بهترین روش درمان تب کرونا

2 669

تب کرونا یکی از علائم ابتلا به این بیماری است که 2 روز تا 2 هفته پس از مواجهه با ویروس کووید 19 بروز پیدا می‌کند. البته تب نشانه مبارزه بدن با بیماری است به همین دلیل بروز تب از علائم رایج و البته طبیعی ابتلا به کروناست. با این حال ممکن است برخی افراد دچار تب نشوند. تب کرونا چند درجه است؟ طبق اعلام سازمان CDC آمریکا(1)، در صورتی که دمای بدن از 38 درجه به بالا برود، صرف نظر از علت بالا رفتن دمای بدن، تب محسوب می‌شود. در ادامه بیشتر در رابطه با تب کرونا و روش‌های درمانی آن صحبت خواهیم کرد.

محدوده دمایی تب کرونا

ویروس کووید19 علاوه بر اینکه ویروس جدیدی است، خیلی از مواقع نیز غیر قابل پیش بینی عمل می‌کند. به عنوان مثال با اینکه بروز تب در بیماری کرونا رایج و طبیعی است اما محدوده مشخصی برای آن تعریف نشده است. برخی از افرادی که مبتلا هستند اصلا دچار تب نمی‌شوند و برخی دیگر نیز دچار تب شدید می‌شوند.

طبق گزارش محققین، احتمال بروز تب کرونا در کودکان مخصوصا در طی روزهای ابتدایی که علائم بیماری خودشان را نشان می‌دهند بسیار پایین است. طبق مطالعاتی که در چین صورت گرفت، از بین 373 کودک تنها 45.86% آنها تب داشتند. بنابراین نمی‌توان به طور دقیق گفت که تب کرونا چند درجه است و چگونه است.

علت تب کرونا
علت تب کرونا

مطالب مرتبط:

علت تب کرونا چیست و از کی شروع می‌شود؟

همانطور که گفتیم پس از مواجهه با ویروس کووید 19، تب کرونا از 2 تا 2 هفته بعد شروع می‌شود اما محدوده دمایی خاصی ندارد. با این حال بروز تب نشانه حاد بودن بیماری است. اکثریت کسانی که در بیمارستان بستری شدند، تب یکی از علائم آنها بود با این وجود بروز تب لزوما به معنای وخیم شدن اوضاع شما نخواهد بود.

تب شدید کرونا چقدر خطرناک است و نشانه چیست؟ طبق مطالعه‌ای که انجام گرفته، در صورتی که در طول بیماری تب مداوم کرونا را شاهد باشیم و دمای بدن تا 40 درجه و حتی بیشتر برسد، نرخ مرگ و میر متأسفانه تا 42% بالا می‌رود.(2) بنابراین تغییر دمای بدن و لزوم بر توجه به این مورد، یکی از مارکرهای بسیار مهم در تشخیص بیماران کووید-19 در مراحل اولیه است.

چه موقع برای تب و ضعف کرونا به دکتر مراجعه کنیم؟

تب و بی حالی کرونا با اینکه شاید ساده به نظر برسند اما انرژی زیادی از بیمار می‌گیرند. در صورتی که هر گونه علامتی از تب کردن در درون کرونا دارید و با فرد آلوده هم در تماس بوده‌اید حتما با پزشکتان مشورت کنید. در این شرایط، از داروها و روش‌های درمانی لازم برای کاهش تب و بی حالی کرونا جهت درمان هر چه سریع‌تر کمک بگیرید.

به طور کلی دقت داشته باشید که اصلا دلیل بروز تب چیست؟ از چند درجه به بالا تب نشان می‌دهند. در نوزادان و جنین دمای رکتومی 38 درجه به بالا تب محسوب می‌گردد. کودکان و بچه‌هایی که تازه شروع به راه رفتن کرده‌اند، دمای 39 درجه به بالا که بیش از یک روز طول بکشد خطرناک است و باید به پزشک مراجعه نمایید. بزرگسالان هم در شرایطی که دمای بدن به بالاتر از 39.4 درجه برسد، باید به حتما به پزشک مراجعه نمایید.

