنی بر انتقال ویروس HTLV-1 از راه پیوند کلیه، کبد و ریه وجود دارد.
  • تماس جنسی، ویروس در مایع سِمِن، ترشحات واژینال و ترشحات مقعدی وجود دارد. انتقال جنسی، که به طور عمده، اما نه منحصراً، از مرد به زن رخ می‌دهد.
  • از مادر به کودک در هنگام تولد و یا طی شیردهی. انتقال از مادر به کودک، عمدتاً به شیردهی طولانی مدت (طولانی تر از شش ماه) مرتبط است. 10 تا 25 % از کودکانی که از مادران آلوده به HTLV-1 متولد می‌شوند، به ویروس آلوده می‌شوند که این احتمال آلودگی به سطح ویروس HTLV-1 در شیر و سلول‌های خونی، مدت زمان شیردهی (حداقل 6 ماه) و همچنین میزان آنتی‌بادی‌های مادری که در شیر وجود دارند، به عنوان فاکتورهای اصلی برای انتقالHTLV- 1 از مادر به کودک مطرح شده‌اند. عفونت داخل رحمی کمتر شایع است و تنها در حدود 5% می‌باشد.