انواع ترشحات واژن + بررسی علت و درمان ترشح زیاد واژن

0 63,806
زمان مطالعه این مطلب: 7 دقیقه

داشتن ترشحات واژن برای بانوان امری طبیعی است. اما گاهی ممکن است با ترشح زیاد واژن، با تغییر شکل این ترشحات مثل ترشحات پنیری واژن به همراه برخی دیگر از علائم مانند خارش واژن مواجه شویم که در این صورت باید به فکر درمان باشیم. تا انتها با ما همراه باشید تا در این مقاله از مجله سلامت کیوان، به بررسی انواع ترشحات واژن، تشخیص نوع ترشحات بر اساس رنگ و درمان احتمالی بپردازیم.

بررسی ترشحات واژن

ترشحات واژن خصوصاً در میانه سیکل پریود، یعنی زمانی که بدن در حالت تخمک‌گذاری است، کاملاً طبیعی است. این ترشحات تا زمانی که از یک میزان معین فراتر نروند، نه تنها برای فرد مشکلی ایجاد نمی‌کنند، بلکه برای مرطوب نگه داشتن واژن نیز ضروری هستند.

این ترشحات به صورت مایع از دهانه رحم و غدد درون ریز ناحیه واژن ترشح می‌شوند. مایعات معمولاً به صورت روزانه ترشح می‌شوند، البته گاهی اوقات به دلیل ترشح کم، فرد متوجه این موضوع نمی‌شود. همین مایعات باعث می‌شوند که، دستگاه تناسلی از شر آلودگی‌ها و سلول‌های قدیمی پاک‌سازی شود.

نه تنها مقدار ترشحات واژن از فردی به فردی دیگر و با توجه به شرایط متفاوت باشد، بلکه حتی رنگ، قوام و علت آن نیز ممکن است روز به روز تغییر کند. تغییر در رنگ و قوام ترشحات واژن می‌تواند نشانه‌ای از یک بیماری تناسلی باشد. حتی گاهی نشانه‌ها شامل تغییر بوی ترشحات نیز می‌شوند یا ممکن است شاهد ترشحات پنیری واژن یا حتی ترشحات کشدار نیز باشیم که هر یک علامت مشکلی خاص در بدن هستند.

بیشتر بخوانید:

انواع ترشحات واژن

انواع ترشحات واژن وجود دارند که، هر یک ممکن است علامت یک مشکل یا عملکردی خاص در بدن باشند. احتمالا تا به حال انواع ترشحات واژن با عکس را سرچ کرده‌اید. البته معمولاً تا جایی که شاهد ترشح زیاد واژن نشده‌اید، لازم نیست زیاد نگران شوید. اما با بررسی برخی عوامل احتمالاً نیاز به مراجعه به پزشک و پیگیری درمان خواهید داشت.

در ادامه انواع ترشحات واژن را بر اساس رنگ آن‌ها بررسی خواهیم کرد.

ترشحات سفید و شفاف واژن

ترشحات سفید یا شفاف واژن اگرچه برای هیچ یک از ما خوشایند نیستند، اما نشان‌دهنده چرخه طبیعی واژن خواهند بود. این ترشحات در حالت عادی بوی خاصی ندارند و به صورت غلیظ و البته چسبنده بروز پیدا می‌کنند. این ترشحات در شروع و یا پایان چرخه قاعدگی شایع هستند و مقدار آن بین بانوان مختلف می‌تواند متفاوت باشد.

ترشحات زلال و آبکی واژن

گاهی ممکن است احساس خیس بودن به شما دست دهد، این ترشحات دقیقاً همان نمونه‌های زلال یا آبکی ترشحات هستند که، معمولاً در زمان تخمک‌گذاری از بدن ترشح می‌شوند. البته ترشحات زلال ممکن است در هنگام برانگیختگی جنسی یا رسیدن به ارگاسم نیز بروز پیدا کنند.

گاهی ترشحات واژن به صورت شفاف و کشدار هستند که در این صورت بدن شما در حال تخمک‌گذاری است. البته گاهی ترشحات آبکی ممکن است به دلیل انجام حرکات ورزشی سنگین در بانوان بروز پیدا کنند.

