بارداری بدون دخول | واقعیت یا شایعه ترسناک؟

210 18,077
زمان مطالعه این مطلب: 6 دقیقه

در مورد امکان بارداری بدون رابطه جنسی و دخول، همواره سوال و بحث و حتی افسانه‌هایی مطرح بوده است. اما آیا واقعا چنین چیزی ممکن است؟ چند درصد احتمال دارد؟ درچه شرایطی بدون دخول می‌توان حامله شد؟ در این نوشته از مجله سلامت کیوان به معرفی این موضوع و توضیح در مورد شایعات و سوال‌هایی که مردم در مورد بارداری بدون دخول دارند، می‌پردازیم. این بخش با بیان اهمیت موضوع و وجود تصورات اشتباه و نادرست در این زمینه آغاز می‌شود. و سپس، به توضیح اهمیت بررسی حقایق و روش‌های علمی برای رد یا تایید این ادعاها می‌پردازیم. تا انتها همراه ما باشید.

فرآیند بارداری چگونه است؟

باروری و فرایند بارداری به دخول و لقاح بین یک اسپرم و یک تخمک بستگی دارد. در این فرایند، اسپرم‌ها از طریق مجرای تناسلی مرد وارد رحم زن می‌شوند و با تخمکی که در لوله رحمی موجود است، ادغام می‌شوند. این ادغام منجر به تشکیل یک سلول تخمک‌زایی می‌شود که سپس به رحم پیوند می‌زند و فرآیند بارداری آغاز می‌شود.

از این‌رو، باروری یا بارداری به طور طبیعی نیازمند دخول است. بدون دخول، امکان ادغام تخمک و اسپرم بسیار کم می‌شود و بنابراین بارداری بدون دخول یک اتفاق نادر است. در واقع، بارداری بدون دخول در مفهوم علمی و پزشکی ممکن نیست و افسانه‌ای است که در بین برخی از مردم وجود دارد.

در واقع باید گفت بدون دخول احتمال بارداری بسیار کم است. بدون دخول، از هر راه دیگری که باشد، فقط مقادیر کمی از اسپرم وارد کانال واژن می‌شود که لقاح نهایی تخمک را بسیار دشوار می‌کند. در خارج از بدن، سلول‌های اسپرم تحرک محدودی دارند و فقط برای چند دقیقه می‌توانند زنده بمانند. آنها فقط در محیط گرم و مرطوب می‌توانند برای مدت طولانی‌تری زنده بمانند.

برای اینکه بارداری بدون رابطه جنسی اتفاق بیفتد، انزال مرد باید در نزدیکی واژن انجام شود و از روش‌های پیشگیری از بارداری استفاده نشود. باید فرصتی برای ورود اسپرم به واژن وجود داشته باشد و باید مقدار کافی سلول اسپرم زنده برای بارور کردن تخمک وجود داشته باشد.(1)

تاکید بر این نکته حائز اهمیت است که برای بارداری موفق، دخول طبیعی و رابطه جنسی با جنس مخالف نیاز است. زوج‌هایی که با مشکلات باروری مواجه هستند، ممکن است نیاز به مراجعه به یک پزشک متخصص برای ارزیابی و درمان بیشتر داشته باشند. از این رو، اطلاعات علمی و مشاوره پزشکی می‌تواند در درک درست و واقعی بارداری کمک کند.

بیشتر بخوانید:

بارداری بدون دخول امکان دارد؟

بررسی‌های علمی نشان می‌دهند که احتمال بارداری بدون دخول بسیار کم است، اما صفر نیست؛ همانطور که گفته شد بارداری نیازمند ادغام تخمک و اسپرم است که در نتیجه آن یک سلول تخمک‌زایی تشکیل می‌شود و به رحم پیوند می‌خورد. این فرایند باروری و بارداری به پیوند بین یک اسپرم و یک تخمک بستگی دارد و بدون این ادغام، بارداری امکان‌پذیر نیست.

بسیاری از افراد بدون استناد علمی، مردم را از این بابت نگران می‌کنند و از این رو، مهم است که در مورد بارداری و عملکرد بدن به دانسته‌های علمی و اطلاعات موثق توجه کنیم. در مورد زوج‌هایی که در باردار شدن با مشکل مواجند، مراجعه به پزشک و استفاده از راه‌های درمانی مختلف می‌تواند راهگشا باشد.

