آزمایش چکاپ کامل چیست و چرا باید انجام شود؟ | چکاپ در خانه

آزمایش چکاپ کامل و منظم می‌تواند هر نشانه اولیه‌ای از انواع بیماری‌ها را شناسایی کند. پیدا کردن مشکلات زودهنگام به این معنی است که شانس شما برای درمان مؤثر افزایش می‌یابد. بسیاری از عوامل، مانند سن، سلامت، سابقه خانوادگی و انتخاب شیوه زندگی شما همگی دلیل آن است که آزمایش چکاپ کلی منظم را در برنامه خود داشته باشید. در این مقاله قصد داریم به بررسی آزمایش‌های لازم برای چک کردن سلامتی بپردازیم.  

چرا آزمایش چکاپ کامل منظم مهم است؟  

آیا تابحال به این موضوع فکر کرده‌اید که هزینه پیشگیری از بیماری‌ بسیار کمتر از درمان آن است؟ به همین علت شما باید همیشه و به طور منظم برای آزمایش چکاپ کامل به پزشک مراجعه خود کنید. پزشکان معمولاً برای شما آزمایش‌هایی تجویز خواهند کرد. اما چرا این آزمایش‌ها اهمیت دارند؟ در ادامه به پاسخ این سؤال می‌پردازیم. 

 • مشکلات پزشکی فعلی یا در حال ظهور با آزمایش چکاپ مشخص می‌شود. 
 • ارزیابی خطرهای مرتبط به سلامتی در آینده را پیش‌بینی می‌کند. 
 • شما را وادار به حفظ یک شیوه زندگی سالم می‌کند. 
 • باعث می‌شود به واکسیناسیون خود اهمیت بیشتری دهید. 

آزمایش‌های مربوط به چکاپ کلی معمولاً در مراقبت‌های پزشکی معمولی شما گنجانده می‌شوند. این بدین معنی است که پزشک شما اغلب این آزمایش‌ها را زمانی انجام خواهد داد که شما برای یک وضعیت دیگر مانند سرماخوردگی یا مشکل دیگری مراجعه کرده‌اید. در این زمان نیز به شما اطلاع داده می‌شود که باید آزمایش‌های منظم چکاپ را در برنامه خود داشته باشید. گاهی این آزمایش‌ها برای آن است که شما یک اطلاعات دقیقی از سلامت بدن خود در طول زمان داشته باشید و بتوانید در صورت نیاز آن‌ها را با هم مقایسه کنید(1).  

چک‌های بهداشتی در خانه 

شما می‌توانید برخی از این مراقبت‌های بهداشتی و البته بررسی‌ها را در خانه نسبت به شرایط مختلف داشته باشید. در ادامه به برخی از آنها اشاره کرده‌ایم.  

 • مراقبت از دندان: تمیز کردن منظم دندان‌ها و خوردن رژیم غذایی کم قند می‌تواند خطر پوسیدگی دندان را کاهش دهد.  
 • رژیم غذایی: یک رژیم غذایی سالم سلامت عمومی و تندرستی شما را بهبود می‌بخشد. 
 • فعالیت بدنی: فعالیت بدنی منظم برای سلامت روانی، قلب و استخوان‌های شما خوب است، و می‌تواند از بسیاری از بیماری‌ها جلوگیری کند.
  • افراد باید به مدت 30 دقیقه تا یک ساعت فعالیت بدنی متوسط در روز داشته باشند. 
 • روتین پوست: بررسی پوست خود، به طور منظم برای خال‌های غیر معمول و یا جوش‌ها در برنامه داشته باشید.
  • در صورت مشاهده مورد مشکوک، حتماً با پزشک مشورت کنید.  
 • سیگار کشیدن: سیگار کشیدن خطر ابتلا به بسیاری از بیماری‌ها از جمله بیماری‌های قلبی، سکته مغزی، بیماری ریه و استخوان‌های نازک را افزایش می‌دهد.   
 • وزن: حفظ محدوده وزن سالم به جلوگیری از بیماری‌هایی مانند آرتروز و دیابت کمک می‌کند.  

آزمایش خون 

آزمایش خون یکی از مهم ترین موارد برای آزمایش چکاپ کلی بدن است. شمارش کامل سلول‌های خونی برای تعیین وضعیت سلامتی، مشخص کردن برخی از بیماری‌ها مانند کم خونی (آنمی)، مالاریا، سرطان خون و موارد دیگر توسط آزمایش خون انجام می‌شود. آزمایش چربی خون نیز بخشی از آزمایش خون است که با نمونه‌گیری مشخص خواهد شد. همچنین در خصوص آمادگی قبل از آزمایش خون می‌توانید بخوانید.

آزمایش مدفوع  

در آزمایش مدفوع مواردی مانند شکل، گلبول سفید، چربی، فیبر، عفونت، موارد غیر طبیعی، وجود باکتری، ویروس، قارچ، رنگ، انگل و خون مخفی در مدفوع مورد بررسی قرار می‌گیرد.  

