همه چیز درباره پرده بکارت + انواع و تشخیص پارگی بکارت

203 133,877
زمان مطالعه این مطلب: 8 دقیقه

پرده بکارت یا غشای هایمن (hymen) بخشی از اندام تناسلی زنان است که در فرهنگ برخی کشور‌ها از اهمیت بالا و ویژه‌ای برخوردار است. در این گونه فرهنگ‌ها پرده بکارت را نشانه‌ای از پاک‌دامنی دختران می‌دانند. پرده بکارت چیست؟ تشخیص پارگی بکارت چگونه است؟ علائم آسیب و پارگی پرده بکارت چیست؟ تا انتهای این مقاله از مجله سلامت کیوان همراه ما باشید تا بیشتر در مورد پرده بکارت توضیح دهیم.

پرده بکارت چیست؟

پرده بکارت شما یک بخش کوچک و نازک از بافت دهانه واژن شما است. پرده بکارت توسط بافت‌های باقی مانده از رشد جنین تشکیل می‌شود. اندازه، شکل و ضخامت پرده بکارت برای افراد متفاوت است و می‌تواند در طول زمان تغییر کند. هنگامی که به دنیا می آیید، پرده بکارت معمولاً یک تکه بافت حلقه‌ای شکل است که دهانه واژن شما را احاطه کرده است. گاهی اوقات پرده بکارت فقط قسمت پایین دهانه واژن شما را می پوشاند، در موارد نادر، پرده بکارت کل دهانه واژن شما را می‌پوشاند که باعث ایجاد مشکلاتی در طول دوره قاعدگی می‌شود.

پرده بکارت کجاست؟

پرده بکارت شما می‌تواند چند موقعیت مختلف در اطراف دهانه واژن شما داشته باشد و در اشکال و اندازه‌های مختلفی وجود داشته باشد. رایج‌ترین نوع از انواع پرده بکارت، نوع حلقوی (که کل دهانه واژن را احاطه می‌کند) و هلالی (شکل هلال ماه) است. به طور کلی وجود این نوع از پرده بکارت‌ها، عادی تلقی می‌شوند. پرده بکارت حلقوی شبیه دونات است و مرکز دونات دهانه واژن است. اکثر نوزادان پرده بکارت حلقوی خواهند داشت، اما در مرور زمان و رشد آن‌ها تا زمانی که به مدرسه ابتدایی می‌رسند (به دلیل تحرکات زیاد کودکان)، شکل پرده بکارت آن‌ها به نوع هلالی تغییر می‌کند.(1)

عکس پرده بکارت سالم و آسیب دیده
عکس پرده بکارت سالم و آسیب دیده

فاصله بکارت از دهانه واژن

فاصله پرده بکارت از واژن، در افراد مختلف متفاوت است اما به طور میانگین، یک تا دو سانتی متر پس از ورودی یا مدخل واژن قرار دارد.

علت وجود پرده بکارت

به طور کلی پرده بکارت هیچ هدفی در بدن یا سیستم تولید مثل ندارد. بر خلاف سایر اندام‌ها یا بافت‌هایی که هدف مشخصی دارند، هیچ کس به طور قطع نمی‌داند که علت وجود پرده بکارت چه چیزی است. برخی فکر می‌کنند که ممکن است ارتباطی با دور نگه داشتن باکتری‌ها و نفوذ عوامل بیماری‌زا را به قسمت‌های داخلی‌ دستگاه تناسلی، یعنی واژن و رحم باشد.

بیشتر بخوانید:

انواع پرده بکارت

پرده بکارت بخشی از اندام تناسلی زنان است که به انواع مختلفی تقسیم می‌شود. انواع پرده بکارت زنان عبارتند از:

 • پرده بکارت مسدود

بکارت سوراخ نشده، بدون سوراخ یا مسدود نوع بسیار نادری از غشای هایمن است. این نوع، دهانه واژن را کاملا پوشانده است. معمولا افراد در زمان تولد یا قبل از نوجوانی تجربه پرده مسدود را خواهند داشت. این موضوع باعث می‌شود بعد از بلوغ، خون پریود به داخل واژن برگردد و منجر به ایجاد مشکلاتی نظیر درد شکم، کمر درد و یا مشکل در دفع ادرار شود. ممکن است برای برداشتن این بافت به جراحی جزئی نیاز باشد. توصیه می‌شود برای راهنمایی بیشتر در این خصوص به پزشک متخصص رنان جهت معاینه مراجعه نمائید.

 • پرده بکارت حلقوی

پرده حلقوی به صورت حلقه‌ای اطراف واژن را در بر می‌گیرد. به این دلیل که این نوع از پرده بکارت در اطراف واژن است، ممکن است تا هنگام دخول آسیبی به آن وارد نشود و بنابراین فرد خونریزی نداشته باشد.

 • پرده بکارت تیغه ای

پرده تیغه‌ای به صورت حفره‌هایی قرار دارند که توسط غشایی نازک به هم وصل شده‌اند و طی اولین دخول این غشا پاره شده و خونریزی رخ می دهد.

 • پرده بکارت غربالی

این نوع از پرده کاملا در طول واژن کشیده شده است و دارای حفره‌های زیادی است، این نوع از پرده در اولین دخول دچار پارگی و خونریزی خواهد شد.

 • پرده بکارت مشبک یا چند سوراخه

پرده بکارت مشبک یا چند سوراخه، به طور کامل دهانه واژن را پوشانده و سوراخ‌های زیادی دارد. در صورت پارگی با خونریزی همراه است.

 • پرده بکارت ارتجاعی (هلالی)

نوع هلالی پرده بکارت، مانند پرده حلقوی می باشد اما بصورت حلقه‌ای نبوده و بخشی از ورودی واژن را پوشش داده است. این نوع از پرده دارای قابلیت ارتجاعی زیادی بوده که باعث می‌شود با انجام رابطه فرد خونریزی نداشته باشد و پرده بکارت بدون هیچ‌گونه آسیبی، سالم باقی بماند.

