علت و درمان تبخال دهانی چیست؟

0 210

اگر چه تبخال‏ دهانی نسبت به تبخال اطراف لب نسبتاً نادر است اما می‌تواند بسیار آزار دهنده باشد. ممکن است به هر دلیلی ویروس وارد بدن شما شود و بعدتر در اثر اتفاقات دیگری در آن ناحیه بروز پیدا کند. در ادامه با ما همراه باشید تا علت و راه‌های درمان تبخال دهانی را بررسی کنیم.

تبخال دهانی چیست؟

وقتی ویروس هرپس سیمپلکس نوع ۱ وارد بدن می‌شود، می‌تواند در هر نقطه ‎ای تبخال ایجاد کند. بهترین بستر برای رشد این ویروس، نواحی مخاطی و مرطوب بدن بوده که داخل دهان هم یکی از مرطوب‌ ترین نقاط بدن انسان است. به این ترتیب تبخال دهانی رخ می‌دهد.

به طور کلی دهان و صورت، از رایج‏ ترین نقاطی هستند که در افراد مختلف میزبان تبخال می‌شوند. اگر به هر دلیلی، از جمله روبوسی و استفاده از وسایل مشترک فرد مبتلا، ویروس به بدن وارد شود، ممکن است در روزهای اول هیچ علامتی نداشته باشد. بعد از آن توسط اتفاقات دیگری که در بدن رخ می‌دهد مثل حساسیت به یک غذای خاص یا اضطراب و ترس ناگهانی خودش را نشان بدهد. تبخال دهان، COLD SORE یا زخم سرد هم نامیده می‌شود.

تبخال‏ برجسته و کوچک است و پوست را زخم می‎کنند. تبخال دهانی ممکن است کمی درد یا سوزش هم داشته باشد. این ویروس معمولاً یک دوره چند روزه دارد و بعد از آن از بین می‌رود.

تبخال را با آفت اشتباه نگیرید

تبخال‌ بیشتر روی پوست لب یا اطراف دهان به وجود می‌آید اما آفت داخل دهان و حتی روی لثه ایجاد می‌شود. خیلی از افراد آفت را با تبخال داخل دهان اشتباه می‏‌گیرند. در صورتی که آفت مسری نیست و ارتباطی هم با ویروس هرپس سیمپلکس ندارد اما تبخال دهانی به شدت مسری است و می‌تواند چند نفر را مبتلا کند.

آفت‎ معمولاً به صورت ناگهانی و بعد از یک زخم یا آسیب دهانی به وجود می‎آیند اما تبخال را از چند ساعت یا چند روز قبل می‌شود تشخیص داد. وقتی نقطه‌ای از لب یا دهان شما در حال ایجاد تبخال است، پوست آن ناحیه سوزش و درد دارد. سپس تاول می‌زند و این تاول‌ها به تبخال تبدیل می‌شوند. در نهایت هم بعد از‎ زمانی کوتاهی از بین می‌روند.

تبخال دهانی
تبخال دهانی

چه افرادی تبخال دهانی می‌زنند؟

ممکن است فرد از طریق بوسیدن، استفاده از غذا و یا نوشیدنی فرد آلوده یا استفاده از حوله مشترک به ویروس تبخال مبتلا شود. به طور کلی اگر بزاق فرد آلوده به تبخال با هر چیزی تماس پیدا کند و سپس فرد دیگری با آن تماس داشته باشد در معرض ابتلا به این بیماری قرار می‌گیرد.

بنابراین تمامی افراد در تمامی سنین در معرض ابتلا به این ویروس قرار دارند. اما برخی از افراد بیشتر مستعد ابتلا به تبخال دهانی هستند. به طور کلی افرادی که سیستم ایمنی ضعیف تری دارند بیشتر از افراد دیگر به این مشکل دچار می‌شوند:

مطلب مرتبط:

تبخال دهانی چگونه درمان می‌شود؟

آیا درمانی وجود دارد که هرگز تبخال دهانی نزنیم؟ باید گفت که روشی برای درمان قطعی این بیماری وجود ندارد. اما می‌توان آن را مدیریت کرد. این زخم‌ها ممکن است بدون نیاز به درمان از بین بروند. با این وجود پزشک به احتمال زیاد سه داروی زیر را برای شما تجویز خواهد کرد که به شکل خوراکی (قرص) یا به‌ صورت کرم استفاده می‌شوند:

 1. آسیکلوویر
 2. والاسیکلوویر
 3. فامسیکلوویر

این داروها خطر انتقال ویروس به دیگر افراد را کاهش می‌دهند. این داروها همچنین به کوتاه شدن زمان بهبود، کاهش شدت بیماری و تعداد دفعات ابتلا به آن نیز کمک می‌کنند. همچنین مصرف روزانه این داروها برای مدت طولانی، خطر انتقال این ویروس به شریک جنسی را کاهش می‌دهد، اگرچه ریسک ابتلای او همچنان پا برجاست.