ترشحات قرمز یا خونی واژن

اگر در حالت عادی باشید و بدن شما مشکلی نداشته باشد، بروز ترشحات قرمز رنگ می‌تواند نشانه‌ای از چرخه قاعدگی باشد. البته به مرور حالت خونی کامل به خود می‌گیرند. اما اگر در زمان قاعدگی خود نیستید و شاهد ترشحات قرمز رنگ هستید، احتمالاً از ناحیه تناسلی دچار آسیب شده‌اید.

این آسیب می‌تواند به دلیل ضربه، رابطه جنسی نامناسب و یا حتی به دلیل مشکل در چرخه قاعدگی شما باشد که البته خود می‌تواند علل مختلفی داشته باشد.

ترشحات قهوه‌ای واژن

اگر به تغییرات بدنی خود در قبل، طول و بعد از قاعدگی توجه کرده باشید، حتماً با انواع ترشحات بدن در این دوران آشنایی دارید. ترشحات قهوه‌ای ناحیه واژن می‌توانند نشانه‌ای از پایان سیکل قاعدگی باشند، زیرا بدن تمامی سلول‌های باقی‌مانده را از ناحیه رحم و واژن پاک‌سازی می‌کند.

ترشحات قهوه‌ای در زمان اسیدی بودن واژن بروز پیدا می‌کنند. قرار گرفتن در شرایطی به جز زمان پریودی می‌تواند نشان‌دهنده وجود یک مشکل در دستگاه تناسلی یا سیستم باروری شما باشد که نیاز به بررسی پزشکی دارد.

ترشحات سبز یا زرد واژن

زنگ خطر برای سلامتی واژن شما زمانی به صدا در خواهد آمد که ترشحات شما حالت عجیب و غریب به خود بگیرند. برای مثال تغییر رنگ ترشحات به سمت زرد یا سبز به همراه علائمی همچون بوی بد واژن یا حتی رابطه جنسی دردناک می‌توانند نشانه‌ای از بیماری های مقاربتی باشند.

بیماری‌هایی مثل؛ سوزاک یا کلامیدیا از جمله مشکلات مقاربتی هستند که، منجر به سبز یا زرد رنگ شدن ترشحات واژن می‌شوند. در صورت بروز چنین علائمی حتماً برای بررسی مشکل و درمان آن نزد پزشک متخصص بروید.

ترشحات پنیری واژن

ترشح زیاد واژن وقتی که به شکل کشک است، می‌تواند نشان از وجود عفونت دیگری در ناحیه واژن باشد. این علائم که به ترشحات پنیری واژن شهرت دارند، می‌توانند به صورت مداوم فرد را دچار حالت خارش کنند. ترشحات پنیری اگر مداوم باشند، نشانه بروز بیماری قارچ تناسلی در واژن هستند.

از دیگر علائم تشخیص عفونت قارچی واژن می‌توانیم به بوی بد ترشحات که، چیزی شبیه به بوی فلز یا بوی ماهی است، اشاره کنیم. این حالت زمانی اتفاق می‌افتد که تعادل (PH) بدن شما از بین برود. بنابراین در صورت بروز چنین علائمی نیز باید خیلی سریع به پزشک مراجعه کنید.

ترشحات طبیعی واژن باید چگونه باشد؟

ترشحات طبیعی واژن باید شفاف یا سفید باشد. نباید بوی بدی بدهد و ضخامت آن ممکن است در طول چرخه قاعدگی شما تغییر کند. سایر خصوصیات ترشحات واژن عبارتند از:

بافت: طبیعی است که ترشحات واژن از آبکی و چسبنده تا تیره، غلیظ و خمیری متغیر باشد. هورمون‌های بدن شما باعث ایجاد این تغییر می‌شوند، اما عواملی مانند عفونت نیز می‌توانند قوام ترشحات واژن را تغییر دهند. ترشحات واژینال که ضخیم، کف آلود یا همراه با خارش و تغییر رنگ هستند ممکن است به معنای عفونت شما باشد.

رنگ: ترشحات واژن اگر شفاف، یا سفید مایل به شیری باشد سالم است. ترشحات زرد تیره، قهوه‌ای، سبز یا خاکستری ممکن است نشان دهنده عفونت یا مشکل دیگری باشد.