انواع پرده بکارت
انواع پرده بکارت

پرده بکارت چگونه پاره می‌ شود؟

همانطور که گفته شد و می‌دانید، پرده اصلی‌ترین علت پاره شدن پرده بکارت، رابطه جنسی همراه با دخول است. پارگی پرده بکارت با دخول، با وجود انواع مختلفی که دارد قابل تشخیص است. اما چند سوال پرتکرار در اینجا وجود دارد. آیا خودارضایی باعث پارگی پرده بکارت می شود؟ آیا زمین خوردن باعث پاره شدن پرده بکارت می شود؟ آیا اسب سواری پرده بکارت را پاره می‌کند؟ آیا فشار آب پرده بکارت را آسیب می‌زند؟ در ادامه به همه دلایل پارگی پرده بکارت می‌پردازیم.

 • رابطه جنسی (همراه دخول)
 • خودارضایی (با وارد کردن عمیق دست یا اجسام خارجی)
 • گذاشتن تامپون قاعدگی
 • ضربه شدید به واژن

این‌ها مواردی است که احتمال آسیب دیدن پرده بکارت در آنها بسیار بالاست. اما بیایید به سایر سوالات شما پاسخ دهیم.

خودارضایی و پارگی پرده بکارت

به طور کلی، بسیاری از دخترهایی که خودارضایی انجام می‌دهند، بدون دخول و با مالش قسمت‌های بیرونی واژن این‌کار را انجام می‌دهند؛ در این صورت پارگی پرده بکارت امکان پذیر نیست. اما در صورت وارد کردن انگشتان یا اجسام خارجی به داخل واژن احتمال پارگی پرده بکارت وجود دارد. به طور کلی خودارضایی منجر به آسیب‌های زیادی خواهد شد و توصیه می‌کنیم اگر به انجام آن دچار هستید، برای ترک اقدام کنید. همچنین در مقاله‌ای جداگانه به طور مفصل درباره این ارتباط شرح داده‌ایم و می‌توانید مطالعه کنید: حقایق ناگفته درباره خودارضایی و پارگی پرده بکارت؟

خودارضایی و پارگی پرده بکارت
خودارضایی و پارگی پرده بکارت

فشار آب و پاره شدن پرده بکارت

در پاسخ به این سوال که آیا فشار اب باعث پارگی میشه یا نه باید گفت خیر. فشار با آب منجر به پاره شدن پرده بکارت نمی‌شود. متاسفانه برخی افراد با فشار آب و یا دوش حمام خودارضایی می‌کنند. همانطور که گفته شد، پارگی با وارد کردن شیء خارجی یا دست و آمیزش جنسی صورت می‌گیرد.

فشار آب و پارگی پرده بکارت
فشار آب و پارگی پرده بکارت

سقوط و زمین خوردن و پارگی بکارت

بسیاری از دختران، زمانی که از ارتفاعی سقوط می‌کنند یا زمین می‌خورند شاهد خونریزی از دستگاه تناسلی خود هستند و نگران از آسیب دیدن پرده بکارت خود هستند. اما جای نگرانی وجود ندارد؛ احتمال پارگی پرده بکارت در این حالت وجود ندارد. خونریزی دیده شده ناشی از فشار به رحم است.

زمین خوردن و پارگی بکارت
زمین خوردن و پارگی بکارت

اسب سواری و پاره شدن پرده بکارت

برخلاف تصور عموم افراد، فعالیت‌های ورزشی اعم از دورچه سواری و اسب سواری نمی‌تواند آسیبی به پرده بکارت دختران بزند. مگر اینکه در طی این ورزش، ضربه بسیار شدید به مهبل یا واژن دختر وارد شود.

سوارکاری و پاره شدن پرده بکارت
سوارکاری و پاره شدن پرده بکارت

علائم پاره شدن پرده بکارت

در مواردی، ممکن است علائم پاره شدن پرده بکارت با خونریزی و احساس درد خفیف همراه باشد. با این‌حال، هیچ یک از این علائم مبنای درستی برای تشخیص پارگی پرده بکارت به حساب نمی‌آیند و تشخیص پارگی یا سلامت پرده بکارت باید توسط متخصص زنان بررسی شود. البته ممکن است تمامی افراد بعد از پارگی پرده بکارت علائم آن را تجربه نکنند. به طور کلی شدت علائم پاره شدن پرده بکارت به نکات زیر بستگی دارد:

 • خشکی واژن
 • شدت دخول در حین انجام رابطه جنسی
 • نوع پرده بکارت فرد
 • ضخامت پرده بکارت فرد
 • عدم آمادگی جسمی و ذهنی زن برای برقراری رابطه جنسی

برای اطمینان از سلامت پرده بکارت، لازم است با یک پزشک متخصص زنان و زایمان مشورت کنید.

آسیب به پرده بکارت
آسیب به پرده بکارت

وقتی پرده بکارت آسیب ببیند!

برخی افراد متوجه می‌شوند چه زمانی پرده بکارت آنها آسیب می‌بیند، در حالی که برخی دیگر ممکن است هیچگاه متوجه آن نشوند. پرده بکارت مانند سایر بافت‌های بدن شما انعطاف پذیر است و می‌تواند کشیده شود. معمولاً پرده بکارت با اولین فشار پاره نمی‌شود. بلکه در اثر فرسوده شدن آسیب می‌بیند و پاره می‌شود.

برخی از افراد هنگام آسیب دیدن پرده بکارتشان ممکن است درد یا خونریزی خفیفی را تجربه کنند، اما بیشتر افراد چیزی احساس نمی‌کنند. از آنجایی که پرده بکارت تنها یک تکه بافت انعطاف‌پذیر است، به مرور زمان از فعالیت‌های روزانه یا استفاده از تامپون کشیده و نازک می‌شود. اگر هنگام پاره شدن پرده بکارت خونریزی کنید، ممکن است فکر کنید که علت این خونریزی، پریود یا لکه بینی باشد.