تبخال دهانی
تبخال دهانی

همچنین مصرف داروی مسکن مانند استامینوفن یا بروفن و کرم‌های حاوی لیدوکائین یا بنزوکائین نیز در تسکین درد مؤثر هستند. کرم زینک اکسید موضعی هم ممکن است مدت زمان زخم‌ تبخال را کوتاه تر کند. اکسید روی همچنین باعث کاهش تاول، درد، خارش و سوزن سوزن شدن جای زخم می‌شود.

در موارد نادر تبخال دهانی خطرناک می شود و برای درمان باید سریعاً به پزشک مراجعه کرد. اگر موارد زیر برای شما رخ داد حتماً به پزشک مراجعه کنید:

 • تب مداوم و بالا
 • مشکل در تنفس
 • مشکل در بلع
 • عفونت

درمان‌های خانگی تبخال

روش‌های درمانی خانگی تبخال دهانی نیز در میان داروهای شیمیایی ممکن است در رفع این بیماری یاری رسان باشند:

 • نشاسته ذرت را روی ناحیه تبخال بمالید.
 • از ژل آلوئه‌ ورا روی زخم‌ها استفاده کنید.
 • روی نواحی تبخال وازلین بمالید.
 • یخ را در پارچه بپیچید و روی تبخال بگذارید.
 • برای کاهش تورم و عفونت تبخال دهانی آبلیموی تازه به ناحیه مورد نظر بزنید.
 • پودر سدر را با کمی آب مخلوط کرده و روی محل تبخال بمالید.
 • روزی یک لیوان عرق کاسنی میل کنید.
تبخال دهانی
تبخال دهانی

پیشگیری بهتر از درمان

با توجه به اینکه هیچ راهکاری برای درمان تبخال دهانی وجود ندارد، بهتر است نکات زیر را رعایت کنیم تا از ابتلا به این ویروس جلوگیری نماییم:

 • از به اشتراک گذاشتن وسایلی که ممکن است ویروس را منتقل کنند مانند لیوان، حوله، ظروف غذاخوری، لباس، لوازم آرایشی و رژ لب پرهیز کنید.
 • از بوسیدن یا برقراری رابطه جنسی با فرد مبتلا به تبخال تا زمان وجود علائم پرهیز کنید.
 • زخم تبخال را لمس نکنید و در صورت تماس دست خود را سریعاً بشویید.

در نهایت اگر به ویروس تبخال دچار شدید علاوه بر موارد ذکر شده توجه داشته باشید:

 1. فرد مبتلا به این ویروس نباید در معرض نور خورشید قرار گیرد یا باید از ضد آفتاب استفاده کند.
 2. شخص مبتلا نباید از غذاهای تند و پر ادویه استفاده کند.
 3. شستشوی زخم با آب نمک برای جلوگیری از انتشار و بهبود این بیماری مفید است.
 4. اگر هر بار که دچار استرس هستید تبخال ظاهر می‌شود، تکنیک‌های مدیریت استرس مانند مدیتیشن را تمرین کنید.

در چه شرایطی برای تبخال دهانی به پزشک مراجعه کنم؟

اگر تبخال شما طی دو هفته از بین نرفت یا تب مداوم و بالا، مشکل در تنفس، مشکل در بلع یا عفونت داشتید، حتما به پزشک مراجعه کنید.

تبخال دهانی از چه راه‌هایی منتقل می‌شود؟

اگر بزاق فرد آلوده به تبخال با هر چیزی تماس پیدا کند و سپس فرد دیگری با آن تماس داشته باشد در معرض ابتلا به این بیماری قرار می‌گیرد.

آیا تبخال مسری است؟

بله، تبخال از طریق بزاق فرد آلوده به افراد دیگر انتقال می‌یابد.

ظاهر تبخال دهانی چگونه است؟

تبخال‏ برجسته و کوچک است و پوست را زخم می‌کند. تبخال دهانی ممکن است کمی درد یا سوزش هم داشته باشد.

چگونه از ابتلا به تبخال جلوگیری نمایم؟

از به اشتراک گذاشتن وسایلی که ممکن است ویروس را منتقل کنند مانند لیوان، حوله، ظروف غذاخوری، لباس، لوازم آرایشی و رژ لب پرهیز کنید.

نظر بگذارید

ایمیل شما منتشر نمی شود.