آزمایش بارداری چه انواعی دارد و کدام بهتر است؟ + نتایج

0 758
زمان مطالعه این مطلب: 9 دقیقه

انواع آزمایش بارداری به دنبال هورمون خاصی هستند – گنادوتروپین جفتی انسانی (HCG) – که فقط در طول بارداری در بدن فرد ایجاد می‌شود. این آزمایش‌ها می‌توانند از ادرار یا خون برای جستجوی HCG استفاده کنند. تست‌های بارداری خانگی که از ادرار شما استفاده می‌کنند رایج‌ترین نوع تست بارداری هستند. در صورت استفاده صحیح، تست‌های بارداری خانگی 99 درصد دقیق هستند.

اما در این مقاله از مجله سلامت آزمایشگاه کیوان بررسی می‌کنیم که آزمایش بارداری چیست و چه انواعی دارد؟ چه هورمونی در تست حاملگی بررسی می‌شود؟ چه زمانی باید تست بارداری انجام داد؟ تست بارداری چطور عمل می‌کند؟ نتیجه آزمایش بارداری چه زمانی آماده می‌شود؟ تفسیر این نتیجه چگونه است؟

آزمایش بارداری چیست؟

تست بارداری راهی برای تعیین باردار بودن شماست. اگر تست حاملگی شما مثبت باشد به این معنی است که باردار هستید. اگر آزمایش منفی بود، به این معنی است که شما باردار نیستید. تست‌های بارداری با شناسایی گنادوتروپین جفتی انسانی (HCG)، هورمونی که بدن شما هنگام بارداری می‌سازد، عمل می‌کند.

از همان ابتدای بارداری، بدن شما شروع به تغییراتی برای حمایت از سلول‌هایی می‌کند که به کودک شما تبدیل می‌شوند. یکی از مواردی که خیلی سریع اتفاق می‌افتد، تولید HCG است. اگر باردار باشید، بدن شما شروع به تولید HCG بیشتری می‌کند. پس از کاشت تخمک بارور شده در رحم – حدود شش تا 10 روز پس از لقاح – سطح HCG شما شروع به افزایش می‌کند.

دو نوع اصلی آزمایش بارداری وجود دارد آزمایش ادرار و آزمایش خون. اغلب، آزمایش ادرار در خانه را همراه با تست بارداری خانگی انجام می‌دهید. این نوع آزمایش بدون نسخه در دسترس است و در قیمت‌های مختلف وجود دارد. آزمایش خون برای بررسی بارداری در مطب پزشک انجام می‌شود و شامل گرفتن نمونه خون شما می‌شود. راه دیگر برای تایید بارداری استفاده از سونوگرافی است. پزشک شما سونوگرافی را در مطب خود انجام می‌دهد.

دلایل مختلفی برای انجام آزمایش بارداری وجود دارد. ممکن است برای باردار شدن تلاش کنید و امیدوار باشید که نتیجه مثبتی به دست آورید. ممکن است مشکلی را در مورد کنترل بارداری خود تجربه کرده باشید . حتی ممکن است در شرف انجام یک روش پزشکی یا شروع مصرف یک داروی جدید باشید. مهم نیست دلیل آن چیست، اگر در مورد نتایج آزمایش خود سؤالی دارید، بهترین کار این است که با پزشک خود تماس بگیرید.

سطح چه هورمونی در آزمایش بارداری بررسی می‌شود؟

تست‌های بارداری به دنبال بررسی افزایش مقدار HCG هستند. سطح HCG به سرعت افزایش می‌یابد – هر چند روز یک بار در هفته‌های اول بارداری دو برابر می‌شود. جفت HCG تولید می‌کند. فقط افراد باردار جفت دارند که اندکی پس از چسبیدن تخمک بارور شده به دیواره رحم ایجاد می‌شود.