مطالب مرتبط:

ترمیم پرده بکارت پاره شده

پرده بکارت شما بعد از پارگی نمی‌تواند خود به خود دوباره ترمیم شود. پرده بکارت یک غشای‌بافتی است که در طول رشد جنین تشکیل شده است و نمی‌تواند دوباره در بزرگسالان رشد کند. البته امکان ترمیم پرده بکارت با جراحی وجود دارد که در معاینه قابل تشخیص است.(2)

ترمیم پرده بکارت (دوختن)
ترمیم پرده بکارت (دوختن)

تشخیص باکرگی دختران چگونه است؟

تشخیص باکرگی دختران را میتوان با اولین دخول به خوبی تشخیص داد. در طول دخول چه خونی دیده شود و یا نشود، تنگ بودن دهانه واژن هنگام دخول برای اولین بار به خوبی نشان دهنده باکره بودن یک دختر است . طوری که میتوان به سادگی تفاوت را در اولین نحوه ورود آلت تناسلی مردانه به داخل واژن احساس کرد.

تشخیص سلامت پرده بکارت توسط خود فرد

معاینه سالم بودن یا پارگی پرده بکارت توسط خود فرد امکان پذیر نیست و انجام آن باید توسط پزشک متخصص صورت گیرد. برخی افراد روش‌هایی برای تشخیص داده سلامت بکارت ارائه نموده‌اند، اما نظر قطعی و صحیح را پزشک متخصص می‌تواند ارائه کند.

جلوگیری از پارگی پرده بکارت

جلوگیری از آسیب دیدن پرده بکارت یک امر غیرقابل پیشبینی است. گفته شد که در برخی موارد افراد ممکن است حتی متوجه پارگی پرده بکارت خود نشوند و حتی ممکن است فکر کنند که علت خونریزی واژن آن‌ها، پریود یا لکه بینی باشد. با این‌حال شما می‌توانید با رعایت اصول زیر تا حدودی از پارگی و نازک شدن پرده بکارت خود جلوگیری کنید:

 • از حمل یا بلند کردن اجسام سنگین تا حد امکان خودداری کنید.
 • از داشتن رابطه جنسی همراه با دخول خودداری کنید.
 • هنگام انجام فعالیت‌های ورزشی مراقب آسیب به پرده بکارت باشید.
 • از وارد کردن اجسام خارجی به واژن خودداری کنید.
 • تامپون قاعدگی را در هنگام باکرگی به واژن وارد نکنید.
 • از خوردن ضربه سنگین به واژن خود جلوگیری کنید.
درد پارگی پرده بکارت
درد پارگی پرده بکارت

نکات مهم قبل از اولین دخول

دانستن نکات زیر برای شما قبل از اینکه اقدام به از دست دادن باکرگی خود کنید بسیار مفید خواهد بود:

 • رابطه جنسی خشن و با زور و فشار انجام ندهید.
 • هنگام برقراری اولین رابطه جنسی، باید تحریک کافی و آمادگی صورت گرفته باشد تا از آسیب‌های احتمالی جلوگیری شود.
 • در دفعات اول انجام رابطه جنسی واژینال که ممکن است با درد همراه باشد، می‌توانید از روان‌کننده‌های مخصوص یا داروی بی حسی موضعی مخصوص اینکار استفاده نمائید.
 • قبل از اولین آمیزش جنسی اطلاعات کافی و صحیح درباره انجام اینکار کسب کنید و پس برقراری اولین رابطه، صحبت با یک پزشک متخصص زنان می‌تواند در داشتن رابطه بعدی بهتر کمک کننده باشد.
مشاوره و تست HPV
مشاوره و تست HPV

کلام آخر

پرده بکارت به صورت یک غشای مخاطی است که در ورودی واژن قرار گرفته و در نخستین رابطه جنسی از بین می‌رود و در مواردی ممکن است علائم پاره شدن پرده بکارت با خونریزی و احساس درد خفیفی همراه باشد. بر خلاف سایر اندام‌ها یا بافت‌هایی که هدف مشخصی دارند، پرده بکارت هدف شناخته شده‌ای در بدن یا سیستم تولید مثل ندارد. با این‌حال هیچ یک از این علائم مبنای درستی برای تشخیص پارگی پرده بکارت به حساب نمی‌آیند. به همین دلیل بهتر است برای اطمینان از سلامت پرده بکارت خود، با یک پزشک متخصص زنان و زایمان مشورت کنید.

پرده بکارت چیست؟

پرده بکارت یک بخش کوچک و نازک از بافت دهانه واژن است. پرده بکارت توسط بافت‌های باقی مانده از رشد جنین تشکیل می‌شود. اندازه، شکل و ضخامت پرده بکارت برای افراد متفاوت است و می‌تواند در طول زمان تغییر کند.

پرده بکارت کجاست؟

پرده بکارت شما می‌تواند چند موقعیت مختلف در اطراف دهانه واژن شما داشته باشد و در اشکال و اندازه‌های مختلفی وجود داشته باشد.

آیا پرده بکارت بعد از آسیب دیدن ترمیم می‌شود؟

خیر، پرده بکارت شما بعد از پارگی نمی‌تواند دوباره ترمیم شود. پرده بکارت یک غشای‌بافتی است که در طول رشد جنین تشکیل شده است و نمی‌تواند دوباره در بزرگسالان رشد کند.(2)

آیا خودارضایی باعث پاره شدن پرده بکارت می شود؟

خودارضایی اگر با مالش قسمت‌های بیرونی واژن انجام شود پرده بکارت پاره نمی‌شود. اما اگر دست یا اجسام خارجی را هنگام خودارضایی به قسمت داخلی واژن وارد کنید احتمال پارگی پرده بکارت وجود دارد.

آیا فشار اب باعث پارگی میشه؟

خیر، فشار آب باعث پارگی پرده بکارت نمی‌شود. پارگی با وارد کردن اجسام، آمیزش جنسی، ضربه شدید به واژن اتفاق خواهد افتاد.

