تبخال تناسلی چیست؟

0 38

تبخال تناسلی یک عفونت شایع مقاربتی است که توسط ویروسی به نام هرپس سیمپلکس (HSV) ایجاد می‌شود. این عارضه زخم‌های تبخالی یا همان تاول‌های دردناک را ایجاد می‌کند و در صورت باز شدن می‌توانند مایعاتی از خود ترشح کنند. ویروس هرپس سیمپلکس (HSV) در دو نوع HSV-1 و HSV-2 است که باعث تبخال تناسلی می‌شود و اولین راه انتشار آن تماس جنسی است:

 • HSV-1: نوعی ویروس تبخال تناسلی است که معمولاً باعث تبخال یا تاول‌های ملتهب در اطراف دهان می‌شود و اغلب از طریق تماس پوستی انتقال می‌یابد. در ضمن، حین رابطه جنسی دهانی نیز به ناحیه تناسلی سرایت می‌کند
 • HSV-2: ویروس تبخال تناسلی نوع 2 یک بیماری مقاربتی شایع و مسری است که اغلب روی اندام‌های جنسی یا نزدیک آن ظاهر می‌شود. HSV-2 از طریق تماس جنسی یا تماس پوستی رخ می‌دهد. با وجود نبودن راه درمانی این بیماری شما می‌توانید با رعایت نکات بهداشتی از شیوع آن جلوگیری کنید.

تبخال تناسلی دارای علائم است یا خیر؟

برخلاف تصور عموم، عوارض تبخال تناسلی گاهی بدون علامت هستند. به طوری که امکان دارد هیچ زخم قابل رویتی نداشته باشد. اما قطعاً مسری بودن خود را حفظ می‌کند. علائم و نشانه‌های این عارضه برای هر فرد متفاوت است و گاهی در برخی افراد برای سال‌ها بی‌علامت و نامشخص می‌مانند یا نشانه‌های خفیفی دارند. علائم خفیف آن به دلیل شباهت با علائم بیماری‌های پوستی مانند جوش یا موهای زیرپوستی اشتباه یا نادیده گرفته می‌شوند، بنابراین اکثر مردم نمی‌دانند که به این عفونت گرفتارند.

به طور متوسط اولین علامت شیوع بیماری چهار روز پس از ابتلا به ویروس ظاهر می‌شود اما با این حال این امکان وجود دارد که علائم کمتر از دو روز یا بیشتر از دوازده روز پس از قرار گرفتن فرد در معرض ویروس ظاهر شوند.

علائم تبخال تناسلی
علائم تبخال تناسلی

علائم تبخال تناسلی کدامند؟

در صورتی که فرد درگیر این عارضه دارای علائم باشد نشانه‌هایی که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم در بدن وی ظاهر می‌شوند:

 • تبخال در ناحیه تناسلی می‌تواند با درد، سوزن سوزن شدن، سوزش، خارش و زخم در ناحیه تناسلی و اندام‌های ورودی ویروس همراه باشد. ممکن است تا زمانی که عفونت در بدن باشد، علائمی مانند درد و حساسیت در ناحیه تناسلی وجود داشته باشند.
 • در طول ظهور علائم اولیه بیماری ممکن است علائمی شبیه آنفولانزا مانند سردرد، دردهای عضلانی و تب داشته باشد.
 • ممکن است غدد لنفاوی به دلیل مبارزه با عفونت متورم و ملتهب شوند.
 • یکی دیگر از نشانه‌های این عارضه برجستگی‌های قرمز کوچک یا تاول‌های ریز سفید در مکان‌های چون آلت تناسلی، کیسه بیضه و باسن – نزدیک یا اطراف مقعد – است.

قابل ذکر است که این تاول‌ها می‌توانند باز یا پاره شوند و علاوه بر زخم‌های دردناک، باعث ترشح و خونریزی و دردناک شدن ادرار نیز شوند. این علائم به عنوان آغاز این بیماری شناخته می‌شوند البته ممکن است در عرض یک هفته یا بیشتر بهبود یابند.

 • افرادی ظهور اولیه این علائم را تجربه می‌کنند، ممکن است بارها با این علائم مواجه شوند، به خصوص اگر به ویروس هرپس سیمپلکس نوع 2 (HSV-2) مبتلا شده باشند. سایر علائم این بیماری عبارتند از
 • درد در کمر، باسن و پاها
 • دلمه یا پوسته پوسته شدن که در اثر بهبود زخم‌ها و جای آن‌ها ایجاد می‌شوند.
 • سایر عفونت‌های مقاربتی در ناحیه تناسلی
تبخال تناسلی
تبخال تناسلی

علائم عمومی برای نوزادی که با تبخال تناسلی و از طریق زایمان طبیعی متولد می‌شود شامل زخم در صورت، بدن و اندام تناسلی و عوارض بسیار شدیدی چون نابینایی، آسیب مغزی و مرگ است.

مطلب مرتبط: تفاوت زگیل تناسلی و تبخال تناسلی

تبخال تناسلی چگونه سرایت می‌کند؟

ویروس از طریق خراشیدگی پوست یا غشاهای مخاطی وارد بدن شده و با سلول‌ها ترکیب و به راحتی تکثیر می‌شود. حتی می‌توان گفت با محیط خود سازگار می‌شود که این رخداد درمان آن را دشوار می‌کند.

