عوارض سینه بزرگ خانم ها که باید بدانید + راه حل

0 2,577
زمان مطالعه این مطلب: 5 دقیقه

داشتن سینه های بزرگ یک ویژگی طبیعی بدن و مورد علاقه بسیاری از افراد است، اما همچنین می‌توانند مشکلاتی را به همراه داشته باشند. در این بخش، توضیح می‌دهیم که اندازه سینه چگونه بر سلامت و راحتی تأثیر می‌گذارد و چه مشکلاتی ممکن است برای فرد ایجاد کند. اینکه عوارض سینه بزرگ برای فیزیک و روان فرد چیست و چه عوارض و مشکلات اجتماعی ایجاد می‌کند؟ چه راه حل‌هایی برای مقابله با این مشکل وجود دارد؟ در این نوشته از مجله سلامت کیوان به این سوالات پاسخ می‌دهیم.

مشکلات فیزیکی سینه بزرگ

شایع‌ترین مشکل فیزیکی که از عوارض سینه بزرگ به شمار می‌رود، درد گردن، شانه و پشت است. در واقع وزن سنگین سینه های بزرگ می‌تواند فشار زیادی بر گردن، شانه‌ها و پشت ایجاد کند، که منجر به درد و ناراحتی در این مناطق می‌شود. این مشکل معمولاً به علت فشار بیش از حد بر روی عضلات و ستون فقرات ایجاد می‌شود. به طور کلی عوارض داشتن سینه بزرگ در خانم‌ها به شرح زیر است:

 • ایجاد تو رفتگی در شانه‌ها (به علت تحمل وزن سوتین)
 • عفونت یا حساسیت پوستی زیر سینه
 • بی حسی در دست‌ها و بازوها
 • عدم توانایی در انجام برخی فعالیت‌های ورزشی
 • سردرد
 • مشکل در خوابیدن
 • تنگی نفس (به علت فشار به قفسه سینه)

این مشکلات فیزیکی می‌توانند در روزمره و کیفیت زندگی فرد تأثیر بگذارند. در بخش‌های بعدی، به بررسی راه حل‌های مختلف برای مدیریت و رفع این مشکلات خواهیم پرداخت.

عوارض سینه های بزرگ خانم‌ها
عوارض سینه های بزرگ خانم‌ها

مشکلات روانی و اجتماعی داشتن سینه های بزرگ

عوارض سینه بزرگ فقط محدود به مشکلات جسمانی نمی‌شود. در حالی که مشکلات جسمی داشتن سینه های بزرگ دشوار است، اما مشکلات روانی که ایجاد می‌کند به مراتب فراتر است. یک مطالعه بالینی نشان داده که زنان با سینه بزرگ بیشتر در معرض افسردگی، عزت نفس پایین و استرس و اضطراب قرار دارند که در ادامه بیشتر بررسی خواهیم کرد.

 1. احساس شرم و کاهش اعتماد به نفس: این مسئله ممکن است با احساس شرم در مورد داشتن پستان بزرگ مرتبط باشد، که مشکلی است که بسیاری از آن غافل‌اند. زنانی که سینه‌های بزرگی دارند، ممکن است برای یافتن لباس‌هایی که مناسبشان باشد، مشکل‌ داشته باشند و در نتیجه، اغلب مجبور می‌شوند لباس‌های گشادتر یا تنگ‌تر بپوشند. این مسئله می‌تواند تاثیر منفی بر اعتماد به نفس آنها داشته باشد و آنها را به دوری از موقعیت‌های اجتماعی سوق دهد.(1)
 2. تجربه تبعیض یا نگرانی ناشی از اندازه سینه: افرادی که سینه بزرگ دارند ممکن است با تبعیض یا مشکلات دیگر در جوامع خود مواجه شوند. این مشکلات ممکن است شامل تعاملات اجتماعی نامناسب، نگاه‌های نادرست و تبعیض جنسیتی باشد که می‌تواند تأثیرات منفی بر روابط و روان فرد داشته باشد.

