پارو ویروس B19 (Parvovirus B19)

پارو ویروس B19 عامل ایجاد بیماری پنجم یا اریتم عفونی در میان کودکان است و در برخی از بزرگسالان سندرم دستکش و جوراب یا تورم مفاصل و قرمزی دست و پاها بوجود می اورد. این ویروس می تواند از طریق قطرات تنفسی و تماس فرد به فرد و یا از طریق مادر به جنین و انتقال از خون و محصولات خونی منتقل شود.

این ویروس مشکلات عمده ایی برای برخی از بیمارن ایجاد می کند: 1-  افراد مبتلا به کم خونی فقر آهن مانند تلاسمی که موجب بحران آپالاستیک گذرا می شود .2-  زناني که در دوران بارداري آلوده به ویروس  هستند مي توانند عفونت B19  را به نوزادان خود منتقل کنند. اغلب جنین ها مشکل خاصی ندارند ، اما در یک درصد، کم خونی شدید ایجاد می شود و ممکن است برخی از ان ها  التهاب و عفونت قلب (میوکاردیت) داشته باشند. این شرایط می تواند موجب سقط جنین، نارسایی احتقانی قلب در جنین، hydrops fetalis  و گاهی بوجود امدن  نوزادان زودرس شود. بزرگترین خطر عوارض جنینی در سه ماهه دوم بارداری است. 3- عفونت پاروویروس B19 ممکن است  در بیماران نقص ایمنی مانند افراد مبتلا به اچ آی وی / ایدز ، افراد ی که پیوند عضو دریافت کرده اند و افرادی که تحت شیمی درمانی قرار دارند، کم خونی مزمن یا آپالازی خالص گلبولهای قرمز ایجاد کند.

آزمایش پارو ویروس B19 به طور معمول برای غربالگری جمعیت عمومی استفاده نمی شود. روش های ازمایشگاهی برای تشخیص عفونت B19 شامل موارد زیر می باشد:

1- سنجش انتی بادی : این تست برای سنجش IgM و IgG در بیماران مانند زنان باردار مبتلا به ویروس B19  ، افراد دارای  کم خونی حاد یا مزمن و  درد مفاصل  انجام می شود

2- تکنیک PCR : این ازمایش برای تشخیص حضور DNA  ویروس مورد استفاده قرار می گیرد اغلب از نمونه های خون، مغز استخوان، خون بند ناف یا مایع آمنیوتیک استفاده می شود.

 

انجام آزمایش پارو ویروس B19 از روش IgG توسط بیمه های زیر صورت می گیرد. لطفا برای برآورد هزینه و تعرفه آزمایش بیمه مورد نظرتان را انتخاب کنید.

برآورد هزینه :
000,000 ریال

انجام آزمایش پارو ویروس B19 از روش IgM توسط بیمه های زیر صورت می گیرد. لطفا برای برآورد هزینه و تعرفه آزمایش بیمه مورد نظرتان را انتخاب کنید.

برآورد هزینه :
000,000 ریال

انجام آزمایش پارو ویروس B19 از روش PCR کیفی توسط بیمه های زیر صورت می گیرد. لطفا برای برآورد هزینه و تعرفه آزمایش بیمه مورد نظرتان را انتخاب کنید.

در صورت داشتن بیمه ی شهرداری با داشتن سوابق خود به یکی از شعب بیمه شهرداری رفته و با تائید کردن تست توسط سازمان به آزمایشگاه مراجعه نمائید .

برآورد هزینه :
000,000 ریال

طرف قرارداد با بيمه‌های تكميلی ايران، دانا، دی، پارسيان و سينا