آزمایش‌های مربوط به قلب 

 • فشار خون: اگر فشار خون شما طبیعی بوده، سن شما زیر 40 سال است و هیچ سابقه خانوادگی فشار خون بالا وجود ندارد، هر دو سال یک بار فشار خون خود را چک کنید. اگر بالای 40 سال دارید، فشار خونتان بالاست، یا سابقه شخصی یا خانوادگی فشار خون بالا، سکته مغزی یا حمله قلبی دارید، سالانه آن را بررسی کنید.  
 • آزمایشات خون: سطح کلسترول و تری گلیسیرید خون، از جمله موارد دیگری است که باید بررسی کنید. سطوح بالا ممکن است نشان دهنده افزایش خطر ابتلا به مشکلات مختلف سلامتی از جمله بیماری قلبی باشد. اگر بالای 45 سال دارید، باید هر پنج سال یک‌بار این آزمایشات خون را انجام دهید. اگر در معرض خطر بالای بیماری قلبی هستید و سابقه خانوادگی دارید، باید از سن 40 سالگی هر سال آزمایش دهید. 
 • الکتروکاردیوگرام (ECG): این یک آزمایش پزشکی غیر تهاجمی و بدون درد است که ناهنجاری‌های قلبی را با اندازه‌گیری فعالیت الکتریکی تولید شده توسط قلب هنگام انقباض آن تشخیص می‌دهد. 
 • تست‌های چاقی: اضافه وزن یک عامل خطر مهم برای بسیاری از بیماری‌ها از جمله بیماری‌های قلبی عروقی و دیابت است. از پزشک خود بخواهید شاخص توده بدنی (BMI) و اندازه گیری دور کمر شما را هر دو سال یکبار بررسی کند.  
 • آزمایش‌های مربوط به دیابت: آزمایش‌های دیابت شامل آزمایش سطح قند خون ناشتاست که میزان گلوکز خون را پس از ناشتا (عدم غذا خوردن برای مدتی) اندازه‌گیری می‌کند. معمولاً قبل از صرف صبحانه انجام می‌شود. این آزمایش با توجه به سطح خطر، باید سالانه یا هر سه سال یک بار انجام شود.  

آزمایش‌های چکاپ زنان  

خانم‌ها نیز باید به‌صورت منظم آزمایش‌هایی چکاپ را برای حفظ سلامتی و جلوگیری از پیشرفت بیماری‌های احتمالی انجام دهند. در ادامه به این موارد اشاره خواهیم کرد.  

بیشتر بخوانید:

آزمایش‌های چکاپ مردان 

مردان نیز باید علاوه بر آزمایش چکاپ کلی، آزمایش‌های مربوط به سرطان پروستات را نیز به صورت منظم انجام دهند. همچنین علاوه بر موارد فوق، شما می‌توانید نسبت به بررسی وضعیت ابتلای خود به بیماری‌های مقاربتی از جمله ویروس HPV و زگیل تناسلی که متاسفانه شیوع زیادی در جهان و ایران دارند اقدام نمائید. با انجام چکاپ منظم از انتقال بیماری به سایرین و کاهش مقدار شیوع آن جلوگیری خواهید کرد. در آزمایشگاه تخصصی ویروس شناسی کیوان، تمامی تست‌های بیماری‌های ویروسی و مقاربتی با بالاترین کیفیت قابل انجام است. جهت ثبت درخواست مشاوره و تست روی تصویر زیر کلیک کنید.

مشاوره و تست HPV
مشاوره و تست HPV

آزمایش چکاپ کامل در منزل

امروزه و پس از شیوع ویروس کرونا در جهان، آزمایشگاه‌های زیادی اقدام به انجام نمونه گیری‌های خون و چکاپ در منزل کرده‌اند. آزمایشگاه کیوان نیز به عنوان اولین آزمایشگاه ویروس شناسی در خاورمیانه انجام تست کرونا در منزل را برای اولین بار فراهم کرد. پس از موفقیت در این زمینه و به جهت راحتی و سهولت هرچه بیشتر مردم عزیز، انجام تمامی نمونه گیری‌ها و از جمله چکاپ کامل در منزل و ارسال به معتبرترین آزمایشگاه‌های مورد تایید فراهم کرده است. شما می‌توانید در منزل بمانید و تنها با چند کلیک درخواست خود جهت انجام آزمایش چکاپ در منزل را ثبت نمائید. برای ثبت سفارش آزمایش چکاپ در منزل با کم‌ترین قیمت و بالاترین کیفیت روی دکمه زیر کلیک کنید.

جمع بندی 

 • همانطور که خواندید چکاپ کلی باید به طور منظم انجام شود.  
 • مواردی هستند که در راستای چکاپ کلی می‌توانید آن‌ها را در خانه نیز انجام دهید.  
 • آزمایش خون، قند خون، چربی، دیابت و کلسترول، جزء مواردی هستند که در چکاپ کلی وجود دارد.  

چکاپ کلی بدن چیست؟  

چکاپ کلی بدن وضعیت سلامتی شما را به‌طور کامل ارزیابی می‌کند. این یک چکاپ جامع و کامل بدن با 60 نوع آزمایش برای تأیید سلامت هر یک از اعضای بدن شما است. 

چرا به یک چکاپ کلی سلامت نیاز داریم؟  

مشغله‌های روزمره، عادات غذایی، فشار روانی در محل کار، بیماری‌های ارثی و اختلالات موجود نیاز به معاینه کامل سلامت را توجیه می‌کند. چکاپ کلی باعث می‌شود در صورت بروز بیماری، خیلی زود از آن باخبر شوید. 

هر کسی هر چند وقت یک‌بار باید معاینه منظم انجام دهد؟  

در حالی‌که نظرات متفاوت است، معاینات فیزیکی معمول به‌طور کلی یک بار در سال توصیه می‌شود، اگر شما بالای 50 سال دارید. اگر کمتر از 50 سال دارید و از سلامت خوبی برخوردار هستید، هر 3 سال یک بار توصیه می‌شود. اگر یک بیماری مزمن یا سایر مشکلات بهداشتی مداوم دارید، بدون توجه به سن، باید بیشتر به پزشک مراجعه کنید.