تست PCR؛ انواع، روش و تشخیص

درخواست تست PCR کرونا در منزل

جوابدهی آنلاین
pcr test
بخش PCR

واکنش زنجیره‌ای پلیمراز PCR (polymerase chain reaction) یک تکنیک آزمایشگاهی متداول و ضروری است که همانندسازی و تکثیر قطعه‌ای از DNA را به میلیون‌ها برابر آن امکان‌پذیر می‌سازد، بدین ترتیب موجب شناسایی سریع و اختصاصی نوع میکروارگانیسم موجود در نمونه می‌شود. نمونه PCR می‌تواند از ناحیه‌های مختلف مانند پوست و مایعات و بزاق دهان باشد. روش پی سی آر علاوه بر استفاده در تشخیص‌های آزمایشگاهی، به عنوان روشی مطمئن با حساسیت و دقت بالا در زمینه پژوهش‌های علمی، تحقیقاتی و آینده‌ی درخشان پزشکی در سطح جهان مطرح است.

مراحل انجام PCR

هر چرخه PCR شامل 3 مرحله می‌باشد:

  1. مرحله دناتوره کردن (Denaturation) : در این مرحله مولکول‌های دو رشته‌ای DNA الگو به وسیله حرارت بالا (حدود 94 درجه سانتی گراد) از یکدیگر جدا شده و به مولکول‌های تک رشته‌ای تبدیل می‌شوند.
  2. مرحله جفت شدن (Annealing): در این مرحله کاهش دما صورت می‌گیرد تا پرایمر‌ها بتوانند با توالی های مکمل خودشان روی رشته های الگو جفت شوند. این دما بسته به نوع پرایمرها متغیر است که معمولا از دمای 55 درجه سانتی گراد استفاده می شود.
  3. مرحله طویل سازی (Extension) : در این مرحله آنزیم Taq DNA پلیمر از، پرایمرها را روی DNA تک رشته‌ای امتداد می‌دهد تا DNA دو رشته ای جدید ساخته شود. درجه حرارت مورد استفاده در این بخش 72 درجه سانتی گراد می‌باشد.

انواع روش PCR

PCR به دو دسته عمده تقسیم می‌شود: کیفی و کمی

  • نوع کیفی، نوع میکروارگانیسم را مشخص می‌کند.
  • نوع کمی، تعداد میکروارگانیسم را بیان می‌کند.

هر کدام انواع مختلفی دارند که مزیت‌ها و کاربردهای متفاوتی دارند. برای بررسی پاسخ به درمان از PCR کمی که تعداد ویروس را مشخص می‌کند، می‌توان استفاده نمود که غالبا در بیماری‌های HBV, CMV, HIV و HCV به کار می‌رود. به منظور نتیجه گیری بهتر، متدهای جدیدی از پی سی ار ارائه شده است که به آنها اشاره می‌کنیم:

  • آر تی- پی سی آر  (RT-PCR) Reverse transcription polymerase chain reaction
  • نستد- پی سی آر  Nested- PCR در این روش بـه منظور افزایش حساسیت PCR از دو جفت پرایمر استفاده می‌شود.
  • مالتیپلكس- پی سی آر  Multiplex-PCR در این روش از چند جفت پرایمر اختصاصی برای هدف‌های مختلف استفاده می‌شود. در میكروب شناسی بالینی، با استفاده از این روش امكان شناسایی چندین عامل بیماری در یک نمونه به طور همزمان وجود دارد و می‌توان عفونت‌های مخلوط را تشخیص داد.
  • آرمز پی سی آر  ARMS- PCR روش آرمز پی سی آر برای تشخیص موتاسیون‌های نقطه‌ای بكار می‌رود و از دو جفت پرایمر استفاده می‌شود.

در مجموع قابل ذکر است عواملی مانند: دستگاه‌های مورد استفاده، نوع و بازدهی DNA پلیمراز مورد استفاده، تخصص پرسنل و سطح آموزش و مهارت‌ها، کنترل کیفی آزمایشگاه، سطح اپتیماسیون با توجه به مهارت‌ها و متغیرهای دیگر باعث شده است، سطح دقت و کیفیت آزمایشگاه‌ها و تست‌ها متفاوت باشد.

