پاسخ به تمام سوالات درباره معاینه پرده بکارت

0 4,862
زمان مطالعه این مطلب: 4 دقیقه

باید اعتراف کنیم که هنوز هم در ایران و چه بسا در جاهای دیگری از جهان، وجود یا عدم وجود پرده بکارت در دختران یک دغدغه است. با وجود همه منطق‌ها و توضیحات پزشکی و حقوقی که در این باره ارائه شده، همچنان هستند کسانی که برای معاینه پرده بکارت اقدام می‌کنند. بنابراین بد نیست به این موضوع بپردازیم و بسیاری از جوانب آن را روشن کنیم.

این معاینه دقیقا چگونه انجام می‌شود؟ پرده بکارت چیست؟ چه روش‌هایی برای معاینه بکارت وجود دارد؟ آیا تشخیص سالم بودن بکارت توسط خود فرد امکان پذیر است؟ آیا این کار دردناک است؟ آیا پرده بکارت به جز دخول از راه دیگری هم پاره می‌شود؟ علت پارگی پرده بکارت چیست؟ اگر می‌خواهید بیشتر در این باره بدانید و پاسخ سوالات بیشمار خود را بگیرید حتما تا پایان این نوشته از مجله سلامت کیوان با ما همراه باشید.

پرده بکارت چیست؟

بسیاری از افراد می‌پرسند چطور تشخیص بدم پردم سالمه؟ یا تشخیص پارگی بکارت در پزشک قانونی انجام می‌شود؟ تشخیص سلامت بکارت از راههای دیگری جز معاینه هم ممکن است؟ اما پیش از پرداختن به این سوالات باید ببینیم این پرده دقیقا چیست و در کجا قرار دارد؟

پرده بکارت Hymen در قسمت خارجی اندام تناسلی و در ابتدای دهانه واژن و در حدود 1 یا 2 سانتی ورودی واژن قرار دارد. در برخی از زنان این پرده قابل مشاهده است و در برخی دیگر نه. هایمن در واقع یک غشای نازک است که خاصیت کشسانی دارد. شکل و اندازه پرده بکارت در زنان متفاوت است. حتما تا به حال اسامی انواع پرده بکارت از جمله پرده حلقوی یا پرده ارتجاعی را شنیده‌اید.

آیا تشخیص باکرگی بدون معاینه پرده بکارت ممکن است؟

متاسفانه گاهی در بین برخی از افراد باورهای غلط و خرافی وجود دارد که تشخیص باکرگی از ظاهر فرد ممکن است. این افراد اعتقاد دارند که می‌شود از روی حالت چشم‌‌ها یا نحوه راه رفتن یا رفتار دختر پی به باکرگی یا عدم باکرگی او برد. باید بگوییم این ادعاها تماما خرافات و اشتباه است و از روی این علائم به هیچ عنوان نمی‌شود باکره بودن را تشخیص داد.

معاینه بکارت دختران
معاینه بکارت دختران

آیا تشخیص سالم بودن پرده بکارت توسط خود فرد ممکن است؟

بسیاری از دختران به دلیل ترس و اضطراب رفتن پیش پزشک و یا احساس شرم و خجالت، تصمیم می‌گیرند که خودشان به معاینه پرده بکارت بپردازند. اما باید گفت این کار توسط خود فرد در اکثر موارد ممکن نیست. اولا که همانطور که گفتیم بکارت شکل و انواع مختلف دارد و گاهی قابل رویت است و گاهی نه.

از طرفی تشخیص پرده بکارت و سالم بودنش، نیاز به شناخت آناتومی ناحیه تناسلی و بهره‌‌مندی از علم پزشکی زنان دارد. بنابراین یک فرد عادی نمی‌تواند این مورد را در ناحیه تناسلی خود به درستی تشخیص دهد و چه بسا در حین این کار باعث آسیب به خود شود. بنابراین اگر قصد تشخیص بکارت دارید، باید حتما به پزشک متخصص زنان مراجعه کنید.

بیشتر بخوانید:

علت پارگی پرده بکارت چیست؟

بعضی از افراد اعتقاد دارند که پرده بکارت از روش‌هایی غیر از دخول نیز می‌تواند پاره شود، مثل اسب سواری، کوهنوردی، افتادن از ارتفاع، اما پارگی پرده به سبب فعالیت ورزشی اغلب ممکن نیست. بکارت تنها از طریق دخول هنگام رابطه جنسی و یا وارد کردن هرگونه جسم خارجی (حتی انگشت) به داخل واژن می‌تواند پاره شود.

آیا خودارضایی باعث پارگی پرده بکارت می‌شود؟

خودارضایی ممکن است به روش‌های گوناگونی انجام شود. اگر چیزی داخل واژن نشود پارگی پرده بکارت ممکن نخواهد بود، چون ضربه‌ای به آن وارد نمی‌شود.