در مواجهه با مشکلات روانی و اجتماعی ناشی از داشتن سینه بزرگ، مشورت با پزشک متخصص روان و مشاوره می‌تواند کمک کننده باشد. همچنین، در بخش بعدی، به بررسی راه حل‌های ممکن برای مقابله با عوارض سینه بزرگ خواهیم پرداخت.

بیشتر بخوانید:

رفع عوارض داشتن سینه های بزرگ

برای مدیریت مشکلات فیزیکی و روانی ناشی از داشتن سینه بزرگ، می‌توان از راه حل‌های زیر استفاده کرد:

 1. تغییر سبک زندگی: تمرینات ورزشی خاصی که به تقویت عضلات سینه و کاهش فشار بر روی گردن، شانه و پشت کمک می‌کنند، می‌توانند مفید باشند. همچنین، استفاده از لباس‌های مناسب، می‌تواند راحتی و آسایش در فعالیت‌های روزمره را افزایش دهد.
 2. درمان‌های غیرجراحی: فیزیوتراپی و مشاوره می‌توانند بهبود و کاهش مشکلات فیزیکی مرتبط با عوارض سینه‌های بزرگ را تسهیل کنند. فیزیوتراپی شامل تمرینات و روش‌های درمانی فیزیکی است که به تقویت عضلات، کاهش درد و بهبود حرکت کمک می‌کند. همچنین، مشاوره روانی می‌تواند به شما کمک کند تا با مشکلات روانی ناشی از داشتن سینه بزرگ بهتر مقابله کنید.

هرچند این راه حل‌ها می‌توانند بهبودی در مشکلات مرتبط با داشتن سینه بزرگ ایجاد کنند، اما در مواردی که مشکلات به شدت و به طور جدی کیفیت زندگی را تحت تأثیر قرار داده‌اند، راه حل جراحی زیبایی نیز به عنوان یک گزینه مطرح می‌شود. برای این امر بهتر است با پزشک خود مشورت کنید تا بهترین تصمیم را بگیرید.

جراحی کوچک کردن سینه (ماموپلاستی)

جراحی کوچک کردن سینه یا ریداکشن ماموپلاستی یک روش جراحی است که به منظور کاهش حجم و اندازه سینه های بزرگ انجام می‌شود. در این روش، با برداشتن بخشی از بافت سینه و بازسازی شکل و حجم آن، سینه را به اندازه و شکلی که متناسب با بدن فرد باشد تغییر می‌دهند.

عمل جراحی ریداکشن ماموپلاستی به صورت کلی شامل مراحل زیر است:

 1. برش‌های جراحی: پزشک برش‌های مورد نیاز را در قسمت‌های مشخصی از سینه انجام می‌دهد. این برش‌ها معمولاً در قسمت‌هایی که کمتر توی دید است و با لباس پنهان می‌شود، ایجاد می‌شوند.
 2. برداشت بافت: با انجام برش‌های جراحی، پزشک بخشی از بافت سینه را برداشت می‌کند. معمولاً بافت چربی، بافت غده‌ای و پوست اضافی کاهش می‌یابند.
 3. بازسازی سینه: پس از برداشت بافت، سینه به شکلی جدید بازسازی می‌شود. این مرحله شامل تغییر شکل و حجم سینه، تنظیم مجدد نوار پستان و همچنین قرار دادن دوخت‌ها و درزهای لازم است.

مزایا و عوارض جراحی سینه بزرگ

مزایای ماموپلاستی شامل:

 • کاهش درد و ناراحتی در گردن، شانه و پشت
 • بهبود استحکام و تناسب بدن
 • افزایش راحتی در فعالیت‌های روزمره
 • افزایش اعتماد به نفس و کیفیت زندگی

عوارض احتمالی ماموپلاستی شامل:

 • خونریزی و عفونت
 • درد یا عدم التیام درزها
 • تغییرات حسی در سینه
 • عوارض جراحی عمومی، مانند عفونت یا تجمع خون در محل جراحی

قبل از تصمیم‌گیری برای انجام جراحی کاهش سینه برای رهایی از عوارض سینه‌های بزرگ، مهم است با پزشک خود مشورت کنید و وضعیتتان بررسی شود. پزشک شما می‌تواند با توجه به وضعیت سینه‌ها و نیازهای شما، بهترین روش جراحی و پیش‌بینی‌های مرتبط با آن را برای رهایی از عوارض سینه بزرگ توضیح دهد.