محققین پدیده‌ای به نام “بارداری دختران باکره” را مطالعه کرده‌اند تا بفهمند چرا گزارش‌هایی از باردار شدن بدون دخول موجود است. در یک نظرسنجی از 7870 زن باردار، آنها دریافتند که 0.8 درصد از زنان (45 نفر در کل) بدون داشتن رابطه جنسی واژینال باردار شده‌اند.

مطالعه‌ای مانند این دارای محدودیت‌هایی است. محققان به انتظارات مختلف فرهنگی و مذهبی در این ترکیب اشاره کردند (مانند تعهد، عفت و عدم آموزش جنسی) و همچنین تعاریف متفاوتی از معنای “سکس” را ذکر کردند. به این ترتیب، این اعداد تصویری واقعی از میزان لقاح بدون نفوذ را نشان نمی‌دهند. (2)

آیا امکان بارداری بدون دخول از روی لباس وجود دارد؟

امکان بارداری از روی لباس وجود ندارد، چون اسپرمها نمیتوانند از لباس عبور کرده و وارد واژن شوند. از طرفی، اسپرمها در فضای بیرون خیلی زود توانایی حرکت را از دست میدهند. پس به طور کلی این امکان وجود ندارد.

احتمال بارداری بدون دخول
احتمال بارداری بدون دخول

شرایط بارداری بدون دخول

اگرچه بارداری بدون دخول به معنای واقعی آن بسیار نادر است، گاهی اوقات در حالت طبیعی و یا با مداخلات پزشکی این امر ممکن است. شرایطی که منجر به بارداری بدون دخول می‌شوند عبارتند از:

 • اگر مایع منی یا پیشاب مرد با واژن خانم حین رابطه بدون دخول برخورد مستقیم داشته باشد.
 • اگر انزال مرد روی واژن یا داخل آن رخ دهد.
 • اگر انگشت یا جسمی که آغشته به اسپرم مرد بوده درون واژن شود – که احتمال بسیار کمی است چون اسپرم خارج از بدن انسان مدت بسیار کوتاهی زنده خواهد ماند.

درهرحال اگر قصد باردار شدن ندارید بهتر است در هرگونه رابطه جنسی حتی رابطه بدون دخول از روش‌های پیشگیری از بارداری مانند کاندوم استفاده نمائید.

روش های پزشکی بارداری بدون دخول

در موارد خاص و با استفاده از فناوری‌های پزشکی مداخله‌ای، امکان بارداری بدون دخول وجود دارد. این روش‌ها شامل موارد زیر است:

روش انتقال زایمان (IVF)

یکی از روش‌هایی که برای این منظور استفاده می‌شود، انتقال زایمان (IVF) است. در روش IVF، تخمک از طریق جراحی استخراج می‌شود و سپس در آزمایشگاه با اسپرم از پارتنر یا اسپرم نمونه ترکیب می‌شود. پس از ادغام تخمک و اسپرم در آزمایشگاه و تشکیل جنین، جنین به رحم پیوند داده می‌شود. این روش به زوج‌هایی که با مشکلات باروری مواجه هستند یا در مواردی که بارداری به طور طبیعی ممکن نیست، کمک می‌کند تا بتوانند بچه‌دار شوند.

روش IVF در موارد خاصی مانند عدم وجود یا عملکرد نامناسب تولید کننده اسپرم در پارتنر، عدم تسلط به مراحل طبیعی باروری در بانوان، نارسایی تخمدان و برخی موارد دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما باید توجه داشت که این روش‌ها نیز با هزینه‌های مالی و فیزیکی قابل توجهی همراه هستند و نیاز به مراقبت‌های پزشکی و کنترل و مدیریت دقیق دارند.

حمل و زایمان مصنوعی

در این روش، نیازی به دخول جنسی نیست. استفاده از روش‌هایی مانند تخمک گیری از یک زن دیگر و نیز استفاده از اسپرم اهدا شده می‌تواند امکان بارداری را فراهم کند.

جایگزینی رحم

در مواردی که بانوان به دلایلی رحم ندارند یا رحم آنها قادر به باروری نیست، جایگزینی رحم می‌تواند یک گزینه باشد. در این روش، رحم یک زن دیگر به بانوی مورد نیاز انتقال داده می‌شود.

زایمان از طریق مادرخوانده

در برخی موارد، زنی که مادرخوانده (سوروگات) است، برای حمل و زایمان بچه زوج مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مهم است که در این موارد، مشاوره پزشکی کامل و صحیح دریافت شود تا بهترین روش برای زوج مشخص شود. هر روش دارای مزایا و معایب خود است و میزان موفقیت و ریسک‌های مرتبط با هر روش ممکن است متفاوت باشد.