بو: ترشحات واژن ممکن است بو داشته باشد، اما این بو نباید قوی و ناخوشایند باشد. اگر متوجه بوی ماهی یا بوی بد ترشحات خود شدید و با تغییر در بافت یا رنگ همراه بود، ممکن است عفونت واژن داشته باشید.

مقدار: برخی افراد ترشحات واژن زیادی تولید می‌کنند، در حالی که برخی دیگر کمتر ترشح می‌کنند. برخی عوامل مانند بارداری، استفاده از قرص‌های ضد بارداری یا تخمک گذاری می‌توانند بر میزان ترشحات واژن تأثیر بگذارند. تغییرات ناگهانی در میزان ترشحات واژن می‌تواند به این معنی باشد که مشکلی وجود دارد.

اگر متوجه این تغییرات شدید با پزشک خود تماس بگیرید:

  • افزایش میزان ترشحات واژن.
  • تغییر رنگ ترشحات
  • بوی بد.
  • تغییر در بافت یا قوام ترشحات.
  • تحریک، خارش یا درد در واژن یا اطراف آن.
علت ترشحات واژن
علت ترشحات واژن

علت ترشح زیاد واژن و روش درمان

همان‌طور که در بالا اشاره کردیم، علل ترشحات واژن می‌توانند طبیعی یا نشانه‌ای از بروز یک بیماری باشند. در ادامه به لیستی از علل مختلف این مشکل به همراه درمان آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

تریکومونیازیس

تریکومونیازیس یکی از عفونت‌های ناحیه واژن است که می‌تواند، منجر به تغییر در ترشحات واژن شود. این عفونت به دلیل وجود یک انگل در واژن اتفاق می‌افتد و علت آن هم استفاده از وسایل شخصی مشترک یا برقراری رابطه جنسی محافظت نشده است.

اگرچه برخی از افراد ممکن است دچار ترشحات زرد یا سبز و حتی گاهی کف‌آلود شوند، اما اغلب بیماران علائم خاصی ندارند. از علائم کلی این بیماری می‌توانیم به خارش و التهاب در زمان رابطه جنسی و حتی هنگام ادرار کردن اشاره کنیم. در این باره علت سوزش ادرار چیست؟ بیشتر بخوانید.

این عفونت معمولاً بدون درمان از بین نمی‌رود. درمان این مشکل با مصرف آنتی‌بیوتیک‌های خوراکی مثل مترونیدازول و تینیدازول (با تجویز پزشک) امکان‌پذیر است. برای درمان این مشکل حتماً دوره خود را حتی در صورت مشاهده علائم بهبودی تکمیل کنید.

واژینوز باکتریال

واژینوز باکتریال نوع دیگری از عفونت واژن است که، معمولاً به رنگ خاکستری و گاهی آبکی به نظر می‌رسند. این بیماری معمولاً در افرادی که از نظر جنسی فعال هستند، بیشتر دیده می‌شود.(1)

درمان این بیماری معمولاً به کمک قرص‌ها، ژل‌ها و کرم‌های آنتی‌بیوتیک انجام خواهد شد. در صورت داشتن شریک جنسی احتمالاً او نیز به درمان نیاز خواهد داشت.

عفونت مخمری

عفونت قارچی یا مخمری با علامت شایع ترشحات پنیری واژن از دیگر نشانه‌های بروز مشکل در ناحیه واژن است. این ترشحات اغلب غلیظ و به شکل پنیر هستند و منجر به تحریک بدن مثل سوزش، خارش یا درد در هنگام رابطه جنسی می‌شوند.

برخی عوامل مثل استفاده طولانی مدت از آنتی‌بیوتیک‌ها، قرص‌های ضد بارداری یا دیابت می‌توانند احتمال ابتلای افراد به این نوع عفونت را افزایش دهند. این مشکل با درمان در یک دوره کوتاه 3 تا 7 روزه به کمک مصرف داروهای ضد قارچ برطرف خواهد شد.