آیا پاره شدن پرده بکارت درد دارد؟

برخی افراد ممکن است درد خفیفی را هنگام پارگی پرده بکارت تجربه کنند و برخی هم اصلا این احساس درد را حس نمی‌کنند. به افرادی که معمولا از برقراری اولین دخول و رابطه جنسی که توأم با از دست دادن پرده بکارت به دلیل ترس از درد اجتناب می‌کنند، توصیه می‌شود از بی‌حس کننده‌های موضعی مخصوص اینکار استفاده نمایند.

منبع .healthline clevelandclinic
203 نظر
 1. . گفت

  سلام من فکر کنم چند روز پیش با انگشتم پردمو زدم و خیلی پشیمونم بعد من تا به حال رابطه جنسی نداشتم الان یعنی هنوزم باکرم دیگه؟

  1. علی شاملو (کارشناس) گفت

   سلام وقت بخیر
   مفهوم باکرگی با داشتن پرده بکارت یکی نیست. چه بسا افرادی هزاران جور رابطه بدون دخول واژینال تجربه می‌کنند اما هنوز خود را باکره می‌دانند. درهرحال این بسته با تعریف شما و همسر آینده شما از باکرگی خواهد داشت.

 2. ملودی گفت

  سلام ببخشید من ۱۵ سالمه چند روز پیش انگشت کردم داخل واژنم و واقعا پشیمونم من خون و درد نداشتم ولی دو روز بعدش یعنی امروز یکم خون قرمز ازم اومد لکه بینیه بخاطر همین مثلا اگه برم پیش پزشک که چکش کنه خودش متوجه میشه که چطور پرده پاره شده؟یعنی فرق انگشت و رابطه جنسی رو میتونه تشخیص بده؟

  1. علی شاملو (کارشناس) گفت

   سلام وقت بخیر
   بله به احتمال خیلی زیاد پزشک متخصص زنان متوجه نحوه ایجاد آسیب خواهد شد.

 3. . گفت

  سلام خواهش میکنم جواب بدین
  من ۱۳ سالمه
  و از سر کنجکاوی انگشت اشاره ام رو به اندازه دو بند انگشت درون واژن کردم
  و درد کمی رو حس کنم ولی ن خونی ن چیزی
  تروخدا بگین من الان پردم از بین رفته یا نه😭😭😭😭😭

  1. علی شاملو (کارشناس) گفت

   سلام وقت بخیر
   ممکن است آسیب به پرده بکارت وارد شده باشد. نگران نباشید، آسیب ناشی از وارد کردن انگشت با داشتن رابطه جنسی قابل تشخیص خواهد بود. ضمنا برخی از انواع پرده بکارت خونریزی و پارگی نخواهند داشت.
   برای اطمینان می‌توانید به متخصص زنان مراجعه نمائید.

 4. ماریا گفت

  پرده بکارت حلقوی پایه بلند یعنی چی؟
  آیا با نزدیکی کردن و دخول خون میاد؟

  1. علی شاملو (کارشناس) گفت

   سلام وقت بخیر
   پرده بکارت حلقوی به دو نوع قایل اتساع و غیرقابل اتساع تقسیم می‌شود که قابل اتساع از طریق رابطه جنسی پاره نشده و خونریزی نخواهد داشت.

 5. نسیم گفت

  با سلام من چند سال پیش موقع ورزش و تمرین ۱۸۰ چند روز احساس کشیدگی در دهانه واژن داشتم توجه نمیکردم تا اینکه یک روز حین تمرین یک خون صورتی کمرنک اندازه یک بند انگشت دیدم الان پرده خودمو چک میکنم چیزی شبیه پرده حلقوی یا هلالی میبینم سوالم اینه ایا ممکنه پرده فقط اسیب دیده باشه و پاره نشده باشه و اینکه سوراخی که من میبینم گاهی باز و گاهی بسته میشه و وقتی با دست لمس میکنم اندازه اش بیشتر میشه آیا پرده من ارتجاعیه؟

  1. علی شاملو (کارشناس) گفت

   سلام وقت بخیر
   باز کردن پاها به اندازه ی 180 درجه، آسیبی به پرده ی پکارت نمی زند.
   همچنین تشخیص نوع پرده بکارت تنها با معاینه و توسط پزشک متخصص زنان صورت خواهد گرفت.

 6. Nazanin گفت

  سلام وقت بخیر
  من نامزدم اندازه ۲،۳سانت انگشتش رو در واژنم فرو کرد
  اون موقع هیچ دردی نداشتم
  هیچ خونریزی نداشتم
  فقط یه کم سوزش داشتم
  ولی فرداش اندازه چند قطره خون اومد
  و شب اش عادت ماهیانه شدم
  امکان داره پرده ام پاره شده باشه؟

  1. علی شاملو (کارشناس) گفت

   سلام وقت بخیر
   بله احتمال آسیب وجود دارد.

   1. Nazanin گفت

    آسیب یعنی مثلا خراش برداشته
    یا کاملا پاره شده؟

   2. علی شاملو (کارشناس) گفت

    با یکبار انجام اینکار، احتمال آسیب وجود دارد نه پارگی کامل. در این مورد بستگی به نوع پرده بکارت شما نیز دارد. برخی از انواع هایمن مانند حلقوی قابل اتساع و ارتجاعی خونریزی نخواهند شود و پاره نخواهند شد. این مورد با معاینه پزشک متخصص زنان مشخص خواهد شد.

   3. Nazanin گفت

    آخه وقتی هیچ خونی نیومده چرا احتمال آسیب وجود داره؟

   4. علی شاملو (کارشناس) گفت

    خونریزی حتمی هنگام پارگی و آسیب به پرده بکارت باور غلطی است که رواج یافته. ممکن است خونریزی نکرده باشید اما آسیب وارد شده باشد.
    اگر نامزدتان بوده که مشکلی ندارد و انشاالله باهم ازدواج خواهید کرد.