تب کرونا چگونه است؟
تب کرونا چگونه است؟

مطالب مرتبط:

تب کرونا چگونه است و تا چه اندازه طبیعی است؟

تب یکی از نشانه‌های رایج کروناست اما نرخ بروز آن اصلا قابل سنجش نمی‌رسد. در طی مطالعه‌ای که در سال 2020 انجام دادند به این نتیجه رسیدید که تب رایج‌ترین علائم کروناست.

تب کرونا چقدر طول می‌کشد؟

اثری که کووید 19 بر روی بدن افراد می‌گذارد متفاوت است. بنابراین اکثر مردم شدت بیماری خفیف تا متوسطی را تجربه می‌کنند. افرادی که در این گروه هستند، در صورتی که تب نیز جزو علائم باشد، بدون نیاز به بستری در بیمارستان، بین 1 تا 2 هفته کاملا ریکاوری کرده و بهبود پیدا می‌کنند.

اما کسانی که شدت بیماری در آنها بالاست و علائم شدیدتر مثل تب درجه بالا دارند، ممکن است مدت زمان بیماری به 6 هفته یا بیشتر افزایش پیدا کند. در این حالت پزشکان داروهای ضد ویروسی یا استروئیدی، دستگاه تنفسی یا درمان آنتی بادی مونوکلونال تجویز کنند.

تست کرونا در منزل
تست کرونا در منزل

مطالب مرتبط:

درمان خانگی تب

کسانی که قصد دارند برای درمان بیماری کرونای خفیف تا سطح متوسط خود در منزل بمانند و از روش‌های خانگی کمک بگیرند یا از یکی از عزیزان خود مراقبت کنند، باید با روش‌های درمان خانگی تب کرونا آشنا باشند. همانطور که گفته شد اگر علائم شدید و وخیم نباشند، با چند هفته استراحت و مراقبت در منزل بهبودی حاصل می‌شود. بهترین روش‌های درمان خانگی تب شامل استراحت مداوم، نوشیدن زیاد مایعات و استفاده از تسکین دهنده‌های درد که پزشک تجویز کرده باشد.

علاوه بر موارد گفته شده برای درمان تب و کاهش دمای بدن در طی کرونا، لباس و شلوارهای نازک بپوشید، موقع لرز کردن پتوی زیاد روی خودتان نیندازد، موقع استحمام از آب ولرم استفاده کنید و ماساژ بدنی را فراموش نکنید.

افراد سالخورده یا بزرگسالی که مشکل یا بیماری زمینه‌ای طولانی مدتی دارند حتما قبل از مصرف هر گونه داروی خانگی باید با پزشک خود مشورت کنند. این گونه افراد در معرض خطر بیشتری هستند و ابتلای آنها به بیماری کووید 19 باید زیر نظر پزشک کنترل شود. گاهی اوقات ممکن است که پزشک از شما درخواست کند که از یک پالس اکسیمتر استفاده کنید تا سطح اکسیژن و نبض بیمار را در لحظه اندازه گیری نمایید. در این شرایط فشار اکسیژن خون کمتر از 92% نشان دهنده شرایط بحرانی و نیاز به بستری در بیمارستان خواهد بود.

روش‌های سنتی درمان تب

تب‌های ویروسی مثل تب‌هایی که در اثر بیماری کرونا ایجاد شده‌اند، دمای بدن را بالاتر می‌برند. در این حالت بدن مجبور می‌شود تا بیشتر عرق تولید کند تا خنک شود اما همین عامل، باعث کم آبی بدن نیز خواهد شد. بنابراین از روش‌های سنتی درمان خانگی تب می‌توان به نوشیدن آبمیوه طبیعی، آبگوشت، عصاره گوشت، سوپ و چای بدون کافئین اشاره کرد. در عین حال استراحت زیاد و نوشیدن مایعات فراوان کمک زیادی می‌کند.

