آزمایش ایدز – تست HIV در منزل

آزمایش ایدز که غربالگری (HIV) نیز نامیده می‌شود، تنها راه برای اطلاع از ابتلا به این ویروس است. برای این آزمایش چندین نوع آزمایش خون یا سایر مایعات بدن شما را بررسی می‌کنند تا ببینند آیا شما به این بیماری مبتلا هستید یا خیر. باید بدانید که اکثر آزمایش‌ها نمی‌توانند اچ ‌آی ‌وی را فوراً تشخیص دهند، زیرا بدن شما زمان می‌برد تا آنتی‌ بادی بسازد یا تعداد کافی ویروس در درون شما رشد کند. در این مطلب قصد داریم به آزمایش ایدز و انواع آن بپردازیم.

اهمیت آزمایش ایدز

اگر به ویروس ایدز مبتلا هستید، تشخیص سریع به این معنی است که می‌توانید فوراً درمان را شروع کنید تا بتوانید زندگی طولانی و به دور از بیماری داشته باشید. همچنین با اطلاع از ابتلا به ایدز می‌توانید اقداماتی لازم برای جلوگیری از انتقال ویروس به افراد دیگر را انجام دهید. در این راستا زنان باردار باید آزمایش ایدز را حتماً انجام دهند. زیرا درمان زودهنگام به این معنی است که احتمال انتقال آن به کودک کاهش می‌یابد.

آزمایش HIV - تست HIV
آزمایش HIV – تست HIV

انواع آزمایش ایدز چیست؟

برای تشخیص بیماری ایدز سه نوع آزمایش وجود دارد:

 1. تست اسید نوکلئیک (NAT)
 2. تست آنتی ژن/آنتی بادی
 3. تست آنتی بادی.

آزمایش (HIV) معمولاً روی خون یا مایع دهان انجام می‌شود. این آزمایش همچنین ممکن است روی ادرار نیز انجام شود.

(NAT)

این آزمایش به دنبال ویروس واقعی در خون می‌گردد و شامل گرفتن خون از رگ‌ها می‌شود. این آزمایش می‌تواند تشخیص دهد که آیا فرد (HIV) دارد یا اینکه چه مقدار ویروس در خون او موجود است. در حالی که یک (NAT) می‌تواند (HIV) را زودتر از انواع دیگر آزمایش‌ها تشخیص دهد، این آزمایش بسیار گران است و به طور معمول برای غربالگری افراد استفاده نمی‌شود، مگر اینکه اخیراً در معرض خطر یا قرار گرفتن در معرض احتمالی قرار گرفته باشید و علائم اولیه عفونت (HIV) را نشان دهید.

آزمایش آنتی ژن/آنتی بادی

این آزمایش، آنتی بادی و آنتی ژن (HIV) را بررسی می‌کند. هنگامی که در معرض ویروس‌هایی مانند (HIV) قرار می‌گیرید، آنتی بادی‌ها توسط سیستم ایمنی بدن شما تولید می‌شود. آنتی ژن‌ها مواد خارجی هستند که باعث می‌شوند سیستم ایمنی بدن شما فعال شود.

اگر (HIV) دارید، آنتی ژنی به نام (p24) حتی قبل از ایجاد آنتی بادی تولید می‌شود. آزمایش‌های آنتی ژن/آنتی بادی برای آزمایش انجام شده در آزمایشگاه توصیه می‌شود و اکنون در ایالات متحده رایج است. این آزمایش نیز شامل گرفتن خون از رگ‌ها می‌شود. همچنین یک آزمایش آنتی ژن/آنتی بادی سریع در دسترس است که ممکن است در برخی از داروخانه‌ها بتوانید آنها را تهیه کنید. البته آزمایش خون بدون شک جواب قطعی تری دارد.

آزمایش‌های آنتی بادی (HIV) فقط به دنبال آنتی بادی‌های (HIV) در خون یا مایع دهان شما هستند. به طور کلی، آزمایش‌های آنتی ‌بادی می‌توانند (HIV) را در سریع ترین زمان پس از عفونت و سریع تر از آزمایش‌هایی که با خون ناشی از تست‌های داروخانه‌ای یا مایعات دهانی انجام می‌شوند، تشخیص می‌دهند. اکثر تست‌های سریع و تنها آزمایش تأیید شده در حال حاضر تست‌های آنتی‌بادی هستند.

برای اینکه تشخیص دهید کدام یک از این آزمایش‌ها برای شما لازم است، باید با پزشک خود مشورت کنید.

انواع آزمایش ایدز
انواع آزمایش ایدز

جواب آزمایش ایدز چقدر طول می‌کشد؟

آزمایش‌های (NAT و آنتی ژن/آنتی بادی) نیاز دارند که خون از رگ‌های شما به داخل لوله کشیده و سپس برای آزمایش به آزمایشگاه ارسال شوند. نتایج این آزمایش ممکن است چند روز طول بکشد تا به دست فرد برسد.

