نورالینک؛ حقایق شگفت انگیز تراشه مغزی ایلان ماسک

0 3,375
زمان مطالعه این مطلب: 5 دقیقه

در ماه نوامبر سال 2022، ایلان ماسک، مدیر عامل شرکت‌های تسلا، اسپیس‌اکس و توییتر که همچنین بر روی نورالینک فعالیت می‌کند، اعلام کرد که تراشه مغزی نورالینک تا شش ماه آینده آماده آزمایش بالینی روی انسان خواهد بود. این خبر برای بسیاری نشان دهنده پیشرفت در حوزه‌های پزشکی و خبر خوبی برای افرادی است که دچار معلولیت هستند. اگر شما هم به نورالینک و تحقیقات آن در حوزه فناوری‌های مغزی علاقه‌مند هستید، این مقاله از مجله سلامت کیوان را از دست ندهید.

نورالینک چیست؟

شرکت نورالینک (Neuralink)، استارت‌آپی در حوزه فناوری‌های مغزی است که شش سال پیش توسط ایلان ماسک راه‌اندازی شد و به دنبال ساخت یک فناوری جدید که با نصب روی مغز انسان، بخش‌هایی از آن را تحریک می‌کند و همچنین برای نظارت بر فعالیت مغز استفاده می‌شود.(1)

بر اساس ادعای نورالینک، تراشه مغزی این شرکت به صورت بی‌سیم، به یک دستگاه متصل شده و با استفاده از آن می‌توان عملکرد مغز را به کاربر یا محققان نشان داد. همچنین این چیپ با تحریک بخش‌هایی از مغز، می‌تواند در درمان برخی بیماری‌های مغزی و حتی آسیب‌های جدی نخاعی کمک کند.

فعالیت‌های نورالینک در حال حاضر بر روی دو محصول اصلی تمرکز دارد. اولین محصول، یک تراشه مغزی است که قرار است برای درمان ناتوانی حرکتی و بیماری‌های مختلف مغزی استفاده شود. محصول دیگر نورالینک یک ربات است که این تراشه مغزی را در مغز انسان قرار می‌دهد.

در ماه می سال 2023، شرکت نورالینک اعلام کرد که سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) به اولین آزمایش بالینی روی انسان در این حوزه پروژه نورالینک پروانه تایید داده است. این اقدام یک نقطه عطف مهم بعد از تلاش‌های قبلی برای کسب تاییدیه آزمایش‌های انسانی محسوب می‌شود.

نورالینک ایلان ماسک
نورالینک ایلان ماسک

تراشه مغزی نورالینک چیست؟

هدف اصلی تراشه مغزی نورالینک، ارائه راهی برای تحریک بخش‌های خاصی از مغز و درمان بیماری‌های مغزی است. برای مثال، این تراشه می‌تواند با تحریک بخش‌هایی از مغز، به درمان بیماری‌هایی مانند پارکینسون، افسردگی و اضطراب کمک کند.

تراشه مغزی نورالینک برای ارتباط مغز و رایانه طراحی شده است و به منظور ایجاد ارتباط بین مغز انسان و دستگاه‌های الکترونیکی مورد استفاده قرار می‌گیرد. از طریق این تراشه مغزی، اطلاعات و سیگنال‌های الکتریکی از مغز انسان به رایانه منتقل می‌شود و برعکس. این تراشه مغزی به منظور پژوهش‌های علمی، پزشکی و فناوری ارتباطات استفاده می‌شود و می‌تواند بهبودی در ارتباطات بین مغز و دستگاه‌های الکترونیکی ایجاد کند

نورالینک امیدوار است که افراد ناتوان یا حتی سالم با استفاده از سیگنال‌های مغزی، بتوانند موس، کیبورد و حتی کامپیوتر را تنها با فکر خود کنترل کنند.

در آوریل ۲۰۲۱، ایلان ماسک در این باره گفت: “اولین محصول @Neuralink به فردی که دچار ناتوانی حرکتی است، اجازه می‌دهد گوشی هوشمند را حتی سریع‌تر از انسان عادی کنترل کند.”

نورالینک اعتقاد دارد که با احیای فعالیت عصبی بدن انسان، این تراشه مغزی در نهایت قادر به بازگرداندن توانایی حرکت اندام‌ها به افرادی که دچار آسیب نخاعی شده‌اند خواهد بود و حتی قادر به درمان بیماری‌هایی مانند آلزایمر و زوال عقلی نیز خواهد بود.

