علائم سردرد کرونا و روش درمان

0 23,165
زمان مطالعه این مطلب: 4 دقیقه

کرونا یک بیماری تنفسی است که می‌تواند ریه‌های شما را تحت تاثیر قرار دهد. یکی از علائم شایع کرونا سردرد است که مطالعات زیادی آن را تایید کرده‌اند. حتی در برخی موارد، قبل از بروز مشکلات تنفسی و دیگر علائم، افراد دچار سردرد کرونا می‌شوند. البته لازم به ذکر است سردرد از علائم قطعی کرونا نیست؛ ممکن است علت سردرد شما بیمار دیگری باشد و یا ابتلای شما به کرونا باعث سردرد نشود و علائم دیگری را تجربه کنید.

علت سردرد در کرونا چیست؟

بسیاری از ویروس های تنفسی مانند کرونا منجر به سردرد می‌شوند. در همه انواع سویه‌های کرونا یکی از علائم شایع، سردرد ناشی از این ویروس بوده است، اما در سویه امیکرون، مبتلایان سردرد بیشتری را تجربه می‌کنند.

علت اینکه افراد مبتلا به ویروس کرونا سردرد را تجربه می‌کنند، ورود بدن به فاز التهابی است. در این مرحله، سیستم ایمنی بدن برای نابودی ویروس، پروتئین‌های التهابی ساخته و در جریان خون رها می‌کند. وظیفه این پروتئین تقویت سیستم ایمنی بدن و بالا بردن مقاومت بدن در برابر ویروس است. در نتیجه یکی از علت‌های سردرد ویروسی ناشی از درگیری سیستم ایمنی بدن با ویروس است. علت دیگر سردرد در سویه امیکرون درگیر شدن سینوس‌های صورت و پیشانی به ویروس است که باعث ملتهب شدن سینوس‌ها و در نهایت سردرد می‌شود.

ویژگی های سردرد کرونا

 • شدت این سردرد متوسط تا شدید است.
 • سردرد کرونایی باعث ایجاد احساس فشار در سر می‌شود.
 • این سردرد در هر دو طرف سر شما رخ می‌دهد.
 • سر درد کرونایی ممکن است با خم شدن بدتر شود.

سر درد کرونایی چقدر طول می کشد؟

اکثر بیماران مبتلا به کرونا گزارش کردند که سردرد آن‌ها در عرض 2 هفته بهبود یافته است. با این حال، برای برخی، ممکن است چند هفته بیشتر طول بکشد.

مطالب مرتبط:

سردرد کرونایی
سردرد کرونایی

تفاوت سردرد ناشی از کرونا با سردرد ناشی از میگرن

سردرد کرونایی برخلاف سردرد ناشی از میگرن، با محرک‌هایی مانند نور و صدا، بروز پیدا نمی‌کند. استرس یک محرک بسیار رایج برای سردرد ناشی از کرونا است. سردرد ناشی از کرونا ممکن است همراه با تب رخ دهد، زیرا کرونا یک بیماری ویروسی است. اما تب با میگرن و همچنین انواع دیگر سردردها مانند سردردهای تنشی غیرمعمول است.

سردرد کرونایی در افراد مبتلا به میگرن

عفونت‌های ویروسی مانند کرونا می‌توانند میگرن را بدتر کنند. افرادی که از میگرن رنج می‌برند، به دنبال عفونت ویروسی، بیشتر دچار سردرد می‌شوند. سردردهای طولانی مدت کرونایی ممکن است در بیمارانی که سابقه سردرد دارند بیشتر باشد. دقت کنید در سردرد کرونایی، درد با فشار شدید در کل سر ظاهر می‌شود.

در حالی که در میگرن سردرد به صورت ضربان یک طرفه همراه با حساسیت به نور، صدا یا حالت تهوع می‌باشد. سردرد کرونایی بیشتر به صورت فشار در کل سر ظاهر می‌شود. اگر سردرد یا سایر علائم کرونا را دارید و تمایل دارید تست کرونا (PCR) دهید به لینک زیر مراجعه کنید.