چه زمانی باید آزمایش بارداری بدهم؟

اگر فکر می‌کنید ممکن است باردار باشید، بهتر است یک آزمایش بدهید و مطمئن شوید. تست‌های بارداری خانگی می‌توانند در تشخیص زودهنگام بارداری متفاوت باشند. در بسیاری از موارد، ممکن است ۱۰ روز پس از لقاح، از یک آزمایش خانگی نتیجه مثبت بگیرید. برای نتیجه دقیق‌تر، منتظر بمانید تا بعد از اتمام قاعدگی، آزمایش بدهید. به یاد داشته باشید، اگر آزمایش را خیلی زود انجام دهید، حتی اگر باردار باشید، ممکن است منفی باشد. اگر آزمایش منفی دادید و بعد پریود نشدید، آزمایش دیگری بدهید.

چه ساعتی باید آزمایش بارداری بدهم؟

به طور کلی، بهترین زمان ساعتی است که اولین ادرار صبحگاهی خود را دارید. با این حال، برخی از تست‌های بارداری به اندازه‌ای حساس هستند تا HCG را بدون توجه به زمان انجام آزمایش تشخیص دهند. در صورت امکان، سعی کنید قبل از انجام آزمایش صبر کنید تا سه ساعت از آخرین ادرار شما بگذرد. همچنین می‌توانید دو آزمایش بارداری انجام دهید تا تأیید شود که نتیجه یکسانی دریافت می‌کنید.

آزمایش بارداری چگونه عمل می‌کند؟

آزمایش حاملگی به دنبال میزان گنادوتروپین جفتی انسانی (HCG) در بدن شما است. شما می‌توانید HCG را در ادرار یا خون خود پیدا کنید. HCG به زمان نیاز دارد تا در بدن شما جمع شود. هر روز از اوایل بارداری، بدن شما HCG بیشتری تولید می‌کند. با گذشت هفته‌ها، HCG بیشتری در بدن خود خواهید داشت که احتمال مثبت نشان دادن تست بارداری را افزایش می‌دهد. این بدان معناست که اگر آزمایش را خیلی زود انجام دهید، منفی خواهد شد.

تست‌های بارداری با واکنش به مقدار HCG در ادرار یا خون شما عمل می‌کنند. در آزمایش ادرار، یک تکه کاغذ مخصوص HCG را تشخیص می‌دهد. این آزمایش ممکن است علامت مثبت، خطوط عمودی دوتایی یا حتی کلمه “باردار” را نشان دهد. آزمایش‌های مختلف به روش‌های منحصر به فردی نتیجه مثبت را نشان خواهند داد. دستورالعمل‌های همراه با آزمایش را بخوانید تا بدانید نتیجه مثبت چگونه خواهد بود. به عنوان مثال، اکثر تست‌ها دارای یک پنجره کنترل هستند که ابتدا نمایش داده می‌شود. دیدن نماد در این پنجره به شما می‌گوید که تست کار می‌کند. به خاطر داشته باشید که تست‌های برندهای مختلف زمان متفاوتی را برای نشان دادن نتیجه نیاز دارند.

اگر آزمایش خون بدهید، پزشک شما نمونه‌ای از خون شما را می‌گیرد و به آزمایشگاه بارداری می‌فرستد. آزمایشگاه میزان HCG را در خون شما تعیین می‌کند. پزشک در مورد نتایج با شما تماس خواهد گرفت.

انواع آزمایش بارداری چیست؟

دو نوع اصلی آزمایش بارداری وجود دارد: آزمایش ادرار و آزمایش خون.

آزمایش‌های ادرار معمولاً در خانه انجام می‌شود – اگرچه می‌توانید آزمایش ادرار را در مطب پزشک نیز انجام دهید.

آزمایش بارداری خانگی

آزمایش خانگی بارداری که با نام بی بی چک شناخته می‌شود از ادرار شما برای جستجوی HCG استفاده می‌کند. آنها حاوی نوارهای خاصی هستند که HCG را تشخیص می‌دهند. اکثر تست‌های بارداری خانگی در صورت استفاده صحیح حدود 99 درصد موثر هستند. این میزان دقت برابر با تست‌های بارداری است که در مطب پزشک انجام می‌شود. این آزمایشات در اکثر داروخانه‌ها موجود است. آسان برای استفاده و ارزان. مهم است که قبل از انجام این آزمایش‌ها دستورالعمل‌های مربوط به آنها را بخوانید.