تراشه مغزی نورالینک چطور کار می‌کند؟

این تراشه به طور مستقیم به مغز انسان متصل می‌شود و سیگنال‌های عصبی را از مغز به دستگاه‌های الکترونیکی مانند کامپیوتر یا گوشی هوشمند منتقل می‌کند.

برای نصب تراشه، یک جراح یا ربات نورالینک باید ابتدا یک سوراخ کوچک در جمجمه ایجاد کند و سپس تراشه را درون مغز قرار دهد. تراشه با واسطه الکترودها به نورون‌های مغزی متصل می‌شود و سپس سیگنال‌های عصبی را از مغز به دستگاه خارجی (مانند کامپیوتر یا گوشی هوشمند) منتقل می‌کند.

با استفاده از تراشه مغزی نورالینک، کاربران می‌توانند با استفاده از فعالیت‌های مغزی خود، به کنترل ابزارهای الکترونیکی دسترسی داشته باشند. این امکان به کاربران اجازه می‌دهد که از طریق فعالیت مغزی، مانند تمرکز و تصور، دستگاه‌های الکترونیکی را کنترل کنند.

در این میان، نورالینک در حال تحقیق و توسعه فناوری‌های جدیدی است که با استفاده از تراشه مغزی، امکانات بیشتری را برای تحریک مغز و درمان بیماری‌های مغزی فراهم می‌کنند. برای مثال، شرکت در حال توسعه تکنولوژی ایستای تحریک عصبی (Static Nerve Stimulation) است که به کمک آن، امکان تحریک مغز و درمان بیماری‌هایی مانند نارسایی قلبی، سکته مغزی و درد مزمن فراهم می‌شود.

محصولات شرکت نورالینک چیست؟

این شرکت در حال حاضر تنها یک محصول تحت نام “تراشه مغزی نورالینک” (Neuralink Brain Chip) را ارائه کرده که به عنوان یک رابط بین مغز و تکنولوژی عمل می‌کند و به کاربران این امکان را می‌دهد تا با استفاده از سیگنال‌های مغزی، ابزارهای الکترونیکی را کنترل کنند.

همچنین، نورا لینک در حال توسعه فناوری‌های جدیدی است که امکانات بیشتری را برای تحریک مغز و درمان بیماری‌های مغزی فراهم می‌کند. این شرکت به دنبال توسعه دستگاه‌هایی است که با استفاده از تراشه مغزی، امکان تحریک بخش‌هایی از مغز را برای درمان بیماری‌هایی مانند نارسایی قلبی، سکته مغزی و درد مزمن فراهم می‌کنند.

لذا، محصولات شرکت نورالینک تاکنون تنها شامل تراشه مغزی بوده و شرکت در حال توسعه فناوری‌های جدیدی است که امکانات بیشتری را برای تحریک مغز و درمان بیماری‌های مغزی فراهم می‌کند.

آزمایش تراشه مغزی نورالینک چیست؟

ایلان ماسک در ابتدای سال 2024 با انتشار پیامی از کاشت نخستین تراشه هوشمند نورالینک در دستگاه عصبی انسان خبر داد. به گفته او، این تراشه می‌تواند تمام حرکات بدن فرد را کنترل کند.
طبق آزمایشات انجام شده، به گفته ماسک، این فرد در حال بهبودی است. او هیچ جزئیات بیشتری از روند یا وضعیت این جراحی منتشر نکرد.
هدف شرکت نورالینک، ایجاد رابط‌های مغز و رایانه (BCI) است که پس از دریافت تاییدیه از سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) در پاییز گذشته شروع به جذب بیماران انسانی برای اولین آزمایش بالینی خود کرد.

ایلان ماسک هم‌زمان با اعلام خبر کاشت تراشه مغزی نورالینک روی مغز اولین انسان، اعلام کرد نام اولین محصول نورالینک «تله پاتی» است که با آن می‌توانید بدون استفاده از دست، کامپیوتر یا تلفن هوشمند خود را کنترل کنید.

