درمان روتاویروس

درمان روتاویروس روتا ویروس

دسته‌بندی : روتا ویروس |
در گروه : بیماران

هیچ داروی ضد ویروسی برای درمان عفونت های روتاویروسی وجود ندارد. به هیچ عنوان آنتی بیوتیک ها کمک کننده نخواهند بود زیرا عفونت ویروسی است و آنتی بیوتیک ها برای عفونت‌های ناشی از باکتری‌ها موثر خواهند بود. اما می‌توان از داروهایی استفاده کرد که علائم روتاویروس را بهبود بخشد و نقش حمایتی داشته باشند. به دلیل اسهال آبکی و استفراغ‌های زیادی که بچه می‌کند، می‌بایستی به نحوی به کمبود آب بدن او کمک شود. کسانی که سیستم ایمنی آن‌ها ضعیف است، نوزادان، خردسالان زیر 5 سال و سالمندان که با ویروس آلوده می‌شوند، به شدت در معرض دهیدراته شدن هستند. بهترین راه برای محافظت در برابر کم آبی بدن، نوشیدن مایعات به مقدار زیاد است. در صورت اسهال‌های خفیف، تهیه پودرهای اُ آر اِس (حاوی سدیم، گلوکز، پتاسیم، کلر و سیترات) از داروخانه‌ها و حل کردن آن‌ها در آب مقطر می‌تواند کمک کننده باشد.

در صورت اسهال‌های شدید و کم آبی شدید بدن، نیاز به بستری شدن و دریافت مایعات به شکل داخل وریدی (تزریق سرم) است. در هر صورت نیاز است که با پزشک خود در تماس باشید.

توصیه اول: از دادن آب آشامیدنی شیر، نوشابه، آب مرغ و آب سیب در کودکان مبتلا به کم آبی، به ویژه در نوزادان، باید پرهیز کرد زیرا محلول‌های هایپو اسمولار هستند و مانع تامین و جذب پتاسیم، بی کربنات و سدیم به اندازه کافی در بدن می‌شوند.

توصیه دوم: رژیم غذایی عامل مهمی در مراقبت از کودکان مبتلا به اسهال حاد است. تغذیه با شیر مادر هیچگونه مشکلی ندارد و نباید منع مصرف شود. در بیماران مبتلا به کم آبی، عدم مصرف غذا فقط برای 4 تا 6 ساعت پس از شروع درمان کم آبی توصیه می‌شود.

توصیه سوم: استفاده از محصولات پروبیوتیکی، اثر مثبتی در پاسخ‌های ایمنی دارد.

*** پروبیوتیک چیست؟ فلور روده انسان حاوی انواع مختلفی از باکتری‌ها است. بسیاری از این باکتری‌ها برای گوارش بهینه غذا مفیدند. دسته‌ای از این باکتری‌ها که به باکتری‌های پروبیوتیک معروف هستند، علاوه بر کمک به گوارش غذا، مولکول‌های پیچیده و ترکیباتی مانند ویتامین‌ها و آنتی بیوتیک‌های مختلف را تولید می‌کنند که برای بدن مفید می‌باشند. در حال حاضر در کشورمان نیز محصولاتی تولید می‌شود که حاوی این باکتری‌های مفید هستند و به محصولات (مانند ماست، دوغ، پنیر و...) پروبیوتیکی معروف هستند.