علائم کرونای انگلیسی

کرونای انگلیسی جهش‌یافته بسیار آلوده‌کننده‌تر از کرونای چینی است و قدرت شیوع بسیار بیشتری دارد. میزان سرایت کرونای انگلیسی دوبرابر یا 70 درصد بیشتر از ویروس کرونای چینی است و همین موضوع می‌تواند شمار مبتلایان به کرونا در جهان را افزایش دهد. افراد مبتلا به کرونای انگلیسی با یک تماس کوچک می­توانند اطرافیان را مبتلا کنند.

علائم کرونای انگلیسی:

 ممکن است شدت علائم کرونای انگلیسی از کرونای چینی بیشتر باشد. بنا به نظر برخی متخصصان  علائم کرونای انگلیسی با کرونای چینی تفاوت چندانی ندارد و تفاوت‌ها فقط توسط نمونه ‌برداری در آزمایشگاه‌کیوان  مشخص می‌شود.

میزان مرگ و میر کرونای انگلیسی:

هنوز ثابت نشده که میزان بیماری‌زایی و مرگ‌ومیر کرونای انگلیسی بیش‌تراست یا کرونای چینی. به همین دلیل مقامات بریتانیا و دانشمندان در حال بررسی وضعیت هستند. تحقیقات نشان می‌دهد در انگلیس نسبت افرادی که به کرونای انگلیسی مبتلا شده اند نسبت به کسانی که به ویروس کرونای معمولی آلوده شده اند، در حال افزایش است.

ویژگی‌های کرونای جهش‌یافته (کرونای انگلیسی):

  1. از گونه‌های قبلی واگیردارتر است.
  2. دو برابر عفونی‌تر است.
  3. سرعت انتشارش بیشتر از ۷۰ درصد است.
  4. به سرعت جایگزین گونه قبلی می‌شود.
  5. آزمایشش هفته‌ها یا شاید ماه‌ها طول می‌کشد.

در چه کشورهایی کرونای انگلیسی دیده می شود؟

در حال حاضر بیشتر مبتلایان کرونای انگلیسی شهروندان بریتانیا هستند و در لندن، دانمارک، ایتالیا و استرالیا نیز کرونای انگلیسی شناسایی شده است و تمام آن‌ها از بریتانیا منتقل شده‌اند. تاکنون ۳۳ کشور از وجود کرونای انگلیسی در کشورشان خبر داده‌اند.

کرونای انگلیسی در ایران چگونه است؟

در ایران توانایی شناسایی کرونای انگلیسی را داریم. براساس گفته های سعید نمکی وزیر بهداشت، اولین مورد کرونای انگلیسی در یک هموطن که از انگلیس آمده بود، در یکی از بیمارستان‌های خصوصی پیدا شده است. البته او از مردم خواست وحشت نکنند، چراکه اوضاع تحت کنترل است. با این وجود برخی از متخصصان بر این باور هستند که کرونای انگلیسی چندین ماه است که وارد ایران شده است و حتی می‌توان آن را عامل اوج‌گیری کرونا در کشور در آبان ماه دانست. خیلی از کشور‌ها ممکن است امکانات تشخیص کروموزومی و ژنتیکی کرونای انگلیسی را نداشته باشند، اما خوشبختانه در ایران توانایی شناسایی کرونای انگلیسی را با تست پی سی آر(PCR) داریم.

برای پیشگیری از شیوع کرونای انگلیسی در کشور چه باید کرد؟

راه‌های پیشگیری از کرونای انگلیسی فرقی با کرونای معمولی ندارد لذا ماسک، فاصله گذاری، شستن دست و پرهیز از دورهمی‌ها توصیه می‌شود.