چه بیماری‌هایی را می‌توان با نورالینک درمان کرد؟

تراشه مغزی نورالینک، قابلیت استفاده در درمان بیماری‌های مغزی را دارا است. برخی از بیماری‌هایی که می‌توان با استفاده از نورالینک درمان کرد عبارتند از:

  • پارکینسون: با استفاده از تراشه مغزی نورالینک، می‌توان بخش‌های خاصی از مغز را تحریک کرده و به درمان علائم بیماری پارکینسون مانند لرزش و سفتی عضلات کمک کرد.
  • افسردگی و اضطراب: تحریک بخش‌های خاصی از مغز با استفاده از تراشه مغزی نورالینک، می‌تواند به درمان بیماری‌های روانی مانند افسردگی و اضطراب کمک کند.
  • نارسایی قلبی و سکته مغزی: با استفاده از تراشه مغزی نورالینک، امکان تحریک عصبی مغز و درمان بیماری‌هایی مانند نارسایی قلبی و سکته مغزی فراهم می‌شود.
  • دردهای مزمن: تحریک بخش‌های خاصی از مغز با استفاده از تراشه مغزی، می‌تواند به درمان درد مزمن کمک کند.
  • زوال عقل: با استفاده از تراشه مغزی نورالینک، می‌توان بخش‌های خاصی از مغز را تحریک کرده و به درمان بیماری‌های زوال عقلی مانند آلزایمر کمک کرد.

همچنین، نورالینک در حال تحقیق و توسعه فناوری‌های جدیدی است که با استفاده از تراشه مغزی، امکانات بیشتری را برای تحریک مغز و درمان بیماری‌های مغزی فراهم می‌کنند.

کلام آخر

از آنجایی که پروژه نورالینک هنوز در مراحل آزمایشی خود است، نمی‌توانیم به یک مرکز درمانی مراجعه کرده و این تراشه را بر روی مغز خود نصب کنیم. همچنین، به نظر می‌رسد در آینده نزدیک نیز این اتفاق رخ نخواهد داد و به همین دلیل هیچ اطلاعاتی درباره قیمت تخمینی این تراشه وجود ندارد، اما احتمالاً قیمت آن بسیار بیشتر از تراشه‌های دیگر خواهد بود.

موضوع اخلاقی مربوط به این تراشه نیز مهم است. به دلیل قیمت بسیار بالای آن، احتمالاً ابتدا بر روی افراد ثروتمند‌تر نصب خواهد شد که ممکن است باعث ایجاد فاصله طبقاتی شود. این موضوع نیازمند بحث و بررسی‌های جامع و دقیق درباره عواقب اخلاقی است. البته این نکته هم قابل ذکر است که این تراشه مغزی برای استفاده عموم مردم نخواهد بود و برای بیماران خاص استفاده خواهد شد.

تراشه مغزی نورالینک چیست؟

این تراشه مغزی قادر به پردازش سیگنال‌های عصبی است و آن‌ها را به یک دستگاه خارجی مانند گوشی یا کامپیوتر منتقل می‌کند.

نورالینک چیست؟

نورالینک (Neuralink) یک شرکت در حوزه فناوری‌های مغزی است که توسعه رابط مغز و کامپیوتر را هدف قرار داده است. این شرکت در حال توسعه تراشه‌هایی است که می‌توانند به صورت مستقیم در مغز قرار گیرند و به کمک آنها امکان دریافت و ارسال سیگنال‌های مغزی به دستگاه‌های الکترونیکی وجود دارد. هدف اصلی این تکنولوژی، کمک به بیمارانی است که به دلیل بیماری‌های مغزی و اعصابی از جمله آلزایمر، فلج، افسردگی و اختلالات خواب، از عملکرد مغزی نامناسبی رنج می‌برند.

تراشه نورالینک چطور کار می‌کند؟

تراشه نورالینک به صورت مستقیم در مغز قرار می‌گیرد و با استفاده از الکترودهایی که به آن متصل می‌شوند، امکان دریافت و ارسال سیگنال‌های مغزی به دستگاه‌های الکترونیکی وجود دارد. این سیگنال‌ها توسط تراشه فرآیندی به نام امواج مغزی را به صورت دقیق ضبط می‌کنند و به کمک الگوریتم‌های پیچیده، می‌توانند اطلاعاتی را که مغز انسان تولید می‌کند، تشخیص داده و تفسیر کنند. 

منبع builtin
نظر بگذارید

ایمیل شما منتشر نمی شود.