تست PCR کرونا

آزمایش PCR در اکثر موارد از حلق و بینی نمونه گرفته می‌شود. نمونه‌های گرفته شده در لابراتوارها مورد آزمایش قرار می‌گیرند. این آزمایش مبتنی بر روش موسوم به “واکنش زنجیرهای پلیمراز” انجام می‌شود. در روش تست پی سی آر، یک قطعه “دی ان ای” در داخل یک دستگاه ترموسایکلر تکثیر می‌شود تا قطعات خاص “دی ان ای”، به عنوان مثال از ویروس کرونا, جستجو شود. این روش آزمایش نشان می‌دهد که کدام عامل بیماری و به چه تعدادی در بدن وجود دارد.

مطالب مرتبط: هشدار موج جدید کرونا در ایران؛ پیک هشتم کرونا در زمستان 1401

نمونه گیری PCR کرونا در منزل

با توجه به شرایط قرنطینه عمومی و نیاز جامعه به انجام آزمایش کرونا در منزل و محل کار، مدیریت آزمایشگاه تخصصی ویروس شناسی کیوان تصمیم گرفت تا خدمات نمونه گیری و انجام تست کرونا در منزل را با رعایت کلیه پروتکل‌های بهداشتی برای شهروندان فراهم کند. لذا نمونه گیرهای آموزش دیده و با تجربه‌ی خود را جهت انجام این کار فراخواند. بدین جهت مفتخریم که از روزهای ابتدایی کرونا با انجام تست در محل همراه شما عزیزان هستیم.

بخش PCR آزمایشگاه کیوان

آزمایشگاه تخصصی ویروس شناسی کیوان با مدیریت پروفسور حسین کیوانی، مفتخر است از سال 1380 با حدود 30 نفر تعداد پرسنل مجرب و متخصص در بخش PCR به وسیله با کیفیت‌ترین و بهترین دستگاه‌های روز دنیا به مردم عزیز کشورمان خدمت رسانی می‌کند.

بخش PCR آزمایشگاه به صورت شبانه روزی در 3 شیفت کاری در تمام ایام سال، در حال ارائه خدمت با بهترین کیفیت و سریع‌ترین جوابدهی به بیماران عزیز می‌باشد.

تست‌های بخش PCR آزمایشگاه کیوان

در بخش PCR آزمایشگاه کیوان تمامی تست‌های ویروسی انجام می‌گردد. اعم از:

نام تستمدت زمان جوابدهی
HCV4 روزه
HBV5 روزه
HIV4 روزه
HTLV5 روزه
CMV5 روزه
EBV5 روزه
VZV5 روزه
Adeno5 روزه
HAV5 روزه
HEV5 روزه
Influenza A1 روزه
Influenza B1 روزه
Influenza H1N11 روزه
Para Influenza2 روزه
HHV85 روزه
HHV75 روزه
HHV65 روزه
Rubella5 روزه
نام تستمدت زمان جوابدهی
HPeV5 روزه
Astrovirus5 روزه
HSV/23 روزه
RSVA/B/C1 روزه
JC Virus5 روزه
BK Virus5 روزه
HPV5 روزه
HDV5 روزه
Mumps3 روزه
Measles3 روزه
Rhino3 روزه
Corona 229E/NL63/OC431 روزه
Parvo Virus (B19)5 روزه
EnteroVirus5 روزه
NoroVirus3 روزه
RotaVirus3 روزه
HBoV5 روزه
SapoVirus5 روزه

و برخی از آن‌ها به صورت سفارشی ویروسی نیز انجام می‌گردد:

نام تستمدت زمان جوابدهی
HIV VL7 روزه
BK VL5 روزه
JC VL5 روزه
HDV VL5 روزه
HEV VL7 روزه
HCV VL8 روزه
HBV VL8 روزه
HIV VL8 روزه
CMV VL7 روزه
EBV VL7 روزه

دستگاه‌های مورد استفاده در بخش PCR آزمایشگاه کیوان

در بخش PCR آزمایشگاه کیوان تست‌های نام برده به وسیله با کیفیت‌ترین و بهترین دستگاه‌های روز انجام می‌شود.