  2. Fh گفت

   سلام من با نامزدم در حال معاشقه بودیم که یهو یه ضربه ب واژنم وارد شد اما داخل نرفت و بعد ک دستمال کشیدم دیدم خون کم رنگی اومده ترسیدم و رفتم دستشویی دستمال کشیدم دیدم که خون نیومد اما یهو چند قطره خون اومد اما تاکید میکنم اصلا داخل واژنم نشد آیا امکان پاره شدن بکارتم هست

   1. علی شاملو (کارشناس) گفت

    سلام وقت بخیر
    خونریزی پس از ضربه به واژن معمولا طبیعی است و اگر ضربه خیلی شدید نباشد، آسیبی به پرده بکارت وارد نخواهد شد، نگران نباشید.

 7. P گفت

  سلام وقت بخیر یه چند تا سوال داشتم
  اگه یه بند انگشت وارد واژن بشه باعث آسیب به هایمن میشه
  ۲ _فشار پاها به هم جوری که به واژن فشار بیاد برا خود ارضایی اونم ممکنه به هایمن آسیب برسونه
  ۳_اگه تو استخر بپریم و احساس سوزش و کمی درد بکنیم چی
  ۴_ممکنه محل ادرار و واژن یکی باشه ؟ اگه یکی بود ربطی به پارگی هایمان که ندارن؟!و اینکه میتونه تو بعضی از افراد اونقدر نزدیک باشه که دچار اشتباه بشن ؟!

  ببخشید مستقیم پرسیدم و میدونم که بعضی از سوال هارو پاسخ دادید
  ولی ممنون میشن مال منم پاسخ بدید🙏🙏🙏

  1. علی شاملو (کارشناس) گفت

   سلام وقت بخیر
   1- بله احتمال آسیب وجود دارد.
   2- خیر
   3- خیر
   4- متوجه سوالتون نشدم.

  2. .. گفت

   سلام وقتتون بخیر
   من خودارضایی انجام دادم اما چیزی وارد نکردم چند ساعت بعد خون روشن زیادی ازم دفع شد این میتونه نشونه پارگی بکارت باشه؟

   1. علی شاملو (کارشناس) گفت

    سلام وقت بخیر
    بدون دخول، پرده بکارت آسیب نخواهد دید. نگران نباشید. ممکن است خون پریودی شما باشد.
    ضمنا توصیه می‌شود از انجام خودارضایی خودداری نمائید، چراکه منجر به عوارض جبران ناپذیری در آینده خواهد شد.

 8. محدثه گفت

  سلام من بچه بودم رو قسمت فلزی انتهای صندلی دو چرخه نشته بودم بعد تعادلم و از دست دادم افتادم یکم بهم فشار وارد شد و مدتی هم خونریزی زیاد داشتم احتمال هست پرده بکارتم پاره شده باشه؟

  1. علی شاملو (کارشناس) گفت

   سلام وقت بخیر
   اگر فلز مستقیما وارد واژن شده بله احتمال آسیب وجود دارد. د غیر این صورت خیر!
   با افتادن به این شکل هم آسیبی به بکارت وارد نخواهد شد، نگران نباشید.

   1. محدثه گفت

    قسمت فلزیش جوری نبود وارد بشه ولی گفتم خونریزی داشتم بعد واسه ادرار دردم داشتم مدتی نمیدونم خیلی میترسم

 9. سوان گفت

  سلام وقت بخير
  من رابطه داشتم و با انگشت نامزدم وارد واژنم شد و يك لحظه درد داشت و بعد اندازه يك قطره خون اومد و بعد براي ادرار درد داشتم اين درد ناشي از رابطه هست يا پرده ازبين رفته و كلا
  ايا پرده از بين رفته يا ممكنه فقط اسيب ديده باشه؟

  1. علی شاملو (کارشناس) گفت

   سلام وقت بخیر
   بله احتمالا پرده بکارت شما آسیب دیده است.

   1. سوگول گفت

    سلام ببخشید من ی سوال دارم بنده در وردی واژن گوشت هایی می بینم و اصلا شبیه به پرده بکارت احساس می کنم نیستن اونها چین؟؟

   2. علی شاملو (کارشناس) گفت

    سلام وقت بخیر
    شاید لابیا مینور منظورتان هست. در مقاله ای جداگانه به طور کامل درباره آناتومی دستگاه تناسلی زنان صحبت کرده ایم و میتوانید مطالعه کنید.

 10. مینا گفت

  سلام، بنده یک بار رابطه جنسی با دوست پسرم برقرار کردم و اصلا خونریزی نداشتم بعد به دکتر زنان مراجعه کردم، دکتر گفت تو باکره ای و پرده ات از نوع حلقوی هست و اگر رابطه برقرار کنی پرده تو پاره میشود، دیگر رویم نشد به دکتر بگویم من رابطه برقرار کردم و اصلا خونریزی نداشتم اما برایم تعجب داشت چگونه با اینکه رابطه برقرار کرده بودم اما دکتر تشخیص نداد

  1. علی شاملو (کارشناس) گفت

   سلام وقت بخیر
   پرده بکارت حلقوی، ممکن است قابل اتساع یا غیر قابل اتساع باشد. پرده حلقوی و قابل اتساع از طریق برقراری رابطه جنسی پاره نشده و خونریزی نخواهد داشت.

 11. M.p گفت

  سلام وقت بخیر
  ببخشید من رابطه کامل نداشتم ولی سر الت کمی وارد واژنم شد بعدش پاشدم دستمال گذاشتم که دیدم چند قطره خون روشن اومد،قبلا هم که نامه سلامت گرفتم گفت که پرده حلقوی پایه بلنده
  میخواستم بدونم که به پرده اسیب دیده یا کامل از بین رفته ؟

  1. علی شاملو (کارشناس) گفت

   سلام وقت بخیر
   پرده بکارت حلقوی، ممکن است قابل اتساع یا غیر قابل اتساع باشد. پرده حلقوی و قابل اتساع از طریق برقراری رابطه جنسی نیز پاره نشده و خونریزی نخواهد داشت. اما غیرقابل اتساع ممکن است با ورود آلت پاره شده یا آسیب ببیند.

