درمان ویروس پاپیلوما یا ویروس HPV

درمان ویروس پاپیلوما یا ویروس HPV پاپیلوما ویروس (HPV)

دسته‌بندی : پاپیلوما ویروس (HPV) |
در گروه : بیماران

واکسیناسیون علیه HPV می‌تواند از بیشتر سرطان‌ها و سایر بیماری‌های ناشی از HPV جلوگیری کند. درمانی برای خود ویروس وجود ندارد، اما درمان‌هایی برای مشکلاتی که HPV باعث آن‌ها شده است، وجود دارد:

  • زگیل‌های تناسلی ممکن است باقی بمانند، بیشتر رشد کنند یا خود به خود از بین بروند. زگیل‌ها زمانی که ظاهر می‌شوند، می‌توانند درمان شوند.
  • سلول‌های غیر طبیعی دهانه رحم که در نتایج یک آزمایش پاپ-اسمیر یافت شده‌اند، در طول زمان به سلول‌های طبیعی تبدیل می‌شوند، اما گاهی اوقات نیز سرطانی می‌شوند. اگر آن‌ها غیر طبیعی باقی بمانند، معمولا این سلول‌ها برای جلوگیری از ایجاد سرطان دهانه رحم درمان می‌شوند. انتخاب نوع درمان به شدت تغییرات سلولی، سن فرد، سابقه پزشکی او و سایر نتایج آزمایش بستگی دارد.
  • سرطان دهانه رحم هنگامی که تشخیص داده می‌شود و زودهنگام درمان شود، قابل درمان است. زنانی که تست روتین غربالگری سرطان دهانه رحم را انجام می‌دهند و پیگیری می‌کنند، از شکل گیری سرطان جلوگیری می‌کنند. سرطان‌های دیگر مرتبط با HPV نیز زمانی که زود تشخیص داده شوند، بیشتر آن‌ها قابل درمان هستند. اگرچه هیچ تست غربالگری معمولی برای این سرطان‌ها وجود ندارد، از این رو در صورت مشاهده موارد غیر طبیعی و یا برای چکاپ به پزشک مراجعه کنید.
  • پاپیلوماتوز تنفسی عود کننده (RRP) که یک بیماری نادر است و در آن زگیل‌ها در گلو و راه تنفسی رشد می‌کنند را می‌توان با جراحی یا دارو درمان کرد. گاهی اوقات می‌بایست از ترکیب چندین راه درمانی و یا چندین بار جراحی برای درمان این بیماری استفاده کرد.

درمان‌هایی که برای زگیل‌های پوستی استفاده می‌شود شامل:

1- استفاده از سالسیلیک اسید به شکل ژل یا محلول

2- استفاده از لیزر

3- کرایوتراپی یا سرما درمانی با استفاده از نیتروژن مایع

4- جراحی، این روش آخر است و چنانچه به سایر روش‌ها پاسخی داده نشود، پزشک با استفاده از چاقوی جراحی زگیل را خارج می‌کند یا آن را با الکتریسیته می‌سوزاند.

انتخاب هر یک از روش‌های فوق با توجه به جایی که زگیل زده شده و میزان پیشروی آن با نظر پزشک خواهد بود.