آیا قبل از سفر باید تست کرونا بدهیم؟

تست کرونای مورد نیاز برای سوار شدن به هواپیما و ارائه به ایرلاین‌ها، تست RT-PCR است. این تست وجود ویروس کرونا را نشان می دهد. در این تست تکنسین نمونه ای از مخاط بینی یا گلو را توسط سوآب می­گیرد و سپس نمونه­ های گرفته شده را برای بررسی به آزمایشگاه کیوان می فرستد. اگر پاسخ تست کرونا منفی باشد فرد می تواند به کشور مورد نظر خود وارد شود.

پاسخ منفی تست کرونا چگونه به شرکت هواپیمایی ارائه میشود؟

پاسخ “منفی” تست کرونا به‌ صورت چاپ شده(Hard Copy)، به ‌زبان انگلیسی و با سربرگ و مهر آزمایشگاه کیوان همراه با بلیط و پاسپورت ارائه میشود.

قوانین تست کرونا برای شرکت های هواپیمایی:

در ادامه قوانین شرکت­های هواپیمایی مرتبط با آزمایشگاه کیوان را بررسی میکنیم:

 شرکت های هواپیمایی قطر (Qatar Airways):

شرکت هواپیمایی قطر در حال همکاری با مقامات سازمان بهداشت جهانی برای راهنمایی مسافران در مورد ویروس کرونا و ارائه ی خدمات بر این اساس است. بر اساس قوانین و اطلاعات منتشر شده در وبسایت این شرکت هواپیمایی، تست کرونا باید 96 ساعت پیش از پرواز انجام شود. ‌نوزادها ‌از ‌انجام ‌این ‌آزمایش ‌مستثنی ‌هستند. کودکان ‌زیر‌ ۱۲ سال‌ در‌صورتی ‌که ‌همراه‌ یکی ‌از‌ اقوام ‌خود ‌که ‌نتیجه ‌آزمایش ‌‌منفی‌ دارد‌ سفر‌ کنند، نیاز به انجام تست کرونا ندارند. با توجه به محدودیت زمانی مسافران و نیاز به برنامه ­ریزی دقیق قبل از سفر جهت انجام تست کرونا، مسافران می­توانند به وبسایت آزمایشگاه کیوان که یکی از آزمایشگاه‌های مورد تأیید هواپیمایی قطر می­باشد، مراجعه کرده و بر اساس زمان بلیط خود جهت نمونه گیری در منزل ثبت نام آنلاین نمایند.

ترکیش ایر (Turkish Airline):

از تاریخ 1399/07/09، مسافران از 6 سال به بالا که به ترکیه می آیند (به استثنای ملوانان، رانندگان کامیون و مسافران ترانزیتی) باید 72 ساعت قبل از پرواز، تست کرونا را انجام دهند. محدودیت های اعمال شده در این کشور بر اساس محدوده­ ی سنی می باشد. مسافرانی که نتیجه ی تست کرونا آنها مثبت میشود ممنوعیت پرواز دارند.  مسافران عزیز می توانند جهت ثبت نام برای انجام تست کرونا قبل از سفر  و انجام نمونه گیری در منزل به وبسایت آزمایشگاه کیوان که یکی از آزمایشگاه‌های مورد تأیید هواپیمایی ترکیش ایر (Turkish Airline) میباشد مراجعه کنند.

فلای دبی (Fly Dubai):

کلیه مسافران (به استثنای اتباع امارات متحده عربی) که به دبی سفر می کنند باید نتیجه تست کرونای آنها منفی باشد. تست کرونا نباید بیشتر از 96 ساعت قبل از پرواز به دبی انجام شود. کودکان زیر 12 سال و مسافران دارای معلولیت متوسط تا شدید، از انجام تست کرونا معاف هستند. بدون نسخه چاپی نتیجه منفی تست کرونا، برای سفر پذیرفته نخواهید شد. خوشبختانه آزمایشگاه کیوان این امکان را برای مسافران فراهم کرده که جهت نمونه گیری در منزل قبل از سفر ثبت نام کنند و نتیجه ی آزمایش خود را حداکثر یک روز پس از نمونه گیری در منزل دریافت کنند. مسافران عزیز با توجه به محدودیت زمانی خود به وبسایت آزمایشگاه کیوان جهت دریافت نوبت مراجعه کنید.

امارات (Emirates Airline):

مسافران ایرانی قبل از ورود به این کشور باید تست کرونا بدهند. تست کرونا باید حداکثر 96 ساعت قبل از پرواز انجام شود.  انجام تست کرونا فقط برای مسافران بالای ۱۲ سال الزامی می‌باشد. تست کرونا باید توسط یکی از آزمایشگاه های مورد تایید امارات مانند آزمایشگاه کیوان انجام شود. مسافران عزیز با توجه به محدودیت زمانی خود می توانند به وبسایت آزمایشگاه کیوان  برای دریافت نوبت و انجام نمونه گیری در منزل ثبت نام آنلاین کنند.

ایر عربیا (Air Arabia):

تست کرونا باید 4 روز قبل از تاریخ سفر (حداکثر 96 ساعت) انجام شود. مسافران می توانند جهت انجام تست کرونا و نمونه گیری در منزل به وبسایت آزمایشگاه کیوان که مورد تایید شرکت هواپیمایی ایر عربیا (Air Arabia) است، مراجعه کنند و نتیجه ی تست کرونای خود را حداکثر 24 ساعت پس از نمونه گیری در منزل دریافت کنند.

ایران ایر (Iran Air):

1تا 3 روز قبل از سفر مسافران باید تست کرونا بدهند. یک نسخه از نتایج منفی تست کرونا را در طول سفر با خود داشته باشید. اگر نتیجه تست کرونای شما مثبت است از مسافرت خودداری کنید. تست کرونا باید توسط یکی از آزمایشگاه های مورد تایید ایران ایر(Iran Air) مانند آزمایشگاه کیوان انجام شود.

سان اکسپرس (Sun Express):

سان اکسپرس به مسافران خود توصیه می کند به دلیل رعایت نکات بهداشتی سه ساعت قبل از پرواز به فرودگاه وارد شوند. تست کرونا باید 48 ساعت قبل از پرواز انجام شود. کسانی که نتیجه ی منفی تست کرونا را به شرکت هواپیمایی ارسال نمی کنند ؛ مجاز به پرواز نیستند. مسافران عزیز با توجه به محدودیت زمانی خود، جهت دریافت نوبت برای انجام تست کرونا و نمونه گیری در محل به وبسایت آزمایشگاه کیوان مراجعه کنید و نتیجه ی تست کرونای خود را حداکثر یک روز پس از انجام آزمایش دریافت کنید.

پگاسوس(Pegasus):

انجام تست کرونا 72 ساعت قبل از سفر برای مسافران الزامی است. مسافرین زیر 6 سال از انجام تست معاف هستند. آزمایشگاه کیوان  این امکان را برای مسافران فراهم کرده است که جهت نمونه گیری در منزل و تست کرونا  قبل از سفر اقدام کنند و نتیجه ی تست کرونای خود را حداکثر یک روز پس از انجام آزمایش دریافت کنند.