مشاوره و تست HPV | تست زگیل تناسلی | آزمایش HPV در منزل

ویروس HPV یا Human Papilloma Virus (پاپیلومای انسانی)، یک ویروس مقاربتی یا جنسی می‌باشد که با 200 ویروس مرتبط است. حدود 40 مورد از ویروس‌های مربوط از طریق رابطه جنسی، از جمله رابطه واژینال، رابطه مقعدی یا رابطه دهانی با فرد ناقل این ویروس قابل انتقال است. آنها همچنین می‌توانند از طریق سایر تماس‌ها مانند پوست به پوست پخش شوند. برخی از این انواع می‌توانند باعث سرطان شوند. این ویروس علائم مختلفی مانند انواع زگیل دارد ولی ممکن است در برخی افراد بدون علائم ظاهر شود. تشخیص این ویروس از طریق تست HPV صورت خواهد گرفت.

آزمایش HPV مشخص می‌کند که این ویروس در بدن یک شخص وجود دارد یا خیر. شما می‌توانید با ثبت شماره تلفن همراه خود در فرم روبرو، از مشاوره رایگان HPV آزمایشگاه تخصصی ویروس شناسی کیوان بهرمند شوید. همچنین در صورت نیاز تست HPV را با بالاترین دقت انجام دهید. همین حالا اقدام کنید و سپس به مطالعه ادامه مطلب بپردازید.

فرم درخواست مشاوره و تست HPV


چه زمانی آزمایش HPV بدیم؟

به طور معمول آزمایش HPV برای افراد زیر 30 سال توصیه نمی‌شود و مفید واقع نخواهد شد. همانطور که می‌دانید HPV، از طریق رابطه جنسی منتقل می‌شود. توصیه می‌شود در زمان رابطه جنسی از کاندوم استفاده نمائید؛ هرچند که در برخی مواقع کاندوم هم کارساز نخواهد بود، چراکه ویروس و ضایعات پوستی ممکن است در نواحی غیر از آلت تناسلی مانند کشاله ران رشد کرده باشد. در صورتی که رابطه جنسی متعدد دارید و یا به تازگی رابطه جنسی بدون محافظت با فرد مشکوک داشته‌اید انجام آزمایش HPV توصیه می‌شود. گفته شد که این بیماری در اثر هرگونه ارتباط جنسی قابل انتقال است. دوباره تاکید می‌کنیم هرگونه ارتباط جنسی!! حتی رابطه بدون دخول.

انواع تست HPV
انواع تست HPV

علائم HPV

همانطور که گفته شد، زمانی که علائمی از ویروس اچ پی وی در خود مشاهده کردید و یا با فرد مشکوکی ارتباط جنسی داشتید باید آزمایش HPV بدهید. علائمی که هنگام ابتلا به ویروس HPV، مشاهده خواهید کرد ممکن است شامل: زگیل‌های گوشتی به شکل گل کلم، سوزش و خارش آلت تناسلی، درد هنگام مقاربت جنسی و این قبیل مشکلات باشد.

برخی افراد تا زمانی که علائمی از ویروس مشاهده نکنند اقدامی برای انجام تست اچ پی وی نمی‌کنند؛ اما باید بدانید که اغلب افراد مبتلا، ممکن است علائمی در خود مشاهده نکنند. پس بهتر است اگر مشکوک به ویروس HPV هستید و می‌خواهید رابطه جنسی برقرار کنید، قبل از اینکار حتما خود و شریکتان در یک آزمایشگاه معتبر ویروس شناسی تست انجام دهید.

علائم HPV
علائم HPV

آمادگی‌های لازم قبل از انجام تست HPV

قبل از انجام تست HPV نیازی به آمادگی خاصی نیست. با این حال، از آنجایی که تست HPV اغلب همزمان با آزمایش پاپ اسمیر در بانوان انجام می‌شود، می‌توانید اقدامات زیر را انجام دهید:

  • به مدت دو روز قبل از انجام آزمایش هم بانوان و هم آقایان از مقاربت، دوش و یا استفاده از داروهای واژینال یا فوم‌ها و کرم‌ها خودداری کنید.
  • خانم‌ها سعی کنند این آزمایش را در دوره قاعدگی انجام ندهند.