 12. .... گفت

  سلام وقت بخیر
  ممکن پرده به خاطر به ضربه کوچیک هنگام شستشو پاره شه یه مقدار خون هم اومد؟

  1. علی شاملو (کارشناس) گفت

   سلام وقت بخیر
   درصورت وارد نشدن انگشت یا شیء خارجی به داخل واژن احتمال آسیب به پرده بکارت وجود ندارد.

 13. افرا گفت

  سلام حالتون خوبه من تاحالا چیزی وارد واژنم نشده فقط یک بار بهدخاطر عفونت و خارشی که دشتم فشار آوردم (از روی لباس بود البته ) بهدش دردم گرفت واقعا میترسم اسیب دیده باشه بکارتمم با ایینه نگاه کردم احساس میکنم در قسمت بالایی نزدیک مجاری ادرار ۷ مانند هست انگار شکل قطره هستش و قسمت تیزش بالا هستش و پایین گرده مثل عکسای هایمن که تونت هستش گرد نیست میترسم اسیب دیده باشه 😔

  1. علی شاملو (کارشناس) گفت

   سلام وقت بخیر
   درصورتی که انگشت یا شیء وارد واژن نشده احتمال آسیب وجود ندارد. نگران نباشید.
   شکل واژن هرفردی متفاوت است و نمی‌توان با مقایسه عکس‌های موجود در اینترنت تشخیص آسیب یا پارگی را داد و این فقط با معاینه توسط پزشک متخصص زنان مشخص خواهد شد.

   1. افرا گفت

    پس اسیب ندیده با این شرایط ؟

   2. علی شاملو (کارشناس) گفت

    خیر

 14. سیمین گفت

  سلام من با اولین رابطه جنسی که دخول داشتیم همراه با سوزش شدید خون ریزی کردم زیاد و الان دو روزه ک خیلی کم هی خون میاد ولی شکل داخل واژنم تغییر زیادی نکرده که باز شده باشه به نظرتون بکارتم اسیب دیده؟

  1. علی شاملو (کارشناس) گفت

   سلام وقت بخیر
   قطعا با دخول پرده بکارت آسیب خواهد دید.

   1. P گفت

    سلام ، وقت بخیر . خسته نباشد
    ببخشید اگه دو بند انگشت یا از اونم کم تر وارد واژن بشه باعث آسیب میشه
    یا فشار پاها بهم برا خودارضایی
    وپریدن تو استخر که احساس سوزش و کمی درد بکنی
    واگه محل ادرار و واژن یکی باشه به بکارت که ربطی نداره!؟ممکنه اونقدر نزدیک باشه که احساس کنیم یکین؟
    ببخشین که انقدر مستقیم پرسیدم و شاید خیلی از این سوالارو جواب داده باشین
    ولی ممنون میشم پاسخ من رو هم بدین 🙏🙏🙏

   2. علی شاملو (کارشناس) گفت

    سلام وقت بخیر
    1- بله احتمال آسیب وجود دارد.
    2- خیر
    3- خیر
    4- متوجه سوالتون نشدم.

 15. A گفت

  ببخشید داشتن پرده مهمه؟ اخه میخوام با شوهرم رابطه داشته باشم ولی خب یخوردع استرس دارم

  1. علی شاملو (کارشناس) گفت

   سلام وقت بخیر
   مهم بودن، بستگی به فرهنگ و خط قرمزهای همسر دارد. دراین باره با ایشان صحبت کنید.

 16. لاله گفت

  سلام خسته نباشید تا حالا چیزی وارد واژن نشده فقط یک بار فشار از روی (لباس ) بوده که درد هم داشته ولی هیچ لک یا خونی دیده نشده پرده بکارت من در قسمت ابتدایی که نزدیک به مجاری ادراری هست ۷ مانند هستش بقیه قسمت ها گرد هستند بکارت من اسیب دیده یا نه ؟

  1. علی شاملو (کارشناس) گفت

   سلام وقت بخیر
   خیر احتمال آسیب در این شرایط وجود ندارد.

 17. فاطمه گفت

  سلام من بچه بودم رو کنجکاوی انگشتمو داخل واژنم کردم
  هیچ درد خونریزی نداشتم به پزشک هم مراجع کردم گفت سالمی ولی گواهی نداد امکانش هست دروغ گفتح باشه؟!

  1. علی شاملو (کارشناس) گفت

   سلام وقت بخیر
   اگر توسط پزشک معاینه شدید جای نگرانی نیست.

 18. Zahra گفت

  سلام وقت بخیر خسته نباشید
  دیروز ما رفته بودیم شهر بازی و سوار ماشین برقی شدیم با دوستم و اون کنارم نشست حین تصادف با ماشین دیگه به اون ناحیه ضربه ای وارد شد ولی خون نیومد ولی از دیروزه که درد خفیفی دارم علتش چی هست امکانش هست پرده بکارت آسیب دیده باشه

  1. علی شاملو (کارشناس) گفت

   سلام وقت بخیر
   احتمال آسیب به پرده بکارت درصورتی که ضربه کاملا مستقیم و به صورت نفوذی به واژن وارد شده باشد وجود دارد.
   خیلی جای نگرانی وجود ندارد، برای اطمینان می‌توانید به پزشک متخصص زنان نیز مراجعه نمائید.

 19. رضایی گفت

  سلام ببخشید میخواستم بدونم اگر آلت تناسلی فقط در دهانه واژن قرار گرفته باشد احتمال آسیب دیدن پرده وجود دارد
  دخول انجام نشده اصلا فقط در همین حد

  1. علی شاملو (کارشناس) گفت

   سلام وقت بخیر
   پرده بکارت در حدود 1 الی 2 سانتی متر از ورودی واژن قرار دارد و با ورود آلت تناسلی به داخل واژن احتمال آسیب وجود دارد. در غیر این صورت خیر.