روش‌های درمان سردرد کرونایی

در صورت بروز سردرد کرونایی، بهتر است با یک پزشک متخصص مشورت و با تشخیص پزشک بهترین درمان را دریافت کنید. با اینحال برخی از بهترین روش‌های درمان سردرد کرونایی به شرح زیر است:

 • با تجویز پزشک می‌توانید مسکن خریداری و مصرف کنید: مصرف مسکن برای سردرد یک گزینه است اما بهتر است به کمتر از سه روز در هفته محدود شود. توجه کنید که به صورت روزانه مسکن مصرف نکنید زیرا خود آن‌ها می‌توانند علت سردرد (سردرد ناشی از مصرف بیش از حد دارو) باشند.
 • از یک کمپرس خنک استفاده کنید: استفاده از کمپرس خنک روی پیشانی ممکن است به تسکین سردرد کمک کند. همچنین اگر تب دارید به شما کمک می کند تا دمای بدن شما پایین بیاید.
 • سر خود را به آرامی ماساژ دهید: ماساژ ملایم اطراف پیشانی یا شقیقه‌ها در هنگام سردرد ممکن است به کاهش علائم شما کمک کند.
 • کمی استراحت کنید: اگر سردرد شدید است، سعی کنید کمی دراز بکشید و چشمان خود را ببندید. اگر قبلا از سردرد رنج می بردید، بهترین گزینه این است که درمان‌های قبلی خود را اجرا کنید.
 • از محرک‌های بروز سردرد دوری کنید: اگر محرک‌هایی را شناسایی کرده اید که باعث شروع سردرد شما می‌شوند، سعی کنید از آنها اجتناب کنید همچنین در صورتی که از نوشیدنی‌های الکل مصرف می‌کنید، باید از آن اجتناب کنید. نوشیدن الکل می تواند سردرد کرونایی را بدتر کند.
 • خواب منظم داشته باشید: سعی کنید خواب منظمی داشته باشید و استرس خود را کم و یا کنترل کنید.

در صورت بروز علائم کرونا این موارد را انجام دهید

در صورتی که احساس کردید که متوجه علائم سردرد کرونایی شده اید، بهتر است از موارد زیر پیروی کنید.

 • خود را قرنطینه کنید و پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنید.
 • با پزشک خود تماس بگیرید و با او مشورت کنید.
 • تست PCR انجام دهید.

 جهت ثبت نام برای دریافت خدمات تست کرونا (PCR) در منزل روی لینک زیر کلیک کنید.

اگر متوجه شدید که علائم شما در حال بدتر شدن است، در جستجوی فوری مراقبت‌های پزشکی باشید.

سردرد کرونایی چقدر طول می کشد؟

اکثر بیماران مبتلا به کرونا گزارش کردند که سردرد آن‌ها در عرض 2 هفته بهبود یافته است. با این حال، برای برخی، ممکن است چند هفته بیشتر طول بکشد.

تفاوت سردرد ناشی از کرونا با سردرد ناشی از میگرن چیست؟

سردرد کرونایی برخلاف سردرد ناشی از میگرن، با محرک‌هایی مانند نور و صدا، بروز پیدا نمی‌کند. استرس یک محرک بسیار رایج برای سردرد ناشی از کرونا است. سردرد ناشی از کرونا ممکن است همراه با تب رخ دهد، زیرا کرونا یک بیماری ویروسی است. اما تب با میگرن و همچنین انواع دیگر سردردها مانند سردردهای تنشی غیرمعمول است.

علت سردرد کرونایی چیست؟

سردرد اغلب یکی از ویژگی‌های عفونت‌های ویروسی از جمله کرونا است. اما برای بیشتر افراد سردرد همیشه به این معنا نیست که ویروس در بدن آن‌ها وجود دارد.

ویژگی‌های سردرد کرونایی چیست؟

شدت این سردرد متوسط تا شدید است.
سردرد کرونایی باعث ایجاد احساس فشار در سر می شود.
این سردرد در هر دو طرف سر شما رخ می‌دهد.
سر درد کرونایی ممکن است با خم شدن بدتر شود.

روش های درمان سردرد کرونایی کدام اند؟

مصرف داروهای مسکن
استفاده از یک کمپرس خنک
سر خود را به آرامی ماساژ دهید.
استراحت کنید.
از مصرف الکل اجتناب کنید.
خواب منظم داشته باشید و استرس خود را کم کنید.

برای درخواست تست کرونا (PCR)درب منزل چه اقداماتی باید انجام داد؟

خوشبختانه آزمایشگاه کیوان این خدمت را برای شما عزیزان در استان تهران و شهرهای اطراف آن فراهم کرده است.
برای درخواست تست در منزل بر روی آزمایشگاه کیوان کلیک کنید.

هزینه‌ی تست کرونا(PCR) در منزل چه قدر است؟

هزینه‌ی تست 343.700 بعلاوه هزینه ایاب و ذهاب می باشد.

چه میزان می توان به جواب تست کرونا(PCR) اعتماد کرد؟

جواب این آزمایش 70 درصد قابل اعتماد است.

منبع healthline.com yourcovidrecovery.nhs.uk
نظر بگذارید

ایمیل شما منتشر نمی شود.