اوریون چیست؟ + علائم و روش‌های درمان آن

0 11,648
زمان مطالعه این مطلب: 5 دقیقه

اوریون یک بیماری مسری است که توسط عفونت‌های ویروسی ایجاد می‌شود. درمان اوریون بیشتر بر کاهش علائم تمرکز دارد و باید اجازه دهید تا روند درمانی خود طی شود. بیشتر علائم بیماری اوریون خفیف هستند، اما ممکن است عوارض جدی ایجاد کنند.حال اوریون چیست؟ چه چیزی باعث اوریون می‌شود؟ درمان اوریون چگونه است؟ تا انتها با ما همراه باشید تا در این مقاله از مجله سلامت کیوان به پاسخ این سوالات بپردازیم.

اوریون چیست؟

بیماری اوریون و یا به انگلیسی (Mumps) نوعی بیماري ویروسی مسری است که توسط ویروس اوریون ایجاد می‌شود. این بیماری با علائم خفیفی مانند سردرد، تب و خستگی شروع می‌شود. اما معمولاً منجر به تورم شدید در برخی غدد بزاقی (پاروتیت) می‌شود که باعث حساس و متورم شدن گونه‌ها و فک می‌شود. اوریون یک بیماری بسیار شایع در دوران کودکی است. پس از اینکه واکسن اوریون در سال 1967 در دسترس قرار گرفت، تعداد موارد ابتلا به طور قابل توجهی کاهش یافت. با این حال، شیوع اوریون هنوز هم رخ می‌دهد.

برخی از عوارض بیماری اوریون که اغلب مبتلایان ممکن سات آن‌ها نیز تجربه کنند عبارتند از:

 • بروز مشکلات قلبی: در برخی موارد نادر، اوریون می‌تواند با ضربان قلب غیر طبیعی همراه باشد.
 • سقط جنین: ابتلا به بیماری اوریون در طول بارداری به ویژه در اوایل دوهر بارداری می‌تواند باعث سقط جنین شود.
 • مشکلات شنوایی: یکی دیگر از عوارض بیماری اورین کاهش شنوایی است که می‌تواند در یک گوش یا هر دو گوش فرد بیمار ایجاد شود.

عوارض بیماری اوریون

هرچند امروزه به لطف واکسن اوریون، این بیماری اکنون در ایران بسیار نادر است و به ندرت دیده می‌شود. با این‌حال در برخی موارد مبتلایان بیماری اوریون ممکن است به عوارضی دچار شوند که اثرات آن می‌تواند مادام العمر باشدريا، مانند کاهش شنوایی و یا ناباروری. همچنین ابتلا به اوریون در دوران بارداری می‌تواند خطر سقط جنین در زنان را افزایش دهد.

علت اوریون

ویروس اوریون که نوعی پارامیکسوویروس است باعث ایجاد اوریون می‌شود. این ویروس از طریق تماس مستقیم با بزاق آلوده یا از طریق قطرات تنفسی از بینی، دهان یا گلوی فرد آلوده از فردی به فرد دیگر سرایت می‌کند.(1)

فرد مبتلا می تواند ویروس اوریون را از طریق موارد زیر پخش کند:

 • عطسه ، سرفه یا صحبت کردن.
 • اشتراک گذاری اشیاء حاوی بزاق آلوده مانند اسباب بازی، فنجان و ظروف.
 • ورزش کردن، رقصیدن، بوسیدن یا شرکت در فعالیت های دیگر که شامل تماس نزدیک با دیگران است.

علائم اوریون چیست؟

علائم اوریون بیشتر از طریق تورم‌های دردناک در کنار صورت زیر گوش‌ها (غدد بناگوشی) قابل تشخیص هستند، با این‌حال بسیاری از افراد هیچ علامتی ندارند و اولین علائم اوریون اغلب خفیف هستند. همچنین علائم اوریون بلافاصله ظاهر نمی‌شوند. چند روز بعد از مبتلا شدن، تورم دردناک غدد پاروتید ممکن است رخ‌ دهد. غدد پاروتید شما، غدد بزاقی هستند که بین گوش و فک قرار دارند. این تورم که به عنوان پاروتیت نیز شناخته می‌شود، می تواند در یک یا هر دو طرف صورت شما ایجاد می‌شود که شایع‌ترین علائم اوریون هستند. پاروتیت در بیش از 70 درصد موارد اوریون رخ می‌دهد. مهم است به یاد داشته باشید که بسیاری از ویروس‌ها و باکتری‌های مختلف می‌توانند باعث پاروتیت شوند. بنابراین متورم شدن غدد پاروتید همیشه به معنای عفونت توسط ویروس اوریون نیست.

دیگر علائم خفیف اوریون ممکن است شامل موارد زیر باشند:

علائم اوریون
علائم اوریون
 • تب
 • سردرد
 • دردهای عضلانی
 • درد در فک
 • خستگی
 • از دست دادن اشتها

اوریون چه کسانی را مبتلا می‌کند؟

اوریون، بیشتر کودکان 2 تا 12 ساله را که واکسن اوریون دریافت نکرده‌اند را مبتلا می‌کند. با این‌حال، نوجوانان و بزرگسالان با وجود واکسینه شدن در برابر اوریون می‌توانند مبتلا شوند. این به این دلیل است که ایمنی واکسن پس از چندین سال کاهش می‌یابد. با این حال، بهترین راه برای محافظت در برابر عفونت اوریون، واکسینه شدن کامل است.