آزمایش HPV زنان

پاپ اسمیر و HPV هر دو از روش‌هایی هستند که برای آزمایش HPV و شناسایی زگیل تناسلی داخل واژن و اینکه فرد به HPV مبتلا است یا خیر انجام می شوند. این دو تست هر 3 یا 5 سال یک بار زیر نظر پزشک برای خانم‌ها ضرورت دارد؛ چرا که در صورت غفلت، منجر به عارضه‌های جبران ناپذیری مانند سرطان دهانه رحم خواهد شد. اما باید توجه داشته باشید که تست پاپ اسمیر در خانم‌های باکره قابل انجام نیست؛ چراکه به پرده بکارت آسیب خواهد زد.

بیشتر بخوانید: راه‌های انتقال HPV در زنان

تست HPV خانم ها
تست HPV خانم ها

آزمایش HPV مردان

مردان نیز به این عارضه مبتلا می‌شوند، از شایع‌ترین دلایل ابتلا به HPV، می‌توان به مردانی که رابطه جنسی مقعدی دارند و همچین مردانی که با فرد آلوده به HPV مقاربت دارند اشاره کرد. ممکن است مردانی علائم ویروس HPV را نداشته باشند و خود هم متوجه وجود این ویروس نشوند و آن‌را به شریک جنسی خود منتقل کنند. انجام آزمایش HPV در مردانی که زگیل تناسلی دارند با استفاده از نمونه برداری ضایعات و در مردان بدون ضایعه از مجاری ادراری نمونه برداری انجام می‌گردد.

تست HPV مردان
تست HPV مردان

آزمایش HPV چه چیزی را مشخص می‌کند؟

تست HPV ابتلا به همه انواع زگیل تناسلی و سرطان دهانه رحم را تشخیص خواهد داد. همچنین حدود 90 درصد سرطان مقعد، 60 درصد سرطان واژن، 50 درصد سرطان فرج و 35 درصد سرطان آلت تناسلی مردان، با آزمایش HPV قابل تشخیص است.

نتایج تست HPV

در یک دسته بندی کلی، می‌توانیم نتایج آزمایش HPV را به مثبت و منفی تقسیم کنیم.

تست HPV مثبت

نتیجه آزمایش HPV مثبت به این معنی است که فرد دارای یک نوع HPV پرخطر است. در بانوان این بدان معنا نیز هست که فرد در معرض ابتلا به سرطان دهانه رحم است. البته به معنای نیست که فرد در حال حاضر سرطان دهانه رحم دارد، اما این یک علامت هشدار دهنده است که سرطان در آینده ممکن است ایجاد شود. البته جواب مثبت کاذب آزمایش HPV نیز ممکن است رخ دهد که احتمال آن کم است.

جواب تست HPV مثبت
جواب تست HPV مثبت

تست HPV منفی

نتیجه آزمایش HPV منفی به این معنی است که فرد هیچ یک از انواع HPV را ندارد. (در صورتی که جواب منفی کاذب نباشد)

جواب تست HPV منفی
جواب تست HPV منفی

تفسیر آزمایش HPV

اگر آزمایش HPV و تست پاپ اسمیر، هردو مثبت شوند، بیمار باید به طور منظم به غربالگری و تحت کنترل پزشک بودن ادامه دهد. در بیشتر بانوانی که نتیجه آزمایش آنان مثبت شده است، هیچ اثری از عفونت در طی دو سال باقی نمی‌ماند، فقط درصد کمی باقی می‌ماند که نتیجه پاپ اسمیر آن‌ها نیز غیرطبیعی است و این مورد را نشان می‌دهد.

عواملی وجود دارد که باعث تداوم HPV می‌شود و باعث می‌شود ویروس دیرتر از بدن خارج شود عبارتند از:

  • نوع سویه HPV
  • استفاده از داروهای ضدبارداری خوراکی
  • مصرف دخانیات

بیشتر بخوانید:

آزمایش پاپ اسمیر

بهترین روش برای تشخیص و شناسایی ویروس HPV در بانوان تست پاپ اسمیر است. این تست هر گونه رفتار غیرطبیعی در سلول‌های بدن بانوان را شناسایی می‌کند و برای اطمینان یافتن از سلامت کامل لازم است.

