تست پاپ اسمیر چیست؟ تفسیر جواب آزمایش پاپ اسمیر HPV

تست پاپ اسمیر (Pap test) که تست پاپ نیز به آن گفته می‌شود، روشی برای تشخیص سرطان دهانه رحم در بانوان است. این تست وجود سلول‌های پیش سرطانی یا سرطانی را روی دهانه رحم مشخص می‌کند. نحوه انجام آن با نمونه برداری از داخل رحم با براش مخصوص است. تشخیص زود هنگام سلول‌های غیرطبیعی دهانه رحم با استفاده از تست پاپ اسمیر به جلوگیری از پیشرفت سرطان دهانه رحم کمک می‌کند.

اما تست پاپ اسمیر دقیقا چیست و چگونه انجام می‌شود؟ آزمایش پاپ اسمیر چه چیز را نشان می‌دهد؟ هزینه تست پاپ اسمیر چقدر است؟ تفسیر جواب آزمایش پاپ اسمیر چگونه است؟ حتما تا انتها با ما همراه باشید تا در این مقاله از مجله سلامت کیوان به پاسخ سوالات شما و بیشتر درباره تست پاپ اسمیر بپردازیم.

آزمایش پاپ اسمیر چیست؟

ویروس HPV نوعی عفونت مقاربتی شایع است که می‌تواند منجر به سرطان دهانه رحم شود. آزمایش پاپ اسمیر یکی از معاینات لگنی است که برای غربالگری سرطان دهانه رحم استفاده می‌شود. در بانوان بالای 30 سال امکان دارد، تست پاپ اسمیر همراه با آزمایش HPV انجام شود. همانطور که گفته شد، HPV عفونت ناشی از رابطه جنسی است که می‌تواند باعث به وجود آمدن انواع سرطان از جمله سرطان دهانه رحم شود.

پزشکان توصیه می کنند که آزمایش پاپ اسمیر را از سن 21 سالگی شروع کنید. البته تداوم و یا حتی انجام دادن این تست بسته به نظر پزشک شما دارد، پس بهتر است برای معاینه هر چند وقت یک بار به پزشک مراجعه کنید.

آزمایش پاپ اسمیر
آزمایش پاپ اسمیر

چه کسانی باید تست پاپ اسمیر را انجام دهند؟

پزشکان توصیه می‌کنند بانوان 21 تا 65 سال این تست را انجام دهند؛ اما تست پاپ اسمیر را افراد دارای شرایط زیر نیز باید انجام دهند، که شامل:

 • افراد دارای HIV مثبت
 • افراد مبتلا به سرطان دهانه رحم
 • قرار گرفتن در معرض دی اتیل استیل بسترول قبل از تولد (قرص ضد بارداری یا پسا قاعدگی)
 • افرادی که بر اثر شیمی درمانی و پیوند عضو، سیستم ایمنی ضعیفی دارند.
 • افراد که سیگار می‌کشند یا سابقه سیگار کشیدن دارند.
 • همچنین فرد باید با توجه به سن و نیز بدون توجه به وضعیت فعالیت جنسی به طور منظم آزمایش پاپ اسمیر را انجام دهد. به این دلیل که ویروس HPV می تواند به صورت نهفته وجود داشته باشد و بعدا علائمش را نشان دهد.

بانوان بالای 65 سال با سابقه نتیجه نرمال پاپ اسمیر، امکان دارد با دستور پزشک، در آینده از انجام آزمایش پاپ اسمیر خودداری کنند.

بیشتر بخوانید:

هر چند وقت یک بار تست پاپ اسمیر باید انجام شود؟

یکی از مواردی که قابل توجه بانوان است، زمان انجام تست پاپ اسمیر است. چه زمانی باید آزمایش پاپ اسمیر انجام دهیم؟ این آزمایش را می‌توان همزمان با تست ویروس HPV انجام داد. ویروس HPV رایج ترین عفونت مقاربتی است و همچنین با سرطان دهانه رحم مرتبط است. با انجام همزمان این دو تست به جای هر سه سال یک بار می‌توانید هر پنج سال یک بار این آزمایش را انجام دهید. ضمناً بانوانی که هیسترکتومی (جراحی برای برداشتن دهانه رحم) انجام داده‌اند و سابقه سرطان دهانه رحم ندارند، نیازی به غربالگری و توصیه‌های زیر ندارند(1).