سه روش برای انجام تست بارداری خانگی وجود دارد:

 • در یک فنجان تمیز ادرار کنید. سپس یک تا چند قطره از ادرار خود را روی یک نوار شیمیایی بریزید.
 • هنگام ادرار کردن، نوار تست بارداری را در جریان ادرار خود قرار دهید.
 • در یک فنجان تمیز ادرار کنید و سپس نوار آزمایش را در حالی که هنوز در فنجان است در ادرار فرو کنید.

برای بسیاری از این آزمایشات، HCG را می‌توان حدود 10 روز پس از لقاح در ادرار شما تشخیص داد. با این حال، مصرف آن پس از عدم قاعدگی احتمال دریافت نتیجه منفی کاذب را کاهش می‌دهد. پریود از دست رفته معمولاً حدود 14 روز پس از لقاح اتفاق می‌افتد.

هنگام انجام تست بارداری خانگی باید به چند نکته توجه داشته باشید، از جمله:

 • در صورت امکان از اولین ادرار صبحگاهی خود استفاده کنید. زمانی از روز که سطوح HCG شما متمرکزترین و به راحتی قابل تشخیص است. اگر این کار را در زمان دیگری از روز انجام می دهید، سعی کنید مطمئن شوید که ادرار حداقل به مدت سه ساعت در مثانه شما بوده است.
 • قبل از انجام تست بارداری، مایعات زیادی ننوشید. این می‌تواند سطح HCG شما را رقیق کند.
 • تاریخ انقضا روی بسته را بررسی کنید.
 • قبل از شروع آزمون، دستورالعمل‌های ارائه شده به همراه آزمون را به طور کامل بخوانید و هر مرحله را دقیقاً دنبال کنید.
تست خانگی بارداری
تست خانگی بارداری

آزمایش خون بارداری

نوع دیگری از آزمایش بارداری، آزمایش خون که به تست بتا بارداری شناخت می‌شود. آزمایش خون به ندرت انجام می‌شود زیرا گران است و نتایج مشابه آزمایش ادرار را دارد. این نوع تست بارداری با استفاده از نمونه کوچکی از خون از رگ بازوی شما انجام می‌شود. این آزمایش خون نه تنها تشخیص می‌دهد که آیا هورمون بارداری در بدن شما وجود دارد یا خیر، بلکه می‌تواند میزان وجود این هورمون را نیز تعیین کند. این برای زمانی مفید است که پزشک شما باید نه تنها وجود HCG بلکه مقدار دقیق HCG در خون شما را بداند.

آزمایش خون برای بارداری ممکن است در شرایط خاصی انجام شود، مثل افرادی که تحت درمان‌های باروری هستند یا زمانی که پزشک فکر می کند ممکن است مشکلی وجود داشته باشد.

این آزمایش‌های خون کمی حساس‌تر از آزمایش‌های ادرار هستند، زیرا می‌توانند سطوح بسیار کمی از HCG را تشخیص دهند. این بدان معناست که آنها می‌توانند در اوایل بارداری – در عرض هفت تا 10 روز پس از لقاح – پاسخ دقیق تری ارائه دهند. برای این آزمایش، نمونه خون شما در مطب یا بیمارستان گرفته می‌شود، سپس برای تجزیه و تحلیل به آزمایشگاه خوب بارداری فرستاده ‌می‌شود. دادن نتایج ممکن است از چند ساعت تا دو روز طول بکشد.

ممکن است پزشک شما از آزمایش خون برای مقایسه سطوح HCG در دوران بارداری استفاده کند. سطح HCG شما معمولا هر دو روز یک بار در هفته‌های اول بارداری دو برابر می‌شود. اگر سطوح بالا نرود، ممکن است نشان دهنده مشکل در بارداری باشد. سطوح بسیار بالای HCG ممکن است به این معنی باشد که شما دوقلو دارید یا مشکلی در بارداری وجود دارد.(1)

آیا همه روش‌های آزمایش بارداری خانگی یکسان هستند؟

اکثر برندهای تست حاملگی خانگی قابل اعتماد هستند. اگرچه روش دقیق آزمایش تست‌های بارداری مختلف می‌تواند از یک نوع به نوع دیگر متفاوت باشد، اما همه آنها به دنبال HCG در بدن شما هستند. اگر از یک تست خانگی استفاده می‌کنید، اکثر آنها همان نتیجه را به شما خواهند داد. تفاوت تست‌های خانگی شما در حساسیت تست خواهد بود. برخی ممکن است نسبت به بقیه حساس‌تر باشند و زودتر از انها نتیجه مثبت (تشخیص HCG در ادرار شما) ایجاد کنند.