بیشتر بخوانید:

جمع بندی

به طور خلاصه، بارداری بدون دخول بسیار نادر است و بسیاری از شایعات مرتبط با این موضوع افسانه‌ هستند. اما برای زوج‌هایی که نمی‌توانند یا نمی‌خواهند دخول داشته باشند، گزینه‌های متنوعی برای بارداری وجود دارد از جمله روش انتقال زایمان (IVF)، حمل و زایمان مصنوعی، جایگزینی رحم و زایمان از طریق مادرخوانده.

برای انتخاب بهترین روش، مهم است که زوج مشاوره پزشکی کامل و جامع دریافت کنند و با مزایا و معایب هر روش آشنا شوند. همچنین، حفظ سلامتی و پیروی از مراقبت‌های پزشکی معمولی در طول بارداری بسیار مهم است. برای هر گونه سوال یا نگرانی، مراجعه به پزشک متخصص توصیه می‌شود.

توهم بارداری بدون دخول چیست؟

توهم بارداری، حالتی است که برخی از زنان آن را تجربه می‌کنند. این توهم ممکن است بعد از هر گونه رابطه جنسی (چه همراه با دخول چه بدون دخول) سراغ فرد بیاید. توهم بارداری می‌تواند ناشی از ضربات روحی، عدم تعادل هورمون‌ها و برخی از بیماری‌های دیگر باشد. عوامل روان‌شناختی‌ای که در این توهم دخیل‌اند عبارت‌اند از میل شدید به بارداری یا تفسیر نادرست علائمی که بدن تجربه می‌کند.

آیا یک بار ریختن اسپرم روی واژن باعث حاملگی می‌شود؟

شانس حاملگی در افراد مختلف متفاوت است و این به شرایط جسمی آنها مربوط می‌شود. اما در کل بارداری ربطی به تعداد دفعات رابطه جنسی ندارد. چه رابطه با دخول باشد و چه بدون دخول، حتی با یکبار رسیدن اسپرم به کانال واژن نیز احتمال بارداری وجود دارد. این مورد به شرایط اسپرم‌ها، دمای بدن، زمان تخمک‌گذاری و مواردی از این‌ دست مربوط می‌شود.

احتمال بارداری در چه روزهایی صفر است؟

به‌صورت کلی برای بارداری باید به سیکل قاعدگی زن و زمان رابطه توجه کرد. بالاترین شانس بارداری در روزهای نزدیک قبل و بعد از تخمک‌گذاری، یعنی در روزهای ۹ تا ۱۹ سیکل است. اما این بدان معنا نیست که در روزهای دیگر این احتمال وجود ندارد و امکان بارداری صفر است. در بارداری فاکتورهای متعددی وجود دارد که موجب می‌شود احتمال صفر درصد از بین برود. اما در کل در روزهایی که تخمک‌گذاری صورت نمی‌گیرد، احتمال بارداری وجود ندارد.

درچه شرایطی احتمال بارداری بدون دخول وجود دارد؟

در این شرایط احتمال بارداری بدون دخول وجود دارد: 1- اگر مایع منی یا پیشاب مرد با واژن خانم حین رابطه بدون دخول برخورد مستقیم داشته باشد 2- اگر انزال مرد روی واژن یا داخل آن رخ دهد. 3- اگر انگشت یا جسمی که آغشته به اسپرم مرد بوده درون واژن شود.

احتمال بارداری با پیشاب وجود دارد؟

احتمال بارداری با پیشاب خیلی کم است اما غیرممکن نیست؛ در پیشاب مردان نیز ممکن است مقدار کمی اسپرم زنده وجود داشته باشد که به تخمک برسد و منجر به بارداری شود. این احتمال در رابطه واژینال بیشتر و در رابطه بدون دخول کمتر خواهد بود.

منبع tuasaude healthline
210 نظر
 1. احمد گفت

  سلام و درود من توی دوره تخمک گذاری با پارتنرم رابطه بدون دخول داشتم مایع منی روی آلتشون نریخت ولی پیشاب برخورد داشت باهاشون الان ۳روز از تایم‌ پریودیشون گذشته همه علائم پریودی رو دارن بجز دل درد ایا امکان بارداری وجود داره؟؟!

  1. علی شاملو (کارشناس) گفت

   سلام وقت بخیر
   احتمال کمی را باید برای بارداری با پیشاب درنظر گرفت.
   آرامش خود را حفظ کنند و صبر کنند. اگر 7 روز تاخیر داشتند از بی بی چک استفاده کنند.

نظر بگذارید

ایمیل شما منتشر نمی شود.