سایتومگالوویروس (Cytomegalovirus (CMV))

سایتومگالوویروس یک ویروس است که افراد در همه رده های سنی را درگیر می کند. در آمریکا یک کودک از هر سه کودک تا سن 5 سالگی و بالغ بر نیمی از بزرگسالان تا سن 40 سالگی با این ویروس آلوده شده اند. یکبار ابتلا به این ویروس، سبب ماندگاری مادام العمر ویروس در بدن فرد می شود که در برهه هایی از زمان می تواند مجددا فعال شود. هم چنین فرد می تواند با سویه های مختلفی از ویروس نیز مجددا الوده شود. اکثر افراد مبتلا CMV هیچ نشانه ای را بروز نمی دهند. در واقع سالم و قوی بودن سیستم ایمنی بدن فرد از بروز بیماری جلوگیری می کند. با این حال، عفونت CMV  می تواند مشکلات سلامتی جدی ای را برای افراد مبتلا به ضعف سیستم ایمنی و نوزادان متولد نشده ایجاد کند.

اکثر افراد فاقد علایم بوده و یا در صورت بروز علایم، بسیار خفیف هستند. مانند تب، گلو درد، خستگی و تورم غدد لنفاوی. در برخی موارد نیز ویروس می تواند باعث هپاتیت یا مونونوکلئوز شود. علایم عفونت با CMV در افراد با ضعف سیستم ایمنی بسیار جدی می شود بطوریکه چشم ها، ریه ها، کبد، مری، معده و روده ها را درگیر می کند. نوزادان متولد شده با عفونت مادرزادی CMV مشکلاتی را در مغز، کبد، طحال، ریه و رشد شان نشان می دهند. شایع ترین مشکلات سلامتی در نوزادان متولد شده با عفونت مادرزادی CMV، از دست دادن شنوایی ست که ممکن است پس از تولد دیده شود یا بعد ها در دوران کودکی نمایان شود.

انتقال و پیشگیری

افراد مبتلا به CMV ویروس را از طریق مایعات بدن خود مانند بزاق، ادرار، خون، اشک، اسپرم و شیر مادر انتقال می دهند. ویروس CMV از یک فرد آلوده به شیوه های زیر می تواند به دیگران منتقل شود:

  • تماس مستقیم با بزاق یا ادرار، به ویژه از نوزادان و کودکان کوچک؛
  • از طریق تماس جنسی؛
  • از شیر مادر به شیرخواران؛
  • از طریق اندام های پیوند شده و انتقال خون.

چنانچه زن بارداری در دوران بارداری خود با ویروس آلوده شود، می تواند ویروس را به جنین خود انتقال دهد. زنان باردار با کاهش تماس با بزاق و ادرار نوزادان و کودکان کوچک، می توانند خطر ابتلا به CMV را کاهش دهند. بزاق و ادرار کودکان مبتلا به CMV بیشترین مقدار ویروس را دارا هستند. یک زن باردار می بایست کمترین تماس را با بزاق یک کودک (کودک ممکن است مبتلا به عفونت باشد بدون اینکه علامتی را نشان دهد) داشته باشد بدین صورت که از استفاده مشترک از غذاهای آغشته به بزاق کودک، ظورف غذاخوری و یا فنجان و لیوان آب او پرهیز کند. همچنین زن باردار پس از تغییر پوشک بچه، باید دست هایش را بشوید. اگرچه این کار ها نمی توانند خطر ابتلا به CMV را از بین ببرند، اما احتمال مبتلا شدن به آن را کاهش می دهد.

درمان

افراد با سیستم ایمنی سالم که مبتلا به CMV هستند، معمولا نیازی به درمان پزشکی ندارند. داروهای ضدویروسی برای درمان عفونت CMV در افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند و یا نوزادان مبتلا بهCMV  مادرزادی، در دسترس می باشد.

انجام آزمایش سایتومگالوویروس از روش IgG توسط بیمه های زیر صورت می گیرد. لطفا برای برآورد هزینه و تعرفه آزمایش بیمه مورد نظرتان را انتخاب کنید.

برآورد هزینه :
000,000 ریال

انجام آزمایش سایتومگالوویروس از روش IgM توسط بیمه های زیر صورت می گیرد. لطفا برای برآورد هزینه و تعرفه آزمایش بیمه مورد نظرتان را انتخاب کنید.

برآورد هزینه :
000,000 ریال

انجام آزمایش سایتومگالوویروس از روش PCR کیفی توسط بیمه های زیر صورت می گیرد. لطفا برای برآورد هزینه و تعرفه آزمایش بیمه مورد نظرتان را انتخاب کنید.

در صورت داشتن بیمه ی شهرداری با داشتن سوابق خود به یکی از شعب بیمه شهرداری رفته و با تائید کردن تست توسط سازمان به آزمایشگاه مراجعه نمائید .

برآورد هزینه :
000,000 ریال

انجام آزمایش سایتومگالوویروس از روش PCR کمی ( Viral load ) توسط بیمه های زیر صورت می گیرد. لطفا برای برآورد هزینه و تعرفه آزمایش بیمه مورد نظرتان را انتخاب کنید.

بیمارانی که بیمه ی نیروی مسلح و شهرداری دارند با یکی از سوابق خود که نشان میدهد این بیماری را دارند ابتدا به یکی از شعب سازمان های استان تهران رفته و در صورت تایید توسط سازمان قابل قبول است .

بیمارانی که بیمه خدمات درمانی و دانا دارند حتما یکی از سوابق خود را که نشان میدهد این بیماری را دارند با خود همراه داشته باشند برای پذیرش بیمار به سوابق نیاز است .

بیمارانی که بیمه تامین اجتماعی دارند با بردن سوابق خود به سارمان تامین اجتماعی مرکزی هر استان می توانند آزمایش های خود را تائید کنند .

برآورد هزینه :
000,000 ریال

طرف قرارداد با بيمه‌های تكميلی ايران، دانا، دی، پارسيان و سينا