توصیه‌های زیر برای هر فرد متفاوت است و باید هر شخص با پزشک خود مشورت کند.

افراد کمتر از 21 سال

در صورت نداشتن رابطه جنسی، این افراد به انجام تست پاپ اسمیر نیازی ندارند.

افراد بین 21 تا 29 سال

این افراد هر سه سال یک بار باید تست پاپ را انجام دهند.

افراد بین 30 تا 65 سال

هر سه سال تست HPV و یا هر پنج سال یک بار تست HPV و پاپ اسمیر همزمان با هم انجام شود.

افراد بالای 65 سال

این افراد به انجام تست پاپ اسمیر نیازی ندارند اما باید با پزشک خود مشورت کنند.

همین حالا که درحال مطالعه این مقاله هستید؛ در صورتی که نیاز به مشاوره رایگان برای انجام تست پاپ اسمیر در منزل را دارید می‌توانید شماره تماس و درخواست خود را در فرم زیر وارد نمائید. همکاران ما در اولین فرصت با شما تماس گرفته و راهنمائی‌های لازم جهت ثبت درخواست را انجام می‌دهند.
  آمادگی برای تست پاپ اسمیر

  بهتر است قبل از انجام تست پاپسمیر، به نکات زیر توجه کنید:

  • اگر در دوران قاعدگی هستید، پزشک می‌خواهد تا آزمایش را مجدداً انجام دهید، زیرا نتیجه تست، دقت کمتری خواهد داشت.
  • 4 روز قبل از انجام تست از داشتن رابطه جنسی، دوش و یا استفاده از برخی محصولات و دارو‌ها خودداری کنید زیرا باعث ایجاد تداخل در نتیجه تست می‌شود.
  • از اسپری ها یا پودرها در مجاورت واژن استفاده نکنید.
  • هیچ چیزی از جمله تامپون، دارو، کرم و شیاف را وارد واژن نکنید.
  • واژن را با آب، سرکه یا مایعات دیگر نشویید.
  • انجام آزمایش پاپ اسمیر در 24 هفته اول بارداری بی خطر است. همچنین باید تا 12 هفته پس از زایمان صبر کنید تا دقت نتایج افزایش یابد.
  آمادگی انجام تست پاپ اسمیر
  آمادگی انجام تست پاپ اسمیر

  آزمایش پاپ اسمیر در پریودی

  در طول دوره قاعدگی نباید آزمایش پاپ اسمیر را انجام داد. خونریزی شدید می‌تواند، بر دقت تست تاثیر بگذارد. از این رو پزشکان پیشنهاد می‌کنند که، انجام این تست را به زمان دیگری موکول کنید که با شروع و اتمام دوره حداقل 4 روز فاصله باشد. به طور مثال اگر قاعدگی شما 7 روز زمان‌بر است و سیکل قاعدگی 30 روزه دارید، روز 11 تا 26 پریود شما بهترین زمان انجام تست پاپ اسمیر است.

  آزمایش پاپ اسمیر در بارداری

  انجام تست پاپ اسمیر در سه ماه اول بارداری به بانوان توصیه می‌شود. بعضی از بانوان بعد از انجام آزمایش به دلیل حساسیت رحم در دوران بارداری، لکه بینی خفیفی را تجربه می‌کنند اما، این به معنای آن نیست که پاپ اسمیر می‌تواند باعث سقط جنین شود. معمولا تخمک لقاح یافته در قسمت بالایی رحم و نه در دهانه رحم قرار می‌گیرد.

  حتی در شرایطی که جنین در قسمت پایینی رحم و نزدیک به دهانه رحم قرار می‌گیرد، دهانه رحم در سه ماهه اول بارداری کاملا ضخیم است و خراش کوچک ایجاد شده توسط پاپ اسمیر نمی‌تواند به جنین آسیبی برساند. گاهی اوقات بانوان بارداری سختی دارند و این امر موجب سقط جنین می‌شود و همزمان با انجام پاپ اسمیر این اتفاق می‌افتد که، این مربوط به تست پاپ اسمیر نیست.