 20. افرا گفت

  سلام با فشار و مالش از روی (((لباس)(() آیا بکارت خراش یا آسیب میبیند

  1. علی شاملو (کارشناس) گفت

   سلام
   خیر

 21. آلاله گفت

  سلام وقت بخیر
  من انگشت وارد واژنم کردم و شبش خون ریزی داشتم و پریود هم نبودم میدونم هم ممکنه پرده اسیب دیده باشه
  ولی سوال من این هست که در تست بکارت اینکه با انگشت بوده یا دخول انجام شده قابل تشخیص هست یا خیر

  1. علی شاملو (کارشناس) گفت

   سلام وقت شماهم بخیر
   اینکه پارگی با ورود انگشت بوده یا رابطه، توسط پزشک قابل تشخیص است، اما اینکه در گواهی ذکر می‌شود را اطلاعی نداریم.

 22. ناشناس گفت

  سلام وقتتون بخیر من با انگشت داخل واژن کردم بعدش یک ساعت بعد از یک قطره هم کمتر خون دیدم یعنی پرده بکارتم پاره شدع ؟

  1. علی شاملو (کارشناس) گفت

   سلام وقت بخیر
   بله احتمالا پرده بکارت آسیب دیده است.

 23. گفت

  سلام خسته نباشید
  من یه روز رفته بودم خونه دوس پسرم اون تو حالت نشسته بود و من رفتم بغلش نشستم جایی ک آلت تناسلی هست و با واژنم یکم حسش کردم ولی لباس داشتیم کاملا
  بعدش ک رفتم خونه چند قطره خون تو لباس زیرم دیدم ممکنه پرده بکارتم پاره شده باشه

  1. علی شاملو (کارشناس) گفت

   سلام وقت بخیر
   خیر احتمال آسیب در این شرایط وجود ندارد.

   1. Zx گفت

    ببخشید پس دلیل خون چقدر میتونه باشه

   2. علی شاملو (کارشناس) گفت

    ممکن است به علت همزمانی با دوران پریود یا آسیب به بافت‌های بیرونی واژن به دلیل اصطکاک با شلوار خونریزی مشاهده کرده باشید.

   3. aaa گفت

    سلام وقت بخیر امکانش هست پرده بکارت حلقوی باشه ولی خون نیاد

   4. علی شاملو (کارشناس) گفت

    سلام وقت بخیر
    بله.

 24. _ گفت

  سلام بعد از خودارضایی با فشار اب بعد از یک ساعت یک لخته نازک و باریک تو ترشحم دیدم
  اما خیلی خیلی کم بود
  ممکنه بکارتم از بین رفته باشه؟

  1. علی شاملو (کارشناس) گفت

   سلام وقت بخیر
   با فشار آب، پرده بکارت آسیب نخواهد دید.

 25. …. گفت

  سلام ببخشید من امروز رفتم موج های ابی سرسره بعد ک اومدم پایین خیلی شدت اب زیاد بود اومدم دیدم خون چند قطره از واژنم خارج شده ممکنه پرده بکارتم باشه؟

  1. علی شاملو (کارشناس) گفت

   سلام وقت بخیر
   احتمال آسیب به پرده بکارت با فشار آب بسیار کم و بعید خواهد بود. ممکن است به علت فشار زیاد به قسمت‌های داخلی واژن آسیبی ایجاد شده باشد که منجر به خونریزی شده باشد.

 26. رز گفت

  سلام،من خودارضایی کردم ولی چیزی داخل نکردم خیلی کم دیلدو رو داخل کردم در حد یک بند انگشت
  دو ساعت بعد ازم خون اومد حدود سه چهار قطره
  الانم همراه مایع منی کمی خون میاد
  یعنی پرده ام پاره شده🥺🥺🥺؟؟؟؟
  خواهشا راهنماییم کنید

  1. علی شاملو (کارشناس) گفت

   سلام وقت بخیر
   پرده بکارت در حدود فاصله 1 الی 2 سانتی متر از ورودی واژن قرار دارد و وارد کردن هرگونه شیء خارجی منجر به آسیب به پرده بکارت خواهد شد.
   ضمنا توصیه می‌شود از انجام خودارضایی پرهیز کنید، چراکه منجر به عوارض جبران ناپذیری در آینده برای شما خواهد شد.

 27. Z گفت

  سلام وقت بخیر بنده ۱۵سالم هست یه بار که خود ارضایی میکردم از روی شلوار بود ویک ذره سریع بود بعد که رفتم دستشویی یه نقطه خون زیاد نبود خیلی کم بود ممکنه پرده پاره شده باشه بخدا میترسم ممنون میشم جواب بدید

  1. علی شاملو (کارشناس) گفت

   سلام وقت بخیر
   درصورتی که خودارضایی مالشی بوده و انگشت خود را وارد واژن نکرده‌اید آسیبی به پرده بکارت وارد نشده است.
   ضمنا توصیه می‌کنیم از انجام اینکار خودداری نمائید، چراکه عوارض جبران‌ناپذیری برای شما در آینده خواهد شد.

 28. زهرا گفت

  ممنون فقط میخام بدونم علان پردم ارتجاعی یا حلقویه با انگشت شدن که نه خون ریزی کرده نه دردی حس کردم و یکی دو ماه است که هیچ علاعمی ندارم آیا پاره شده

  1. علی شاملو (کارشناس) گفت

   نوع پرده بکارت تنها با معاینه پزشک مشخص خواهد شد.

 29. زهرا گفت

  سلام خسته نباشید من دوتا انگشتم رو تقریباً تا ته رد کردم داخل واژنم ولی هیچ خون و دردی حس نکردم آیا پرده دارم

  1. علی شاملو (کارشناس) گفت

   سلام وقت بخیر
   درصورتی که پیش از این رابطه جنسی یا دخول نداشته‌اید، ممکن است پرده بکارت شما از نوع حلقوی یا ارتجاعی باشد که آسیب نمیبیند یا خونریزی ندارد.

