درمان ویروس سنسیشیال تنفسی انسان (RSV)

درمان خاصی برای عفونت RSV وجود ندارد، اما محققان در حال تحقیق بر روی تولید داروی ضد ویروسی مناسب هستند. درمان RSV عموما شامل اقدامات مراقبت از خود (مراقبت حمایتی) و اگر علایم شدید باشد نیاز به مراقبت های بیمارستانی است.

- مراقبت های حمایتی: پزشک شما ممکن است داروهای بدون نسخه مانند استامینوفن را برای کاهش تب توصیه کند. استفاده مکرر از قطره های نمکی بینی و ساکشن بینی (به بیرون کشیدن مخاط بینی با فین کردن یا فین گیر) می تواند به پاک شدن بینی از ویروس کمک کند. در صورت وجود عفونت باکتریایی مانند پنومونی باکتریایی، پزشک ممکن است آنتی بیوتیک تجویز کند.

از کودک خود مراقبت کنید و به او مایعات زیادی دهید و برای بروز علایمی در او از قبیل خشکی دهان، کم شدن ادرار، کاهش اشک به هنگام گریه، بهانه گیری زیاد و یا خواب آلودگی، هوشیار باشید.

-مراقبت های بیمارستانی: اگر عفونت RSV شدید باشد، ممکن است نیاز به بستری شدن در بیمارستان باشد. درمان در بیمارستان شامل موارد زیر می باشد:

  • تزریق مایعات داخل وریدی در قالب سرم
  • استفاده از اکسیژن
  • استفاده از دستگاه تنفس

پزشک ممکن است فرم استنشاقی از یک داروی ضد ویروسی به نام ریباویرین را برای افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند توصیه کند.

اینهالر (برونکودیلاتور) یا استروئیدها در درمان عفونت RSV مفید نیستند.

در حاشیه

چند توصیه خانگی

عفونت RSV یک عفونت ویروسی است و دارای دوره خاصی می باشد که باید سپری شود. شما قادر به کوتاه کردن دوره عفونت نیستید، اما می توانید برخی علایم و نشانه ها را کاهش دهید و شرایط لازم برای بهبودی را فراهم آورید. راه های زیر می توانند کمک کننده باشند:

  • هوای خانه را برای نفس کشیدن مرطوب نگه دارید. اتاق را گرم نگه دارید اما بیش از حد گرم نکنید. اگر هوای خانه خشک است، با کمک بخور سرد می توان هوا را مرطوب کرد و به کاهش گرفتگی بینی و سرفه کمک کرد.
  • نوشیدن مایعات. یک پارچ آب در کنار تخت خواب قرار دهید. مایعات گرم مانند سوپ را تهیه کنید، که باعث نرم کردن و کنده شدن ترشحات می شود. به دادن شیر مادر یا شیشه شیر به نوزاد خود، همانند روز های عادی، ادامه دهید.
  • استفاده از قطره بینی. قطره های بی خطر یک راه امن و موثر برای کاهش گرفتگی بینی حتی برای کودکان جوان هست. چند قطره درون یکی از سوراخ های بینی بریزید تا مخاط های سفت و ضخیم کنده شوند و سپس با کمک فین گیر آنها را خارج کنید. این کار را برای سوراخ دیگر بینی نیز تکرار کنید. این کار را قبل از شیر دادن نوزاد یا قبل از خواباندن او انجام دهید.
  • کودک را از دود سیگار دور نگه دارید. دود سیگار می تواند علایم را تشدید کند.