فرد در صورت رابطه جنسی واژینال – مقعدی یا دهانی با بیمار ممکن است به تبخال تناسلی مبتلا شود، زیرا مایعات تناسلی (منی – ترشحات واژن)، پوست ناحیه تناسلی بیمار و بزاق دهان فرد بیمار در رابطه دهانی منجر به منتقل شدن ویروس تبخال تناسلی می‌شوند.

مطلب مرتبط: علت و درمان تبخال دهانی چیست؟

فرد در چه مواقعی به تبخال تناسلی مبتلا نمی‌شود؟

از آنجایی که ویروس خارج از بدن به سرعت از بین می‌رود، انتقال عفونت از طریق تماس با صندلی توالت فرنگی، ملحفه، استخر و همچنین لمس اشیاء و ظروف مورد استفاده فرد آلوده به فرد سالم غیرممکن است.

افزایش خطر ابتلا به تبخال در ناحیه تناسلی

زنان بیشتر از مردان در معرض ابتلا به تبخال تناسلی هستند. این ویروس از طریق جنسی از مردان به زنان راحت تر از زنان به مردان منتقل می‌شود به خصوص اگر تعداد دفعات رابطه جنسی زیاد باشد احتمال ابتلا و شدت گرفتن علائم افزایش می‌یابد.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

ممکن است در مورد اینکه تبخال این ناحیه چگونه بر سلامت، زندگی جنسی و روابط شما تأثیر می‌گذارد، جای نگرانی نیست. اگرچه تبخال قابل درمان نیست اما مهم است که افراد بدانند این عارضه با دارو کنترل می‌شود. داروهای ضد ویروسی می‌توانند خطر انتشار ویروس را به دیگران کاهش دهند.

بنابراین اگر فردی مشکوک به تبخال در ناحیه تناسلی یا هر عفونت مقاربتی دیگری است باید حتماً به پزشک مراجعه و در مورد نگرانی‌ها و گزینه‌های درمانی خود با وی صحبت کندو زیرا عفونت تبخال در این ناحیه اغلب به صورت بالینی توسط یک پزشک متخصص از طریق معاینه فیزیکی تشخیص داده می‌شود اما با این حال آزمایشات برای تمایز بین HSV-1 و HSV-2 نیز نیاز است.

نتیجه گیری

 • تبخال تناسلی یک عفونت شایع مقاربتی است که توسط ویروسی به نام هرپس سیمپلکس (HSV) ایجاد می‌شود.
 • عارضه زخم‌های تبخالی یا همان تاول‌های دردناک علائم HSV هستند و در صورت باز شدن می‌توانند مایعاتی از خود ترشح کنند.
 • زخم در صورت، بدن و اندام تناسلی، نابینایی و آسیب مغزی از مشکلات نوزادی است که به ویروس HSV مبتلاست.
 • داشتن زخم یا سایر علائم تبخال می‌تواند خطر گسترش این بیماری را افزایش دهد.
 • حتی اگر بیمار علامتی نداشته باشد، باز هم می‌تواند شریک جنسی خود را آلوده کند.

1. تبخال تناسلی چیست؟

عفونتی که معمولاً به عنوان تبخال شناخته می‌شود، می‌تواند ناشی از ویروس هرپس سیمپلکس نوع یک (HSV-1) و یا نوع دو (HSV-2)  باشد.

2. تبخال تناسلی چگونه سرایت می‌کند؟

هرپس سیمپلکس نوع یک عمدتاً از طریق تماس دهان به دهان منتقل می‌شود و تبخال در داخل یا اطراف دهان شکل می‌گیرد. اصلی ترین راه انتشار هرپس سیمپلکس نوع دو تماس جنسی است که از طریق تماس با سطوح تناسلی، پوست، زخم‌ها یا مایعات فرد آلوده به این ویروس منتقل و باعث عفونت در ناحیه تناسلی یا مقعدی می‌شود. در موارد نادر تبخال تناسلی می‌‌تواند از مادر به نوزاد در حین تولد منتقل شود.

3. علائم تبخال تناسلی چیست؟

·         درد، حالت سوزن سوزن شدن، سوزش، خارش و ایجاد زخم در ناحیه تناسلی
·         نشانه‌های شبه آنفولانزا مانند سردرد، بدن درد و تب
·         تورم غدد لنفاوی بدن
·         برجستگی‌های قرمز کوچک یا تاول‌های ریز سفید در مکان‌های چون آلت تناسلی، کیسه بیضه و باسن (نزدیک یا اطراف مقعد)
·         درد در ناحیه‌هایی چون کمر، باسن و پاها
·         پوسته پوسته شدن در اثر بهبود زخم‌ها
·         سایر عفونت های مقاربتی

4. راه پیشگیری از تبخال تناسلی چیست؟

در حال حاضر هیچ درمان یا واکسنی برای تبخال وجود ندارد. رعایت بهداشت و استفاده از کاندوم به کاهش احتمال عفونت کمک می‌کند اما از آن به طور کامل جلوگیری نمی‌کند.

5. درمان تبخال تناسلی به چه صورت انجام می‌گیرد؟

داروهای ضد ویروسی مؤثرترین داروهای موجود برای افراد مبتلا به تبخال تناسلی هستند. این داروها می‌توانند به کاهش شدت علائم این عارضه کمک کنند اما قادر به درمان عفونت نیستند.

نظر بگذارید

ایمیل شما منتشر نمی شود.