التهاب لگن

از دیگر علل ترشح زیاد واژن می‌تواند ایجاد التهاب در ناحیه لگن باشد که، معمولاً با ترشحات شدید، بدبو و درد پریود حتی به همراه درد بعد از رابطه جنسی، هنگام ادرار همراه است. گاهی افراد ممکن است دچار درد معده نیز شوند.

درمان این بیماری اگر در مراحل اولیه باشد، معمولاً طی یک دوره 14 روزه به کمک مصرف برخی از آنتی‌بیوتیک‌ها خواهد بود. هرچند ممکن است پزشک از داروهای تزریقی و ترکیب آن‌ها با قرص‌های خوراکی نیز استفاده کند.

سوزاک و کلامیدیا

از دیگر عفونت‌های رایج واژن که قابلیت انتقال به شریک جنسی را دارند، بیماری‌های سوزاک و کلامیدیا هستند. ترشحات این بیماری‌ها به صورت زرد و سبز یا گاهی ابری بروز پیدا می‌کنند و شامل علائم دیگر مانند دل درد، خونریزی بین قاعدگی و خونریزی واژینال بعد از رابطه جنسی می‌شوند.

علاوه بر مشکلات بالا از دیگر علل ترش زیاد واژن و تغییر در حالت آن می‌توانیم به تبخال تناسلی، وجود ویروس HPV و یا سرطان دهانه رحم اشاره کنیم که، هر یک نیاز به بررسی ویژه پزشکی دارند.

ویروس HPV

ویروس پاپیلومای انسانی یا اچ پی وی ویروسی است که از طریق رابطه جنسی منتقل می‌شود. این ویروس انواع زیادی دارد و برخی از تایپ‌های آن پرخطر هستند، به این معنی که ممکن است منجر به سرطان دهانه رحم شوند. انجام پاپ اسمیر و معاینه منظم می‌تواند کمک کننده باشد.

سرطان دهانه رحم می‌تواند باعث ترشحات خونی، ترشحات قهوه‌ای و یا ترشحات آبکی با بوی بد شود. در صورت داشتن این ترشحات به پزشک متخصص زنان مراجعه کنید.

در آزمایشگاه تخصصی ویروس شناسی کیوان، انواع آزمایشات ویروسی با بالاترین دقت و کمترین قیمت قابل انجام است. جهت درخواست مشاوره رایگان و انجام تست در آزمایشگاه کیوان روی تصویر زیر کلیک کنید.

جمع بندی

  • ترشحات واژن یکی از علائم عادی سیستم تناسلی و باروری زنان است که اگر از حالت طبیعی خارج شود می‌تواند نشانه یک بیماری باشد.
  • ترشح زیاد واژن ممکن است به صورت شفاف، به رنگ قهوه‌ای، قرمز خونی، سبز، زرد یا خاکستری باشد که هر کدام علت خاص خود را دارند.
  • ترشح زیاد واژن ممکن است به علل مختلف مثل بیماری‌های انگلی، عفونت یا بیماری‌های مقاربتی بروز پیدا کند.
  • هر یک از بیماری‌های واژن یا رحم نیاز به بررسی پزشکی و درمان خاص خود دارند.

مطالب مرتبط:

علت ترشح زیاد واژن چیست؟

ترشح واژن یک حالت طبیعی در بدن خانم‌هاست که می‌تواند نشانه‌ای از چرخه قاعدگی یا تخمک‌گذاری باشد. اما ترشح زیاد واژن با تغییر در رنگ، بو و قوام نشانۀ بیماری خواهد بود.

انواع بیماری‌های واژن شامل چه مواردی می‌شوند؟

بیماری‌های رحمی مرتبط با ترشحات واژن مواردی همچون تریکومونیازیس، واژینوز باکتریال، عفونت مخمری، سوزاک و کلامیدیا می‌شوند.

درمان ترشحات واژن چگونه است؟

درمان ترشحات واژن بسته به علت بیماری می‌تواند شامل مجموعه‌ای انواع قرص، ژل، پماد، شیاف و یا درمان‌های تزریقی طی یک دوره کوتاه 3 تا 7 روزه یا 14 روزه و حتی بیشتر باشد.

نظر بگذارید

ایمیل شما منتشر نمی شود.