اورئاپلاسما اورئالیتیکوم (Ureaplasma Urealyticum)

گونه های مايکوپلاسما کوچکترين موجودات زنده هستند و در بين پروکاريوت ها منحصر به فرد می باشند. فاقد ديواره سلولی بودن آنها، عمدتا سبب عدم حساس بودن این دسته از باکتری ها به بسیاری از داروهای ضد میکروبی معمول، از جمله بتا-لاکتام ها (مانند پنی سیلین) می شود، البته با برخی دیگر از آنتی بیوتیک ها قابل درمان هستند. میکروارگانیسم های مایکوپلاسما معمولا مرتبط با مخاط هستند، معمولا خارج از سلول در دستگاه های تنفسی و دستگاه تناسلی ساکن اند و به ندرت به زیر پوست نفوذ می کنند و در موارد سرکوب سیستم ایمنی که ممکن است در جریان خون نفوذ کنند و به ارگان ها و بافت های متعددی نفوذ کنند. بعضی از گونه های مایکوپلاسما نیز به عنوان پاتوژن های داخل سلولی عمل می کنند. اورئاپلاسما اورئالیتیکوم به دلیل توانایی منحصر به فرد در متابولیزه کردن اوره و تولید آمونیوم از سایر مایکوپلاسما ها متفاوت است. حداقل 60% از خانم های سالم که تجربه رابطه جنسی داشته اند این میکروارگانیسم را در واژن خود دارند و حداقل 20% از آنها مایکوپلاسما هومینیس را حمل می کنند. هر دوی این میکروارگانیسم ها، جزو میکروارگانیسم های فرصت طلب های هستند.

نحوه انتقال

این باکتری از طریق تماس جنسی انتقال پیدا می کنند و عفونت واژن با اوره پلاسما در زنانی که دارای چندین شریک جنسی هستند، بیشتر است. اگر مادری در دوران بارداری خود عفونت اوره پلاسمایی داشته باشد، این باکتری ممکن است به جنین یا نوزاد او نیز منتقل شود.

علایم

چنانچه این باکتری در تعادل با سایر باکتری های بدن باشد و فرد سیستم ایمنی طبیعی داشته باشد، اورئاپلاسما عفونت و یا علامتی را ایجاد نمی کند. علائم زیر ممکن است ناشی از عفونت با اورئا پلاسما باشد و باید توسط پزشک مورد بررسی واقع شود. لازم به ذکر است که اورئاپلاسما تنها سبب این علایم نمی شود.

  • مشکلاتی در باروری: اورئا پلاسما در زنان و مردان دارای مشکلات نازایی یافت شده است. این باکتری در مردان ممکن است بر تعداد اسپرم ها و توانایی آنها در حرکت شان تاثیر بگذارد. در زنان نیز می تواند باردار شدن را مشکل کند. در برخی مقالات پیشنهاد شده در زنانی که دارای ناباروری با علت نامشخص می باشند، باید از لحاظ اورئاپلاسما اورئالیتیکوم آزمایش شوند. هم چنین این باکتری با ریسک بالایی از ناباروری در مردان مرتبط است درحالیکه نوع دیگری از اورئاپلاسما با نام اورئاپلاسما پارووم ارتباطی با ناباروری در مردان ندارد.
  • ایجاد درد، ترشحات و خارش در ناحیه تناسلی: شامل؛

اورتریت (التهاب مجاری ادراری) که منجر به درد و سوزش به هنگام دفع ادرار، خارش در اطراف مجرای ادراری و ترشحات غیر معمول و بد بو می شود.

واژینوز باکتریایی، که عفونتی در واژن است و می تواند منجر به ترشحات غیر معمول و بد بو در واژن، خارش در اطراف واژن و سوزش به هنگام دفع ادرار شود.

درد ناحیه شکمی یا لگن: مانند پروستاتیز (التهاب غدد پروستات)، اندومتریز (التهاب رحم) و سنگ کلیه.

  • اورئاپلاسما در زنان باردار و نوزادان تازه متولد شده: نوزادان نارس مخصوصا با وزن یک کیلو یا کمتر، بیشتر مستعد عفونت اورئاپلاسما هستند و پنومونی، مننژیت و آسیب مغزی، آسیب به ریه و ایجاد مشکلات تنفسی در آنها ممکن است دیده شود. هم چنین قبل از تولد، جنین درون رحم مادر خود نیز می تواند با اورئاپلاسما آلوده شود و منجر به زایمان زودرس، تولد نوزادان نابالغ و مرده زایی شود.

تشخیص

بیوپسی یا سواب از واژن، مجرای ادراری و یا رحم جهت تشخیص آزمایشگاهی مورد استفاده قرار می گیرد. می توان از نمونه ها نیز اسمیر تهیه کرد اما به دلیل کوچک بودن اندازه این باکتری ها زیر میکروسکوپ، دیدن آنها سخت است. از این رو تشخیص اورئاپلاسما نیازمند تست های اختصاصی آزمایشگاهی ست.

درمان

به وسیله تعدادی از آنتی بیوتیک ها امکان پذیر است که می بایست تحت نظر پزشک صورت بگیرد.

 

انجام آزمایش اورئاپلاسما اورئالیتیکوم از روش PCR کیفی توسط بیمه های زیر صورت می گیرد. لطفا برای برآورد هزینه و تعرفه آزمایش بیمه مورد نظرتان را انتخاب کنید.

در صورت داشتن بیمه ی شهرداری با داشتن سوابق خود به یکی از شعب بیمه شهرداری رفته و با تائید کردن تست توسط سازمان به آزمایشگاه مراجعه نمائید .

برآورد هزینه :
000,000 ریال

طرف قرارداد با بيمه‌های تكميلی ايران، دانا، دی، پارسيان و سينا