بیشتر بخوانید:

برای انتخاب پزشک و کلینیک چه مواردی را در نظر بگیریم؟

انتخاب یک پزشک متخصص در زمینه جراحی کاهش سایز سینه بزرگ بسیار مهم است. مطمئن شوید که پزشک دارای تجربه کافی در انجام این نوع جراحی است و مجوز قانونی دارد. بررسی تحصیلات، مدارک، سوابق و نظرات بیماران قبلی می‌تواند به شما در انتخاب پزشک مناسب کمک کند.

همچنین انتخاب یک کلینیک مناسب نیز بسیار حائز اهمیت است. در انتخاب کلینیک، موارد زیر را در نظر بگیرید:

 •  مطمئن شوید که کلینیک دارای مجوزهای قانونی لازم از مراجع مربوطه است.
 •  بررسی سوابق کلینیک در انجام جراحی‌های مشابه و تجربه کاری پزشکان و کادر پزشکی آن.
 •  مشاوره با بیماران قبلی کلینیک و بررسی نظرات و تجربیات آنها.
 •  مطمئن شوید که کلینیک دارای تجهیزات و فضای مناسب برای انجام جراحی است.

همچنین، ملاحظه کنید که پزشک و کلینیک به شما اطلاعات کافی و صحیح درباره جزئیات جراحی، مزایا و عوارض، نتایج مورد انتظار و مراقبت‌های بعد از عمل را ارائه کنند. قبل از تصمیم‌گیری نهایی، می‌توانید با چند پزشک و کلینیک مختلف مشاوره کنید و آنها را مقایسه کنید تا بهترین انتخاب را داشته باشید.

جمع بندی

در این نوشته سعی کردیم به عوارض داشتن سینه بزرگ اشاره کنیم. از مشکلات جسمی گرفته تا مشکلات روانی و اجتماعی. همچنین تلاش کردیم راه حل‌هایی برای مقابله با این مشکل ارائه دهیم.

اگر برای رفع این مشکل جراحی ماموپلاستی کاهشی را انتخاب کردید، برای داشتن نتایج بهتر به همه راهنمایی‌ها و دستورات پزشک خود پایبند باشید. همچنین، پس از جراحی، مراقبت‌های بعد از عمل را به درستی انجام دهید و در صورت مواجهه با هرگونه علائم غیرعادی یا مشکلات پس از عمل به پزشک خود مراجعه کنید. در نهایت، مطمئن شوید که تصمیم خود را بر اساس اطلاعات کافی و مشورت با پزشکان متخصص اتخاذ می‌کنید. هر فرد و شرایطی منحصر به فرد است، بنابراین پزشکان شما بهترین راهنما در تصمیم گیری برای شما خواهند بود.

اندازه طبیعی سینه بانوان چقدر است؟

اندازه نرمال سینه بانوان از شخصی به شخص دیگر متفاوت است و بستگی به عواملی مثل قد، وزن، فرم بدن و غیره دارد و نمی‌توان عددی برای سایز طبیعی سینه بانوان مشخص کرد.

هزینه عمل کوچک کردن سینه چقدر است؟

قیمت عمل کوچک کردن سینه برای هر فرد و با در نظر گرفتن عوامل مختلف متفاوت است اما هزینه این عمل در سال 1402 به طور میانگین 40 میلیون تومان برآورد شده است.

جراحی کوچک کردن سینه چه مزایایی دارد؟

از مهم‌ترین مزایای این جراحی، کاهش درد قسمت‌های مختلف بدن مثل شانه‌ها و گردن، ایجاد تناسب بیشتر در اندام، و افزایش اعتماد به نفس است.

منبع dranthonydardano
نظر بگذارید

ایمیل شما منتشر نمی شود.