ویروس هرپس سیمپلکس چیست؟

0 831

ویروس هرپس به دو نوع تقسیم بندی می شود: HSV-1 و HSV-2 .
که در این مقاله به بررسی کامل آن میپردازیم.

نوع ۱ بیشتر به هرپس دهانی و نوع ۲ به هرپس ژنیتال یا تناسلی معروف است. این ویروس‌ها بسیار شایع و مسری می‌باشند. HSV-1 از طریق بزاق آلوده منتقل می‌شود اما HSV-2 از طریق تماس جنسی انتقال پیدا می‌کند. خراش‌های پوستی موجب انتقال ویروس به پوست می‌شوند. پوست سالم مانع نفوذ ویروس به بدن می‌شود.

این ویروس‌ها، سلول‌های عصبی را آلوده می‌سازند و ممکن است به‌طور مخفی در سلول‌های عصبی به حالت خفته درآیند. بر اثر تحریک مانند فشارهای عصبی و احساسی، ویروس از حالت خفته به حالت فعال در می‌آید.

علائم HSV-1

 • زخم باز یا تاول در ناحیه صورت، دهان یا لب
 • درد موقع جویدن غذا، بلع یا صحبت کردن
 • خارش زخم و ناحیه اطراف زخم
 • تورم غدد لنفاوی
 • سردرد
 • از دست دادن اشتها
 • احساس خستگی

بیشتر بخوانید: علت و درمان تبخال دهانی چیست؟

علائم HSV-2

 • تاول و زخم داخل یا خارج ناحیه تناسلی که ممکن است بزرگ باشد یا کوچک و اغلب بصورت خوشه ای هستند
 • احساس خارش یا سوزش در ناحیه تناسلی یا اطراف مقعد
 • درد در پاها، باسن یا ناحیه تناسلی
 • درد هنگام ادرار
 • ترشحات غیر طبیعی

بیشتر بخوانید: تبخال تناسلی؛ علائم و درمان و تفاوت آن با زگیل تناسلی

تبخال دهانی بسیار شایع‌تر از تبخال تناسلی است. سازمان بهداشت جهانی در گزارش اخیر خود اعلام کرده است که از هر 3 نفر زیر 50 سال 2 نفر به آن مبتلا هستند. درصد جمعیتی که تبخال تناسلی دارند کمتر است اما هنوز 16 درصد است بخز محل زخم‌ها، تفاوت بین این دو نوع در غیر این صورت ناچیز است.(1)

راه انتقال

متاسفانه ویروس هرپس حتی وقتی هیچ علامتی از بیماری وجود ندارد می‌تواند به دیگران منتقل شود و بسیار مسری است. عفونت مجدد می تواند از طریق تماس دست از ناحیه آلوده به سایر نقاط پوست با خاراندن یا مالیدن پوست منتقل شود. HSV-1 از طریق ترشحات یا زخم روی پوست می تواند منتقل شود. HSV-2 عموما از طریق تماس جنسی با فرد آلوده منتقل می شود. از آنجایی که HSV-2 می‌تواند از طریق مادر به نوزاد در حین تولد منتقل شود، زنان باردار مبتلا به هرپس تناسلی باید تحت نظر پزشک باشند و حتی ممکن است به انجام سزارین توصیه شوند.

چهار آزمایش اصلی برای تشخیص ویروس هرپس (HSV) وجود دارد. اگر هنگام مراجعه به متخصص علائم بالینی داشته باشید، پزشک می‌تواند انجام تست کشت ویروس یا تست تشخیص آنتی‌ژن ویروس را برای شما تجویز کند. اگر هم علائم بالینی نداشته باشید می‌توانید از تست‌های آنتی‌‌بادی استفاده کنید.

مطالب مرتبط:

آزمایش کشت ویروس هرپس

هدف این تست این است که مشخص کند آیا ضایعات پوستی یا تاول شما حاوی ویروس است یا خیر. البته این تست درصد خطای منفی کاذب دارد و ممکن است باوجود ابتلا به هرپس سیمپلکس (HSV) نتیجه منفی گزارش شود.

روش تشخیص

پزشک شما معمولا می‌تواند تبخال تناسلی را براساس معاینه فیزیکی و نتایج برخی از تست‌های آزمایشگاهی زیر تشخیص دهد:

کشت سلولی ویروس

این آزمایش شامل نمونه برداری از بافت یا تراشیدن زخم‌ها برای بررسی در آزمایشگاه است.

آزمایش واکنش زنجیره ای پلیمراز PCR

تست PCR برای کپی کردن DNA شما از نمونه خون، بافت زخم یا مایع نخاعی استفاده می‌شود. سپس DNA را می‌توان برای تعیین وجود HSV و تعیین نوع HSV مورد آزمایش قرار داد.

آزمایش خون

این آزمایش نمونه‌ای از خون شما را برای وجود آنتی بادی‌ها HSV برای تشخیص عفونت تبخال بررسی می‌کند.

چند نوع ویروس هرپس داریم؟

نوع ۱ به هرپس دهانی و نوع ۲ به هرپس تناسلی معروف است.

علائم هرپس دهانی چیست؟

زخم باز یا تاول در ناحیه صورت، دهان یا لب، درد موقع جویدن غذا، بلع یا صحبت کردن، خارش زخم و ناحیه اطراف زخم، تورم غدد لنفاوی، سر درد، از دست دادن اشتها، احساس خستگی

علائم هرپس تناسلی چیست؟

تاول و زخم داخل یا خارج ناحیه تناسلی که ممکن است بزرگ باشد یا کوچک و اغلب بصورت خوشه ای هستند، احساس خارش یا سوزش در ناحیه تناسلی یا اطراف مقعد، درد در پاها، باسن یا ناحیه تناسلی، درد هنگام ادرار، ترشحات غیر طبیعی

نظر بگذارید

ایمیل شما منتشر نمی شود.