  تست پاپ اسمیر در بارداری
  تست پاپ اسمیر در بارداری

  پاپ اسمیر چگونه انجام میشود؟

  انجام فرآیند آزمایش پاپ اسمیر فقط چند دقیقه طول می‌کشد. در این فرآیند فرد روی یک میز دراز می کشد و پاهای خود را در رکاب قرار می‌دهد. سپس پزشک یک ابزار فلزی یا پلاستیکی (اسپکولوم) را در واژن فرد قرار می دهد، تا دهانه رحم شخص را مشاهده کند. پزشک از یک سواب برای نمونه برداری از سلول‌های دهانه رحم استفاده می‌کند و برای بررسی به آزمایشگاه می‌فرستد.

  روش‌های مختلف انجام آزمایش پاپ اسمیر

  تست پاپ اسمیر به دو روش زیر انجام می‌شود:

  تست پاپ اسمیر مستقیم

  این روش به‌عنوان روش مرسوم برای انجام تست پاپ اسمیر و تشخیص سرطان دهانه رحم می‌باشد. در این روش، پزشک به وسیله یک برس مخصوص، از سلول‌های دهانه رحم و مجاری واژن، نمونه برداری کرده و سپس به آزمایشگاه ارسال می‌کند.

  تست پاپ اسمیر مستقیم
  تست پاپ اسمیر مستقیم

  تست پاپ اسمیر تین پرپ (Thin Prep, Liquid pap test)

  در این روش از سلول‌های موردنظر مانند روش قبل نمونه برداری می‌شود. اما به‌جای قرارگیری بر روی لام، به‌طور کامل به یک محلول نگهدارنده منتقل می‌شوند و برای بررسی به آزمایشگاه ارسال می‌شود.

  در آزمایشگاه از نمونه موردنظر با استفاده از دستگاه مخصوص و اتوماتیک، خون و موکوس و سایر ترشحات جداشده و سلول‌ها به‌صورت اسمیرهای تک لایه روی لام منتقل می‌شود. از نمونه جمع آوری شده در روش پاپ تین پرپ می‌توان برای تشخیص HPV و سایر بیماری های مقاربتی نیز استفاده کرد.

  نتیجه تست پاپ اسمیر

  نتیجه تست پاپ اسمیر یا منفی (طبیعی) و یا مثبت (غیرطبیعی) است. در ادامه به تفسیر آزمایش پاپ اسمیر در هر دو حالت می‌پردازیم.

  نتیجه تست پاپ اسمیر طبیعی (منفی)

  اگر نتایج تست پاپ اسمیر، نرمال و طبیعی باشد، به این معناست که هیچ سلول غیرطبیعی در ناحیه تناسلی شخص شناسایی نشده است. در صورتی که نتیجه تست پاپ اسمیر منفی باشد، احتمالاً تا سه سال دیگر نیازی به انجام این تست ندارید. نمونه عکس جواب تست پاپ اسمیر نرمال یا منفی را در زیر می‌توانید مشاهده کنید.

  جواب منفی تست پاپ اسمیر
  جواب منفی تست پاپ اسمیر

  نتیجه تست پاپ اسمیر غیر طبیعی (مثبت)

  اگر جواب تست پاپ اسمیر فرد، غیرطبیعی (مثبت) باشد، به معنی سرطان نیست بلکه به این معنی است که سلول‌های غیرطبیعی بر روی دهانه رحم فرد وجود دارد که برخی از سلول‌ها می‌توانند پیش سرطانی باشند. دلایل مختلفی از جمله موارد زیر وجود دارد که فرد می‌تواند، یک پاپ اسمیر غیرطبیعی داشته باشد:

  • التهاب خفیف یا تغییرات جزئی سلولی (دیسپلازی گردن رحم)
  • ویروس HPV یا سایر عفونتها
  • خطای تست آزمایشگاهی

  اگر کمی قبل از انجام آزمایش پاپ اسمیر رابطه جنسی داشته باشید یا از دیافراگم استفاده کرده باشید، ممکن است التهاب خفیفی ایجاد شود. در این صورت انجام تست پاپ اسیر به زمان دیگری موکول می‌شود. تصویر زیر یک نمونه از عکس جواب تست غیر نرمال پاپ اسمیر است که می‌توانید مشاهده کنید.