بیشتر بخوانید:

مزایای استفاده از آزمایش بارداری خانگی چیست؟

استفاده از تست بارداری خانگی مزایای زیادی دارد، از جمله:

 • تست‌های بارداری ارزان هستند.
 • استفاده از آنها آسان است.
 • تست‌های خانگی به سرعت نتایج را ارائه می‌دهند.

به گفته سازندگان کیت بارداری، بیشتر تست‌های بارداری خانگی در صورتی که دقیقاً طبق دستورالعمل استفاده می‌شوند، 98 تا 99 درصد دقیق هستند. می‌توان به نتایج آزمایش بارداری مثبت اعتماد کرد، اما اگر خیلی زود آزمایش را انجام دهید، می توانید یک نتیجه منفی کاذب دریافت کنید.

آزمایش‌های خون معمولاً گران‌تر هستند. با این حال، آزمایش خون می‌تواند بارداری را زودتر تشخیص دهد و تنها آزمایشی است که مقادیر خاصی از HCG را در بدن شما نشان می‌دهد.

قبل از آزمایش بارداری از چه کارهایی اجتناب کنیم؟

اکثر تست‌های بارداری از شما نمی‌خواهند که از فعالیت خاصی اجتناب کنید یا سبک زندگی خود را تغییر دهید. تنها دارویی که ممکن است با نتایج شما تداخل داشته باشد، داروهای باروری حاوی HCG است.

در اینجا چند نکته مفید وجود دارد که باید برای بهترین نتیجه آزمایش قبل بارداری باید دنبال کنید:

 • قبل از هر کاری دستورالعمل‌ها را به دقت بخوانید.
 • منتظر بمانید تا قاعدگی خود را از دست بدهید و سپس آزمایش را انجام دهید.
 • از اولین ادرار خود از مثانه پر استفاده کنید.

چه مدت طول می‌کشد تا نتیجه آزمایش بارداری آماده شود؟

هر تست بارداری خانگی متفاوت است. دفترچه راهنما را با دقت بخوانید. به شما می‌گوید چند دقیقه منتظر نتیجه خود باشید. در بیشتر موارد، لازم است سه دقیقه صبر کنید. به خاطر داشته باشید که اگر برای بررسی نتیجه خود خیلی صبر کنید، ممکن است نادرست باشد.

حتی یک خط کم رنگ در تست بارداری می‌تواند به معنای باردار بودن شما باشد. آزمون شما همچنین دارای یک پنجره کنترل است که نشان می‌دهد آزمون را به درستی انجام داده‌اید. دستورالعمل‌های مربوط به آزمون شما همه اینها را مشخص می‌کند. اگر سؤالی دارید یا پس از چندین آزمایش از نتیجه خود مطمئن نیستید، لطفاً با پزشک خود تماس بگیرید.

یک خط ضعیف با خط تبخیر متفاوت است. اگر بیش از حد منتظر بمانید تا نتایج خود را بررسی کنید، ممکن است خط تبخیر ظاهر شود – یعنی ادرار شما خشک است. اکثر تست‌ها از شما می‌خواهند که نتایج خود را قبل از گذشت 10 دقیقه بخوانید. این تضمین می‌کند که ادرار خشک نشود و خط تبخیر ایجاد نشود. اگر برای تفسیر نتیجه آزمایش بارداری خود مشکل داشتید از پزشک کمک بگیرید.

تفسیر آزمایش بارداری

سوالات زیادی درباره تفسیر نتیجه وجود دارد که در این قسمت به آنها پاسخ می‌دهیم.

