آزمایش مقاربتی در منزل – تست STD

آزمایش مقاربتی

درخواست آزمایش مقاربتی در منزل

جوابدهی آنلاین

آزمایش مقاربتی STD یکی از آزمایش‌های مهم برای افرادی است که از نظر جنسی فعال هستند. این افراد باید این آزمایش‌ها را به صورت دوره‌ای انجام دهند. آزمایش مقاربتی یک عنوان کلی است. زیرا به بخش‌ها و بیماری‌های زیادی تقسیم می‌شود. در صورتی که از نظر جنسی فعال هستید و نیاز به این آزمایش‌ها داشته باشید، باید حتماً زمانی را برای انجام آن‌ها خالی کنید. آزمایش‌های مقاربتی را باید جدی بگیرید، زیرا ممکن است یک مشکل ساده را خیلی زود تشخیص داده و در صدد حل آن برآیید. در صورتی که متوجه آن نباشید شاید در گذر زمان به نتایج خطرناکی منجر شود.

در بیشتر مواقع بیماری‌های مقاربتی علائم خاصی ندارند. بنابراین تشخیص آن‌ها از روی علائم، امکان پذیر نیست. درنتیجه همان‌طور که اشاره شد باید به طور منظم آزمایش‌های مقاربتی را انجام دهید.

در صورتی که برای انجام آزمایش مقاربتی راحت نیستید می‌توانید از پزشک‌های آنلاین درخواست کنید که برای شما نسخه لازم را بنویسند و سپس با مراجعه به آزمایشگاه یا آپلود نسخه خود در نسخه خوانی، این تست را در منزل انجام دهید.

چه کسانی باید آزمایش مقاربتی انجام دهند؟

همه بزرگسالان و نوجوانان 13 تا 64 سال باید حداقل یک بار آزمایش HIV انجام دهند.

زنان 25 سال و بالاتر نیز در صورت فعال بودن از نظر جنسی باید هر سال برای سوزاک و کلامیدیا آزمایش شوند.

همه افرادی که باردار هستند باید از اوایل بارداری برای سیفلیس، HIV، هپاتیت B و هپاتیت C آزمایش شوند. کسانی که در معرض خطر عفونت هستند نیز باید آزمایش‌های لازم را انجام دهند. در برخی موارد ممکن است آزمایش مجدد مورد نیاز باشد.

آزمایش HIV نیز یکی از مهم ترین آزمایش‌های مقاربتی است که حتماً باید سالی یک بار و در صورت خطر نیز باید هر 6 ماه این آزمایش انجام شود.

برای چه بیماری‌های مقاربتی باید آزمایش داد؟

بیماری‌های مقاربتی مختلفی وجود دارد. برای آن که بدانید کدام یک را باید انجام دهید باید با پزشک خود مشورت کنید. پزشک‌ها ممکن است نام چند بیماری مختلف را برده و از شما بخواهند برخی از آن‌ها را انجام دهید.

احتمالاً پزشک شما آزمایش تبخال (هرپس) را به شما پیشنهاد نمی‌کند، مگر اینکه تماس شناخته شده‌ای داشته باشید یا آزمایش جداگانه آن را در خواست کنید.

آزمایش HIV، سیفلیس و هپاتیت

اگر نوجوان یا بزرگسال بین سنین 13 تا 64 سال هستید، مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) حداقل یک بار آزمایش HIV را به عنوان بخشی از مراقبت‌های پزشکی معمولی پیشنهاد می‌کنند.

همچنین همه افراد باید آزمایش هپاتیت C را انجام دهند. لازم به ذکر است برای پیشگیری، واکسن هپاتیت وجود دارد که افراد باید در سنین پایین آن را تزریق کرده باشند.

همه این بیماری‌ها جزء بیماری‌های مقاربتی هستند و با آزمایش مقاربتی تشخیص داده می‌شوند. این آزمایش‌ها نیز باید سالانه و گاهی وابسته به شرایط فرد هر 6 ماه یک بار انجام گیرد.

بنابراین در صورتی که شریک جنسی خود را عوض کردید یا باردار هستید یا زخم‌های مشکوک در ناحیه تناسلی دارید باید از پزشک خود درخواست آزمایش مقاربتی کنید.

تبخال ناحیه تناسلی (هرپس)

علائم مشخص و از پیش تعیین شده‌ای برای تبخال (یک عفونت ویروسی) وجود ندارد. اکثر افراد مبتلا به عفونت تبخال هرگز علائمی ندارند اما همچنان می‌توانند ویروس را به دیگران منتقل کنند. در صورت وجود تاول‌ها یا زخم‌های اولیه، پزشک ممکن است از بافت تراشی یا کشت تاول‌ها یا زخم‌های اولیه برای بررسی در آزمایشگاه استفاده کند. اما یک آزمایش منفی، هرپس را به عنوان یک علت برای زخم‌های تناسلی رد نخواهد کرد.

آزمایش خون همچنین ممکن است به تشخیص عفونت هرپس کمک کند. اما نتایج همیشه قطعی نیستند. برخی از آزمایش‌های خون می‌توانند به تمایز بین دو نوع اصلی ویروس تبخال کمک کنند.

