سرخک (Measles virus)

سرخک یا روبولا، یک عفونت ویروسی تنفسی است که بسیار مسری بوده و می تواند از طریق تماس با مخاط و بزاق آلوده گسترش یابد. یک فرد آلوده می تواند به هنگام عطسه یا سرفه ویروس را در هوا پخش کند. ویروس سرخک می تواند بر روی سطوح برای چندین ساعت زنده بماند. به محض ورود قطرات تنفسی آلوده به ویروس در هوا و یا قرار گرفتن آنها بر روی سطوح، هرکسی که در نزدیکی این ذرات باشد، می تواند آلوده شود. استفاده از ظروف غذاخوری یا لیوان آب مشترکِ فرد آلوده، ریسک ابتلا به سرخک را افزایش می دهد.

علایم بیماری شامل؛ تب، سرفه، قرمزی چشم، حساسیت به نور (نور گریزی)، درد عضلانی، آبریزش بینی، گلو درد و نمایان شدن نقاطی درون دهان (koplik spot).

بهترین راه محافظت واکسیناسیون با واکسن سرخک، سرخک و سرخجه (MMR) است که این واکسن در ایران در دوز؛ یکی در سن 12-15 ماهگی و دیگری در سن 4-6 سالگی به کودکان داده می شود. چنانچه فردی تاکنون واکسن MMR را دریافت نکرده باشد، تا 72 ساعت پس از تماس داشتن با فرد آلوده نیز می تواند واکسن را دریافت کرد تا از عفونت پیشگیری کند. با دریافت ایمونوگلوبین علیه ویروس سرخک تا 6 روز پس از تماس نیز می توان از عفونت پیشگیری کرد. کمتر تماس داشتن یا عدم تماس با فرد آلوده نیز در پیشگیری از عفونت موثر است.

هیچ دارویی برای درمان سرخ; وجود ندارد، ویروس و علائم آن معمولا در عرض دو تا سه هفته ناپدید می شوند. با این حال، توصیه های زیر کمک کننده است:

  • استامینوفن برای تسکین تب و درد عضلانی
  • استراحت برای کمک به تقویت سیستم ایمنی بدن
  • مصرف مقدار زیادی مایعات (شش تا هشت لیوان آب در روز)
  • مرطوب نگه داشتن هوا (بخور) برای کاهش سرفه و گلودرد
  • استفاده از مکمل های ویتامین A

انجام آزمایش سرخک از روش IgG توسط بیمه های زیر صورت می گیرد. لطفا برای برآورد هزینه و تعرفه آزمایش بیمه مورد نظرتان را انتخاب کنید.

برآورد هزینه :
000,000 ریال

انجام آزمایش سرخک از روش IgM توسط بیمه های زیر صورت می گیرد. لطفا برای برآورد هزینه و تعرفه آزمایش بیمه مورد نظرتان را انتخاب کنید.

برآورد هزینه :
000,000 ریال

انجام آزمایش سرخک از روش PCR کیفی توسط بیمه های زیر صورت می گیرد. لطفا برای برآورد هزینه و تعرفه آزمایش بیمه مورد نظرتان را انتخاب کنید.

در صورت داشتن بیمه ی شهرداری با داشتن سوابق خود به یکی از شعب بیمه شهرداری رفته و با تائید کردن تست توسط سازمان به آزمایشگاه مراجعه نمائید .

برآورد هزینه :
000,000 ریال

طرف قرارداد با بيمه‌های تكميلی ايران، دانا، دی، پارسيان و سينا