  باتوجه به نتیجه تست پاپ اسمیر مثبت فرد، پزشک یکی از راه‌های زیر را جهت ادامه درمان توصیه می‌کند:

  • انجام تست پاپ اسمیر در فواصل زمانی کوتاه
  • کولپوسکوپی: اگر سلول‌های غیرطبیعی تا آن زمان از بین نرفتند، پزشک از یک روش به نام کولپوسکوپی استفاده می‌کند. کولپوسکوپی روش تشخیص و شناسایی سرطان دهانه رحم است. در این روش، پزشک با استفاده از دستگاه کولپوسکوپ (که مجهز به یک میکروسکوپ پیشرفته است)، سلول‌های دهانه رحم را بررسی می‌کند.

  بیشتر بخوانید:

  تفسیر جواب آزمایش پاپ اسمیر
  تفسیر جواب آزمایش پاپ اسمیر

  تفسیر آزمایش پاپ اسمیر

  در آزمایش پاپ اسمیر این بخش مهم‌ترین بخش برای تشخیص زود هنگام سرطان است. در صورت مثبت بودن جواب آزمایش پاپ اسمیر، بثورات مختلفی در دهانه رحم دیده می‌شود که، هرکدام مرحله مختلفی از بیماری را نشان می‌دهد. اما خواندن جواب آزمایش پاپ اسمیر چگونه است؟ در ادامه به هر یک موارد آورده شده در جواب تست پاپ اسمیر می‌پردازیم.

  • تغیرات غیر طبیعی و نامشخص سلول‌های سنگفرشی (ASC-US): سلول‌های غیرطبیعی در نمونه دیده می‌شود، اما به‌طور واضح نشان‌دهنده سلول‌های پیش سرطانی نیست. برای بررسی بیشتر به نجام آزمایش‌های دیگری نیاز است.
  • ضایعات درون بافت پوششی سنگفرشی (Squamous intraepithelial lesion): سلول‌های جمع‌آوری‌شده ممکن است سرطانی باشند.
  • سلول‌های ترشحی غیرمعمول (Atypical glandular cells): سلول‌های غده‌ای که مواد روان کننده ترشح می‌کنند، ممکن است دچار تغییر شده باشند. اما سرطانی بودن آن‌ها مشخص نیست. در این صورت انجام تست‌های بیشتر برای یافتن علت ایجاد تغییر لازم است.
  • Squamous cell carcinoma: سلول‌ها غیرعادی به نظر می‌رسند و پاتولوژیست تقریباً مطمئن است که، سرطان وجود دارد. سرطان در سلول‌های پهن سطحی واژن و سرویکس در حال گسترش است.
  • Adenocarcinoma: سرطان در سلول‌های ترشحی در حال گسترش است. ارزیابی و معاینه بیشتر توسط کولپوسکوپی و در صورت نیاز بیوپسی از نواحی مشکوک انجام می‌شود.

  موارد عفونی که در صورت مثبت شدن آزمایش پاپ اسمیر ممکن است در نتیجه تست مشاهده کنید، عبارتند از:

  • تریکومونیازیس واژینالیس (Trichomoniasis): یک انگل تک‌یاخته است که باعث ایجاد التهاب در واژن می‌شود. دیده شدن خود انگل یا علائم التهابی آن بیانگر آلودگی به این انگل تک‌یاخته است.
  • Candida albicans: یک نوع قارچ تک‌یاخته است و در پاپ اسمیر به‌صورت هاگ یا به شکل رشد کرده و خط مانند دیده می‌شود که باعث بروز التهاب در واژن می‌شود. درباره قارچ تناسلی بیشتر بخوانید.
  • کوکو باسیل‌ (Coccobacillus): خانواده‌ای از باکتری‌ها هستند و شکل آن‌ها بین گرد و میله‌ای قرار دارد، درنتیجه به شکل میله‌های کوتاهی دیده می‌شوند؛ وجود آن‌ها در پاپ اسمیر احتمال آلودگی با باکتری گاردنلا را مطرح می‌کند، اما وجود آن باید با کشت ترشحات واژن تأیید شود.
  • Actinomyces: یک نوع باکتری گرم مثبت است. در استفاده‌کنندگان IUD دیده می‌شود و تأیید حضور آن با تست ترشحات انجام می‌شود.
  • کلامیدیا: یک باکتری است که، می‌تواند بیماری التهابی لگن را ایجاد کند.