با آزمایش غربالگری آنتی بادی سریع، که معمولاً با خون ناشی از سر انگشت یا با مایع دهان انجام می‌شود، نتایج در 30 دقیقه یا کمتر آماده می‌شود. همچنین نتیجه خودآزمایی آنتی بادی مایع خوراکی نیز در عرض 20 دقیقه مشخص می‌شود.

چه کسی باید آزمایش (HIV) بدهد؟

همه افراد بین 13 تا 64 سال بهتر است حداقل یک بار آزمایش (HIV) انجام دهند. اگر در معرض خطر ابتلا به اچ آی وی هستید، باید حداقل یک بار در سال آزمایش شوید، از جمله اگر شرایط زیر را دارید باید همیشه آزمایش ایدز را انجام دهید:

 • اگر رابطه جنسی متعددی دارید.
 • داشتن رابطه جنسی محافظت نشده با فردی که (HIV) مثبت یا فرد مشکوک به ایدز
 • تزریق مواد مخدر با سوزن، سرنگ یا وسیله آلوده به ویروس اچ آی وی
 • آزمایش سل، هپاتیت یا هر بیماری مقاربتی از جمله سیفلیس، سوزاک، کلامیدیا یا تبخال
 • برقراری رابطه جنسی با کسی که سابقه هر یک از موارد فوق را دارد

مثبت بودن آزمایش ایدز

نتیجه آزمایش ایدز مثبت به این معنی است که آثار (HIV) در بدن شما وجود دارد. توجه داشته باشید کیت‌های آماده برای آزمایش ایدز خیلی دقیق نیستند. بنابراین برای اینکه از جواب مطمئن شوید حتماً آزمایش را در آزمایشگاه‌های معتبر انجام دهید.

مثبت بودن آزمایش (HIV) به این معنی نیست که شما مبتلا به ایدز هستید. درمان (HIV) می‌تواند شما را از ابتلا به ایدز باز دارد، بنابراین در مورد شروع داروهایی به نام درمان ضد رتروویروسی (ART) فوراً با پزشک خود صحبت کنید. این داروها مقدار ویروس را در بدن شما کاهش می‌دهند. آنها همچنین از سیستم ایمنی شما محافظت می‌کنند تا عفونت (HIV) به ایدز تبدیل نشود.

منفی بودن جواب آزمایش ایدز
منفی بودن جواب آزمایش ایدز

منفی بودن جواب آزمایش ایدز

اگر نتیجه آزمایش ایدز شما منفی است، می‌توانید اقداماتی را برای محافظت از خود در برابر (HIV) انجام دهید. یکی از مهم ترین این موارد شامل انجام رابطه جنسی ایمن و مطمئن می‌شود. باید بدانید حتی اگر آزمایش شما منفی باشد، شریک زندگی شما همچنان می‌تواند ویروس را داشته باشد. بنابراین لازم است که او نیز آزمایش دهد.

همچنین ممکن است 6 ماه طول بکشد تا آنتی بادی کافی برای دریافت نتیجه مثبت در برخی آزمایشات را داشته باشید. اگر 3 ماه یا کمتر از ابتلای شما می‌گذرد و نتیجه آزمایش شما منفی است، آزمایش دیگری را در 6 ماهگی انجام دهید تا از قطعیت جواب مطمئن شوید.

جمع بندی

 • همانطور که خواندید آزمایش‌های متعددی برای تشخیص ایدز وجود دارد.
 • جواب مثبت آزمایش ایدز لزوماً به معنی ابتلا به ایدز نیست.
 • در صورت ابتلای سریع بیماری، امکان درمان آم به میزان قابل توجهی بیشتر می‌شود.
 • ممکن است 6 ماه طول بکشد تا آنتی بادی کافی برای دریافت نتیجه مثبت در برخی آزمایشات داشته باشید.
 • با توجه به آنچه گفته شد بهتر است هر سال یک بار آزمایش ایدز انجام دهید.

کدام آزمایش (HIV) برای شما مناسب است؟

اگر ممکن است در چند هفته گذشته در معرض (HIV) قرار گرفته باشید، پزشک ممکن است (NAT) را توصیه کند. (NAT) اولین آزمایشی است که پس از قرار گرفتن در معرض (HIV) مثبت می‌شود. در مورد اینکه کدام آزمایش (HIV) برای شما مناسب است، با پزشک خود صحبت کنید. اگر هر یک از این تست‌ها منفی باشد، ممکن است برای تأیید نتایج، هفته‌ها تا ماه‌ها بعد به یک آزمایش پیگیری نیاز داشته باشید.

آزمایش ایدز چیست و چگونه کار می‌کند؟

آزمایش (HIV)، که غربالگری (HIV) نیز نامیده می‌شود، تنها راه برای اطلاع از ابتلا به این ویروس است. چندین نوع آزمایش خون یا سایر مایعات بدن شما را بررسی می‌کنند تا ببینند آیا شما آلوده هستید یا خیر.

دریافت جواب آزمایش ایدز چقدر طول می‌کشد؟

آزمایش‌های مختلفی برای تشخیص ایدز وجود دارد. وابسته به نوع آزمایش، جواب آن می‌تواند بین 20 دقیقه تا یک هفته مشخص شود.