نحوه معاینه پرده بکارت

معاینه پرده بکارت عملی است که خیلی سریع انجام می‌شود. این عمل ممکن است در مطب یک پزشک متخصص زنان و یا در پشکی قانونی انجام گیرد. مواردی که در پزشکی قانونی انجام می‌شوند معمولا به دلایل حقوقی از قبیل اثبات تجاوز و غیره انجام می‌گیرند.

پزشک زنان از مراجعه کننده درخواست می‌کند که روی صندلی مخصوص بنشیند و پاها را به صورت باز در جاهای تعیین شده قرار دهد. سپس با استفاده از ابزار مخصوص، لابیا و ناحیه تناسلی را باز می‌کند تا جایی که دهانه واژن به قدر کافی باز شود و بتواند پرده بکارت را ببیند. پس از مشاهده می‌تواند نشانه‌های آسیب دیده یا سالم بودن پرده را تشخیص دهد.

کولپوسکوپی برای معاینه پرده بکارت

در روش کولپوسکوپی که جدیدتر است، و حدود ده تا بیست دقیقه طول می‌کشد، پزشک از مراجعه کننده می‌خواهد که به پشت روی تخت دراز بکشد و پاهایش را جمع کند. سپس یک اسپکولوم فلزی را داخل واژن فرد قرار می‌دهد تا واژن باز بماند و بتواند آن را مشاهده کند.

بعد از این مرحله، ابزاری به نام کولپوسکوپ را که نوعی ابزار بزرگ نمایی است داخل واژن قرار می‌دهد. از طریق نور و لنز دوربین این وسیله، پزشک می‌تواند داخل واژن و دهانه رحم را ببیند و بررسی کند. بعد از انجام کار ناحیه را با پنبه تمیز می‌کنند تا از بروز آلودگی یا عفونت جلوگیری شود.

تشخیص پارگی پرده بکارت از طریق تجاوز

معمولا در اثر تجاوز، علاوه بر پارگی پرده بکارت، زخم و آسیب بیشتری وارد می‌شود. جراحت مجاری ادرار و زخم داخل رحم می‌توانند نشانه‌هایی از تجاوز و فشار شدید به واژن باشند. بنابراین تشخیص اینکه هایمن از طریق تجاوز پاره شده، از طریق این نشانه‌ها ممکن و واضح است.

آیا معاینه پرده بکارت دردناک است؟

افرادی که برای این معاینه مراجعه می‌کنند اغلب تجربه‌ قبلی در معاینه ندارند، بنابراین ممکن است این کار برای آنها کمی حساس و یا دردناک باشد و ایجاد اسپاسم کند. اما درد به قدری نیست که قابل تحمل نباشد. این کار به سادگی و سرعت انجام می‌گیرد.

آیا تشخیص زمان پارگی بکارت ممکن است؟

معمولا تا ۲ هفته بعد از پارگی بکارت از روی نشانه‌ها می‌توان تاریخ آن را حدس زد و پزشک یا ماما تا یک ماه می‌تواند تاریخ پارگی را حدس بزند اما بعد از یک ماه زمان پارگی پرده به هیچ وجه معلوم نمی‌شود.

بیشتر بخوانید:

جمع بندی

در این مقاله از مجله سلامت کیوان سعی کردیم درباره معاینه پرده بکارت و جزئیات و جوانب مربوط به آن صحبت کنیم. امیدواریم که این مطلب برای شما مفید بوده باشد.

گواهی بکارت را از کجا می‌توان تهیه کرد؟

برای تهیه گواهی بکارت باید به پزشک متخصص زنان و زایمان رجوع کرد. البته این گواهی در مواردی که دادگاه به آن نیاز داشته باشد، توسط پزشکی قانونی صادر می‌شود.

انواع پرده بکارت چیست؟

پرده بکارت شامل انواع: حلقوی، ارتجاعی، سپتوم دار، دندانه دار، و بدون منفذ می‌شود.

آیا پارگی پرده بکارت بدون خونریزی ممکن است؟

بله؛ نداشتن خونریزی بعد از رابطه جنسی دلیل بر عدم باکرگی نیست. در واقع نیمی از دختران با توجه به نوع پرده بکارت خود، هنگام پاره شدن بکارت خونریزی ندارند.

آیا در معاینه مشخص است که پارگی با رابطه بوده یا ورود انگشت؟

قطعا آسیب ایجاد شده با ورود انگشت به داخل واژن و داشتن رابطه جنسی واژینال به صورت کامل متفاوت خواهد بود و پزشک متوجه این موضوع خواهد شد.

نظر بگذارید

ایمیل شما منتشر نمی شود.