  آیا انجام تست پاپ اسمیر خطرناک است؟

  پاپ اسمیر یک روش بی خطر در نظر گرفته می شود اما این امکان وجود دارد که آزمایش، برخی از سلول‌های غیرطبیعی را از بین ببرد که اشاره به نتیجه منفی کاذب دارد.

  هزینه تست پاپ اسمیر

  در آزمایشگاه تخصص ویروس شناسی کیوان تست پاپ اسمیر بر اساس درخواست پزشک و بیمار محترم انجام می‌شود. هزینه تست پاپ اسمیر سال در 1402 به قیمت 300 هزار تومان می‌باشد. همچنین لازم به ذکر است در آزمایشگاه تخصصی ویروس شناسی کیوان، نمونه گیری همزمان تست HPV و پاپ اسمیر با تخفیف ویژه 500 هزار تومانی انجام می‌شود. شما می‌توانید این در منزل بمانید و این تست را با قیمت تمام شده کمتر از آزمایشگاه انجام دهید.

  درخواست تست پاپ اسمیر در منزل

  جهت درخواست تست پاپ اسمیر در منزل، لطفا اطلاعات خود را در فرم زیر وارد کنید.
   چرا پاپ اسمیر انجام می‌شود؟

   از پاپ اسمیر برای تعیین اینکه آیا دهانه رحم سلول‌های غیرطبیعی دارد یا خیر استفاده می‌شود. در صورت مشاهده سلول‌های غیر طبیعی، پزشک برای تعیین سرطانی بودن این سلول‌ها آزمایشات بیشتری انجام می‌دهد.

    فرآیند پاپ اسمیر معمولا چقدر طول می‌کشد؟

   ویزیت جهت انجام پاپ اسمیر معمولاً به اندازه همان ویزیت عادی پزشکان طول می‌کشد. قرار دادن اسپکولوم و گرفتن نمونه سلول از سرویکس معمولاً کمتر از یک دقیقه زمان می‌برد.

    آیا خونریزی پس از تست پاپ اسمیر طبیعی است؟

   بله، این موضوع برای همه اتفاق نمی‌افتد، اما خونریزی پس از آزمایش پاپ اسمیر غیرمعمول نیست. خونریزی معمولاً کم است و بایستی طی یک روز برطرف شود.

   آیا در دوره قاعدگی می‌توان این تست را انجام داد؟

   در بیشتر موارد، دکتر متخصص از شما می‌خواهد انجام این تست را برای زمانی که در دوره قاعدگی قرار ندارید، برنامه‌ریزی کنید. زیرا انجام پاپ اسمیر در طول دوره قاعدگی می‌تواند بر دقت نتیجه تست تأثیر بگذارد.

   هر چند وقت یک بار تست پاپ اسمیر باید انجام شود؟

   انجام این تست برای هرشخص متفاوت است و پزشک تشخیص می‌دهد که این تست باید انجام شود یا خیر. اما در مقاله ضرورت انجام این تست را برای سنین مختلف، توضیح دادیم.

   پاپ اسمیر برای دختران باکره قابل انجام است؟

   انجام تست پاپ اسمیر برای دختران باکره، دشوار و تقریبا امکان پذیر نیست. چراکه حفظ پرده بکارت برای دختران باکره اهمیت دارد و برای انجام آزمایش پاپ اسمیر باید دستگاه مخصوص وارد واژن فرد شود. توصیه می‌گردد برای دختران باکره از سایر روش‌های غربالگری جایگزین پاپ اسمیر استفاده شود.

   آیا انجام آزمایش پاپ اسمیر در بارداری باعث سقط جنین می‌شود؟

   بر خلاف تصور بسیاری از مردم، انجام تست پاپ اسمیر در دوران بارداری باعث سقط جنین نمی‌شود. پزشکان انجام تست پاپ اسمیر را در سه ماهه اول بارداری توصیه می‌کنند. گاهی اوقات بانوان بارداری سختی دارند و این امر موجب سقط جنین می‌شود و همزمان با انجام پاپ اسمیر این اتفاق می‌افتد که، این مربوط به تست پاپ اسمیر نیست.