نوع 1 ویروسی است که معمولاً باعث ایجاد تبخال می‌شود، اگرچه می‌تواند باعث زخم‌های تناسلی نیز شود.

نوع 2 ویروسی است که بیشتر باعث ایجاد زخم‌های تناسلی می‌شود. با این حال، بسته به حساسیت آزمایش و مرحله عفونت، ممکن است نتایج کاملاً واضح نباشد. باید حتماً به این نکته توجه کنید که نتایج مثبت کاذب و منفی کاذب نیز به تعدد صورت می‌گیرد.

ویروس HPV

انواع خاصی از ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) می‌تواند باعث سرطان دهانه رحم شود در حالی که انواع دیگر HPV می‌تواند باعث زگیل تناسلی شود. بسیاری از افراد که فعالیت جنسی منظم دارند در مقطعی از زندگی خود به HPV آلوده می‌شوند، اما هرگز علائمی از خود بروز نمی‌دهند. این ویروس معمولاً در عرض دو سال ناپدید می‌شود.

بیشتر بخوانید: زگیل ها و انواع روش درمان

به طور معمول هیچ آزمایش مشخصی برای HPV مردانی که عفونت در آن‌ها زگیل تناسلی تشخیص داده می‌شود، وجود ندارد. اما در زنان، آزمایش HPV شامل موارد زیر است:

تست پاپ اسمیر (تست پاپ) که دهانه رحم را از نظر سلول‌های غیرطبیعی بررسی می‌کند، هر سه سال یک بار برای زنان بین 21 تا 65 سال توصیه می‌شود.

زنان بالای 30 سال ممکن است بتوانند هر پنج سال یک بار آزمایش HPV را همراه با آزمایش پاپ اسمیر انجام دهند. البته در صورتی که آزمایش‌های قبلی طبیعی باشند. در زنان بین 21 تا 30 سال اگر نتایج غیرطبیعی در تست پاپ اسمیر وجود داشته باشد، آزمایش HPV باید انجام گیرد.

HPV همچنین با سرطان واژن، آلت تناسلی، مقعد و دهان و گلو مرتبط است. واکسن‌ها می‌توانند هم از مردان و هم از زنان در برابر برخی از انواع HPV محافظت کنند، اما زمانی که قبل از شروع فعالیت جنسی تزریق شوند، مؤثرترند.

بیشتر بخوانید: روش تشخیص ویروس HPV

در صورت مثبت بودن آزمایش مقاربتی چه کار باید کرد؟

اگر آزمایش مقاربتی مثبت بود، گام بعدی این است که آزمایشات بیشتری را در نظر بگیرید و سپس طبق توصیه پزشک، درمان را شروع کنید. علاوه بر این حتماً این موضوع را به شریک جنسی خود اطلاع دهید. شریک جنسی شما نیز نیاز به ارزیابی و درمان دارد. زیرا ممکن است برخی از عفونت‌ها به او نیز منتقل شده باشند.

توجه داشته باشید که پس از آنکه متوجه جواب مثبت آزمایش مقاربتی شدید ممکن است روحیه خود را از دست بدهید و حالتی پرخاشگر داشته باشید. به این نکته توجه کنید که اکثر این بیماری‌ها با درمان و مراقبت بهبود می‌یابند. بنابراین سعی کنید با مشورت دکتر روش‌های درمان را به درستی انجام دهید.

جمع بندی

  • آزمایش مقاربتی یکی از مهم ترین آزمایش‌هایی است که باید حداقل سالی یک بار انجام دهید.
  • این آزمایش‌ها برای بیماری‌های مختلف به صورت مجزا انجام می‌شوند.
  • برای انجام این آزمایش‌ها نیز باید ابتدا با پزشک خود مشورت کرده و سپس به آزمایشگاه برای انجام تست مراجعه کنید و یا جهت نمونه گیری در منزل اقدام نمائید.

هرچند وقت یکبار باید آزمایش‌های مقاربتی را انجام داد؟

به طور معمول بهتر است آزمایش‌های مقاربتی هر سال و در صورت نیاز هر 6 ماه انجام شود.

آیا بیماری‌های مقاربتی درمان می‌شوند؟

اگر درمان خیلی سریع شروع شود، می‌توان بیماری‌های مقاربتی باکتریایی را با استفاده از آنتی بیوتیک‌ها درمان کرد. بیماری‌های مقاربتی ویروسی قابل درمان نیستند، اما می‌توانید علائم را با دارو کنترل کنید.

شایع ترین بیماری مقاربتی دنیا چیست؟

HPV شایع ترین بیماری مقاربتی دنیا محسوب می‌شود.

نحوه درخواست آزمایش مقاربتی در منزل چگونه است؟

با وارد کردن شماره موبایل خود در فرم بالای همین صفحه و ثبت نام داخل سایت آزمایشگاه کیوان و انتخاب گزینه نسخه خوانی، می‌توانید آزمایش درخواستی خود را در فرمت عکس بارگزاری نموده و درخواست خود را ثبت نمائید.