   1. زهرا گفت

    ن هیچ رابطه ای نداشتم فقط میخام بدونم احتمال اینکه پردم رفته باشه هست چون هیچ علاعمی حس نمیکنم

   2. مریم گفت

    سلام من ۲۲ سالمه اول دبیرستان که بودم یه بار اشتباهی انگشتم کامل وارد واژنم شد
    و هیچ درد وسوزشی و خونریزی نداشتم
    حتی بعدش دوباره امتحان کردم بازم همینطور هیچ چیزی نشد بنظرتون پرده من هم حلوقی ارتحاعی هستش؟

   3. علی شاملو (کارشناس) گفت

    سلام وقت بخیر
    نوع پرده بکارت تنها با معاینه توسط پزشکی قانونی یا متخصص زنان مشخص خواهد شد.

 30. ناشناس گفت

  سلام من در کودکی انگشتم رو وارد کردم و از همون لحظه هر ماه پریود میشم
  پرده سالمه ،،؟؟

  1. علی شاملو (کارشناس) گفت

   سلام وقت بخیر
   ارتباطی بین این دو مورد وجود ندارد.
   اما وارد کردن انگشت به داخل واژن ممکن است منجر به از آسیب به پرده بکارت شود.

 31. . گفت

  سلام وقتتون بخیر با وارد کردن یک جسم کوچیک در حد ۲ ، ۳ سانت که قطرشم از انگشت شاید کمتر باشه امکان پارگی هست؟ چون موقعه ادرار احساس کمی درد دارم و یکم خونریزی
  احیانا به دیواره داخل واژن آسیب وارد نشده؟
  ممنون میشم جواب بدین

  1. علی شاملو (کارشناس) گفت

   سلام وقت بخیر
   وارد کردن هرگونه جسم خارجی به داخل واژن منجر به آسیب به بکارت خواهد شد.

 32. ناشناس گفت

  سلام من جسم سنگینی حدود ۲۰ کیلو بلند کردم بعدش بلافاصله ازم خون اومد حدود نیم ساعت
  یعنی خونی که از واژنم خارج شده به خاطر پارکی بکارته؟
  ممنون میشم جواب بدین🙏

  1. علی شاملو (کارشناس) گفت

   سلام وقت بخیر
   احتمال آسیب در این شرایط بسیار کم است.
   ضمنا خونریزی ناشی از پارگی پرده بکارت، آنقدر شدید نخواهد بود و مدت کوتاهی طول خواهد کشید. ممکن است خونریزی ایجاد شده به علت تداخل با زمان پریود بوده باشد. درهرصورت باید برای بررسی توسط پزشک متخصص زنان معاینه شوید.

   1. ناشناس گفت

    سلامی دوباره خسته نباشید
    کمتر از نیم ساعت بود دقیق یادم نمیاد ولی یه چند دیقه ای طول کشید بعدش ۱۵ روز بعد فک کنم پریود شدم خیلی میترسم
    لازمه ک برم دکتر ؟
    یا چیزی نیست؟

   2. علی شاملو (کارشناس) گفت

    سلام مجدد
    می‌توانید به جهت رفع نگرانی به پزشک مراجعه نمائید.

 33. y.u گفت

  سلام وقت بخیر ببخشید پرده بکارت چقدر با دهانه واژن فاصله داره؟ ممکنه با ورود انگشت به اندازه دو بند انگشت پاره بشه؟ تو بچگیم از روی کنجکاوی اینکارو کردن و الان که نامزد کردم مدااام استرس دارم اگر به پزشک زنان بگم این اتفاق رو ممکنه که اگر پردم پاره شده باشه بزنه سالمه یا خودش متوجه میشه

  1. علی شاملو (کارشناس) گفت

   سلام وقت بخیر
   حدود 2 سانتی متر.
   احتمال پارگی در این شرایط بسیار بعید است و ممکن اگر ورود انگشت عمیق بوده، آسیب جزئی ایجاد شده باشد.
   نگران نباشید به پزشک مراجعه کنید.

 34. .. گفت

  سلام
  من یه شب خود ارضایی کردم (با انگشت اشاره‌ام حدودا 8 سانته ) صبح که بیدار شدم کمی پیاده روی کردم یک ساعت بعدش چن تا لکه قهوه‌ای روشن روی لباس زیرم بود یعنی پرده بکارتم پاره شده ؟ من دیگه پرده ندارممم؟

  1. علی شاملو (کارشناس) گفت

   سلام وقت بخیر
   وادر کردن هرگونه شیء خارجی مانند انگشت، اشیاء و آلت تناسلی به داخل واژن منجر به پارگی و آسیب به پرده بکارت خواهد شد.
   ضمنا توصیه می‌کنیم از انجام خودارضایی پرهیز کنید، چراکه علاوه بر مشکلات روحی، عوارض جسمی جبران ناپذیری در آینده خواهد داشت. در مجله سلامت کیوان عوارض خودارضایی را می‌توانید مطالعه کنید.

  2. مدیسا گفت

   سلام وقتتون بخیر
   من روز ۶ پریودیم بودم خوب شدم خون نمیدیدم لکه هم نداشتم رفتم حمام و با فشار دوش آب که فاصله اش با من زیاده در حد پنج دقیقه خود ارضایی کردم
   فرداش یه لکه قهوه ای دیدم
   بنظرتون لکه بخاطر چی بوده؟

   1. علی شاملو (کارشناس) گفت

    سلام وقت بخیر
    امکان آسیب به پرده بکارت با فشار آب وجود ندارد.
    لکه بینی ممکن است به دلیل تغییرات قاعدگی باشد که درصورت عدم تکرار مشکلی ندارد.
    ضمنا توصیه می‌شود از انجام خودارضایی پرهیز کنید، چراکه عوارض جبران ناپذیری برای شما در آینده خواهد داشت.

نظر بگذارید

ایمیل شما منتشر نمی شود.