پیشگیری از ابتلا به آنفولانزا

پیشگیری از ابتلا به آنفولانزا ویروس آنفولانزا

دسته‌بندی : ویروس آنفولانزا |
در گروه : بیماران

بهترین راه برای پیشگیری از ابتلا به آنفولانزا این است که هر سال واکسن آن زده شود. دریافت واکسن آنفولانزا سبب کاهش بیماری‌های ناشی از ویروس آنفولانزا، غیبت‌هایی که در محل کار و مدرسه به دلیل آنفولانزا انجام می‌شود و مرگ و میر ناشی از بیماری‌های مرتبط با ویروس در کودکان می‌گردد.

هر ساله امکان تزریق واکسن در افراد بالای سن 6 ماهگی و قبل از شروع چرخش ویروس در جامعه (مهر ماه) وجود دارد.

واکسیناسیون در افراد پر خطر (افراد بالای 65 سال، کودکان زیر 5 سال، زنان باردار، افرادی که تحت شرایط پزشکی خاصی مانند کسانی که برای آسم، دیابت، سرطان و یا بیماری‌های قلبی دارو مصرف می‌کنند) و کسانی که با این افراد سروکار دارند و از آن‌ها مراقبت می‌کنند، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است زیرا منجر به کاهش خطر ایجاد بیماری‌های شدید ناشی از این ویروس می‌شود. کودکان زیر 6 ماه که نمی‌توانند واکسن را دریافت کنند، چنانچه زنان باردار در طول بارداری خود واکسن را دریافت کنند، آنتی‌بادی‌های تولید شده در بدن مادر می‌تواند کودک را تا سن 6 ماهگی (سنی که امکان تزریق واکسن به خود بچه وجود دارد) در برابر ویروس محافظت کند.

از دیگر راه‌های پیشگیری می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • پرهیز از تماس نزدیک با افراد بیمار
  • محدود کردن تماس از قبیل دست و روبوسی با فردی که بیمار است
  • استراحت در خانه برای حداقل 24 ساعت پس از قطع شدن تب (قطع شدن تب بایستی طی 24 ساعت بدون استفاده از داروهای تب بر صورت بگیرد)
  • پوشاندن دهان و بینی با یک دستمال به هنگام عطسه و سرفه و پس از آن هم دستمال را دور انداخته و دستان خود را با آب و صابون بشویید.
  • از تماس دست‌ها به چشم‌ها، بینی و دهان خود پرهیز کنید زیرا امکان انتقال ویروس از این راه‌ها وجود دارد.
  • در صورت تجویز داروهای ضد ویروس آنفولانزا توسط پزشک، حتما آن‌ها را استفاده نمایید که امکان پخش ویروس به دیگران کاهش پیدا کند.