بانوان در سن 21 تا 29 سال نیاز است که هر سه سال یک بار آزمایش پاپ اسمیر انجام بدهند. همچنین برای بانوان بین 30 تا 65 سال به یکی از سه روش زیر انجام چکاپ منظم توصیه می‌شود:

  • هر سه سال یک بار تست پاپ اسمیر
  • هر پنج سال یک بار آزمایش HPV
  • هر پنج سال یک بار انجام هر دو تست
تست پاپ اسمیر HPV
تست پاپ اسمیر HPV

هزینه آزمایش HPV و پاپ اسمیر 1402

قیمت تست HPV به صورت مصوب و تعرفه‌ای می‌باشد، اما شما می‌توانید با درخواست تست HPV در منزل از تخفیف آزمایشگاه کیوان بهره‌مند شوید و یک تست رایگان پاپ اسمیر هدیه بگیرید. لیست قیمت تست HPV و آزمایش پاپ اسمیر در آزمایشگاه کیوان به شرح زیر است:

عنوان

قیمت در آزمایشگاه کیوان قیمت پکیج HPV+PAP در منزل

قیمت پکیج HPV در منزل 

HPV

1,000,000 تومان 1,260,000 تومان

1,200,000 تومان

پاپ اسمیر

300,000 تومان
نمونه گیری 0 تومان 400,000 تومان

200,000 تومان

جمع کل

1,300,000 تومان 1,660,000 تومان

1,400,000 تومان

شما می‌توانید با تخفیف آزمایشگاه کیوان، پکیج آزمایش اچ پی وی + پاپ اسمیر در منزل را تنها با قیمت تمام شده 16/600/000 ریال درخواست نمائید. تا دیر نشده تست HPV را با ارزان ترین قیمت درخواست دهید.

آزمایشگاه کیوان
آزمایشگاه تخصصی ویروس شناسی کیوان

درباره آزمایشگاه کیوان

آزمایشگاه کیوان با مدیریت پروفسور حسین کیوانی مفتخر است از سال 1380 به عنوان اولین آزمایشگاه ویروس شناسی در خاورمیانه تاسیس و به انجام کلیه آزمایشات ویروسی از جمله تست HPV، نمونه برداری زگیل تناسلی، تست HIV HBV ,HCV و غیره مشغول شد. دستگاه‌ها و کیت‌های مورد استفاده در این آزمایشگاه از دقیق‌ترین و به روزترین‌ها بهره گرفته است و پرسنل باتجربه و ماهر آزمایشگاه، آن‌ را متمایز می‌کند. جوابدهی سریع، فوری و دقیق نتیجه این خدمات است.

جهت درخواست تست HPV در آزمایشگاه کیوان کلید کنید

آزمایش HPV چیست؟

آزمایش HPV یکی از روش‌های غربالگری است که برای تشخیص وجود ویروس HPV در بدن استفاده می‌شود. همچنین تست HPV برای تشخیص سرطان دهانه رحم نیز کاربرد دارد؛ به این شکل که در صورت مثبت شدن تست HPV، شما متوجه می‌شوید که در معرض ابتلا به سرطان دهانه رحم (در بانوان) هستید و باید برای عدم ابتلا کاری انجام دهید.

زگیل تناسلی در زنان شایع تر است یا مردان؟

این عارضه در زنان و مردان به یک نسبت شایع است. اما در زنان چون در قسمت های داخلی تر ناحیه تناسلی ایجاد شده و ممکن است دیرتر تشخیص داده شود، خطرناک تر است.

راه‌های پیشگیری از ابتلا به ویروس HPV چیست؟

استفاده از کاندوم تا حدی ابتلا به ویروس HPV را کنترل می‌کند اما قادر به ایمن سازی 100 درصد نیست. بهترین کار استفاده از واکسن HPV است که از ابتلا به ویروس HPV و سرطان دهانه رحم جلوگیری می‌کند.

آیا HPV در استخرها قابل انتقال است؟

HPV از طریق تماس‌های معمولی مانند در آغوش گرفتن، دست دادن، یا در حمام مشترک یا دوش گرفتن با کسی منتقل نمی‌شود. به طور مشابه، جکوزی‌ها و استخرهای شنا خطری برای انتقال HPV نیستند (مگر اینکه زوجی در زمانی که در آنجا هستند رابطه جنسی داشته باشند!).

آیا امکان انجام آزمایش HPV در منزل وجود دارد؟

آزمایشگاه تخصصی ویروس شناسی کیوان امکان انجام تست در منزل را به راحتی برای شما فراهم کرده است. جهت ثبت درخواست و مشاوره در خصوص آزمایش HPV در منزل فرم موجود در همین صفحه را پر نمائید.