برخی گروه افراد در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به اوریون هستند. این گروه ها عبارتند از:

 • افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند.
 • افرادی که در برابر ویروس واکسینه نشده‌اند.
 • افرادی که در محله‌های نزدیک به مناطق آلوده زندگی می‌کنند، مانند محوطه‌های صنعتی

پیشگیری از اوریون

اوریون به دلیل اثربخشی واکسن اوریون یک بیماری بسیار قابل پیشگیری است. پزشکان معمولاً واکسن اوریون را به عنوان بخشی از یک واکسن ترکیبی تجویز می‌کنند، این واکسن از شما در برابر سرخک، اوریون و سرخجه محافظت می‌کند. کودکان معمولاً دو دوز واکسن سرخک، اوریون و سرخجه (MMR) را به عنوان بخشی از برنامه ایمن سازی دوران کودکی دریافت می‌کنند. اغلب کودکان اولین دوز واکسن را بین 12 تا 15 ماهگی و دوز دوم را بین 4 تا 6 سالگی دریافت می‌کنند.

واکسن اوریون MMR چقدر ایمن است؟

واکسن MMR بسیار ایمن و تا 90 درصد موثر است. اکثر کودکان هیچ عارضه جانبی از واکسن را تجربه نمی‌کنند. هرچند در برخی موارد، واکسن اوریون ممکن است باعث ایجاد بثورات و تب شود. به ندرت ممکن است یک کودک به واکسن MMR واکنش آلرژیک نشان دهد. اگر فرزندتان پس از دریافت واکسن دچار مشکل در تنفس، خستگی، رنگ پریدگی یا خس‌خس سینه شد، فوراً با پزشک تماس بگیرید.

بیشتر بخوانید: علائم، درمان و واکسن سرخک در کودکان

تشخیص اوریون

پزشک کودک شما ممکن است برای تشخیص اوریون آزمایش واکنش زنجیره‌ای پلیمر (تست PCR) را تجویز کند. آنها داخل گونه یا گلوی کودک شما را سواب می‌کشند تا نمونه‌ای از مخاط او را جمع آوری کنند. آنها نمونه را به آزمایشگاه می‌فرستند. پزشک شما همچنین ممکن است برای کمک به تشخیص اوریون یا رد سایر بیماری‌ها و ویروس‌هایی که می‌توانند باعث پاروتیت شوند، آزمایش خون نیز تجویز کنند.(2)

درمان اوریون

درمان خاصی برای اوریون وجود ندارد. این بیماری باید سیر خود را طی کند و معمولاً طی چند هفته خود به خود از بین می‌روند. درمان اوریون بر کاهش علائم کودک شما تمرکز دارد تا علائم او را تا حد امکان کنترل کنند.

مراحل زیر می‌تواند به مدیریت علائم و درمان کمک کند:

 • به مقدار زیاد مایعات بنوشید.
 • آب نمک غرغره کنید.
 • غذاهای نرم و راحت جویدنی بخورید.
 • از خوردن غذاهای اسیدی که دهان شما را آب می‌اندازند خودداری کنید.
 • برای تسکین گلودرد، یخ بمکید.
 • کمپرس یخ یا گرما را روی غدد متورم خود قرار دهید.
درمان اوریون
درمان اوریون

نحوه مراقبت از کودک مبتلا به اوریون

ممکن است کودک شما برای دو تا سه هفته علائم خفیف داشته باشد. از آنجایی که این بیماری مسری است، کودک شما باید تا حد امکان از تماس با افراد دیگر خودداری کند. کودکتان نباید به مدرسه برود یا در فعالیت‌هایی با دوستانشان شرکت کنند.

مطلب مرتبط:

کلام آخر

اوریون یک عفونت ویروسی است که غدد تولید کننده بزاق در نزدیکی گوش را تحت تاثیر قرار می‌دهد. اگر کودک شما در معرض این ویروس قرار گیرد، ممکن است علائم جزئی شبیه سرماخوردگی داشته باشد. اغلب، آنها چند روز بعد دچار تورم دردناک در غدد بزاقی می شوند. واکسیناسیون خطر ابتلا به اوریون و سرایت آن به دیگران را در کودک شما کاهش می‌دهد. همچنین احتمال بروز هرگونه عارضه جدی که ممکن است به دلیل این بیماری رخ دهد را کاهش می‌دهد.

ذر اغلب موارد بیماری اوریون بدون ایجاد آسیب جدی به خودی خود از بین می‌رود و درمان می‌شود. با این‌حال در برخی موارد نادر بیماری اوریون می‌تواند منجر به بروز بیماری مننژیت در افراد شود. اگر فکر می‌کنید به بیماری اوریون مبتلا هستید بهتر است به یک پزشک مراجعه کرده و درباره علائم خود با او مشورت کنید.

اوریون چیست؟

اوریون یک بیماری مسری است که توسط عفونت‌های ویروسی ایجاد می‌شود. این بیماری باعث تورم دردناک در غدد بزاقی پاروتید (پاروتیت) می‌شود.

چه چیزی باعث اوریون می‌شود؟

ویروس اوریون که نوعی پارامیکسوویروس است باعث ایجاد اوریون می‌شود. این ویروس از طریق تماس مستقیم با بزاق آلوده یا از طریق قطرات تنفسی از بینی، دهان یا گلوی فرد آلوده از فردی به فرد دیگر سرایت می‌کند.

اوریون چگونه درمان می‌شود؟

درمان خاصی برای اوریون وجود ندارد. این بیماری باید سیر خود را طی کند تا درمان شود. درمان اوریون بر کاهش علائم کودک شما تمرکز دارد تا علائم او را تا حد امکان کنترل کنند.

منبع mayoclinic clevelandclinic
نظر بگذارید

ایمیل شما منتشر نمی شود.