Real-Time PCR با دستگاه های مدرن انجام می‌گیرد که با در نظر داشتن کنترل‌های داخلی مخصوص، امکان خطا در انجام تست را به حداقل رسانده است. در این بخش تست HPV به صورت 5 روزه و با بهترین و با کیفیت‌ترین کیت‌های و دستگاه‌های آلمانی (Boeco) انجام می‌شود. همچنین قسمت GenoTyping آن با دستگاه اتوماتیک Tereligo انجام می‌گیرد، تا جواب به صورت صحیح و در سریع‌ترین زمان ممکن به دست بیمار برسد. ضمناً تست‌های اورژانسی HPV به جز بافت (Biopsy) 3 روزه انجام خواهد شد.

بخش PCR آزمایشگاه
بخش PCR آزمایشگاه

تمامی تست‌ها در زمان گفته شده حاضر خواهد شد و بیماران می‌توانند جواب آزمایش خود را به صورت آنلاین در سایت کیوان مشاهده و در صورت نیاز PDF جواب را دانلود نمایند. تست‌های PCR در آزمایشگاه کیوان با دستگاه‌های ترموسایکلر TAKARA و ABI و Mastercycler انجام می‌شود. لازم به ذکر است تست‌های اورژانسی PCR سه روزه و تست کرونا بر روی نمونه CSF و ORO/Naso-Pharyngeal انجام می‌شود که مدت زمان جوابدهی آن یک روزه می‌باشد. همچنین تست‌هایی که روی نمونه Amniotic Fluid انجام می‌شود سه روزه جواب خواهند داد. در نهایت، بخش PCR آزمایشگاه تخصصی ویروس شناسی کیوان تلاش می‌کند با بهترین و مجرب‌ترین پرسنل، مجهزترین و به روز‌ترین دستگاه‌های دنیا و با کیفیت‌ترین کیت‌های تایید شده توسط WHO (سازمان جهانی بهداشت) در کمترین زمان ممکن دقیق‌ترین جواب‌ها را به مردم عزیز کشورمان ارائه کند.

بیشتر بخوانید: اوریون چیست؟ + علائم و روش‌های درمان آن

آزمایش PCR چیست؟

واکنش زنجیره‌ای پلیمراز PCR (polymerase chain reaction) یک تکنیک آزمایشگاهی متداول و ضروری است که همانندسازی و تکثیر قطعه‌ای از DNA را به میلیون‌ها برابر آن امکان‌پذیر می‌سازد، بدین ترتیب موجب شناسایی سریع و اختصاصی نوع میکروارگانیسم موجود در نمونه می‌شود.

آیا PCR فقط برای انجام تست کرونا استفاده می‌شود؟

خیر PCR یک روش و متد است که قبل از شیوع کرونا نیز در تست‌های مختلفی انجام می‌شد.

انواع مختلف تست PCR چیست؟

به طور کلی PCR به دو دسته تقسیم‌بندی می‌شود: کمی و کیفی نوع کیفی، نوع میکروارگانیسم را مشخص می‌کند. نوع کمی، تعداد میکروارگانیسم را بیان می‌کند.

هزینه آزمایش PCR کرونا در آزمایشگاه و منزل چه قدر است؟

هزینه تست PCR کرونا در آزمایشگاه 4/000/000 ریال و در منزل و محل شما 4/000/000 ریال + هزینه رفت و آمد نمونه گیری بر اساس مسافت تا آزمایشگاه می‌باشد.

جواب تست PCR کرونا چند ساعته حاضر میشود؟

جواب تست PCR کرونا 6 تا 8 ساعت بعد از پذیرش حاضر خواهد شد.