سیاه سرفه (Bordetella pertussis)

پرتوسیس، که به عنوان سیاه سرفه نیز شناخته می شود، یک بیماری به شدت مسری است. عامل این باکتری یک باکتری تحت عنوان "بوردتلا پرتوسیس" است. سیاه سرفه با سرفه های شدید و غیر قابل کنترل شناخته می شود که در اغلب مواقع تنفس را سخت می کند که این امر صدایی شبیه گریه ایجاد می کند. سیاه سرفه همه رده های سنی را می تواند درگیر کند اما برای کودکان زیر یک سال جدی تر بوده و حتی می تواند منجر به مرگ شود. بهترین پیشگیری علیه این بیماری واکسیناسیون است. کودکان مبتلا به سیاه سرفه ممکن است درگیر عفونت ریه، تنگی نفس و حتی مرگ شوند. حدود نیمی از کودکان زیر یک سالِ مبتلا به این بیماری به بیمارستان می روند. افراد مبتلا به این بیماری آن را از طریق سرفه و عطسه به دیگران انتقال می دهند. والدین، خواهر و برادران و مراقبین کودک می توانند به بیماری مبتلا شوند.

نکات مهم جهت پیشگیری

1- زنانی که در هر بار حاملگی واکسن این بیماری را دریافت می کنند، مصونیت در برابر بیماری را به جنین نیز انتقال می دهند.

2- اطرافیان و پرستاران کودک با دریافت واکسن می توانند از ابتلا به بیماری پیشگیری کنند.

3- بچه ها نیز با دریافت واکسن می توانند بر علیه این بیماری محافظت شوند، دوره ی دریافت واکسن از زمان دو ماهگی کودک شروع می شود.

زنان باردار با دریافت واکسن دوگانه (شامل واکسن‌های دیفتری و کزاز) در طول هر بارداری، مصونیت کوتاه مدت در قبال بیماری را به جنین انتقال می دهند، بنابراین کودکان خود نیاز دارند تا در برابر بیماری مصون شوند. جهت فراهم نمودن بهترین شکل مراقبت، کودکان نیاز به دریافت 5 دوز از واکسن سه گانه (شامل واکسن‌های دیفتری، کزاز و سیاه سرفه) را دارند. بهتر است اولین دوز واکسن در زمان دو ماهگی به کودک تزریق شود. سپس نیاز است تا دو دوز دیگر نیز در 4 ماهگی و 6 ماهگی دریافت شود تا سطوح بالای محافظت شکل گیرد. از آنجایی که محافظت در برابر این بیماری در طول زمان کاهش می یابد، توصیه می شود که تزریق دو دوز دیگر یکی در 18 ماهگی و دیگری در 4 تا 6 سالگی صورت گیرد تا محافظت کاملی در دوران کودکی فراهم شود.

واکسن سیاه سرفه ایمنی خوبی را بر علیه این بیماری فراهم می کند اما نمی تواند از تمام موارد این بیماری پیشگیری به عمل آورد. بیماری سیاه سرفه با علایمی شبیه سرماخوردگی نمایان می شود؛ از جمله آبریزش بینی و گرفتگی صدا، عطسه، سرفه های خفیف و یا تب. اما با گذشت 1 الی 2 هفته از شروع بیماری سرفه های شدید شروع می شود. بر خلاف سرماخوردگی، یک سری از سرفه های ناگهانی شدید و مکرر برای بیش از 2 هفته ادامه پیدا می کند و از آنجایی که این سرفه های ناگهانی تمام هوای داخل ریه های را به بیرون هدایت می کند بیمار برای تنفس مجدد نیاز به بازدمی طولانی و عمیق پیدا می کند که صدایی شبیه گریه ایجاد می کند.  از طرفی توجه به این نکته حائز اهمیت است که تعداد زیادی از کودکان مبتلا به سیاه سرفه هیچ سرفه ای بروز نداده بلکه به طور ناگهانی تنفس شان قطع می شود. بنابراین در صورتی که سرماخوردگی کودک شما طولانی شد و یا با سرفه های شدیدی توام بود حتما به پزشک مراجعه نمایید.

بهترین راه پیشگیری استفاده از واکسن است و در صورت ابتلا نیز آنتی بیوتیک هایی برای درمان وجود دارد که بایستی توسط دکتر تجویز گردند.

واکسن بوردتلا پرتوسیس تنها در کودکان زیر 7 سال تجویز می شود و در برنامه سراسری واکسیناسیون ایران نیز قرار دارد.

انجام آزمایش سیاه سرفه از روش PCR کیفی توسط بیمه های زیر صورت می گیرد. لطفا برای برآورد هزینه و تعرفه آزمایش بیمه مورد نظرتان را انتخاب کنید.

در صورت داشتن بیمه ی شهرداری با داشتن سوابق خود به یکی از شعب بیمه شهرداری رفته و با تائید کردن تست توسط سازمان به آزمایشگاه مراجعه نمائید .

برآورد هزینه :
000,000 ریال

طرف قرارداد با بيمه‌های تكميلی ايران، دانا، دی، پارسيان و سينا