انتقال ویروس سنسیشیال تنفسی انسان (RSV)

ویروس می تواند از فردی که آلوده ست با سرفه یا عطسه کردن گسترش پیدا کند. شما با ویروس آلوده خواهید شد چنانچه قطراتی که از سرفه یا عطسه فرد مبتلا در چشمان، بینی یا دهان شما قرار گیرد یا سطحی را لمس کنید که ویروس بر روی آن وجود دارد مانند لمس دستگیره در، و قبل از اینکه دستان تان را بشوئید صورت خود را لمس کنید. علاوه بر این، شما می توانید از طریق تماس مستقیم با ویروس، مانند بوسیدن صورت کودک مبتلا به RSV ، ویروس را دریافت کنید.

افراد مبتلا به RSV معمولا 3 تا 8 روز مسری هستند. با این حال، برخی از نوزادان و افراد مبتلا که سیستم ایمنی ضعیفی دارند، می توانند ویروس را حتی تا 4 هفته پس از اینکه علایم آنها برطرف شد، گسترش دهند. کودکان اغلب در محیط هایی خارج از خانه، مانند مدرسه و یا مراکز مراقبت از کودکان باRSV  آلوده می شوند و سپس آنها می توانند ویروس را به دیگر اعضای خانواده خود انتقال دهند.RSV  می تواند به مدت چندین ساعت بر روی سطوح سخت مانند میز و تخت خواب زنده بماند اما بر روی سطوح نرم مانند بافت ها و دست ها برای مدت زمان کوتاه تری زنده می مانند. افراد در هر رده سنی می توانند عفونت RSV را بگیرند، اما عفونت در سال های اولیه زندگی معمولا شدیدتر از عفونت در سن های بالاتر می باشد. افرادی که در معرض خطر ابتلا به بیماری های شدید هستند عبارتند از:

  • نوزادان نارس
  • کودکان جوان مبتلا به بیماری های قلبیِ مادرزادی یا بیماری های مزمن
  • کودکان جوان با سیستم ایمنی تضعیف شده به علت درمان های پزشکی، مانند افراد مبتلا به سرطان یا گیرندگان پیوند عضو که دارو های سرکوب کننده سیستم ایمنی را مصرف می کنند.
  • بزرگسالانی با سیستم ایمنی تضعیف شده
  • افراد مسن تر (سالمندان)، به ویژه کسانی که مبتلا به بیماری های قلبی و ریوی هستند.

در ایالات متحده و دیگر مناطق با آب و هوای مشابه، عفونتRSV  معمولا در پاییز، زمستان و بهار رخ می دهد. زمان و شدت گردش RSV در یک جامعه می تواند سال به سال متفاوت باشد.