برخی درمان‌های گیاهی سنتی هم به کاهش تب ناشی از کرونا کمک زیادی می‌کنند.

 • مورینگا: گیاه مورینگا دارای انواع مواد مغذی، ویتامین‌ها، مواد معدنی، آنتی اکسیدان‌ها و عوامل ضد باکتریایی است. جوشانده این گیاه برای کاهش تب گزینه بسیار خوبی است اما اگر باردار هستید و یا داروهایی مثل لواستاتین، فکسوفنادین یا کتوکونازول مصرف می‌کنید، از این درمان گیاهی منصرف شوید.
 • ریشه گیاه کودزو: این روش درمان سنتی در طب چینی هم بسیار پرطرفدار است. این گیاه با خواص ضد التهابی به کاهش درد و تب کمک زیادی می‌کند. با این حال اگر تاموکسیفن یا متوترکسات مصرف می‌کنید یا مبتلا به سرطان پستان هستید از این داروی گیاهی استفاده نکنید. افرادی هم که داروهای ضد دیابت مصرف می‌کنند قبل از استفاده با پزشک خود مشورت نمایند.

مطالب مرتبط:

تب کرونا
تب کرونا

مطالب مرتبط:

بهترین روش تشخیص تب کرونا در کودکان و بزرگسالان چیست؟

برای اینکه تب کرونا در کودکان و بزرگسالان را تشخیص دهید، از دماسنج استفاده کنید. برای بزرگسالان و کودکان بالای 4 سال دماسنج باید زیر زبان قرار بگیرد. برای نوزادان باید به شیوه مقعدی استفاده کنید. حتما بین آخرین بار غذا خوردن یا آب نوشیدن با زمان اندازه گیری دما، باید 30 دقیقه فاصله باشد. اگر هم داروهای تب تر مصرف کرده‌اید باید 4 ساعت بعد اقدام به اندازه گیری دمای بدن کنید تا عدد اعلام شده دقیق باشد.

آیا ممکن است مبتلا به کووید19 باشیم اما تب نداشته باشیم؟

بله. با اینکه تب از نشانه‌های رایج کروناست اما برخی افراد، دچار تب نمی‌شوند. برخی افراد هم در ابتدا تب درجه پایین دارند اما به مرور بدتر می‌شود و یا ممکن است دمای بدن در نوسان باشد.

تب و بی حالی کرونا چند روز طول می‌کشد؟ کی پایین می‌آید؟

علائم کووید19 از جمله تب، با شدت‌های مختلفی در افراد بروز پیدا می‌کند و مدت زمان بهبودی هم متفاوت است. در برخی افراد که دمای بدن خیلی بالا نیست و شدت بیماری کم است، ممکن است بین چند روز تا 2 هفته و در برخی افراد که شدت بیماری زیاد است، ممکن است حداقل 6 هفته طول بکشد تا کلیه علائم از جمله تب به طور کامل رفع شوند.

فرق تب کرونا با آنفلوانزا چیست؟

تب معمولا از جمله علائم کروناست و اکثر افرادی که تست PCR کرونا آنها مثبت بوده، تب هم داشته‌اند. اما در آنفلوانزا تب معمولا رخ می‌دهد اما همیشگی نیست. با این حال علائم کرونا از جمله تب بین 2 تا 14 پس از ابتلا بروز پیدا می‌کنند اما در آنفلوانزا بین 1 تا 4 روز است.

منبع mayoclinic.org cdc.gov healthline.com
2 نظر
 1. مهرنوش ذوقی گفت

  یعنی اگه تب نداشته باشیم درگیر بیماری نیستیم؟

  1. keyvan@admin گفت

   مشخص نیست.
   در بدن هر فرد علائم متفاوتی وجود دارد، با انجام نمونه گیری میتوانید از ابتلا به ویروس کوید 19 مطمئن شوید.

نظر بگذارید

ایمیل شما منتشر نمی شود.