آزمایش بارداری مثبت چه زمانی نمایان می‌شود؟

بستگی به نوع آزمایشی دارد که استفاده می‌کنید. برخی از تست‌های بارداری خانگی ممکن است بتوانند بارداری را قبل از از دست دادن پریود تشخیص دهند. با این حال، اگر می‌خواهید دقیق‌ترین نتیجه را به دست آورید، بهتر است منتظر بمانید تا یک دوره پریودتان از دست برود.

نتایج کاذب در آزمایش بارداری چقدر رایج است؟

نتایج کاذب – یا منفی کاذب یا مثبت کاذب – عمدتاً به دلیل استفاده نادرست از آزمایش رخ می‌دهد. دلیل اصلی نتیجه منفی کاذب آزمایش خیلی زود است. همچنین در صورت استفاده نادرست از تست خانگی، مانند استفاده از ادرار زیاد یا خیلی کم، ممکن است منفی کاذب دریافت کنید. پیروی از دستورالعمل‌های کیت تست برای اطمینان از دریافت نتیجه دقیق بسیار مهم است.

آیا دارویی وجود دارد که بتواند نتیجه آزمایش بارداری را تغییر دهد؟

در بیشتر موارد، داروها نتایج تست بارداری شما را تغییر نمی‌دهند. آنتی بیوتیک‌ها، مسکن‌ها و الکل بر نتایج آزمایش شما تأثیری ندارند.

با این حال، داروهای باروری یک استثنا هستند. این داروها گاهی اوقات می‌توانند باعث نتیجه مثبت کاذب تست بارداری شما شوند. اگر از داروهای باروری استفاده می‌کنید، با پزشک خود در مورد نتایج تماس بگیرید تا از صحت آنها مطمئن شوید.

بعد از مثبت شدن آزمایش بارداری چه باید کرد؟

اگر تست بارداری را در خانه انجام می‌دهید و نتیجه آن مثبت است، باید چند کار انجام دهید، از جمله:

 • ویتامین‌های دوران بارداری خود را مصرف کنید . یک ویتامین با اسید فولیک موجود در لیست مواد تشکیل دهنده انتخاب کنید. در صورت امکان، زمانی که در حال تلاش برای باردار شدن هستید، مصرف آنها را شروع کنید. به این دلیل که اسید فولیک می‌تواند به جلوگیری از عوارض در طول رشد جنین کمک کند.
 • به پزشک خود مراجعه کنید.
 • مطمئن شوید که عادات سالمی مانند عدم مصرف الکل یا سیگار کشیدن در دوران بارداری را دنبال کنید. همچنین بهتر است میزان کافئین مصرفی روزانه خود در دوران بارداری را محدود کنید.

بیشتر بخوانید:

جمع بندی

تست‌های بارداری راهی است برای اینکه فرد متوجه باردار بودن یا باردار نبودن خود شود. اکثر افراد با استفاده از ادرار خود تست بارداری را در خانه انجام می‌دهند. با این حال، می‌توانید با استفاده از نمونه خون یا ادرار کردن، در مطب پزشک خود آزمایش بارداری انجام دهید. برای دقیق‌ترین نتایج، منتظر بمانید تا پریود خود را از دست بدهید و سپس یک تست بارداری خانگی انجام دهید. اگر از تست‌های بارداری به درستی استفاده کنید، نتایج 99 درصد دقیق هستند. اگر در مورد نتایج تست بارداری سوالی دارید با پزشک خود تماس بگیرید.

آزمایش بارداری چقدر دقیق است؟

تست‌های بارداری در صورتی که به درستی از آنها استفاده کنید حدود 99 درصد دقیق هستند.

آیا حاملگی خارج از رحم در آزمایش بارداری نشان داده می‌شود؟

بله، اگر حاملگی خارج از رحم داشته باشید، همچنان در تست بارداری نتیجه مثبت خواهید داشت.

آیا آزمایش مثبت بارداری می‌تواند اشتباه باشد؟

مثبت کاذب نادر است، اما ممکن است رخ دهد. این ممکن است در صورتی اتفاق بیفتد که حاملگی شیمیایی را تجربه کنید یا مدت کوتاهی پس از چسبیدن تخمک بارور شده به دیواره رحم، بارداری را از دست بدهید.

منبع clevelandclinic
نظر بگذارید

ایمیل شما منتشر نمی شود.