واکسیناسیون هپاتیت B

واکسیناسیون هپاتیت B ویروس هپاتیت B

دسته‌بندی : ویروس هپاتیت B |
در گروه : بیماران

دوز واکسن این ویروس بستگی به سن و شرکت تجاری که واکسن را تولید کرده است دارد پس باید دستورالعمل شرکت سازنده مطالعه گردد.

تزریق واکسن هپاتیت B به صورت عضلانی در بازو (upper arm) یا قسمت قدامی یا جانبی ران‌ها انجام می‌گیرد.

دوره استاندار ایمن سازی شامل سه تزریق واکسن در 0، 1 و 6 ماه است. زمانی که شخص قبل از انجام واکسیناسیون مبتلا به عفونت هپاتیت B گردد، بلافاصله تزریق واکسن در ماه‌های 0، 1 و 2 باید صورت گیرد.

بزرگسالانی که نیازمند حفاظت بسیار سریع می‌باشند (به عنوان مثال در عرض 48 ساعت پس از قرار گیری در معرض عفونت) باید برنامه واکسیناسیون بسیار سریع 0، 7 و 21 روزه داشته باشند. بزرگسالان و کودکانی که در معرض خطر بسیار بالا قرار گرفته‌اند نیز باید برنامه واکسیناسیون بسیار سریع را دریافت نمایند. پس از یک دوره واکسیناسیون سریع توصیه می‌گردد که یک دوز تقویت کننده نیز پس از یکسال دریافت گردد.

دوره واکسیناسیون سریع برای افرادی که مصرف کننده مواد مخدر هستند بهتر است توصیه گردد زیرا آن‌ها به سختی می‌توانند دوره‌ای را کامل نمایند.

مدت زمان حفاظت کنندگی واکسن به طور کامل مشخص نیست ولی اعتقاد بر این است که تا 20 سال باعث حفاظت در برابر عفونت هپاتیت B می‌گردد. با این حال توصیه می‌گردد در افرادی که واکسینه شده‌اند و بعدا در شرایطی قرار گرفتند که احتمال دریافت عفونت دوباره وجود دارد، بهتر است پس از 5 سال از ایمن‌سازی اولیه یک دوز تقویت‌کننده نیز دریافت نمایند. اندازه گیری سطح آنتی بادی anti-HBs قبل یا بعد از این دوز ضروری نیست.